• avant garde women 1 - استایل آوانگارد زنانه

استایل آوانگارد زنانه

آوانگارد، جریانی غیرسنتی و مدرن ‌گراست که حصار و محدودیت ‌‌های فرهنگ را در هم می ‌شکند و از آنها فراتر می ‌رود. این جنبش، از همان آغاز، هنر، موسیقی، معماری، ادبیات، تئاتر، سینما و از همه مهم ‌تر، صنعتِ مُد و پوشاک را تحت تاثیر قرار داد. جنبش رادیکال آوانگارد، طراحانی را تربیت کرد که توانستند دیدِ مردم را به استایل و مُد تغییر دهند. بسیاری از مردم، استایل آوانگارد را انتخاب می‌‌ کنند تا از اصول و انتظارات مرسوم فاصله بگیرند. آنها می‌ خواهند خودشان را فارغ از هر هنجار اجتماعی که به همۀ انسان ‌ها دیکته می ‌شود و پوشش ‌شان را نیز تحت تاثیر قرار می ‌دهد، بیان کنند. امروزه، استایل آوانگارد به پدیده ‌ای جهانی تبدیل شده است. در این مقاله، به استایل آوانگارد زنانه خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که استایل آوانگارد چیست، از کجا آغاز شد، به کدام سو پیش می ‌رود و اصول آن کدام اند. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

avant garde women 2 - استایل آوانگارد زنانه

استایل آوانگارد چیست

کسبِ تجربه ‌های جدید و معرفی ایده ‌های خلاقانه‌ و فراتر از هنجارها و اصول اجتماعی، بخش‌ های جدایی ناپذیر جنبشِ آوانگارد هستند. در واقع، جنبشِ آوانگارد بر پایۀ تجربه و آزمایش ‌گری بنا شده، زیرا همواره در حال تغییر و تحول است، رو به جلو پیش می‌ رود و گزینه‌ های جدید را کشف می‌ کند. هنرمند آوانگارد، با تکیه بر بافتِ اجتماعی و رویکرد تجربی، طراحی می‌ کند. در واقع، یک طراحِ آوانگارد مُد برای پیشرفت و بروز خلاقیتش، راه‌ های مختلف را امتحان می‌ کند و همواره به سوی تکامل پیش می ‌رود.

avant garde women33 1 - استایل آوانگارد زنانه

تاریخچه‌ جنبشِ آوانگارد و ریشه‌ های هنری آن

در وهلۀ اول، جنبش آوانگارد شامل هنرمند، طراح، موسیقیدان، نویسنده و متفکرانی می ‌شود که با ارزش ‌های فرهنگی معمول مخالف اند. آوانگارد یعنی اندیشیدن و آفرینشی فراتر از هنجارهای جامعه. هِنری ماتیس، پابلو پیکاسو، دیوید لینچ و جسکون پولاک، از مشهورترین هنرمندان آوانگارد به شمار می ‌روند. در زمینۀ ادبیات هم می‌ توان به نویسندگان اثرگذاری همچون ارنست همینگوی و جیمز جویس اشاره کرد.

جنبش آوانگار، رفته رفته، به سبکی از زندگی تبدیل شد و همان طور که گفتیم، جنبشِ آوانگارد، صنعتِ مُد را نیز متحول کرد و باعث شد طراحان از ایده‌ های معمول و سنتی فاصله بگیرند. این جنبش در دهۀ 1960 آغاز شد و در همان زمان هم بسیار چالش ‌برانگیز بود. استایل آوانگارد، تاریخِ تکاملی پرفراز و نشیبی داشته و هر طراحِ آوانگارد، مُد استایل مختص به خودش را خلق کرده است. نمی‌ توان خاستگاه استایل آوانگارد را به طور دقیق مشخص کرد؛ اما طراحان ژاپنی، تاثیرِ شگرفی بر شکل گیری این حوزه و معرفی آن به جهان داشته‌ اند.

