اسکچاپ

سرفصل های دوره اسکچاپ :

  • آشنایی با محیط نرم افزار

  • آشنایی با ابزارهای مورد نیاز

  • آشنایی با استانداردهای طراحی

  • شروع به مدل سازی براساس استانداردهای ذکر شده

  • تکمیل مدل سازی

  • ساخت متریال های مورد نیاز

  • نورپردازی و تکمیل متریال

  • رندرگیری و تکمیل پروژه مربوطه

کاربرد های برنامه اسکچاپ
حجم سازی در اسکچاپ
قابلیت های اسکچاپ

اسکچاپ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

امروزه در دنیای طراحی، روش های سنتی کم کم در حال کم رنگ شدن هستند و نرم افزار های مختلف جای آن ها را می گیرند. حرفه های مختلفی که از طراحی و مدل سازی بهره می برند، هر کدام رشد و پیشرفت خود را مدیون این نرم افزار ها است.

نرم افزار های کامپیوتری که بر مبنای مدل سازی سه بعدی طراحی و ساخته شده اند، هر کدام  می توانند حرفه های مختلف را به سطح بالا تری ارتقا داده و آن ها را بسیار تخصصی تر پیش ببرند.

از این رو آشنایی از نوع عملکرد نرم افزار های مختلف برای انتخاب متناسب ترین برنامه از اهمیت زیادی دارد.

کاربران باید بتوانند در بین این همه نرم افزار مدل ساز سه بعدی موجود، بهترین گزینه را انتخاب کنند و یادگیری متناسب ترین نرم افزار بر اساس کاری که انجام می دهند، موفقیت حرفه ای خود را تضمین کنند و بتوانند از مزیت هایی که این برنامه های به روز ارائه می دهند بهره مند شوند.

نرم افزار اسکچاپ، یک برنامه گرافیکی و مدل سازی سه بعدی با طیف گسترده ای از عملکرد ها و ابزار های مفید، یکی از گزینه هایی است که پیش روی طراحان حرفه ای مختلف، معماران، مهندسان و … قرار دارد.

آن ها می توانند با استفاده کردن از کاربرد های متنوع این نرم افزار، حضوری حرفه ای در دنیای کسب و کار خود داشته باشند. در ادامه بیش تر با این برنامه و کاربرد های مختلف آن آشنا خواهیم شد.

معرفی نرم افزار اسکچاپ

اسکچاپ یک برنامه مدل سازی بصری سه بعدی است که به کاربران این امکان را می دهد که با استفاده از روش “Push and Pull” مدل های 2D و  3D را ایجاد و سپس با ابزار های متنوع ویرایشی موجود در برنامه آن را ویرایش کنند.

ابزار Push and Pull به طراحان این امکان را می دهد تا هر سطح صاف را به اشکال سه بعدی گسترش داده و به این ترتیب اشکال و مدل هایی سه بعدی را بسازند. بنابراین می توان گفت اساس کار نرم افزار اسکچاپ، تبدیل نقطه به خط، خط به صفحه و در نهایت صفحه به حجم است.

با توجه به کارایی های متنوع، ابزار های بسیار گسترده و مفیدی که دارد و کاربری بسیار راحتی که دارد، این برنامه مورد توجه حرفه های بسیار مختلفی قرار گرفته است. در ادامه بیش تر در خصوص انواع ابزار ها، قابلیت ها، ورژن های موجود از این برنامه و زمینه های کاربرد آن صحبت خواهیم کرد.

کاربرد اسکچاپ در حوزه معماری
کاربرد اسکچاپ در طراحی نقشه ها و تاسیسات صنعتی

مروری بر تاریخچه نرم افزار اسکچاپ

اگر بخواهیم به صورت مختصر از شروع تا به این جای کار این برنامه را مورد بررسی قرار دهیم، باید به حدود بیست سال پیش برگردیم، جایی که برای نخستین بار اسکچاپ به دنیای طراحی و به کاربران برنامه های گرافیکی کامپیوتری معرفی شد.

