عکاسی و مراقبه ذن

عکاسی و مراقبه ذن

عکاسی و مراقبه ذن

 بعضی مواقع در ذهنتان چیزهایی تصور میکنید که گاهی تصورات شما با یکدیگر ترکیب می شوند، این اتفاق ممکن است ناگهانی اتفاق بیفتد.
یک ایده شما را یک شبه تغییر دهد و اگر دوربین داشته باشید. کمک بزرگیست تا ایده خود را پرورش دهید.
در این مقاله از پویا اندیش به یادگیری عکاسی از طریق ذن میپردازیم.

عکاسی و مراقبه ذن
عکاسی و مراقبه ذن

ابتدا قوانین را یاد بگیرید، و سپس می توانید آنها را نادیده بگیرید

بدون شک اگر می خواهید به طور مداوم عکس های عالی بگیرید، درک نحوه کار دوربین مهم است. حتی با وجود اتوماتیک قدرتمند (و هوش مصنوعی) داخلی، یک عکاس باید سه شاخه اصلی عکاسی را درک کند:سرعت شاتر ، f-stop و ISO. آنها برای دستیابی به دید عکاسی شما  ضروری هستند، کنترل و تعادل ایجاد می کنند.

هر عکاسی همیشه به شما خواهد گفت که ” ابتدا قوانین را یاد بگیرید، و سپس می توانید آنها را نادیده بگیرید” و یادگیری و آموزش قوانین فقط یک محل شروع هستند. مانند نقاشانی که قوانین طبیعت گرایی را را به خوبی آموخته بودند و بعد ها ساختار شکنی کردند و به انتزاع روی آوردند.

هایکو در مراقبه

هایکو به شما یادآوری می کند که اشکال شاعرانه بسیاری وجود دارد – اشعار مختلف ، غزل و غیره – و هایکو یکی از آنها  است، اما بسیار محدود و بسیار کوتاه است.
همه قالب های شعری قوانین سخت گیرانه ای در تاریخ دارند ، اما هایکو برخلاف سایر اشکال، در درون خود فلسفه را نیز جای داده است.
این باعث می شود از دیگر گونه های شعر متفاوت باشد.

اشعار هایکو در طول زمان به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است  و سایر ملل دنیا هم با توجه به فرهنگشان با آن ارتباط برقرار کرده‌اند و قطعات هایکو بسیاری نیز سروده اند این اشعار ساده و درک زیبایی از هستی و فضای پیرامون را ترسیم می‌کنند اشعاری فلسفی که برای هر شخص با توجه به دیدگاهش  معنای متفاوتی دریافت می کند. به همین دلیل، قافیه‌پردازی های سخت  در آن دیده نمی‌شود تا سادگی آن و درک آن برای مخاطب آسان باشد.

عکاسی و مراقبه ذن

Camera in the rain
Misty pictures, ruined lens.
Was it worth it? Yes.
دوربین زیر باران
تصاویر مه آلود
لنز خراب
ارزشش را داشت؟ بله

عکاسی و مراقبه ذن

هایکو و هنر ذن

یک دوربین خاص یا نوع فیلم عکاسی، یک محدودیت خلاقانه است. کار در محدودیت ها مهم است و هایکو این را به شما یادآوری می کند. محدودیت های سخت یک فرم شاعرانه به آثار شما می دهند، یک بازی خلاقانه  می تواند بخشی از لذت عکسبرداری باشد.
این یکی از جنبه هایکو است که با طرز فکر در مورد عکاسی بسیار مطابقت دارد.
هایکو یک هنر ذن است – و بنابراین، با کنجکاوی بیشتر، شروع به کشف سایر هنرهای ذن می کنید رفتن همیشه به سمت درختان بونسای و طبیعت مانند هایکو، به طرز جالب توجهی به شما ایده می دهد.

لذت عکاسی

هرچه بیشتر درباره این هنرها مطالعه می کنید ، بیشتر متوجه می شوید که می توانید کلمه “عکاسی” را به جای هر چیزی که می خوانید جایگزین کنید. به نظر می رسد که نه تنها متناسب با فکر شما در مورد عکسبرداری باشد، بلکه لذت و بینش شما  را  نیز اضافه خواهد کرد. به طبیعت توجه کنید.
طی ماه های بعد، شما هنرهای معبدی دیگری را نیز یاد خواهید گرفت اوریگامی (تاشو کاغذ) ، انسو (رسم الخط دایره ها) و فلسفه فراگیر پیرامون وابی سابی و می توانید درک کنید که چگونه دروس این هنرها کاملاً منطبق با احساسات شخصی شما در مورد عکاسی است.

آنها  سوالاتی مانند: “چه چیزی ارزش عکس گرفتن دارد؟” “چرا ما حتی زحمت عکس گرفتن را می کشیم؟” “آیا باید فتوشاپ کار کنم یا نه؟” “چرا باید چاپ کنیم؟” و حتی “چه چیزی یک عکس را زیبا یا خوب می کند؟” در ذهن مخاطب چه می گذرد و غیره را در شما ایجاد میکنند.

عکاسی و مراقبه ذن
عکاسی و مراقبه ذن

ذن و عکاسی

کتابهای مربوط به “ذن و عکاسی” تقریباً  مربوط به استفاده از عکاسی برای تمرین ذن است  – که البته برای عکاسان  میتواند بسیار جذاب باشد. این کتاب ها بیشتر از عمل عکاسی شما برای حضور بیشتر در مکان ها، هوشیاری، دیدن زیبایی و غیره صحبت می کنند.

