• z3 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

تاثير رنگ‌ها بر كودک

با رسیدنِ فصلِ تابستان، خوشرنگ شدنِ آسمان و روییدنِ گل‌ های رنگارنگ، حتماً تاثیرِ رنگ ‌های شاد را بر روحیه ‌تان حس خواهید کرد.
این رنگ ‌های شاد و رنگارنگ باعث می ‌شوند که خوشحال ‌تر و شادتر باشید و حس مثبتی را تجربه کنید؛ اما رنگ ‌ها چه تاثیری بر کودکان و یادگیری آن ‌ها دارند؟
رنگ ‌های موجود در این مهد کودک یا اتاق کودکان، تاثیرِ شگرفی بر یادگیری آن ‌ها دارد. در این مطلب، تاثیرِ رنگ ‌ها را بر کودکان خواهیم گفت تا رنگ‌ های اتاق خواب کودک‌تان را با دقت بیشتری انتخاب کنید و اگر دکوراسیون مهد کودکی را طراحی می کنید، رنگ ‌های مناسب‌ تری را برگزینید.

با تصویرگران پویا اندیش همراه باشید

z4 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z22 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
رنگ ‌ها چه تاثیری بر کودکان دارند؟

آیا می‌ دانید رنگ ‌ها چه تاثیری بر کودکان دارند؟
رنگ ‌ها با اثرگذاری بر عملکردِ مغز شما، بر یادگیری ‌تان تاثیر می ‌گذارند. می ‌توانید از رنگ‌ ها برای ایجاد الگوی شناختی، افزایش حافظه و جذبِ اطلاعاتِ جدید در مغزتان استفاده کنید. رنگ ‌ها باعث می ‌شوند که اطلاعات را سریع‌ تر بفهمید و به خاطر بیاورید؛ همچنین مقایسه را برایتان راحت‌ تر می ‌کند.
رنگ‌ ها، تاثیر شگرفی بر خلقیات، رفتار و عملکرد تحصیلی کودک دارند.

هر رنگی چه تاثیری دارد؟

اکنون که می‌ دانیم رنگ‌ ها بر یادگیری و رفتار کودکان اثرگذار هستند، باید این را هم بدانیم که هر رنگی چه تاثیری دارد.
رنگ‌ های گرم: رنگ گرم، اتاق را دنج و راحت می ‌سازد. رنگ ‌های گرم، به طور کلی، برای اتاق‌ های بزرگ مناسب اند، چرا که باعث می‌ شوند فضای آن صمیمانه ‌تر به نظر برسد.
رنگ ‌های سرد: رنگ‌ های سرد، خاصیتی آرامش بخش دارند. این رنگ‌ ها برای اتاق‌ های کوچک مناسب اند، چرا که باعث می ‌شوند اتاق، بزرگ‌ تر از اندازۀ واقعی‌ اش به نظر برسد.

z7 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z8 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

رنگ قرمز

قرمز، رنگی قدرتمند است و نگاه ‌ها را به سوی خود جلب می ‌کند. این رنگ، حتی بر جسم نیز تاثیر می‌ گذارد و سبب افزایش ضربان قلب می ‌شود.
این رنگ، انرژی بخش است و باعث ایجاد هیجان می ‌شود.
قرمز، خلاقیت و اشتها را افزایش می‌ دهد؛ اما استفادۀ بیش از حد از رنگ قرمز، سبب بروز رفتارهای خشونت ‌آمیز و از بین رفتن تمرکز می ‌شود؛ از این رو، بهتر است دیوارها را به رنگ قرمز درنیاورید و فقط برخی وسایل قرمز رنگ را انتخاب کنید.

رنگ زرد

رنگ زرد، خلاقیت را افزایش می‌ دهد و باعث خوش ‌بینی می ‌شود.
این رنگ، حس مثبتی را در کودکان ایجاد می‌ سازد. زردِ ملایم، حواس و تمرکز را تقویت می ‌کند و زردِ براق، حافظه را !

اما یادتان باشد که نباید از رنگ زرد براق بیش از حد استفاده کنید؛ چرا که سبب ایجاد خشونت و خشم در کودکان می ‌شود.

مطالعات نشان داده ‌اند که رنگ زرد، سبب ایجاد حس شادی و انگیزه در کودکان می ‌شود.

z9 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z10 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

رنگ آبی

 رنگ آبی، یادآورِ وفا، آرامش، صلح، وقار و یقین است؛ از این رو، سبب ایجاد آرامش می ‌شود.
رنگ آبی، خشم، ضربان قلب و فشار خون را کاهش می‌ دهد؛ اما یادتان باشد که این رنگ آرامش بخش، در برخی اشخاص، سبب ایجاد احساس غم و طردشدگی می شود. رنگ آبی، سبب کاهش اشتها نیز می ‌شود.

