جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020

مدل کابینت آشپزخانه ایرانی جدید

جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020

در دهه های گذشته آشپزخانه که به آن مطبخ نیز گفته می شد، تنها فضایی پنهان شده در پشت خانه بود که برای پخت و پز و شستن ظروف کثیف از آن استفاده می شد. اما به تدریج جایگاه آشپزخانه به عنوان یک فضای اصلی و پرکاربرد در خانه ها تغییر کرد تا جایی که در عصر حاضر شاهد تمرکز بالای طراحان برای طراحی و دیزاین منحصر به فرد این فضا هستیم.

به خصوص در روند سریع رو به جلوی این روز ها، در سال 2020 شاهد نقش بسیار متفاوت آشپزخانه در یک منزل مسکونی هستیم. امروزه آشپزخانه ها به نقاط کانونی خانه تبدیل شده اند. جایی که در شروع یک روز تمام افراد خانواده را در نقطه ای دور هم جمع می کند تا روز خود را از آن جا و در کنار هم آغاز کنند. به این ترتیب در طراحی های جدید، آشپزخانه ها با تمام زیبایی و گرمابخشی خود در مرکز خانه ها رژه می روند.

از آن جایی که آشپزخانه ها در طول دهه های اخیر تغییرات زیادی کرده اند، برنامه ریزی برای ایجاد تغییرات و بازسازی فضای آشپزخانه ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پیشرفت های تکنولوژی و تغییرات پویای اجتماعی تاثیر بسیار زیادی در طراحی آشپزخانه های مدرن داشته است.

در این مسیر تمرکز اصلی روی ساخت و طراحی خانه هایی بوده است که در آن آشپزخانه به عنوان یک نقطه مرکزی در نظر گرفته شده و مابقی فضا ها در اطراف آن قرار داشته باشند و به این ترتیب آشپزخانه به نقطه صقل خانه تبدیل شود. استفاده از نور های طبیعی و زندگی بخشیدن به طراحی فضای آشپزخانه همگی در طراحی های جدید به چشم می خورد.
در ادامه می خواهیم به شما جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 را معرفی کنیم که در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته اند.

طراحی آشپزخانه مخفی
طراحی آشپزخانه کلاسیک

آشپزخانه های هوشمند

در خصوص ترند های برتری که در طراحی آشپزخانه در سال 2020 مورد استفاده قرار می گیرند، در اولین قدم باید به آشپزخانه های هوشمند اشاره کنیم. فناوری با تمام قوای خود به فضای آشپزخانه ها پا گذاشته است. در این خصوص نه تنها در خصوص لوازم و وسیله های فانتزی حضور فناوری را می توان دید، بلکه در ابعادی گسترده تر پیشرفت تکنولوژی را می توان در جای جای آشپزخانه های مدرن مشاهده کرد.

آشپزخانه های هوشمند را به نوعی می توان جنبه تکامل یافته طراحی و جز جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 در نظر گرفت. این فناوری ها را می توان در شیرآلات آب هوشمند، نورپردازی و روشنایی هایی که به صورت هوشمند کار می کنند و بسیاری موارد دیگر مشاهده کرد.

به همین ترتیب در عصر جدید بسیاری از آشپزخانه ها از همان ابتدای ساخت و طراحی به صورت هوشمند پایه ریزی شده و اجرا می شوند. در همین راستا نیز می توان با افزودن برخی ابزار های هوشمند، حسگرها و سایر دستگاه های اسمارت در آشپزخانه های قدیمی، آن ها را به یک آشپزخانه هوشمند تبدیل کرد.

این هوشمند بودن ابزار ها می تواند در جزئیات بسیار ساده ای اجرا شود. برای نمونه استفاده از شیرآلاتی که با یک سنسور حساس به دما یا لمس کار می کنند یا مخزن های سنسور دار مایع شوینده در آشپزخانه، این ها از جمله موارد بسیار ساده ای هستند که می توانند کار را بسیار راحت تر کرده و زیبایی و مدرن بودن را نیز به فضای آشپزخانه دهند.

شاید مدرن ترین و جذاب ترین ایده در طراحی آشپزخانه ای هوشمند، استفاده از سیستم های نورپردازی و روشنایی اسمارت در این فضا ها باشد. همچنین استفاده از یخچال فریزر های هوشمندی که در صورت اتمام یا کم شدن مواد غذایی داخل آن، به شما اطلاع رسانی می کنند. این سبک از طراحی و تلفیق آن با فناوری را شاید بتوان یکی از پر طرفدارترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 در نظر گرفت.

طراحی اشپزخانه کلاسیک

افزایش استفاده از رنگ های تیره در انتخاب کابینت ها

در حالی که رنگ سفید کابینت را شاید بتوان یک استایل کلاسیک در نظر گرفت که می توان از آن در هر مدل آشپزخانه ای استفاده کرد، اما با این حال در روند های اخیر کم کم شاهد از دور خارج شدن این سبک ها بوده ایم و این طور توقع می رود که این سبک کابینت های سفید کم کم در سال 2020 کنار گذاشته شود و از محبوبیت آن کاسته شود.

