تری دی مکس چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی

تری دی مکس چیست؟

نرم افزار ها همیشه یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ابزار های کامپیوتری بوده اند که مزیت ها و کارایی های آن ها، موجب بهبود عملکرد حرفه های مختلف شده است.
در این میان، نرم افزار هایی که برای مدل سازی سه بعدی کاربرد دارند، یکی از پر طرفدارترین برنامه ها محسوب می شوند. هر کسی که در زمینه کاری خود با کامپیوتر و برنامه های گرافیکی سر و کار دارد، حتما با یکی از نرم افزار های مدل سازی سه بعدی آشنا شده است.

تری دی مکس مدل سازی سه بعدی
تاریخچه نرم افزار تری دی مکس

نرم افزار های متفاوت هر یک کارایی ها و عملکرد های مخصوص به خود را دارند.
هر کسی که در زمینه های حرفه ای خود نیاز به برنامه های گرافیکی داشته باشد، با توجه به کاربرد ها و قابلیت های نرم افزار هایی که در بازار موجود هستند، یکی از آن ها را برای کار خود انتخاب می کند.
با این حال برخی از این نرم افزار ها، با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد، یک برنامه کاربردی تر و مشترک میان رشته های مختلف در نظر گرفته می شود و محبوبیت بیش تری نیز دارد.

برنامه کامپیوتری گرافیکی تری دی مکس، یکی از این برنامه ها است.3D Max از جمله برنامه های مدل سازی معروف و شناخته شده ای است که در سراسر جهان توسط افراد حرفه ای که در زمینه شغلی خود به طراحی سه بعدی نیاز دارند، به کار می رود.
از این رو، آشنایی با تاریخچه و کاربرد های این نرم افزار و مزیت هایی که کار با تری دی مکس برای کاربران دارد، خالی از لطف نخواهد بود.
در ادامه این مبحث، می خواهیم از تاریخچه این برنامه و کاربرد های متنوع آن بگوییم.

دوره های آموزش نرم افزار کاربردی تری دی مکس
دوره های کلاس تری دی مکس و کاربرد های آن

تری دی مکس و کاربرد های آن

همان طور که گفته شد، این برنامه از جمله برنامه های گرافیکی کامپیوتری است که می توان از آن برای انواع مدل سازی سه بعدی استفاده کرد.
علاوه بر این به منظور انجام طراحی های مختلف به صورت دو بعدی یا سه بعدی، ایجاد تصاویر دیجیتالی، تولید انیمیشن ها، ارائه انواع راه کار های رندرینگ سه بعدی، ساخت بازی های کامپیوتری جذاب و مواردی از این قبیل نیز می توان از نرم افزار تری دی مکس استفاده کرد.
این نرم افزار محبوب و کاربردی، برای ابزار های قدرت مند خود شهرت زیادی دارد.به دلیل قابلیت های بالایی که در اختیار کاربران قرار می دهد، به صورت گسترده ای در دنیای فناوری و صنعت گرافیکی کامپیوتری، مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ظهور نرم افزار 3D Max

این نرم افزار گرافیکی از ابتدا با نام 3D Studio در اختیار کاربران قرار گرفت.برای نخستین بار در سال 1996، گری یوست مالک گروه Yost که یک شرکت فعال در زمینه برنامه های گرافیکی و دیجیتالی بود، نسخه سه بعدی این نرم افزار را طراحی کرد و اولین نسخه آن توسط اتودسک منتشر شد.
نسخه ابتدایی این نرم افزار برای پلت فرم DOS طراحی شده بود.به نوعی می توان گفت که این نسخه تازه وارد تری دی استودیو، جایگزینی برای نسخه نرم افزاری قبلی اتودسک یعنی Autodesk Auto shade شد.

تاریخچه تری دی مکس استودیو
کلاس نرم افزار تری دی مکس

بعد از انتشار این نسخه، نسخه بازنویسی شده ای با پلاگین های حرفه ای تر توسط شرکت ارائه شد که با پلت فرم ویندوز نیز سازگار بود.
این نسخه جدید با نام 3D Studio Max شناخته می شد. سازنده این نسخه به روز شده نیز شرکت Yost بود، اما با این تفاوت که Kinetix آن را منتشر کرد.
Kinetix در واقع بخش رسانه و سرگرمی Autodesk بود. در ادامه با به روز رسانی مجدد نسخه های بعدی و بهبود قابلیت های آن، نام این نرم افزار از 3d studio Max به 3D Max تغییر نام داده شد.

