honarhaye tajasomi visual art 1 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art 2 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art 3 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art 4 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art 5 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art 6 - هنرهای تجسمیhonarhaye tajasomi visual art logo - هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی

آموزش هنرهای تجسمی بصورت گام به گام

تجسم، یا همان خیال پردازی و پنداره، رابطۀ بسیار تنگاتنگی با خلاقیت دارد؛ به گونه ای که گویی به تاروپود آن گره خورده است! چرا که خیال و تصور؛ اشیاء، ایده ها، احساسات و تصاویر را ابتدا در ذهن هنرمند، در کنار هم قرار می دهد. هنرهای تجسمی نیز برآمده از همین قوۀ شاعرانه و چالش برانگیز است. هنری مبتنی بر ذهن و بینایی ، و مادر پر طمطراقی با آغوشی از کودکانی چون نقاشی، مجسمه سازی، طراحی ، عکاسی، منبت کاری ، سفالگری ، گرافیک و …! هنرهای تجسمی، روحی از جاریِ زندگی را در خود به ودیعه دارند که طعمشان، مزۀ خوش خیال و آرامش است و میزبان چیره دستی برای آرامش اذهان اند! برای شناخت اضلاعی که حجم هنرهای تجسمی را فرم می بخشند، با تصویر گران پویااندیش همراه باشید!

مجسمه سازی

مجسمه سازی، فصلی بی نقص و نفسگیر از سیطرۀ هنر است که آثاری شگرف را بر روح و ذهن بر جای می گذارد . مجسمه سازی ، هنر دوم از هفت هنر جهانی  است که نیاز به اندیشه ای ورای خلاقیت و استعداد دارد؛ چراکه این هنر، چالش ها و فراز و نشیب های بسیاری را با خود به همراه دارد و برای رسیدن به مقصود، باید از هزارتوی جزئیات گذشت و با تحمل سختی ها، به مقصد آفریدن اثری خلاق و منحصر رسید. مجسمه سازی، ساخت محتوایی سه بعدی با بهره گیری از هوشی ظریف بین و نکته سنج است که فواید بسیاری را در خود نهفته دارد…

مشاهده دوره های آموزش مجسمه سازی 

honarhaye tajasomi visual art 2 - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art naghsh barjaste - هنرهای تجسمی

نقش برجسته

نقش برجسته، هنری ملفق از مجسمه سازی و نقاشی بر روی سطح است که نمایی خارق العاده را به چشم می نشاند.  برونداد این هنر که برآمده از  ذهنی خلاق و دستانی توانمند است، می تواند در هر مکان و بر هر دیواری آویخته شود و نقشی متفاوت و خاص به فضا ببخشد. این هنر، هر جزئش پوشیده از دقت و پختگی ایده است و طی آن می توان آثاری به یادماندنی و خیره کننده خلق کرد .

مشاهده دوره های آموزش نقش برجسته

سفالگری

سفالگری، هنر آفریدن یک اثر هنری از عنصری (گِل) ساده، بی جان و بی شکل است. در این هنر، تمام احساسات در ماده ای بی روح ریخته می شود و شمایلی را شکل می دهد که سرشار از کلام و حس است و می تواند راوی حکایتی درونی باشد. این هنر، سرشار از انعطاف و فرم پذیری است.

مشاهده دوره های آموزش سفالگری

honarhaye tajasomi visual art sofalgari - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art naghashi - هنرهای تجسمی

نقاشی

هنر افسونگر و فریبنده ای که جهانی برای شناور شدن و حظ بردن است؛ دنیایی خیال انگیز با جادویی از رنگ ها که درونمایه ها را ساحرانه با هم در می آمیزد و اثری منحصر را که زاییدۀ درون و احساسات فردی است، خلق می کند. نقاشی، هنری است که وسعت درون را با تکنیک ها و روش های متفاتی در سبک هایی گوناگون، به تصویر می کشد و هر فرد با توجه به قریحه و اشتیاقش می تواند تکه ای از این دنیای رنگارنگ را تسخیر کند .

مشاهده دوره های آموزش نقاشی

نقاشی خط

هنری نو که از آمیزش دو دنیای نقاشی و خوشنویسی پدید آمده است . این هنر، در واقع سبک خاصی از نقاشی است که هر دو مهارت ترسیمی و نوشتاری را تقویت می کند و هر دو بعد رنگ و خط را دربرمی گیرد. در این هنر می توانید به نقاشی، مضامین عاشقانه، عارفانه و … بیفزایید و هر دو حس زیبایی شناختی و مفهوم را به تماشاگر القا کنید.

مشاهده دوره های آموزش نقاشیخط

honarhaye tajasomi visual art naghashikhat - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art loab - هنرهای تجسمی

لعاب

لعاب، هنر جان دهی و استحکام بخشی به سطوح است . این عنصر، در واقع نوعی شیشه است که متفاوت از جنسیت شیشه عمل می کند و برای شکل دهی و قوام بخشی به خاک رس و فلز ، مورد استفاده قرار می گیرد. هنر لعاب برای جلوه دادن به اشیاء به کار می رود و طی مراحلی مشخص، طرحی دلنواز و خاص را پدید می آورد.