رنگ سبز

رنگ سبز، نمادِ طبیعت، رشد و دنیای طبیعی است.
رنگ سبز، حس تعادل و آرامش را در کودکان ایجاد می‌ کند و استرس را از بین می ‌برد. دانشمندان معتقدند که رنگ سبز می ‌تواند سرعت خواندن و درک مطلب را در کودکان افزایش دهد.
در استفاده از این رنگ آرامش ‌بخش، هیچ محدودیتی وجود ندارد و هرچقدر که دلتان خواست می ‌توانید از این رنگ در اتاق یا کلاس درس کودکان استفاده کنید.

z11 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z12 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

رنگ نارنجی

نارنجی، رنگی پرانرژی است،  درست مثل رنگ قرمز!
این رنگ، سبب افزایش هشیاری می ‌شود.
این رنگ پرانرژی، کودکان را به برقراری ارتباط تشویق می ‌کند. نارنجی، از بهترین گزینه‌ ها برای اتاق کودک به شمار می آید، چرا که سبب افزایش اعتماد به نفس، برون گرایی و ایجاد حس استقلال در کودکان می ‌شود.

رنگ بنفش

رنگ بنفش، رنگ تجمل و شکوه  است.

بنفش و طیف های آن، حس بلندپروازی و خلاقیت را در کودکان تقویت می ‌کند.

بنفش رنگ شعور وآگاهیست .

z13 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z14 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

رنگ صورتی

رنگ صورتی، نشانگر عشق، گرما، خیال و محبت است.
مطالعات نشان داده‌ اند که رنگ صورتی، سبب کاهش خشونت و رفتارهای خشونت ‌آمیز در کودکان می‌ شود.

معمولاً تصورها بر این است که رنگ صورتی برای اتاق خواب دختران مناسب است؛ اما این رنگ، خاصیتی آرامش بخش دارد و هم برای اتاق دختران مناسب است و هم برای اتاق پسران.
سعی کنید رنگ صورتی را با رنگ ‌های خنثی ست کنید.

استفاده از رنگ برای جلبِ توجه

رنگ، اهمیت ویژه ‌ای در افزایشِ عملکردِ حافظه دارد؛ از این رو، بر یادگیری تاثیر می‌ گذارد؛ علاوه بر آن، رنگ می ‌تواند بی حوصلگی را کاهش دهد و بر دامنۀ توجه بیفزاید. البته یادتان باشد که استفادۀ بیش از حد از رنگ ‌ها می‌ تواند سبب تحریکِ بیش ‌از اندازۀ مغز شود؛ از این رو، باید بین رنگ ‌های خنثی و رنگ‌ های شاد و براق، تعادل برقرار کنید. رنگ ‌های گرم، مانند زرد، نارنجی و قرمز، بیش از هر رنگ دیگری، توجه ‌ها را به سوی خود جلب می ‌کند.
چنین رنگ ‌هایی باعث می‌ شود که کودکان به یادگیری تشویق شوند و آگاهی و تمرکزشان نیز افزایش یابد.

z15 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z16 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

رنگ ‌های سرد، مانند آبی و سبز

این رنگ ها سبب ایجاد آرامش، افزایش تمرکز، میل به تفکر و برقراری ارتباط می ‌شود. اگر می خواهید رنگِ یک اتاق بازی را شلوغ انتخاب کنید، از تم ‌های آرامش بخش بهره ببرید. در چنین موقعیت ‌هایی، رنگ آبی روشن، بهترین انتخاب است.
این رنگ باعث می ‌شود که ذهن کودکان، باز باشد و با آرامش بیشتری با یکدیگر بازی کنند.

فضا های تک رنگ ‌برای اتاق کودک مناسب نیست

یادتان باشد که فضاهای تک رنگ، تاثیری منفی بر کودکان دارند.
مطالعات نشان می‌ دهد کودکانی که دیوارهای اتاقشان کاملاً سفید است، درون گرا خواهند شد و در برقرای ارتباط، دچار مشکل می ‌شوند.

درون ‌گرایی، مشکلات متعددی، از جمله ترس، اضطراب و احساس سرخوردگی را به همراه دارد.

z18 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z19 - تاثير رنگ‌ها بر كودک

تاثیر رنگ بر کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان کم بینا

 برخی رنگ ‌ها و الگوها، سبب ایجاد استرس در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می ‌شوند؛ از این رو، رنگ‌ هایی که در محیط آن‌ ها استفاده می ‌شود، بر رفتار و خلق و خوی آن ها تاثیر می ‌گذارد.
بهتر است برای این کودکان، محیطی با رنگ ‌های گرم را طراحی کنیم، البته یادتان باشد که محیط نباید بیش از حد تحرک‌ کننده باشد؛ به طور کلی، کودکان مبتلا به اوتیسم در برابر نور، صدا و رنگ، بسیار حساس هستند و باید محیطی مناسب را برایشان طراحی کنید.
با استفادۀ بهینه از رنگ‌ ها، می‌ توان به کودکان کم ‌بینا نیز کمک کرد. رنگ‌ ها می ‌توانند در تشخیصِ مکان ‌ها و اشیاء مختلف به آن‌ ها کمک کنند.