این طور به نظر می رسد که طیفی از رنگ های روشن دیگر همچون سبز و آبی، آشپزخانه های تماما سفید را خنثی کرده و روندی جدید را در آن ها ایجاد کند. اما با این حال باز هم سبک دیگری در راه است که شاید کلا بتواند سبکی مدرن و منحصر به فرد تر را ارائه دهد و آن ها نیز در زمره جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 قرار بگیرند.

کابینت های لوکسی که با رنگ های تیره مشکی، سورمه ای، سبز زمردی و … هستند، می توانند فضای یک آشپزخانه را به مراتب خاص تر، شیک تر و مدرن تر کنند.
به نظر می رسد این سبک های تیره روندی رو به افزایش داشته باشد و در سال 2020 تعداد بیش تری از طراحی های لوکس و چشمگیر از این رنگ ها برای کابینت های خود استفاده کنند. علاقه مندان به سبک های تیره، جسارت بیش تری در انتخاب طرح ها و سبک های مورد استفاده خود به خرج می دهند.

بیشتر بخوانید: سبک آلمانی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی آشپزخانه ایرانی

طراحی اشپزخانه با ستون

بازگشت عصر سنگ های مرمر

یکی دیگر از برترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020، بازگشت سنگ های رگه دار مرمری به آشپزخانه ها است. این سنگ ها مجددا بازگشته اند و از آن ها برای ایجاد فضایی شیک تر و لوکس تر استفاده می شود.

علاوه بر این، این سنگ های مرمری مورد استفاده در دیزاین آشپزخانه، فضایی شبیه یک فضای سه بعدی را در این محیط ایجاد می کند.
به این ترتیب شاید بتوان این سنگ های رگه دار مرمری را ایده جدیدتری دانست که دنیای طراحی و دکوراسیون داخلی را تکان داده و متحول می سازد.

طراحی اشپزخانه اپن

بازگشت چوب های طبیعی به آشپزخانه ها

در حالی که برای مدت ها استفاده از چوب های طبیعی مانند چوب گردو و چوب بلوط در طراحی آشپزخانه منسوخ شده بود و مد نبود، اما به نظر می رسد در ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 باز هم شاهد بازگشت مجدد این چوب های تیره و روشن در طراحی و دیزاین آشپزخانه ها خواهیم بود.

مقاله در مورد طراحی آشپزخانه
طراحی اشپزخانه کوچک

بازگشت رنگ های تیره در دیوار ها و سطوح کار

پیش از این از ورود و احیای رنگ های تیره در کابینت ها گفتیم و همان طور که اشاره شد، به نظر می رسد یک ترند پرطرفدار باشد. استفاده از رنگ های تیره را می توان در طراحی و رنگ آمیزی دیوار ها و سطوح کار نیز مشاهده کرد.

این رنگ های مدرن و شیک، فضای آشپزخانه را به فضایی جذاب و لوکس و مدرن تبدیل می کند. خانه هایی که در آن ها از سبک ها و تیره های تیره استفاده شده است، روز به روز در حال افزایش است و تداعی کننده یک محیط کاملا مدرن و منطبق با عصر حاضر هستند.

طراحی اشپزخانه سنتی

استفاده از چندین رنگ در طراحی آشپزخانه ها

شاید بعد از این که به روند فزاینده استفاده از رنگ های تیره در آشپزخانه ها اشاره کردیم کمی عجیب به نظر برسد، اما استفاده از چندین رنگ متضاد و جسورانه در آشپزخانه ها نیز از جمله جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 است که طرفداران مخصوص به خود را دارد.

به این ترتیب از رنگ های مختلف و هیجان انگیز در بخش های مختلف آشپزخانه استفاده می شود.
از دیوار ها و کفپوش ها گرفته تا رنگ کابینت ها، پرده ها، وسایل آشپزخانه و دیگر قسمت هایی که می توان با استفاده از چندین رنگ فضای آن ها را جذاب تر و خاص تر کرد.
انتخاب این رنگ ها و ترکیب آن ها با هم کاملا یک ایده شخصی است و نمی توان دقیقا گفت کدام یک بهتر از دیگری است.

طراحی اشپزخانه با رنگ های تیره
طراحی اشپزخانه با رنگ های روشن

افزایش طرح ها و سبک های ساده و خلوت در طراحی آشپزخانه ها

یکی از ترند های پر طرفدار این روز ها، استفاده از سبک های ساده و خلوت در آشپزخانه ها است. در این سبک ها افراد به دنبال کاهش ابزار ها و وسایل اضافی هستند.
برای نمونه کابینت های فوقانی کم کم در طراحی کابینت های آشپزخانه ها حذف شده و به این ترتیب فضای آشپزخانه ها بزرگ تر، روشن تر و باز تر دیده می شوند.

