graphic design slider background final - آموزش گرافیک | Graphicspng boom rang - آموزش گرافیک | Graphicspng boom rang graphic - آموزش گرافیک | Graphics

G

R

A

P

H

I

C

D

E

S

I

G

N

آموزش گرافیک

آموزش گرافیک از مبتدی تا پیشرفته

آموزش گرافیک

صفر تا صد از مبتدی تا پیشرفته

با آموزشگاه گرافیک تصویرگران پویا اندیش همراه باشید!

آموزش گرافیک

آیا وقتی به طراحی گرافیک فکر می­کنید، تبلیغات ­های هنرمندانه جلوی چشمتان جان می گیرد؟ یا گرافیک ­های جذاب و چشمگیر در وبسایت ­ها؟ یا تصاویر و نوشته­ هایی که به شکلی حیرت­ انگیز در مجلات پراکنده شده اند؟

با اینکه تمام این­ ها نمونه ­هایی از طراحی گرافیک هستند، این اصطلاح، دامنۀ بسیار گسترده و فراگیرتری دارد و دایرۀ وسیعی از میدان خلاقیت، مانند  پوسترها، اینفوگرافیک ­ها، جلدهای کتاب، لیبل محصولات، لوگوها، بیزنس کارت­ ها، تابلوها، طراحی وبسایت­ ها، برنامه­ های موبایلی، رابط کاربری نرم ­افزارها و… را در بر می گیرد.

پس طراحی گرافیک چیست؟ صحبت از نمونه ­های آثاری که به وسیلۀ طراحان گرافیک خلق شده­ اند، شروع خوبی است؛ اما کل قضیه را بیان نمی­کند؛ هرچند شاید پوشش ­دهی جزئیات و پیچیدگی ­های کل رشتۀ گرافیک، در مجالی کوتاه همچون این مقاله، امکان­ پذیر نباشد؛
اما این مطلب ساده و مختصر به شما کمک خواهد کرد که این رشته و شغلِ خلاقانه و فوق ­العاده را بهتر درک کنید و بشناسید ؛ به خصوص اگر علاقه­مند باشید که در آینده، خودتان نیز یک طراح گرافیک شوید! پس با ما همراه باشید! پویااندیش، مختصری از این دنیای شگفت انگیز را برایتان روشن خواهد کرد!

graphic design slider graphic 2 - آموزش گرافیک | Graphics
graphic design slider graphic 1 - آموزش گرافیک | Graphics

رشته طراحی گرافیک در دانشگاه

رشته گرافیک، یکی از رشته ­های قدیمی دانشگاهی است که می­ توان آن را از دوران دبیرستان و در هنرستان ­های فنی و حرفه­ای مختلف در سرتاسر کشور، شروع کرد و مباحث کاربردی ای را آموخت. این رشته، زیرشاخه های متعدد و متنوعی دارد و اگر فردی خلاق و صبور باشید، می ­توانید با تحصیل در رشته گرافیک، آیندۀ شغلی مناسبی برای خود بسازید. برای اینکه دانشجوی گرافیک شوید، باید در کنار خلاقیت، دستی هم در طراحی داشته باشید؛ به عبارتی، می توان ادعا کرد که طراحی می تواند سکویی برای پرشتان در این رشته باشد! آشنایی با رنگ­ ها و یک آشنایی اولیه با سایر رشته­ های هنری ، مانند عکاسی، نقاشی، خوشنویسی و … نیز بسیار مفید خواهد بود و به طرز حیرت انگیزی در کسب تجربه و پختگی شما اثر خواهد داشت.

جامعه شناسی، تکنیک­ های بازاریابی، روانشناسی و حتی ادبیات نیز می ­توانند یک طراح- گرافیک خوب را به یک طراح- گرافیک بی ­نظیر تبدیل کنند؛ چرا که یک طرح گرافیکی قرار است برای مخاطبان خاصی ارائه شود و آشنایی با آن مخاطبان، قطعا کمک­ کننده و مفید خواهد بود!

