مولاژ

آموزش مولاژ

یک طراح دوخت بی نقص و بی رقیب باشید!

طراح دوختید؟ خیاط هستید؟ عاشق داشتن لباس های رنگارنگ با طرح های متفاوت اید؟ دلتان می خواهد هر لباسی که دوست داشتید، با هر نقش و مدلی را به تن کنید و نگران فیت یا مناسب نبودن آن نباشید؟ دلتان می خواهد همه جا چون ستاره ای بدرخشید و بی رقیب به نظر برسید؟ از آموختن تکنیک مولاژ غافل نشوید! با مولاژ، حرفه ای و منحصر به فرد شوید!

مولاژ چه کاربردی دارد؟

دوختنِ لباسی که کاملاً فیت تن و مناسب اندام باشد، کار دشواری است، حتی برای زبده ‌ترین خیاط‌ ها! اما تکنیکِ مولاژ به کمک خیاط‌ ها آمده و در این کار سخت، آن‌ ها را یاری کرده است. مولاژ از مدرن ‌ترین تکنیک‌ های خیاطی است و راه خود را به سوی مزون‌ ها و خانه‌ های مُد نیز هموار کرده است. استفاده از این تکنیک، باعث می ‌شود که مشتریان، زمان کمتری را صرف رفت و آمد برای پرو کردن لباس کنند. خیاطی که از مولاژ استفاده می کند، حتی می ‌تواند طرح مورد نظرش را روی یک مانکن پیاده کند. در این مطلب، به معرفی تکنیک مولاژ خواهیم پرداخت.

مولاژ چیست؟

مولاژ یا دراپینگ، یکی از مدرن‌ ترین تکنیک‌ های خیاطی است که ریشه در پاریس، شهر افسانه ای مُد دارد و هدفِ آن، دوختِ لباس‌ هایی است که کاملاً قالب تن باشند؛ از بالا تا پایین! در واقع، مولاژ (moulage) واژه ای فرانسوی و به معنای «قالب» و «الگو» است. در روش مولاژ، می توانید الگویی را که در ذهن دارید، روی یک پارچۀ متقال و بر تنِ یک مانکن پیاده کنید و شکلِ واقعی آن را ببینید. لباسی که با تکنیکِ مولاژ دوخته می شود، کاملاً متناسب با سایز واقعی بدن است، بدون هیچ کم و زیادی. مولاژ آن قدر دقیق است که آن را ریاضی مُد می نامند. همین دقت و جزئیات است که مولاژ را متمایز و خاص می ‌سازد.

چرا تکنیک مولاژ محبوب است؟

و اما چرا تکنیک مولاژ محبوب است؟ اگر هنگام خیاطی، لباس را به سرعت به اندام مانکن بپوشانید، حجم مانکن به شما اجازه می ‌دهد که فرم واقعی لباس را ببینید؛ در همین حین، می ‌توانید تغییرات مورد نظرتان را روی لباس اعمال کنید، آن را تنگ یا گشاد کرده، یا هر تغییر دیگری که خواستید را ایجاد کنید. کار با تکنیکِ مولاژ، بسیار لذت بخش است، به همین دلیل، بسیاری از طراحان مُد و طراحان الگو، به این روش عشق می ورزند.

چگونه با استفاده از تکنیک مولاژ خیاطی کنیم؟

و اما چگونه با استفاده از تکنیک مولاژ، خیاطی کنیم و لباس‌ های منحصر به‌ فرد بدوزیم؟ تکنیک مولاژ هم مثل هر هنر و حرفۀ دیگری، نیازمند آموزش است. اگر تکنیک مولاژ را با همۀ ریزه‌ کاری‌ ها و فوت و فن‌ هایش بیاموزید، می توانید لباس‌ های بسیار منحصر به فردی بدوزید. در ادامه، شما را با ماهیت تکنیک مولاژ و ابزار مورد نیاز برای آن آشنا خواهیم کرد.