رنگ ‌بندی کلاس و مهدکودک

پژوهش‌ ها نشان داده‌ اند که کلاسی با طراحی مناسب می‌ تواند قدرتِ یادگیری را تا 16 درصد افزایش دهد.
در مدارس و مهدکودک ‌ها، معمولاً از وسایل رنگ روشن استفاده نمی ‌شود؛ چرا که زود کثیف می ‌شوند و نیاز به شست و شو و نظافتِ مکرر دارند؛ اما پژوهش ‌ها نشان داده ‌اند که استفاده از رنگ ‌های روشن و زیبا در محیط‌ های آموزشی، بر احساسات، هیجانات، اخلاق و یادگیری کودکان، تاثیر شگرفی می‌ گذارد.
اگر برای لوازم و وسایل کلاس یا اتاق کودک، از رنگ ‌های شاد و براق استفاده می‌ کنید، برای دیوارها رنگ‌ های آرامش بخش، مانند آبی، سبز و بژ را به کار ببرید.

z17 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
z20 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
کودکان غذا خوردن در ظروف رنگی و غذاهای رنگارنگ را دوست دارند

از معجزۀ رنگ‌ ها در غذای کودک‌ خود نیز استفاده کنید.
اگر بشقاب کودک دلبندتان رنگارنگ و زیبا باشد، اشتهای او به مراتب افزایش می ‌یابد و با لذت بیشتری غذا می ‌خورد.
 می‌ توانید کودک خود را در روندِ طبخ غذا  دخیل کنید تا از تماشای مواد غذایی رنگارنگ و کار با آن ‌ها لذت ببرد.
هنگام خریدن مواد غذایی، هم دلبندتان را با خود همراه کنید و اجازه دهید رنگ‌ های دلخواهش را انتخاب کند؛ بدین ترتیب، تمایل و اشتیاق بیشتری به خوردن غذا خواهد داشت.

سخن آخر

از معجزۀ رنگ ها غافل نشوید و با به کارگیری صحیح آن در دکوراسیون اتاق کودک، بر آرامش و شادی اش بیفزایید.

پایان بخش مقاله تاثير رنگ‌ها بر كودک

مرکز آموزش هنرهای تجسمی تصویرگران پویا اندیش

z21 - تاثير رنگ‌ها بر كودک
dekorasion dakheli - تاثير رنگ‌ها بر كودک

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های دکوراسیون داخلی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

 رنگ ‌ها با اثرگذاری بر عملکردِ مغز کودکان، بر یادگیری ‌تاثیر می ‌گذارند. می ‌توانید از رنگ‌ ها برای ایجاد الگوی شناختی، افزایش حافظه و جذبِ اطلاعاتِ جدید در مغزتان استفاده کنید. 

رنگ‌ های گرم: رنگ گرم، اتاق را صمیمانه ‌تر دنج و راحت می ‌سازد. رنگ ‌های سرد: رنگ‌ های سرد، خاصیتی آرامش بخش دارند و باعث می ‌شوند اتاق، بزرگ‌ تر از اندازۀ واقعی‌ اش به نظر برسد.

رنگ می ‌تواند بی حوصلگی را کاهش دهد و بر دامنۀ توجه بیفزاید.استفادۀ بیش از حد از رنگ ‌ها می‌ تواند سبب تحریکِ بیش ‌از اندازۀ مغز شود؛ باید بین رنگ ‌های خنثی و رنگ‌ های شاد و براق، تعادل برقرار کنید.

فضاهای تک رنگ، تاثیری منفی بر کودکان دارند. کودکانی که دیوارهای اتاقشان کاملاً سفید است، درون گرا خواهند شد و در برقرای ارتباط، دچار مشکل می ‌شوند. درون ‌گرایی، مشکلات متعددی، از جمله ترس، اضطراب و احساس سرخوردگی را به همراه دارد.

برخی رنگ ‌ها و الگوها، سبب ایجاد استرس در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می ‌شوند؛ از این رو، رنگ‌ هایی که در محیط آن‌ ها استفاده می ‌شود، بر رفتار و خلق و خوی آن ها تاثیر می ‌گذارد.

می‌ توانید کودک خود را در روندِ طبخ غذا  دخیل کنید تا از تماشای مواد غذایی رنگارنگ و کار با آن ‌ها لذت ببرد. هنگام خریدن مواد غذایی، هم دلبندتان را با خود همراه کنید و اجازه دهید رنگ‌ های دلخواهش را انتخاب کند.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+