بعد از گذراندن دورۀ گرافیک در دانشگاه، می­ توانید مهارت­ هایی از جمله عکاسی، طراحی و رنگ ­شناسی، صفحه ­آرایی، حروف ­چینی، طراحی پوستر، لوگو ، خوشنویسی و … را فرا بگیرید. برای فارق ­التحصیلان این رشته، موقعیت ­های شغلی خوبی در ایران و کشورهای دیگر وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک، طبق نظریۀ موسسۀ هنرهای گرافیکی آمریکا (AIGA) ، این گونه تعریف شده است: «هنر و اجرای برنامه­ ریزی و نمایش تجارب و ایده ­ها، با بهره­گیری از محتوای بصری و متنی.» به عبارت دیگر، طراحی گرافیک، ایده­ ها یا پیام­ های مشخصی را از طریق ابزارهای بصری منتقل می ­کند. این ابزارهای بصری می ­توانند به سادگیِ یک لوگوی تجاری یا به پیچیدگیِ صفحات یک وبسایت باشند.

الکساندروس کلافتوس، طراحِ خلاقِ شرکت ابتکارات ورتکس می ­گوید: ” طراحی گرافیک، عناصر گرافیکی و متنی را در بر می­ گیرد و آنها را در انواع رسانه­ ها پیاده­ سازی می ­کند. طراحی گرافیک، به تولید­کننده کمک می­ کند که با مصرف ­کننده ارتباط برقرار سازد و پیامِ پروژه، رویداد، کمپین یا محصول را به گوش همگان برساند.” سازمان های متفاوت، به طرق مختلف می توانند از هنر طراحی گرافیک بهره مند شوند؛ برای مثال:

 • شرکت ­ها می ­توانند از طراحی گرافیک ، از طریق تبلیغات، برای ارتقا و فروش محصولات خود ، بهره بگیرند.
 • وب­ سایت ها می­ توانند با استفاده از طراحی گرافیک، اطلاعات پیچیده و سخت فهم را با کمک اینفوگرافی­ ها، به شکلی شفاف و آسان، به خواننده منتقل کنند.
 •  کسب و کارها می­ توانند از طریق برندسازی یا روش ­های مختلف دیگری که طراحان گرافیک در اختیارشان قرار می ­دهند، به کار خود هویتی منحصربه ­فرد ببخشند.

همان طور که مشاهده می کنید، این هنر می تواند در پهنای وسیعی کاربرد داشته باشد و بسیاری از نیازهای مشاغل مختلف را مرتفع سازد و خواسته هایشان را پوشش دهد. جیکوب اسمیت، موسس استودیوی طراحیِ پروداکتویز می­گوید: « ما هر روز، از کنار بسیاری از اشیای هنرمندانه و ظریفی که اطرافمان را احاطه کرده است، بی­ توجه می­گذریم؛ اما در هر گوشه از مجله­ ای، در یک علامت خروج و در یک کتاب، مجموعه ای از  ایده­ های طراحی نهفته است که بر برداشت ­های ما اثرگذار خواهد بود.»

این را هم نباید فراموش کرد، با وجودی که بسیاری از پروژه ­های طراحی گرافیک، اهدافی تجاری، مانند تبلیغات یا ساخت لوگو را دنبال می کنند، این هنر  تجسمی در سایر زمینه ­ها نیز به کار برده می ­شود و در بسیاری از موارد، تنها ابزاری برای ابراز ایده ­ها و ابتکارات هنرمندان است!

عناصر طراحی گرافیک

برای درک بهترِ طراحی گرافیک، باید درکی از عناصر و اصولی داشت که در خلق و ترویجش دخیل هستند. این عناصر عبارت اند از:

 • رنگ
 • خط
 • شکل
 • بافت
 • فضا
 • فرم
 • اندازه

این عناصر در کنار هم، یا در تضاد با یکدیگر، به کار برده می­شوند تا طراحی­ های برجسته و تاثیرگذاری خلق کنند. طراحان گرافیک، از اصول طراحی نیز استفاده می ­کنند، که شامل، توازن، تاکید، حرکت، الگو، تکرار، نسبت، ریتم، تنوع و یکپارچگی می­ شود. درک چگونگی و زمانِ درست برای استفاده از این عناصر و اصول، امری حیاتی برای خلق یک طراحی گرافیکی خوب و تاثیرگذار است.

انواع طراحی گرافیک

همان­طور که پیش ­تر هم بیان شد، طراحی گرافیک، یک اصطلاح همه­گیر نیست. این رشته، از زمینه­ ها و تخصص ­های فراوانی تشکیل شده است؛ از طراحی کتاب گرفته تا طراحی وب و انیمیشن و موشن­گرافیک. طراحی گرافیک برای هر سلیقه و خواستی، فرصت ­ها و گزینه­ های خاص خودش را برای ارائه دارد.