این نرم افزار در واقع جز نرم افزار های شرکت Autodesk است و با نام و آرم اتودسک ارائه می شود. در نهایت، نام این نرم افزار به 3ds Max تغییر کرد.
البته نام رسمی این محصول نیز همچنان با نام Autodesk معرفی و شناخته می شود.
اکنون که کاربران متعددی در زمینه های حرفه ای و شغلی مختلف از این برنامه مدل سازی سه بعدی استفاده می کنند، سی سال از ظهور آن به دنیای فناوری می گذرد.
با این حال همچنان، تولید کنندگان و توسعه دهندگان نرم افزار تری دی مکس، در تلاش برای بهبود نسخه های قبلی و ارائه ورژن های به روز شده و بهبود یافته از آن هستند.

کلاس های پویا اندیش نرم افزار تری دی مکس
تری دی مکس چه کاربردی برای کاربران دارد

چه کسانی از نرم افزار تخصصی تری دی مکس استفاده می کنند؟

در این خصوص باید گفت، با توجه به کارایی های بسیار متعددی که این نرم افزار دارد، طیف گسترده از حرفه ها و متخصصین می توانند از آن استفاده کنند.
در این خصوص می توان گفت که تولید کنندگان بازی های ویدئویی، گیمر ها، فیلم سازان و تولید کننده های تبلیغات می توانند از آن استفاده کنند.
گروه دیگری که می توانند از این نرم افزار استفاده کنند، مهندسان رشته های مختلف اند.

مهندسان مکانیک، مهندسان معماری، مهندسان سازه و تمام افرادی که به نوعی نیاز به ارائه طرح های مهندسی و ساخت و ساز دارند، می توانند از این نرم افزار استفاده نمایند.
در درجه بعدی نیز هنرمندان می توانند از نرم افزار تری دی مکس کمک بگیرند. به منظور مدل سازی های سه بعدی از طرح های خود، طراحانی مانند طراحان داخلی، دکوراتور ها، طراحان لباس، طراحان جواهرات و افرادی از این حیث، از جمله افرادی هستند که می توانند از این برنامه مدل سازی سه بعدی استفاده کنند.

کلاس های آموزش تری دی مکس در معماری
تری دی مکس در پروژه های هنر و تلویزیون

از برنامه تری دی مکس در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

برای اشاره به زمینه های کاربرد و استفاده از این نرم افزار محبوب و پر طرفدار، می توان به موارد و زمینه های متفاوتی اشاره کرد. از جمله زمینه های استفاده از این نرم افزار، شامل موارد زیر است:
• استفاده از تری دی مکس در ساخت بازی های ویدئویی
• استفاده از این نرم افزار جهت تولید انیمیشن های حرفه ای

• کاربرد نرم افزار تری دی مکس در تولید تبلیغات تلویزیونی، برنامه های گرافیکی، ساخت افکت های تصویری و ساخت ویدئو ها و افکت های فیلم ها
• کاربرد برنامه برای طراحی و مدل سازی در رشته های مختلف مهندسی از جمله مهندسی مکانیک، ماشین سازی، معماری و …
• استفاده از نرم افزار تری دی مکس برای طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و معماری داخلی
• کاربرد تری دی مکس در رشته های هنری مختلف مانند رشته طراحی جواهرات

تری دی مکس در بازی های ویدیویی
تری دی مکس و ساخت انواع بازی های ویدئویی

چگونه از تری دی مکس در ساخت بازی های ویدئویی استفاده می شود؟

همان طور که گفته شد، یکی از زمینه های کاربرد این نرم افزار، استفاده از آن در ساخت انواع بازی های ویدئویی است.به نوعی صنعت گیم را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین صنایعی در نظر گرفت که تری دی مکس در آن به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
به کمک این برنامه مدل سازی سه بعدی می توان بازی هایی را طراحی کرد و ساخت که گرافیک بسیار زیبا و جالب توجهی دارند.
برای مدل سازی کاراکتر هایی که درون بازی ها وجود دارند و همچنین بررسی جنبه های متفاوت بازی ویدئویی مورد نظر، می توان از این نرم افزار کمک گرفت.این نرم افزار، کمک زیادی را در زمینه طراحی و تولید بازی های ویدئویی به تولید کنندگان این بازی ها کرده است.