مشاهده دوره های آموزش لعاب

پتینه

پتینه، هنری ساده و خلاقانه برای ایجاد بافت هایی دلنشین و خوش نقش بر روی هر نوع سطحی است. در این هنر که با به کارگیری ابزار ساده ای می توان آثار بسیار دیدنی و پرجلوه ای خلق کرد ؛ فضایی از خلاقیت و نوآوری پخش است. با این هنر، به هر سطح بی جانی می توانید روح ببخشید و آن را مملو از زیبایی و المان های بصری کنید.

مشاهده دوره های آموزش پتینه

honarhaye tajasomi visual art patine - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art tasvirsazi - هنرهای تجسمی

تصویرسازی

تصویرسازی، هنری القایی است که مفهوم را منتقل می کند . این هنر، سبک های متفاوتی را در برمی گیرد و می تواند کاربردهای بسیاری داشته باشید. تصویرسازی، در خلق داستان ها، جلد کتاب ها، تبلیغات، برندسازی و …، نقشی حیاتی و پررنگ ایفا می کند و می تواند کاملا در شکست یا پیروزی یک پروژه تاثیرگذار باشد. اصولا ایده های برآمده از این هنر، در پی یک غالب کلی شکل می گیرد. داستان های مصور، مجله ها و روزنامه ها، حاوی هنر تصویرسازی هستند.

مشاهده دوره های آموزش تصویرسازی

قالبگیری

قالبگیری، هنری برای حفظ و نگهداری آثار خلق شدۀ رشتۀ مجسمه سازی است. در این هنر، شما مسیری را می آموزید که منجر به حفظ آثار تکمیل شدۀ مجسمه سازی و تکثیر آن در تعداد دلخواه می شود. این هنر ، این توانمندی را به افراد می دهد تا بتوانند برای مجسمه های متفاوت، قالب خاص آن را بسازند؛ به عبارتی،  این هنر، تکمیل کنندۀ هنر مجسمه سازان است و به ماندگاری آثار آنان  کمک می کند.

مشاهده دوره های آموزش قالبگیری

honarhaye tajasomi visual art ghalebgirii - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art peykartarashi choob - هنرهای تجسمی

پیکرتراشی با چوب

هنر پیکر تراشی با چوب، هنری زنده و روح نواز است و حسی بی نظیر را در وجود فرد تزریق می کند. شکل دادن به تکیه ای چوب و خلق اثری که سرشار از زیبایی و هنرمندی است؛ حس زندگی بخشی را القا می کند. در این هنر، شما به شناخت بافت های چوب می پردازید و از تکه ای نافرم، پیکره ای خوش فرم و تماشایی می سازید.

مشاهده دوره های آموزش پیکرتراشی با چوب

منبت کاری

منبت کاری،  هنری سرشار از روح و خلاقیت است. هنری که علیرغم نیاز به  ابزاری  ساده، می تواند منجر به خلق شاهکاری تحسین برانگیز شود. این هنر، در اشکال متفاوتی ارائه می شود که هر سبک و سیاقی، ظرافت های خاص خود را دارد  و از ارزش و اعتباری مختص به خود برخوردار است. در این هنر، از انواع چوب ها، با توجه به رنگ مورد نظر هنرمند و سختی و نرمی بافت دلخواه، بهره گرفته می شود. در منبت کاری از رنگ استفاده نمی شود.

مشاهده دوره های آموزش منبت کاری

honarhaye tajasomi visual art monabat - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art kashi shekaste - هنرهای تجسمی

کاشی شکسته

نام کاشی شکسته که به گوش می نشینید، معماری سنتی و ابنیۀ تاریخی در ذهن متبادر می شود. در این هنر، لذتی عمیق نهفته است؛ چراکه می توان از پس تکه هایی شکسته، اثری تحسین برانگیز را خلق کرد. هنر کاشی شکسته، آفریدن اثری با چیدمان قطعاتی هندسی است که امروزه در جاهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد؛ از وسایل تزیینی و دکوراسیون داخلی گرفته، تا نماهای شهری و ساختمان های سنتی و ابنیه تاریخی! با قرار گرفتن این تکه های رنگی و شکسته، تصویری گرم و چشم نواز پدیدار می شود.

مشاهده دوره های آموزش کاشی شکسته

سیاه قلم

سیاه قلم، مادر دنیای هنرهای تجسمی و یکی از جذاب ترین تکنیک های هنری است. سیاه قلم، تمرکز و توانمندی در ترسیم خطوط را افزایش می دهد و باعث می شود که هنرجو به سطح قابل توجهی  از توانایی برای رسم انواع اشکال و خطوط برسد و این گونه، پیرامون خود را با ابزاری بسیار ساده، به تصویر بکشد. سیاه قلم، شاهراهی برای بروز خلاقیت و شکوفایی استعداد هنری است و مسیری شگرف برای متبلور شدن در تکنیک های دیگر به شمار می رود!