برای اولین بار در سال 1999 این نرم افزار توسط شرکت @Last Software ساخته و ارائه شد. در ادامه در سال 2006، امتیاز این نرم افزار توسط گوگل خریداری شد. این شرکت بعد از ساخت یک پلاگین برای Google Earth، نرم افزار اسکچاپ را خریداری کرد.

این برنامه تا سال 2012 همچنان به شرکت گوگل تعلق داشت تا این که در سال 2012، شرکت توسعه دهنده نرم افزاری Trimble آن را از گوگل خریداری کرد و با راه اندازی وب سایت جدیدی که ارائه دهنده طیف وسیعی از پلاگین و برنامه های افزودنی به این نرم افزار بود، قابلیت ها و کارایی های این برنامه را گسترش داد.

نحوه کار اسکچاپ به چه صورت است؟

نرم افزار اسکچاپ، برنامه ای است که برای طیف وسیعی از پروژه های مدل سازی سه بعدی و طراحی مانند معماری و طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که گفته شد، اساس کار این نرم افزار تبدیل خط به حجم است.

بنابراین برای کار با این برنامه تمام کاری که کاربر باید انجام دهد، این است که بر روی یک شی کلیک کرده و سپس شروع به کشیدن آن مدل مورد نظر کند تا در نهایت آن چه را که دوست دارد را خلق کرده و ببیند. نحوه کار اسکچاپ، مبتنی بر استفاده از ابزار های مختلفی است که در این برنامه در دسترس است.

زمینه های کاربرد و استفاده از اسکچاپ
آشنایی با برنامه اسکچاپ
مدل سازی در اسکچاپ
آشنایی با محیط اسکچاپ

معرفی انواع ابزار های متنوع نرم افزار کاربردی اسکچاپ

نرم افزار بسیار جذاب اسکچاپ، این تنوع کاربرد و جذابیت استفاده را مدیون انواع ابزار هایی است که در این نرم افزار وجود دارد. از ابزار های ترسیم طرح و الگو گرفته تا ابزار های ویرایشی، مدل سازی و سه بعدی سازی اشکال و طرح های مختلف، همگی در این برنامه در دسترس است.

یکی دیگر از ابزار ها و امکاناتی که در این نرم افزار در اختیار کاربران است، قسمت 3D Warehouse است. در این بخش کاربران می توانند از دیگر نمونه کار ها و مدل های سه بعدی که توسط دیگر کاربران ایجاد شده است، استفاده کرده و از آن ها ایده بگیرند.

با بارگیری تمامی طرح ها و مدل های موجود در این بخش، طراحان می توانند ساخت مدل های خود را بسیار سریع تر دنبال کنند. امکان افزودن خطوط، لایه ها، مواد، بافت ها و تغییر در شکل و اندازه طرح نیز با استفاده از ابزار های موجود در برنامه وجود دارد.

علاوه بر این می توان با ابزار های ویرایشی، قبل از ذخیره سازی طرح ترسیمی، تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد یا این که برخی بخش های آن را پاک کرد. مشخصه دیگری که نرم افزار اسکچاپ دارد، ارجاع جغرافیایی آن است.

با استفاده از این ابزار می توان رابطه موقعیت مکانی مورد نظر را با پروژه طراحی و معماری در نظر گرفت و به این ترتیب، موجب افزایش کیفیت کار شد. با استفاده از منوی تعریف موقعیت مکانی می توان به این مشخصه دسترسی پیدا کرد.

وجود پلاگین های مختلف نیز از دیگر کاربرد هایی است که برای کاربران این برنامه فراهم شده است تا بتوانند کار رندرینگ خود را با کیفیت بالاتری انجام دهند. مشخصه Layout نیز در این برنامه به کاربران کمک می کند تا مدل های سه بعدی خود را در قالب طرح دو بعدی در آورند.

کاربرد اسکچاپ در حوزه طراحی داخلی

اسکچاپ چه قابلیت هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد؟

نرم افزار اسکچاپ برای طیف وسیعی از پروژه های مدل سازی مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع ابزار های این برنامه که در بالا به آن اشاره شد، قابلیت های متنوع این برنامه را نیز در دسترس کاربران قرار می دهد. طراحی و مدل سازی دو بعدی و سه بعدی تنها بخشی از قابلیت های این نرم افزار است.