استایل آوانگارد از دل بافت جامعه بیرون می‌‌ آید و می ‌تواند بیانگر دوره و زمان ما باشد. استایل آوانگارد از نوعی احساسِ بودن و وجود داشتن سرچشمه می ‌گیرد. هر کسی درک و شناختی منحصربه ‌فرد از استایل آوانگارد دارد؛ در نتیجه، هر کسی به شیوه ‌ای جداگانه با استایل آوانگارد ارتباط برقرار می سازد. استایل آوانگارد راهی برای بیان درون انسان است؛ این استایل راویِ داستانِ  درون شماست.

avant garde women 13 - استایل آوانگارد زنانه

تاثیر جنبش آوانگارد بر صنعتِ مُد

جنبش آوانگارد از وفادارترین جنبش ‌های هنری و ادبی است که همۀ ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. همان طور که گفتیم، جنبشِ آوانگارد بر تفکر طراحان مُد نیز تاثیر گذاشت. نحوۀ بُرشِ لباس ‌ها و سایز آن ‌ها، تحت تاثیر این جنبش تغییر کرد. مُدِ آوانگارد نگاهی رو به جلو دارد و همیشه پویا و در حال تحول است. هنرمندان و طراحان آوانگار، جسارت پیش رفتن برخلاف جریان ‌ها را دارند و هیچ ابایی هم از بیان ایده ‌های غیر معمولشان ندارند. ساختارشکنی مبنای استایل آوانگارد است.

معمولاً طراحان آوانگارد لباس‌ هایی را طراحی می ‌کنند که هم برای زنان مناسب هستند و هم برای مردان. ساختارِ لباس‌ های آوانگارد بسیار چالش برانگیز است و الگوهای آنها نیز براساس تجربه‌ و سلیقۀ طراح شکل می گیرد، نه اصول طراحی لباس. البته در عصر حاضر، برخی از طراحان آوانگارد ترجیح می‌ دهند لباس‌ هایی را طراحی کنند که چندان عجیب و غریب نباشند و باب سلیقۀ افراد بیشتری قرار بگیرند؛ به عبارت دیگر، هدف آنها فروش و کسبِ منفعتِ بیشتر است.

avant garde women 12 - استایل آوانگارد زنانه

رنگ در استایل آوانگارد

باربارا گانجینی، طراح آوانگارد، معتقد است جنبشِ آوانگارد، بی‌ رنگی را وارد صنعتِ مُد کرد. باربارا، طراحی تک رنگ (monochrome) را ارمغان جنبش آوانگارد می داند. این تک رنگی باعث شده که طراحان آوانگارد بتوانند استایلی شبیه به بوم نقاشی طراحی کنند.بی تردید، رنگ مشکی مهم ‌ترین رنگ استایل آوانگارد است. شما، هم می ‌توانید تیپ یک دست مشکی را انتخاب کنید و هم رنگ دیگری را با آن ترکیب سازید. لباس‌ های رنگارنگ  هم جایگاه دوم را در این استایل مدرن دارند. می ‌توانید رنگ‌ های متضاد یا مکمل را با یکدیگر ترکیب کنید و از این طریق، توانایی و استعدادتان را در ترکیب و ست کردن رنگ‌ ها با یکدیگر به نمایش بگذارید.

avant garde women 5 - استایل آوانگارد زنانه

چگونه براساس اصول استایل آوانگارد لباس بپوشیم؟

پیش از هر چیزی، به یاد داشته باشید که آوانگارد، نوعی زیبایی شناسی‌ برخلاف هنجارها و اصول است و نباید آن را با اوت کوتور (haute couture ) اشتباه بگیرید. اوت کوتور و آوانگارد متفاوت از یکدیگر هستند؛ اوت کوتور، عبارتی فرانسوی و به معنای «دوخت در سطح بالا» یا «فشن سطح بالا» است. پوشاک اوت کوتور، طراحی بسیار ظریف و پیچیده‌ ای دارند و در دوختِ آن‌ ها نیز از پارچه‌ های بسیار گران‌ قیمت استفاده می ‌شود. خانه ‌های بزرگ مُد، پوشاک گران‌ قیمتِ اوت کوتور را تولید می ‌کنند. البته طراحان پوشاک اوت کوتور از استایل آوانگارد هم الهام می ‌گیرند.  لباس‌ های آوانگارد بسیار خلاقانه ‌تر طراحی شده، معمولاً تک رنگ هستند و از چندین لایه تشکیل شده‌ اند.