ابزار مورد نیاز برای خیاطی با تکنیک مولاژ

اگر می ‌خواهید تکنیک مولاژ را برای دوختن لباس انتخاب کنید، پیش از هر چیزی، به ابزار زیر نیاز دارید:

 • کاغذ الگوی عریض (80 سانتی متر)
 • مداد سیاه
 • مداد رنگی
 • متر خیاطی
 • خط کش خیاطی
 • نوار چسب
 • خط کش منحنی خیاطی
 • کاغذ تریسینگ
 • قیچی تیز
 • سوزن ته گرد
 • پارچۀ متقال سفید (یا پارچۀ اصلی)
 • زیپ لباس

مرحله به مرحله  با مولاژ

 1. اندازه گیری

در مرحلۀ اول، باید اندازه گیری را انجام دهید. اندازه گیری برای تکنیک مولاژ اصلاً کار راحتی نیست و جزئیات زیادی دارد. این اندازه‌ گیری باید کاملاً دقیق و طبق اصول انجام گیرد؛ به دلیل همین پیچیدگی، معمولاً چند جلسۀ اول کلاس آموزش مولاژ، به اندازه گیری اختصاص خواهد داشت. اگر این اندازه گیری را به صورت اصولی یاد بگیرید، کارتان خیلی راحت خواهد شد.

هنگام اندازه گیری باید به این نکته توجه داشته باشید که شخص مورد نظر، نباید زیاد لباس پوشیده باشد؛ فقط باید زیرپوش و یک لباس نازک به تن داشته باشد. اگر هم می ‌خواهید به خیاط، لباسی به سبک مولاژ سفارش دهید، بهتر است به خیاطی مراجعه کنید که با او احساس راحتی می کنید و نیازی نیست چند لباس بپوشید. یادتان باشد که اندازه‌ ها باید کاملاً دقیق باشند، حتی میلی مترها نیز محاسبه شوند. شاید فکر کنید یک میلی متر و دو میلی متر، تاثیری در ظاهر کلی لباس نخواهد داشت؛ اما اصلاً این طور نیست، اندازه‌ ها باید کاملاً دقیق باشند!

 1. حساب کردن

بعد از اتمام اندازه‌ گیری، باید یک ضرب و تقسیم انجام دهید. این ضرب و تقسیم‌ ها، طبق فرمول‌ های خاصی انجام می گیرند و در نهایت، اندازه‌ های دقیقی را در اختیارتان قرار می دهند. در کلاس‌ های آموزشی، می توانید این حساب و کتاب‌ ها را به طور دقیق یاد بگیرید. اگر برای انجام این محاسبات، از ماشین حساب استفاده کنید، سرعت کارتان افزایش خواهد یافت. اگر هم دوست داشته باشید، می ‌توانید از ماشین حساب تلفن همراهتان استفاده کنید.

 1. طراحی الگو

حالا که اندازه‌ ها را در اختیار دارید و محاسبات را هم انجام داده اید، به کمک کاغذ و مداد، ترسیم الگو را آغاز کنید. یادتان باشد، این الگوی مولاژ، بسیار دقیق است؛ به همین دلیل، فقط می توانید آن را برای کسی که اندازه اش را گرفته اید استفاده کنید، نه شخص دیگر!

 1. پیاده سازی الگو

حالا الگوی ترسیم ‌شده را روی پارچۀ سفیدی که تهیه کرده اید پیاده کنید و برش بزنید. فقط یادتان باشد که ضخامت پارچۀ متقال سفیدتان باید به اندازۀ ضخامت پارچۀ اصلی ‌تان باشد. پس از بُرش، باید تکه‌ ها را همان‌ طور که آموزش دیده اید به یکدیگر وصل کنید و کوک بزنید. اگر می خواهید خیلی صاف و دقیق کوک بزنید، می توانید خط کوک را با مداد مشخص کنید، سپس روی همان خطوط مشخص‌ شده، کوک زدن را آغاز کنید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که آیا می ‌توان الگوی مولاژ را از همان ابتدا روی پارچۀ اصلی پیاده کرد یا خیر؟ بله می ‌توانید از همان ابتدا، الگو را روی پارچۀ اصلی پیاده کنید؛ اما بهتر است کار را با متقال سفید آغاز کنید؛ چراکه می ‌توانید با خیال راحت و بدون استرس، آن را خط کشی کنید؛ در ضمن، رنگ سفید آن باعث می شود که خطوط، بهتر دیده شوند.