یکی از محبوب­ ترین تخصص­ های طراحی گرافیک، طراحی وب است که با رشدی چشمگیر و حیرت انگیز  مواجه است. کارِ طراحان وب، خلق صفحات وبسایتی است که کاربری با آنها، ساده، و از نظر بصری، خوشایند باشد. آنها همچنین باید توجه داشته باشند که صفحات وب، بر روی دستگاه­ های مختلف، چطور برای کاربر به نمایش گذاشته می ­شوند. رفته­ رفته با آنلاین شدنِ کسب و کارهای بیشتر و بیشتر، طراحان وب، باید سایت ­های متقاعد­کننده و جذابی برای استفادۀ کاربر خلق کنند.

اگر طراحی وب با روحیات شما سازگار نیست، گزینه­ های فراوان دیگری نیز برای طراحی گرافیک پیش روی شما قرار دارد؛ مثلا، انیماتورها، که کارشان خلق جلوه ­های ویژه، نمایش ­های تلویزیونی، بازی ­های ویدیویی و فیلم­ هاست،  یا طراحان موبایل که با برنامه ­نویس ­ها همکاری می­ کنند تا اپلیکیشن ­های راحت و جذابی بسازند.  طراحان مولتی ­مدیا با صداها، تصاویر، ویدیو­ها، گرافیک ­ها و… سروکار دارند؛ پس علاقمندی شما هر چه که باشد – چاپ، وب، ویدیو یا هر چیز دیگری – ، طراحی گرافیک، همیشه چیزی در چنته دارد که بعدها به تخصصی ویژه برای شما تبدیل شود.

مشاغل طراحی گرافیک

فناوری، تغییرات گسترده­ ای در شیوه ­های ادارۀ کسب و کارها پدید آورده و اکنون، تاکید فراوانی بر روی روش های آنلاین است. این تغییر در تفکر، به تغییرات بزرگی در طراحی گرافیک نیز منتهی شده است. تقاضا برای طراحان گرافیک «سنتی» که بیشتر برای کارهای چاپی فعالیت می­ کنند، به طرز چشمگیری کاهش یافته است؛ اما همۀ ماجرا این نیست!

هیئت آمار کار (BLS) پیش ­بینی کرد (2017) که استخدام طراحان گرافیک در خدمات طراحی سیستم های کامپیوتری، 20 درصد افزایش خواهد یافت. بیشتر این تقاضا، ناشی از افزایش نیازِ کسب و کارها و سازمان ­ها به گرافیک و تصاویر دیجیتالی است، چون خواست و علاقمندی عموم به این مسائل افزایش یافته است.

پس با این تفاسیر، مشاغل طراحی گرافیک رایج کدام اند؟ بعد از تحلیل بیش از  چند هزار آگهی استخدام که نیاز به یک مدرک دانشگاهی طراحی گرافیک داشتند، مشاغل زیر را به عنوان رایج­ ترین و پرتقاضاترین مشاغل رشتۀ طراحی گرافیک انتخاب کردند:

 • طراح گرافیک
 • طراح وب
 • کارگردان هنری
 • طراح بصری
 • رابط کاربری (یو­ایکس دیزاینر)
 • هنرمند گرافیک

ابزارهای طراحی گرافیک

حالا که می­ دانیم کدام مشاغل و تخصص ­ها برای طراحان گرافیک در دسترس هستند، می ­توانیم کار را با فراگیری مهارت ­های مورد نیاز برای شروعِ کار، آغاز کنیم.

یکی از اولین و ارزان ­ترین ابزارهایی که می ­توانید برای امتحان کردنِ خود در طراحی گرافیک در اختیار داشته باشید، یک دفترچۀ اسکیس است. طراحان گرافیک، اغلب، ایده­ ها یا طرح­ های پیش­ نویس اولیه را پیش از خلق آن در کامپیوتر، برای طی فرایند اصلی، بر روی کاغذ قلم می ­زنند. با این حساب، کامپیوترها و نرم ­افزارهای طراحی، مواردی ضروری در اقلیم دیجیتال امروزه هستند ؛ حتی اگر قرار باشد چیزی که شما طراحی می ­کنید روی کاغذ یا چیز دیگری چاپ شود. نوع کامپیوتری که نیاز دارید ، در اصل به ترجیح خود شما بستگی دارد؛ اما وقتی صحبت از نرم ­افزار می­ شود، محصولات شرکت آدوبی (Adobe) مانند فتوشاپ، ایلوستراتور، این ­دیزاین و … ، از جمله اصلی ­ترین نرم­ افزارها در دنیای طراحی دیجیتال به شمار می ­روند.