اگر می‌ خواهید براساس اصول آوانگارد لباس بپوشید، باید همۀ اصول را بر هم بزنید؛ برای مثال، لزوما نباید پیراهن را به عنوان پیراهن استفاده کنید، بلکه می‌ توانید آن را به دامن مبدل سازید یا مثلاً ژاکت را به تاپ تبدیل کنید. همه چیز به فکر و سلیقۀ شما بستگی دارد. تیپ آوانگارد برای نمایشِ درون شماست، پس با خیال راحت استایلتان را شکل دهید. کت ‌های آوانگارد خیلی بلند هستند و دامن ‌های آن خیلی کوتاه. می ‌توانید شلوارک و شورت را جایگزین دامن کنید؛ شلوارک سرمه ای به همراه بلوز زنانه سفید، استایل آوانگارد شما را جذاب می‌ کند. پوشیدن دستکش هم به جذابیت و خاص بودن استایل شما می ‌افزاید.

برخی از طراحان مُد، لباس ‌هایی را طراحی می ‌کنند که با پوشیدنِ آنها، توجه‌ ها به سوی شما جلب، و همه از حضورتان آگاه شوند. استایل آوانگارد به شما اعتماد به نفس و جسارت می‌ دهد؛ اما ابتدا باید درونتان را به ‌خوبی کنکاش کنید و ببینید کدام ابعادِ این استایلِ رادیکال و ساختارشکن، متناسب با روحیات و درونیاتِ شماست. ما در مسیر این کنکاش، به شما کمک می ‌کنیم. در ادامه، به شما خواهیم گفت که چگونه ظاهرتان را شخصی و منحصربه ‌فرد کنید و با اصول و هنجارها بجنگید.

avant garde women 7 - استایل آوانگارد زنانه

تجربه کنید: لباس هایتان را با یکدیگر ست کنید

زیبایی و جذابیتِ استایل پویای آوانگارد، در بی نظمی و بی ‌قانونی آن است؛ به عبارت دیگر، شما می ‌توانید از مدل‌ ها، پارچه‌ ها و اکسسوری‌ های مختلف استفاده کنید. جسارت داشتن و بی‌ پروایی از آزمودنِ تجربه‌ های جدید، اولین اصلِ استایل آوانگارد است و این تنها راه خلقِ طراحی‌ های نوآوارانه و داشتنِ استایلی خاص و منحصربه ‌فرد است. وقتی می ‌خواهید لباس جدیدی بپوشید، پیش از هر چیزی، باید به یاد داشته باشید که هدفِ مُد و استایلِ آوانگارد، صرفاً آراستنِ شما نیست، بلکه ایجاد دیالوگی میان بدن  شما و محیط است. استایل آوانگارد، ملهم از هنرِ مجسمه ‌سازی است؛ در ضمن، استایل آوانگارد زنانه تا حد زیادی از پوشاک مردانه الهام گرفته است.

avant garde women 4 - استایل آوانگارد زنانه

پوشش شما باید راوی قصه شما باشد

استایل قصه‌ گو، مسئلۀ بسیار مهمی است، چرا که درون شما را به تصویر می ‌کشد؛ اما فراموش نکنید که این داستان باید منسجم باشد؛ لباس‌ های مختلف باید با یکدیگر متناسب باشند. ظاهرِ شما بومِ نقاشی ‌تان است؛ از این رو، باید ترکیبی هنرمندانه را شکل دهید که در آن، همۀ عناصر، بخشی از داستان کلی ‌تان باشند: از لباس هایتان گرفته تا جواهرات، آرایش، اکسسوری ‌ها و حتی نگرشتان!

avant garde women 55 - استایل آوانگارد زنانه

به همه جزئیات پوشش ‌تان توجه داشته باشید

اگر می ‌خواهید طبق اصول آوانگارد لباس بپوشید، باید به همۀ جزئیات پوشش خود توجه داشته باشید. حتی نوعِ دوختِ پایین دامن یا پیراهن، زیپ و دکمه‌ های لباس و نوعِ بافتِ پارچۀ لباس در استایل شما تاثیر می ‌گذارند. با توجه کردن به جزئیات، می ‌توانید همیشه به استایلتان تنوع بدهید و لباس‌ ها و اکسسوری‌ های مختلف را با یکدیگر ست کنید. وقتی می ‌خواهید یک لباس یا اکسسوری عجیب و غیر معمول بخرید، به سرعت کمد لباس هایتان را در ذهنتان مجسم کنید، باید حداقل یک یا دو لباس یا اکسسوری متناسب با خریدتان داشته باشید تا از این طریق، از هدر رفتنِ پولتان پرهیز کنید.