و اما دوختنِ زیپ! از آنجایی‌که لباس‌ های الگوی مولاژ کاملاً فیت تن هستند، باید زیپ داشته باشند تا پوشیدن و درآوردنشان، راحت باشد. در همین مرحلۀ کوک زدن، زیپ را هم بدوزید تا پرو کردن آسان شود. از یاد نبرید که زیپ باید دقیقاً وسط قرار گرفته باشد.

 1. تناسب و رفع اشکال

حالا نوبت به رفع اشکال می ‌رسد. آخرین جلساتِ کلاس، به این رفع اشکال اختصاص دارد. در این قسمت، بررسی می ‌کنید که آیا لباس، کاملاً فیت تن هست یا خیر. اگر هم اشکالی وجود داشته باشد، باید برطرف کردنِ آن را به خوبی یاد بگیرید. یادتان باشد که لباس به هیچ وجه نباید گشاد باشد و هیچ کدام از قسمت‌ های آن نیز نباید چروک بخورد. لباس باید کاملاً فیت تن باشد، بدون هیچ اضافه ای.

تنظیم و رفع اشکال را با خط شانه آغاز کنید. خط شانه نقش بسیار مهمی در این میان دارد و اگر تنظیم باشد، باعث می ‌شود بقیۀ قسمت‌ ها هم بهتر به نظر برسند.

پس از آن، به سراغ قسمت پایین ‌تر بروید. اگر لباس، نشستن را دشوار کرده است، باید اشکال آن برطرف شود. اگر این قسمت تنگ باشد، چین و چروک‌ ها در پشت لباس ایجاد می ‌شود.

همان طور که مشاهده کردید، همۀ مراحل دوخت لباس با تکنیک مولاژ، ریزه‌کاری‌ ها و نکات مختلفی دارد که اگر به خوبی آموزش دیده باشید، می ‌توانید به راحتی اشکالات لباس را رفع کنید و لباسی بسیار زیبا را بدوزید. در واقع آموزش، نقش تعیین‌ کننده ای در کیفیت کار شما خواهد داشت. اگر در موسسه ای معتبر و تحت نظر مربیانِ زبده و ماهر آموزش دیده باشید، همۀ نکات مهم و به اصطلاح، فوت کوزه‌ گری را در همان کلاس و زیر نظر مربی خواهید آموخت و دیگر نیازی به آزمون و خطا نیست. می ‌توانید از همان ابتدای کارتان، لباس‌ های بی عیب و نقصی را بدوزید.

مزایای تکنیک مولاژ

 • لباس‌ هایی که بر اساس تکنیک مولاژ دوخته می ‌شود، کاملاً قالب تن هستند.
 • می ‌توانید طرح ذهنی‌ تان را روی مانکن پیاده کنید.
 • مولاژ، مدرن ‌ترین روش دوخت لباس است و بسیاری از طراحان مطرح دنیا از این روش استفاده می ‌کنند.

بازار کار تکنیک مولاژ

همان ‌طور که گفتیم، مولاژ از مدرن ‌ترین و محبوب ‌ترین تکنیک‌ های خیاطی به شمار می ‌رود. مولاژ، مهارتی ارزشمند برای شما خواهد بود و فرصت‌ های شغلی بسیاری را در پیش رویتان قرار خواهد داد. بسیاری از مزون‌ ها و خانه‌ های لوکس مُد، به دنبال اشخاص حرفه ای در این زمینه هستند. اگر مولاژ را در موسسه ای معتبر آموزش دیده باشید و با ریزه ‌کاری‌ های آن حسابی آشنا باشید، هنرمندی ارزشمند خواهید بود که مزون و خانۀ مُد از شما استقبال خواهد کرد!