در انتها، ایده­ ها و الهام­ ها، چیزی هستند که یک طراح گرافیک بیشتر از هر چیزی نیاز دارد. چاد بیرنبام، یکی از موسسان شرکت طراحی داکپین می­گوید: «شما به یک مفهوم منسجم نیاز دارید تا مبنایی برای طراحی و ارتباط شما شود. این مفهوم و ایده ابتدا باید روی کاغذ آورده شود؛  سپس با بهره گیری از کامپیوتر ، به آن مفهوم روحی دمیده شود.» طراحان گرافیک از دنیای اطرافشان الهام می­ گیرند، از این رو ، اگر نگرانید که به قدر کافی خلاقیت ندارید، از خانه بیرون بیایید، با دیگران سروکله بزنید و در اینترنت به جست وجوی ایده­ های ناب بپردازید.

آیا طراحی گرافیک آینده ­ای دارد؟

با روی آوردن کسب و کارها و مصرف­ کننده­ ها به اینترنت، به منظور دستیابی به خدمات سریع و آسان، حیطۀ طراحی گرافیک روز به روز بیشتر رشد می­کند. اینکه بدانید چطور گرافیک ­های متقاعدکننده را با جذابیتی بصری خلق کنید، پتانسیل شما را در بازار کار ، تقویت خواهد کرد.

اسمیت می ­گوید: «طراحی، مانند همۀ رشته ­های خلاقانه، هم نیاز به یک رویکرد صنعتگرانه دارد و هم خواهان چشمان یک هنرمند است. شما باید آن قدر صبور باشید که مدام بر روی مهارت ­های خود کار کنید و چشمانتان چنان ریزبین باشد که زیبایی موجود در کوچک ­ترین اتفاقات روزمره را نیز ببینید.»

در آموزشگاه گرافیک تصویرگران پویااندیش چه می آموزید؟

پویااندیش، با سال ها تجربه در امر آموزش هنرهای تجسمی و هنرهای دیجیتالی، به دنبال ارائۀ برترین خدمات به هنرجویان و آموزندگان عزیز بوده و مهم ترین دغدغه اش، ارائۀ دانش رشته های مورد نظر با برترین متد و آخرین تغییرات در دنیای آموزش بوده است؛ از این رو، با گرد آوردن و بهره گیری از برترین استادان و کامل ترین منابع آموزشی با بهترین شیوه، هنرجویان را از هر منبع دیگری بی نیاز می سازد و در کلاس ها،  هر آن چیزی که لازم است یک هنرجو در طول یک دوره بیاموزد تا برایش کاربردی باشد ، به او تدریس می شود.

هنرآموزان پس از به پایان رساندن این دوره در آموزشگاه تصویرگران پویا اندیش، به مهارت کافی و کامل برای ارئۀ دانش­شان در بازار کار می رسند و دیگر نیازی به گذراندن هیچ دوره ای در موسسۀ دیگری نخواهند داشت. پویااندیش، یک بار برای همیشه، سد عبور از این مرحله را برای هنرجویان خواهد شکست! مبنای کار پویااندیش، بر پایۀ تعهد و حمایت استوار است و این موسسه از ابتدا تا انتهای دوره در کنار هنرجویان خواهد بود.

در انتهای دوره نیز مدرکی معتبر با قابلیت ترجمه برای ارائه به موسسات آموزشی برون مرزی، به دانش آموختگان ارئه می شود که می توانند با سادگی در بازار  کسب و کار جهانی نیز حضور یابند  و با به کارگیری خلاقیت و استعداد خود در این رشته، به موفقیت و کسب درآمد برسند.

خوشحال می شویم پاسخگوی سئوالات شما باشیم  :

احتیاج به تایید آخرین نظر می باشد
1 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شماره های تماس پویا اندیش :

  110 111 28 ( خط ویژه ) –  05 05 58 22  –   587 587 22 – ( 021 )

  آدرس مرکز آموزش های تخصصی هنر – تصویرگران پویا اندیش :

  تهران – پاسداران – بالاتر از برج سفید – ابتدای گلستان سوم  – ساختمان 120 – طبقه دوم . 

  addres pouyaandish final map 33 - آموزش گرافیک | Graphics
  شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 - 110 111 28
  +