avant garde women 8 - استایل آوانگارد زنانه

خودتان را بشناسید

همان طور که گفتیم، برای شکل ‌دهی استایل آوانگارد، باید روحیات خود را بشناسید، باید به تمام زوایای نگرشتان آگاه باشید تا بتوانید احساس و نگرشی را که می ‌خواهید از طریق تیپتان منتقل کنید، بشناسید؛ از این طریق، می ‌توانید  جست و جو و کنکاش ‌تان را متمرکز کنید و سلیقۀ شخصی ‌تان را از طریق استایل آوانگارد به نمایش بگذارید.

avant garde women 10 - استایل آوانگارد زنانه

نگاهی به کارهای طراحان آوانگارد  بیندازید

اگر استایل آوانگارد را انتخاب کرده ‌اید، حتماً نگاهی به کارهای طراحان معروف آوانگارد بیندازید و در خلقِ استایل خودتان، از آنها الهام بگیرید. یادتان باشد که هرکدام از طراحان مشهور آوانگارد، سبک مختص به خودشان را دارند که در طول سالیان متمادی تکامل یافته و شکل گرفته است.

avant garde women 00 - استایل آوانگارد زنانه

از لباس‌ های گشاد غافل نشوید

در حالت کلی، پوشیدن لباس‌ های گشاد هم قاعده و قانون مختص به خود را دارد. باید لباس‌ های گشاد را به همراه لباس ‌های تنگ و متناسب بپوشید، اما یادتان باشد که این قانون، هیچ جایی در استایل آوانگارد ندارد. شما می ‌توانید لباس ‌های گشاد و نامتقارن را با یکدیگر بپوشید، بدون اینکه خدشه ‌ای به جذابیت و زیبایی استایل آوانگاردتان وارد شود. همان طور که گفتیم، هدف استایل آوانگارد، نمایشِ زیبایی‌ های اندام و بدن نیست، بلکه شکل‌ گیری یک اثر هنری از طریق اصول مجسمه‌ سازی است. اگر هم دوست داشته باشید، می‌ توانید اصول آوانگارد را با اصول استایل کژوال ترکیب کنید؛ برای مثال، کت‌ اورسایز بپوشید.

avant garde women33 - استایل آوانگارد زنانه

پارچه بافت دار بخرید

ترکیبِ پارچه‌ ها با یکدیگر کار بسیار ساده‌ ای است. باید پارچه‌ های با بافت‌ های مختلف را در کنار یکدیگر بگذارید تا استایلی جذاب و اثرگذار را شکل دهید. پارچه‌ های کتان، ابریشم و لینن، گزینه‌ های مناسبی برای استایل آوانگارد هستند. لباس ‌های چرمی هم به جذابیتِ استایل شما می‌ افزاید.

avant garde women 68 - استایل آوانگارد زنانه

چندین لایه لباس بپوشید

لایه‌ ای لباس پوشیدن به جذابیت استایل آوانگارد شما می ‌افزاید. با پوشیدنِ لباس ‌های مختلف، یک کلاژ زیبا را شکل دهید. پارچه ‌های بافت دار و رنگ‌ های متناقض در این مسیر به شما کمک می‌ کنند.

avant garde women 23 - استایل آوانگارد زنانه

لباس ‌های ضروری برای استایل آوانگارد

اگر به‌ تازگی ‌ها به فکر امتحان کردنِ استایل آوانگارد افتاده ‌اید، به چند لباس ضروری نیاز دارید. با ترکیبِ این لباس ‌ها می ‌توانید استایل آوانگارد جذابی را شکل دهید. کت چرمی آوانگارد، پیراهن‌ و کت‌ نامتقارن و پالتو کمربند دار، اقلام بسیار مهمی هستند. طراحی شلوارهای مناسب برای استایل آوانگارد، ملهم از شلوارهای ژاپنی هستند. شال ‌گردن‌ های بافت و شال ‌گردن ‌های کتان و بلند هم استایل آوانگاردتان را به مراتب جذاب ‌تر می سازند.