 

 

سوال های اساسی پیش از ثبت نام کلاس های مولاژ – بر روی سوالات کلیک کنید

خیر ، نیازی نیست .
فرض ما این هست که شما هنرجوی عزیز ،
هیچ پیش زمینه ایی در ارتباط با این دوره آموزشی ندارید .
چون دوره آموزش فوق از مبتدی تا پیشرفته می باشد و هر چیزی که لازم باشد را در کلاس ها ،  آموزش می بینید .

هدف دوره های فوق بازار کار می باشد ، یعنی دوره برای بازار کار تدوین شده است و نحوه جذب شدن به بازار کار نیز داخل دوره تدریس خواهد شد .
گاها اتفاق افتاده بنا به درخواست خود هنرجو و شایستگی هایی که داشته است ، به شرکت های مختلفی که از ما بصورت کتبی درخواست کرده اند ، هنرجو را معرفی نموده ایم .
ولی اینکه هنرجو دقیقا تمرینات گفته شده در کلاس ها را انجام بدهد ، در پایان دوره نمونه کارهای زیادی را برای ارائه به مشتری و جذب شدن به بازار کار را خواهد داشت .

بله .
برای هنرجویانی که از شهرستان ها هستند ، ما دوره های آموزش آنلاین ( غیرحضوری ) را پیشنهاد می دهیم .
یعنی شما در هر مکانی که هستید از راه دور با همان کیفیت دوره های حضوری دوره هایی را که دوست دارید را می گذرانید ، امتحان می دهید و مدارک معتبر و قابل ترجمه را در آخر دوره خواهید داشت .

بله ، بعد از گذراندن امتحانات مربوطه ، مدارک صادر خواهد شد .
مدارک معتبر و قابل ترجمه قوه قضاییه بوده ، مهرهای دادگستری و امور خارجه جمهوری اسلامی روی آن می خورد .
که جهت کار در ایران و ارائه به سفارتخانه جهت مهاجرت کاربرد خواهد داشت .

هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد .

بله از طریق همین صفحه می توانید ثبت نام کنید .

توضیحات ثبت نام و تاریخ شروع کلاس ها در همین صفحه موجود است .

برای افراد شاغل ما روزهای پایان هفته را توصیه می کنیم .
البته شما می توانید کلاس های آنلاین و غیرحضوری ما را هم شرکت کنید .
تا بتوانید کاملا روی وقت و زمان خود مدیریت داشته باشید .

بخاطر سلامتی خود و جامعه ، از خانه خارج نشویم

و

nline

nline

یاد بگیریم

سوال های اساسی پیش از ثبت نام دوره های آموزش آنلاین – بر روی سوالات کلیک کنید :

 • یک لپ تاپ یا کامپیوتر و در برخی از کلاس ها فقط گوشی تلفن همراه یا تبلت .
 • اینترنت با حداقل سرعت 256 کیلوبیت
 • نرم افزار مروگر وب مثل گوگل کروم یا فایرفاکس، تنها ابزارهای مورد نیاز شما برای شرکت در آموزش های آنلاین می باشند .

بله .

۱۰۰ درصد . شما امکان تایپ کردن ، صحبت کردن ، و دادن وب کم را دارید و به راحتی مثل کلاس های حضوری می توانید گفتمان کنید و سوالات خود را بپرسید
ضمنا خارج از کلاس هم در گروهی که خواهید بود هر سوالی که داشتید اساتید پاسخگو خواهند بود .

بله .
شما با هر وسیله ایی که به اینترنت وصل می شود می توانید در کلاس حضور پیدا کنید حتی تبلت و موبایل .
البته رشته هایی که برای آموزش نرم افزارها هستند به لب تاپ یا کامپیوتر نیاز خواهید داشت .