کاربرد برنامه 3D Max در تولید انیمیشن های زیبا و جذاب

این برنامه در تمامی قدم ها و مراحل تولید انیمیشن های کارتونی مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیر قابل توجهی روی عملکرد و کیفیت انیمیشن ها دارد.
این برنامه از مدل سازی های سه بعدی و طراحی فضای انیمیشن ها گرفته تا ایجاد نما ها و نورپردازی ها، رندر انیمیشن ها و تولید نمونه های بسیار با کیفیت بالا، کار را برای تولید انیمیشن های حرفه ای آسان تر و راحت تر کرده است.

کلاس های انیمیشن های کارتونی با تری دی مکس
دوره تری دی مکس با تولید انواع ماشین آلات صنعتی

استفاده از تری دی مکس در زمینه های مهندسی و ساخت و ساز مختلف

یکی دیگر از زمینه هایی پر کاربرد نرم افزار تری دی مکس، استفاده از آن در زمینه های مهندسی مختلف است. برای مثال در صنایع ماشین سازی یا تولید انواع ماشین آلات صنعتی، از این نرم افزار برای طراحی و مدل سازی سه بعدی استفاده می شود.
طراحی هایی که در رشته مهندسی مکانیک انجام می شود، ترسیم الگو های سه بعدی در ساختمان سازی و معماری، ساخت قطعات و تجهیزات مختلف از جمله تجهیزات پزشکی و مواردی مشابه این گزینه، از جمله کاربرد هایی است که این نرم افزار با خود به همراه دارد.

استفاده از تری دی مکس در تولید تبلیغات تلویزیونی

تری دی مکس یکی از برنامه هایی است که سازندگان برنامه ها و تبلیغات تلویزیونی از آن ها استفاده می کنند. برای ساخت تیزر ها و تبلیغات تلویزیونی می توان از تری دی مکس کمک گرفت تا جنبه های گرافیکی کار را به خوبی انجام داد.
علاوه بر این، در ساخت فیلم های مختلف نیز می توان از این نرم افزار کمک گرفت. خصوصا برای ساخت افکت هایی مبتنی بر واقعیت می توان از تری دی مکس و قابلیت های آن استفاده کرد. ابزار های قدرت مندی که این برنامه دارد، می تواند ساخت تبلیغات تلویزیونی و همچنین افکت های گرافیکی فیلم ها را حرفه ای تر کند.

دوره های تری دی مکس در تولید تبلیغات تلویزیونی
کلاس های نرم افزار تری دی مکس در طراحی داخلی،

استفاده از نرم افزار تری دی مکس در طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و معماری داخلی

یکی از زمینه های جذاب و قابل توجه استفاده از این نرم افزار، کاربرد آن توسط طراحان داخلی، معماران و دکوراتور های داخلی است.
آن ها می توانند با تکیه بر این نرم افزار و استفاده از آن مدل هایی سه بعدی یا حتی دو بعدی را طراحی کرده و از این رو کارایی طرح های خود را دو چندان کنند. در ادامه مفصل تر در خصوص کاربرد نرم افزار 3D Max در طراحی داخلی و شاخه های مرتبط با آن صحبت می کنیم.

کاربرد تری دی مکس جذاب در طراحی داخلی

طراحان داخلی در پروژه های خود نیاز به کاربرد برخی از نرم افزار های حرفه ای دارند تا روند کاری آن ها را تسریع کرده و بهبود ببخشد. چه نرم افزاری می تواند بهتر از تری دی مکس به کمک آن ها بیاید تا یک مدل سازی سه بعدی و کاملا حرفه ای را برای مشتریان خود ارائه دهند؟
نرم افزار تری دی مکس را می توان یکی از کاربردی ترین نرم افزار های مورد استفاده در زمینه طراحی داخلی، پروژه های معماری و دکوراسیون منزل در نظر گرفت. طراحی بخش های مختلف یک خانه، با در نظر گرفتن تمام جزئیات آن، فرایند طراحی داخلی را به یک کار فوق حرفه ای و دقیق تبدیل کرده است.