avant garde women 21 - استایل آوانگارد زنانه

اکسسوری ‌های مناسب برای استایل آوانگارد

اگر می ‌خواهید استایل آوانگاردتان بسیار متمایز و جذاب باشد، در انتخاب اکسسوری خیلی دقت کنید. اکسسوری هایتان هم مثل لباس‌ هایتان باید پرچین و چندلایه باشند؛ برای مثال، گردنبندهای بزرگ، گزینه ‌های بسیار خوبی هستند. کلاه‌ های حصیری، دستکش‌ هایی که هر کدام از انگشت ‌هایش به یک رنگ است یا دستکش‌ های راه راه، گزینه ‌های بسیار خوبی برای افزودن جذابیت استایل آوانگارد هستند. اکسسوری ‌های آوانگارد ،عنصری غیر متعارف را به استایل کژوال شما می ‌افزایند و درون شما را به نمایش می‌ گذارند.یادتان باشد که کفش هم اهمیت زیادی در استایل شما دارد، در انتخابِ آن بسیار دقت کنید. فرقی نمی‌ کند کفشتان زیپ ‌دار باشد یا بنددار، فقط یادتان باشد که باید راحت باشد. کفش مشکی مردانه و کفش چرم، گزینه ‌های بسیار خوبی برای استایل آوانگار زنانه هستند.

avant garde women 9 - استایل آوانگارد زنانه
tarahi lebas logo callto - استایل آوانگارد زنانه

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

آوانگارد، جریانی غیرسنتی و مدرن ‌گراست که حصار و محدودیت ‌‌های فرهنگ را در هم می ‌شکند و از آنها فراتر می ‌رود. این جنبش، از همان آغاز، هنر، موسیقی، معماری، ادبیات، تئاتر، سینما و از همه مهم ‌تر، صنعتِ مُد و پوشاک را تحت تاثیر قرار داد. جنبش رادیکال آوانگارد، طراحانی را تربیت کرد که توانستند دیدِ مردم را به استایل و مُد تغییر دهند.

کسبِ تجربه ‌های جدید و معرفی ایده ‌های خلاقانه‌ و فراتر از هنجارها و اصول اجتماعی، بخش‌ های جدایی ناپذیر جنبشِ آوانگارد هستند. در واقع، جنبشِ آوانگارد بر پایۀ تجربه و آزمایش ‌گری بنا شده، زیرا همواره در حال تغییر و تحول است، رو به جلو پیش می‌ رود و گزینه‌ های جدید را کشف می‌ کند.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

جنبش آوانگارد از وفادارترین جنبش ‌های هنری و ادبی است که همۀ ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. همان طور که گفتیم، جنبشِ آوانگارد بر تفکر طراحان مُد نیز تاثیر گذاشت. نحوۀ بُرشِ لباس ‌ها و سایز آن ‌ها، تحت تاثیر این جنبش تغییر کرد.

باربارا گانجینی، طراح آوانگارد، معتقد است جنبشِ آوانگارد، بی‌ رنگی را وارد صنعتِ مُد کرد. باربارا، طراحی تک رنگ را ارمغان جنبش آوانگارد می داند. این تک رنگی باعث شده که طراحان آوانگارد بتوانند استایلی شبیه به بوم نقاشی طراحی کنند.

اگر می‌ خواهید براساس اصول آوانگارد لباس بپوشید، باید همۀ اصول را بر هم بزنید؛ برای مثال، لزوما نباید پیراهن را به عنوان پیراهن استفاده کنید، بلکه می‌ توانید آن را به دامن مبدل سازید یا مثلاً ژاکت را به تاپ تبدیل کنید. همه چیز به فکر و سلیقۀ شما بستگی دارد.

اگر می ‌خواهید طبق اصول آوانگارد لباس بپوشید، باید به همۀ جزئیات پوشش خود توجه داشته باشید. حتی نوعِ دوختِ پایین دامن یا پیراهن، زیپ و دکمه‌ های لباس و نوعِ بافتِ پارچۀ لباس در استایل شما تاثیر می ‌گذارند. با توجه کردن به جزئیات، می ‌توانید همیشه به استایلتان تنوع بدهید و لباس‌ ها و اکسسوری‌ های مختلف را با یکدیگر ست کنید.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+