بله کاملا امکان پذیر است .
استاد هر فایل ،‌ عکس یا فیلمی که هنرجویان نیاز دارند را می تواند ارسال کند و بلعکس .

اگر کلاس های آموزشی شما بصورت نرم افزاری باشد :
استاد به راحتی درخواست اشتراک دسکتاپ را به هنرجو می دهد و در صورت تایید هنرجو این ارتباط برقرار می گردد و می تواند تک تک تمرین های اجرا شده در داخل کامپیوترهای شما را ببیند و اشکالات شما را رفع کند .

اگر کلاس های آموزشی شما بصورت عملی است :

استاد درخواست وب کم یا دوربین را به هنرجو می دهد و هنرجو می تواند با گوشی همراه خود کارهای عملی خود را به استاد نشان داده و استاد رفع اشکال کند و نیز هنرجو می تواند فیلم ها و عکس های گرفته شده از تمرینات خود را به استاد ارائه دهد .

بله .
در واقع همان استاد کلاس های حضوری کلاس های آنلاین را برگزار خواهد کرد .

بله ، بعد از گذراندن امتحانات مربوطه و ارائه نمونه کارهای خود ، مدارک صادر خواهد شد .
یعنی نمونه کارهای ارسالی شما ، تک به تک جزو کارهای عملی طی دوره محسوب می گردد و در نمره پایان دوره شما موثر است .
مدارک معتبر و قابل ترجمه قوه قضاییه بوده ، مهرهای دادگستری و امور خارجه جمهوری اسلامی روی آن می خورد .
که جهت کار در ایران و ارائه به سفارتخانه جهت مهاجرت کاربرد خواهد داشت .

بعد از ثبت نام شما به شما لینک و پسوردی داده می شود که در زمان تعیین شده کلاس ها می توانید داخل کلاس شوید و دوره های خود را به همراه استاد و سایر هنرجویان طی کنید .

بله . به راحتی !
شما هر جای دنیا باشید با همان کیفیت می توانید کلاس های آنلاین را شرکت کنید .

بله می توانید از طریق سایت ثبت نام کنید . 

برای ثبت نام نیازی به مراجعه به مرکز آموزش های تصویرگران پویا اندیش را ندارید و به راحتی از طریق سایت می توانید ثبت نام کنید .

ابتدا رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید .
سپس شرایط آن را با دقت بخوانید .
انتهای توضیحات گزینه ثبت نام وجود دارد .

شما بعد از کلیک روی گزینه ثبت نام ، شرایط ثبت نام را با دقت می خوانید .
سپس با قبول آن به درگاه بانکی هدایت می شوید .
شهریه کلاس را پرداخت می کنید .
رسید شهریه به ایمیل شما ایمیل خواهد شد .
از روی رسید خود می توانید عکس بگیرید و نگه دارید .
یا رسید را بصورت پی دی اف در کامپیوتر خود ذخیره کنید .
این رسید یک نسخه برای شما ارسال می شود و یک نسخه برای دفتر آموزشی تصویرگران پویا اندیش .

ثبت نام دوره های آموزش آنلاین ( غیرحضوری )

اطلاعات دوره غیر حضوری و آنلاین

توضیحات دوره :  روی تصویر روبرو   —>
نحوه برگزاری دوره: بصورت آنلاین ونیمه خصوصی و امکان پرسیدن و رفع اشکال برای هنرجویان کاملا محیا است
تلفن: ۲۲۵۸۰۵۰۵ – ۰۲۱۲۲۵۸۷۵۸

3,880,000 تومان

CLICK TO PREVIEW

شماره های تماس پویا اندیش :

110 111 28 ( خط ویژه ) –  05 05 58 22  –   587 587 22 – ( 021 )

آدرس مرکز آموزش های تخصصی هنر – تصویرگران پویا اندیش :

تهران – پاسداران – بالاتر از برج سفید – ابتدای گلستان سوم  – ساختمان 120 – طبقه دوم . 

خوشحال می شویم پاسخگوی سئوالات شما باشیم  :

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+