قابلیت طرح بندی، گروه بندی طرح ها، ارائه سطوح مختلف، رندر 360 درجه، ترسیم لوگو ها، طراحی محصول، طراحی وب سایت، کاراکتر سازی برای برنامه های متنوع و پشتیبانی از پلاگین های شخص ثالث از دیگر قابلیت هایی است که این برنامه ارائه می دهد. مدل سازی و طراحی تنها بخشی از قابلیت های این نرم افزار است. قابلیت های دیگری که می توان در خصوص نرم افزار اسکچاپ به آن اشاره کرد، امکان ترسیم نقشه، برنامه ریزی پروژه های مختلف، عنوان بندی، ماکت سازی و مواردی از این دست است.

زمینه های کاربرد و استفاده از نرم افزار اسکچاپ

تا این جای کار با اساس کار برنامه اسکچاپ و ابزار ها و قابلیت های آن به خوبی آشنا شدیم. حال با توجه به تمام موارد اشاره شده در بالا، بهتر است زمینه های کاربرد این برنامه و تخصص های مختلفی که از آن استفاده می کنند را نیز معرفی کنیم تا بیش تر با ماهیت نرم افزار اسکچاپ آشنا شوید.

به صورت کلی، این برنامه در حوزه های تخصصی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1
2
3
4
5
6
7
نرم افزار اسکچاپ چیست ؟
1

استفاده از اسکچاپ در حوزه معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون منزل

2

کاربرد برنامه در حوزه مهندسی و ساخت و ساز برای ساختمان سازی، طراحی محوطه، طراحی پارک، طراحی فضای سبز و …

3

طراحی شخصیت های کارتونی و انیمیشن سازی

4

کاربرد نرم افزار اسکچاپ برای ساخت بازی های ویدئویی

5

کاربرد برنامه در طراحی نقشه ها و تاسیسات صنعتی

6

استفاده از برنامه برای طراحی محصولات مختلف مانند طراحی صندلی های صنعتی و …

7

طراحی کاتالوگ و کاربرد نرم افزار برای کابینت سازی و ساخت محصولات مختلف ام دی اف و …

استفاده و کاربرد اسکچاپ در حوزه معماری و طراحی داخلی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین زمینه های استفاده از نرم افزار اسکچاپ، کاربرد آن در حوزه معماری و طراحی داخلی است. طراحان، دکوراتور ها و معماران در طیف وسیعی کار ها و پروژه های خود را به کمک این نرم افزار پیش می برند.

طراحان می توانند هم طرح های اولیه خود را در این برنامه ترسیم کنند، هم از طرح ها و مدل های موجود در کتابخانه آنلاین استفاده کنند. بعد از ترسیم طرح، می توان بافت ها و رنگ های مورد نظر را نیز به آن اضافه کرد و به این ترتیب، عملکرد بخش های مختلف ترسیم شده را به خوبی با هم مورد بررسی قرار داد.

اهمیت آموزش و یادگیری برنامه اسکچاپ
رندر واقع گرایانه در اسکچاپ

از ویژگی آنالیز نور و انرژی برنامه نیز می توان در پروژه های معماری و طراحی داخلی استفاده کرد. برای طراحی فضای باز و محوطه سبز یک ساختمان نیز می توان از این برنامه استفاده کرد. علاوه بر این، تمام جزئیات و وسایل مورد استفاده در دکور و طراحی یک فضا را نیز می توان در برنامه وارد کرد و عملکرد آن ها را مورد بررسی قرار داد.

در نهایت، طراح می تواند با تکیه بر دیگر پلاگین ها یک رندر مبتنی بر واقعیت را ایجاد کرده و با یک گردش مجازی در فضای طراحی شده، طراحی ارائه شده را قابل لمس تر کرد. از همه مهم تر، طراحان و معماران می توانند از دیگر نرم افزار های مورد استفاده در طراحی و معماری، در کنار اسکچاپ استفاده کنند.