کتاب ذن و عکاسی نوشته ی پل مارتین لستر یکی از کتاب های مفید در عرصه ذن است این کتاب  که شامل صد گفتار کوتاه در توضیح ارتباط میان عکاسی، تفکر، سکوت و تأمل است این کتاب می آموزد که عکاسی فراتر از اعداد دیافراگم، سرعت شاتر، انتخاب فیلم یا خرید دوربین است.

اگر عکاسی صرفاً عملی تکنیکی بود بدون شک ربات‌ها می توانستند عکس هایی فوق العاده زیبایی  بگیرند. هر ادمی احساس و درک شخصی دارد به قدرت تعقل خود رجوع کنید.

رویکرد هنر های ذن در عکاسی

رویکرد هنر های ذن جنبه های فنی عکاسی را بیان نمی کند. شما هنوز هم باید در مورد دیافراگم و سرعت شاتر بیاموزید. اما حتی با اتوماسیون دوربین، دوربین های عالی خود به خود عکسی شگفت انگیز برای شما نمی سازند. شما باید در مورد اینکه از چه چیزی باید عکس بگیرید یا چگونه زیبایی را می بینید اندیشه کنید فلسفه ذن به شما کمک می کند تا همراه با دانش اولیه هنر خلاقانه نیز خلق کنید.
با شرکت در کلاس های پویا اندیش با دیافراگم و شاتر و منوی دوربین خود آشنا خواهید شد نگران  این مسئله نباشید.

عکاسی و مراقبه ذن
عکاسی و مراقبه ذن

مراقبه پیاده روی و عکاسی

وقتی نوبت به عکاسی می رسد، آن را با مراقبه پیاده روی ترکیب کنید. شما می توانید فقط با دوربینتان  پیاده روی کنید و آهسته راه می روید. عکاسی را به عنوان فرصتی برای بیرون آمدن از آپارتمان، دیدن محله، شنیدن صدای جیرجیرک پرندگان، صدای بوق زدن ماشین ها، گپ زدن مردم و احساس ارتباط با جامعه در نظر بگیرید.

فقط به ساختن عکس فکر نکنید. این چیزی عمیق تر است. عکاس ارتباط خود را با محیط پیرامون، جامعه پیرامون و جهان پیرامون خود  از طریق کشف ایجاد می کند.

به عنوان یک نکته، سعی کنید آهسته تر از حد نرمال راه بروید. با هر مرحله زمین را در زیر کف پای  خود احساس کنید. با هر مرحله به اطراف خود نگاه کنید.
به چپ، راست ، پایین و بالا نگاه کنید. سعی کنید بیشتر با چشم کنجکاو باشید. به چیزهایی خیره شوید که شاید قبلاً به آنها خیره نشده باشید. مثل یک کودک با خود رفتار کنید انگار برای اولین بار در خیابان قدم می زنید.

عکاسی و خود درمانی

عکاسی به جای افزودن استرس و اضطراب به زندگی، باید استرس و اضطراب را از زندگی شما دور کند.
اگر عکاسی باعث کاهش فشار زندگی شما نمی شود ، کار اشتباهی انجام می دهید. عکاسی را به عنوان  راهی برای خود درمانی ، برای ذهن، جسم و روح خود در نظر بگیرید. عکاسی روشی برای آرامش و لذت بردن است.

عکاسی و مراقبه ذن
عکاسی و مراقبه ذن

قانون هایکو در عکاسی

عاشق هایکو باشید – یک ساختار شعر مینیمالیستی، شما را مجبور می کند فقط مقدار مشخصی از کلمات، هجا ها و سطرهای شعر را داشته باشید.
به عنوان مثال ، اگر مجبور شوید فقط از یک دوربین و یک لنز استفاده کنید ، فقط از یک زیبایی (فقط سیاه و سفید یا رنگی) استفاده کنید – چگونه می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید و از آنچه در اختیار دارید بهترین استفاده را ببرید؟

وقتی کودک بودید، وقتی هیچ اسباب بازی نداشتید، خلاق ترین بودید همه دنیا زمین بازی شما می شد. جعبه تلویزیون را به سفینه فضایی تبدیل می کردید روی کاغذهای خالی نقاشی میکشیدید و… عکاسی مینیمالیست را میتوان نوعی هایکو عکاسانه در نظر گرفت. برای خود محدودیت ایجاد کنید تا خلاق شوید.

در این مقاله به عکاسی و مراقبه پرداخته شد و اینکه چگونه عمل عکاسی می تواند راهی برای درک پیرامون و خود  شخص عکاس باشد. عکاسی و ذن نوعی هنر درمانی است.
با شرکت در دوره های عکاسی پویا اندیش تکنیک و اصول اولیه را بیاموزید و وارد این عرصه جذاب شوید. از عکاسی لذت ببرید.

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال

0روز0ساعت0دقیقه0ثانیه


پیش از انتخاب رشته مورد نظر خود، از همکاران این مجموعه که پاسخگوی سوالات شما هستند، مشاوره لازم را دریافت کنید .

مشاورین پاسخگو

آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی تصویرگران پویااندیش

با ۲۹ سال قدمت آموزشی ،
افتخار این را داریم که آموزش های تخصصی هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، طراحی لباس، جواهرسازی و …
ویژه بازار کار را بنا نهادیم .

موفقیت هزاران هنرجوی متخصص تربیت شده توسط ما خود گواه و گویای این واقعیت است .

آدرس :

تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120  مرکز تخصصی آموزش های هنر – تصویرگران پویا اندیش

تلفن ها :

05 05 58 22 – 587 587 22 – ( 021 )      پیام برای واتساپ : 60 73 973 0912
ساعت کاری آموزشگاه : از شنبه تا پنجشنبه _ ساعت 9 الی 19

لوکیشن آموزشگاه تصویرگران پویااندیش

با ما در ارتباط باشید :

   

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+