سبک های ساده و خلوت نیز از جمله ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 هستند که روند استقبال از آن ها رو به افزایش است.
خصوصا افرادی که بیش تر به باز بودن و خلوت بودن فضا ها علاقه دارند، از این سبک طراحی استقبال بیش تری کرده اند.

طراحی اشپزخانه در رویت

استفاده از سنگ کوارتز در سطوح کار و پیشخوان آشپزخانه ها

سنگ کوارتز هنوز هم یک ایده پیشتاز در طراحی آشپزخانه ها است و می توان آن را پادشاه فضای آشپزخانه ها در نظر گرفت. استفاده از سنگ با دوام و مقاوم کوارتز در سطوح مختلف آشپزخانه هنوز هم جزء بهترین ایده ها است و طرفداران آن رو به افزایش است.

این سنگ ها علاوه بر شیکی و زیبایی، دوام و کارایی بسیار بالایی نیز دارند. علاوه بر این، این سنگ ها خاصیت ضد میکروبی نیز دارند و به این ترتیب می توان آن ها را برای فضای آشپزخانه یک گزینه ایده آل در نظر گرفت.

سنگ های کوارتز در سال های اخیر به لطف فناوری های روز تنوع بیش تری نیز یافته اند و اکنون می توان انواع مختلفی از طرح ها و رنگ ها را نیز در آن ها پیاده کرد. حتی برخی از آن ها را می توان شبیه به سنگ های طبیعی طراحی کرد تا سبکی خاص تر را به کمک آن ها در آشپزخانه پیاده کرد.

این سبک های منحصر به فرد محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند و می توان مجددا آن ها را از جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 در نظر گرفت. البته بیش تر افراد به رنگ ها و طرح های مات و خنثی این سنگ ها تمایل دارند. رنگ های مانند خاکستری، خامه ای یا سفید بیش ترین استفاده ها را دارند.

مدرن ترین طراحی برای اشپزخانه
طراحی اشپزخانه باریک

 

کفپوش های سرامیکی منحصر به فرد

نقطه قابل توجه دیگری که در دیزاین و چیدمان یک آشپزخانه باید به آن توجه کرد، کفپوش هایی است که در این فضا ها مورد استفاده قرار می گیرد. با وجودی که همچنان کف پوش های چوبی یا همان پارکت ها از محبوبیت زیادی برخوردار است، اما کفپوش های سنگ و سرامیکی نیز به صورت فزاینده ای در حال ورود به آشپزخانه ها است و در لیست جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 قرار می گیرند.

خصوصا این که به لطف فناوری های مدرن، امروزه طیف گسترده ای از طرح ها، رنگ ها، سبک ها و سایز های متنوعی از این کفپوش های سرامیکی در دسترس است.
برای نمونه برخی مدل های این کفپوش های سرامیکی ظاهری دقیقا شبیه کفپوش های چوبی دارند.
اما این کفپوش ها به نسبت کفپوش های چوبی، سخت تر و مقاوم تر هستند.

طراحی آشپزخانه کوچک

افزایش استفاده از جزیره در مرکز آشپزخانه ها

یکی دیگر از پر طرفدارترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020، افزایش تمایل به استفاده از جزیره در مرکز آشپزخانه ها است. این جزیره ها به نوعی به مرکز و کانون اصلی یک آشپزخانه تبدیل شده اند.
یکی از مدل های جدید و پر استفاده این جزیره ها، انواع تک سطح و بزرگ تر آن ها است که برای منظور های متعددی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلی ترین تاثیر استفاده از این جزیره ها این است که با وجود آن ها کابینت های کم تری روی دیوار ها نصب می شود. به این ترتیب آشپزخانه باز تر، بزرگ تر و روشن تر نشان داده می شود و دیزاین آن به سمت یک سبک مدرن تر و شیک تر پیش می رود. از همه مهم تر این که این جزیره ها می توانند مبدا شروع ارتباطات سرگرم کننده در آشپزخانه نیز باشند.

طراحی اشپزخانه با اسکچاپ
طراحی اشپزخانه ال

 

از جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020 استفاده کنید

این ایده ها و نکات ارائه شده در این جا بر اساس نهایت زیبایی و کارایی یک آشپزخانه ارائه شده اند. آن ها می توانند هم برای بازسازی فضای یک آشپزخانه و هم برای ساخت و طراحی یک خانه جدید مورد استفاده قرار بگیرند.
می توانید از هر یک از این ایده ها بر اساس فضا، کاربرد، ابعاد سازه و سلیقه تان استفاده کنید تا طرح نهایی آشپزخانه شما به روز تر و منحصر به فرد تر شود.

مطالعه بیشتر

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزشی اینستاگرام پویا اندیش | بزن بریم
+