استفاده از پلاگین ها و افزونه های متنوع برای افزایش کارایی اسکچاپ

همان طور که گفته شد، نرم افزار اسکچاپ با برنامه ها و پلاگین های مختلفی سازگاری دارد. مجموعه پلاگین های سازگار با اسکچاپ در سایت Sketch up.com توسط شرکت توسعه دهنده این برنامه در دسترس است. برخی برنامه ها مختص این نرم افزار بوده و توسط شرکت طراحی شده اند و برخی نیز از جمله پلاگین های شخص ثالثی هستند که می توان از آن ها در کنار اسکچاپ بهره برد.

از مهم ترین این پلاگین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1
2
3
4
5
6
7
آموزش اسکچاپ
1

Sketchy FFD، امکان ایجاد فرم های پیچیده و منحنی های کاربردی از سطوح مشبک را می دهد.

2

پلاگین Memory Copy، برای کپی کردن و تغییر اشکال هندسی یا چرخش آن ها

3

پلاگین Wikiis

4

پلاگین Sam D Mitch

5

پلاگین SU Podium Photo

6

پلاگین Enscape، برای رندر گیری واقع گرایانه و با کیفیتی بالا

7

پلاگین وی ری برای دریافت یک رندر مبتنی بر واقعیت

افزونه های متنوع برای افزایش کارایی اسکچاپ

رندر واقع گرایانه با موتور رندر وی ری

وجود پلاگین های متنوع، کار با نرم افزار اسکچاپ را آسان تر کرده است. موتور قدرت مند وی ری یکی از این پلاگین ها است که کیفیت کار های انجام شده با برنامه اسکچاپ را چندین برابر کرده و به سطوح بالاتری ارتقا می دهد.

کاربران، خصوصا طراحان و معماران می توانند با استفاده از این پلاگین، خروجی های به دست آمده توسط نرم افزار کاربردی اسکچاپ را با یک موتور رندر سه بعدی به نام وی ری، ارائه دهند تا به این ترتیب یک رندرینگ بسیار با کیفیت را ارائه دهند.

آیا باید کار با نرم افزار اسکچاپ را آموخت؟

تمام قابلیت های بالا نشان دهنده ضرورت و مزیت استفاده از برنامه اسکچاپ را نشان می دهد. از همه مهم تر این که این برنامه رابط کاربری بسیار ساده و راحتی دارند و تمام کاربرانی که به یک نرم افزار کاربردی در زمینه طراحی و گرافیک نیاز دارند، می توانند در هر سطحی از آن استفاده کنند.

یادگیری نحوه استفاده از این نرم افزار نیز بسیار راحت است و همین امر ضرورت یادگیری و آشنایی با فضای اسکچاپ را دو چندان می کند. با استفاده از مهارت های کسب شده در خصوص کار با نرم افزار اسکچاپ، می توان در هر حرفه ای با نهایت مهارت و تخصص وارد شد.

کاربرد های اسکچاپ
رندرگیری و تکمیل پروژه مربوطه در نرم افزار اسکچاپ

اهمیت آموزش و یادگیری برنامه اسکچاپ

موسسه هنری تصویرگران پویا اندیش با سه دهه سابقه فعالیت در زمینه هنری و آموزش در رشته های گوناگون دارای سابقه درخشان و قابل اعتماد می باشد.
همچنین با در نظر گرفتن سوابق این موسسه هنری در پایان هر یک از دروه ها مدرک های معتبر و  قابل ترجمه قضایی در راستای گذراندن دوره های مربوط به هنرجویان اعطال می گردد . لازم به ذکر است  می باشد .
در این گروه از کلاس ها با اتفاده از به روزترین روش های آموزشی به همراه استفاده از امکانات فراهم دشده سرفصل های مورد نیاز هر یک از دوره ها به بهترین نحو ارایه خواهد شد .

هنرجویان گرامی پس از گذراندن دوره های اسکچاپ قادر خواهند بود با توجه به نیاز خود ، ایده های ذهنی را به یک طراح قابل ارائه با استاندارد های طراحی تبدیل کنند .

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزشی ویژه پاییز اینستاگرام پویا اندیش | بزن بریم
+