کلاس های تری دی مکس جذاب در طراحی داخلی
دوره های تری دی مکس طراحی داخلی

چگونه از تری دی مکس برای طراحی داخلی استفاده می شود؟

همان طور که گفته شد، از صفر تا صد یک پروژه طراحی داخلی را می توان با استفاده از نرم افزار تری دی مکس انجام داد و پیش برد.
برای مثال می توان در این نرم افزار متریال های متفاوتی که طراح می خواهد در پروژه خود از آن ها استفاده کند را وارد کرده و عملکرد و تناسب آن ها با هم را بررسی کند.
طراحان یا حتی دکوراتور ها می توانند اشیا و اکسسوری های مختلف را در فضا به کار ببرند و از این که این جزئیات با تم کلی فضا خوب کار می کنند یا نه اطمینان حاصل نمایند.

 نحوه چیدمان مبلمان ها، میز ناهارخوری، صندلی ها، استفاده از کاغذ دیواری روی دیوار ها، پرده های مورد نظر برای استفاده در سالن و مواردی از این دست همگی با نرم افزار تری دی مکس قابل اجرا هستند.
خود برنامه نیز به تفسیر طراحی انجام شده کمک می کند. انجام یک رندرینگ سه بعدی و نزدیک به واقعیت، کار طراحی را به یک کار جذاب و موفق تبدیل می کند. با یک مدل سازی سه بعدی نیز مشتریان می توانند یک سفر مجازی به خانه ای داشته باشند که قرار است در آینده در آن جا ساکن شوند.

دوره های رندرینگ سه بعدی در تری دی مکس
مزیت های استفاده از برنامه تری دی مکس در پویا اندیش

مزیت های استفاده از برنامه تری دی مکس

چه در طراحی داخلی و چه در زمینه های حرفه ای مشابه دیگر، زمانی که کاربر از این نرم افزار برای مدل سازی و ارائه ایده های خود کمک می گیرد، مشتریان به خوبی می توانند با طرح پیشنهادی ارتباط برقرار کرده و درک روشن تری از مدل سازی ارائه شده داشته باشند.
این درک و ارتباط حتی میان طراح و طرحی که خالق آن بوده است نیز بیش تر و روشن تر خواهد بود. طراحان می توانند به خوبی نقاط ضعف و قوت کار خود را یافته و در سریع ترین زمان ممکن برای رفع آن ها یا بهبودشان اقدام نمایند.

مشتریان نیز می توانند با اطمینان بیش تری نسبت به نتیجه نهایی کار، در پروژه شان با طراح و دکوراتور خود همراه شده و در هر مرحله ای از کار اگر از بخشی رضایت کافی را نداشته باشند، پیش از انجام آن کار، درخواست تغییر در طرح را دهند.
تمام این موارد به معنی بهینه سازی زمان و هزینه در یک پروژه طراحی خواهد بود که هم به نفع طراح است و هم به نفع مشتریان. با سرعتی که نرم افزار تری دی مکس به کار طراحی داخلی می دهد، طراحان می توانند با ارائه مدل های سه بعدی و چندین طرح در سریع ترین زمان، موفقیت بیش تری در جذب مشتریان خود یا جلب نظر کارفرمای مورد نظرشان داشته باشند.

پروژه های تری دی مکس و درک طرح های سه بعدی
دوره های آموزش کار با نرم افزار مدل سازی سه بعدی تری دی مکس

اهمیت آموزش و یادگیری کار با نرم افزار مدل سازی سه بعدی 3D Max

تمام موارد بالا نشان می دهد که یادگیری کار با این نرم افزار تا چه اندازه حائز اهمیت است و برای هر کسی که می خواهد با قدم هایی محکم پا به دنیای حرفه ای تخصص خود بگذارد، الزام آور است.
با داشتن مدرکی مبنی بر گذارندن دوره حرفه ای کار با نرم افزار تری دی مکس، شما به عنوان یک فرد حرفه ای و قابل اتکا در زمینه های شغلی مرتبط شناخته خواهید شد.از همه مهم تر این که این نرم افزار را می توان به راحتی با دوره های آموزشی در دسترس آموخت.
چه دوره های حضوری و چه دوره های آموزشی آنلاین، می تواند هر فردی را آماده آموزش و یادگیری این نرم افزار سه بعدی کرده و او را برای ورودی حرفه ای به دنیای کار آماده کند.

پایان بخش :

تری دی مکس چیست ؟

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+