مشاهده دوره های آموزش سیاه قلم

honarhaye tajasomi visual art siahghalam - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art papiemache - هنرهای تجسمی

پاپیه ماشه

پاپیه ماشه، هنر خلق آثار هنری با کمترین و ارزان ترین ابزار است. در این هنر، علاوه بر ظهور خلاقیت و ایده های نو، می توان به سلامت محیط زیست نیز کمکی درخور کرد و از مواد بازیافتی، بهترین بهره را برای ساخت مجسمه هایی زیبا و تزیینی برد.

مشاهده دوره های آموزش پاپیه ماشه

هنر مینیاتور

هنر مینیاتور یا نگارگری، هنری محیرالعقول و خارق العاده است که اندیشه و تصورات را به قلم می آورد و دنیای ورای واقع را در قالب داستانی باورپذیر به تصویر می کشد. مینیاتور، هنر نمایان ساختن افکار، در اشکالی کوچک تر بوده و از جاذبۀ بسیاری برخوردار است. مینیاتور، هنر پرورش خیال و پندار است و اثر خلق شده، بسته به میزان دقت و ظرافت هنرمند می تواند بسیار ارزشمند و گرانبها باشد.

مشاهده دوره های آموزش مینیاتور

honarhaye tajasomi visual art miniator - هنرهای تجسمی
honarhaye tajasomi visual art rikhtegari boronz - هنرهای تجسمی

ریخته گری برنز

ریخته گری برنز ، هنر جان بخشی و جلوه دهی به مجسمه های ساده است. در این هنر، برای بخشیدن نمایی باشکوه و خوش نقش به مجسمه، از آلیاژ برنز بهره می گیرند و به دوام و ماندگاری مجسمه می افزایند. این نیز نوعی از مجسمه سازی است!

مشاهده دوره های آموزش ریخته گری برنز

میکس مدیا

میکس مدیا، نوعی از هنر تصویرگری است که در آن واحد، از چند المان هنری بهره گرفته می شود ؛ برای مثال، در تابلوها از بافت و ابزار رنگی و تکنیک های متفاوت استفاده می شود و اثری جذاب و دیدنی خلق می شود که در آن واحد می تواند تمام زوایای هنری و ذهنی هنرمند را پوشش بدهد .

مشاهده دوره های آموزش میکس مدیا

honarhaye tajasomi visual art mix media - هنرهای تجسمی
character design honar tajasomi - هنرهای تجسمی

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر، یعنی جان بخشی به خطوطی که راوی یک حکایت هستند و با اجزای صورت و اندامشان ، احساساتشان را بیان می کنند. توانمندی در این هنر بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه به تصویر کشیدن یک شخصیت، باید به گونه ای باشد که مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند؛ به طور کلی، طراحی کاراکتر، یعنی خلق و هویت بخشیدن به شخصیتی که می خواهد پیامی را منتقل کند.

مشاهده دوره های آموزش طراحی کاراکتر

چرا هنرمند به تخیل نیازمند است؟

تخیل و رویا، بی نهایت است. این قوۀ شگفت انگیز و افسونگر، در درون ما، با لایه های متفاوت حفاظتی و دفاعی، عجین شده است. تخیل، در کنار ما، درون ما، و بیرون ما حضور دارد و نوعی درک فرای واقع است که با قدرت تحیرانگیزی می تواند منجر به تولدی واقع گرانه شود. خیال، آبستن خلق و نوآوری است . تصور و پندار؛ پیشگویی، سفری بی انتها ، انتقال فکر و هیچ چیز در لحظه است.

تخیل هنرمند می تواند در شکل تصور، تفکر یا احساس، پیشنهادهای هنری کارآمدتری را ارائه دهد! اهمیت خیال پردازی و تصورات از آن جهت است که توانایی تصورکردن اشیاء، در تمام ذرات وجود ما نفوذ می کند و بر هر آنچه انجام می دهیم تاثیر می گذارد و باعث می شود که دربارۀ آن فکر ؛ سپس آن را خلق کنیم و به منصۀ ظهور درآوریم. خیال پردازی، منجر به بسط تئوری ها ، رویاها و ابتکارات در هر حرفه و قلمرویی می شود؛ از رشته های مهندسی گرفته تا رشته های هنری! خلاقیت به همان اندازه که به هنر مربوط است؛ با علم نیز پیوند دارد و شامل به کارگیری تخیلات شما در کار می شود ؛ به عبارتی، خلاقیت، برآمده از تخیلات است.

چطور قوۀ تخیل برانگیخته می شود؟

  • به ذهن و جسمتان استراحت داده و آن ها را در حالت آرامش قرار دهید. ایده های پُرانگاشت نمی توانند با فشار و تنش از ذهنتان تراوش کنند ؛ چراکه تحت نفوذ قانون و قاعده ای نیستند.
  • حالت جریان داشتن را در ذهنتان پرورش دهید.
  • ریسک کنید
  • فعالیت های فکری و سرگرم کننده انجام دهید.
  • به ذهنتان اجازۀ خیال پردازی بدهید.

کاربرد هنرهای تجسمی

  • کاربرد فیزیکی هنرهای تجسمی

این روزها، به طرق مختلف از هنرهای تجسمی بهره برده می شود. اگر کمی عمیق تر به اطرافتان نگاه کنید و بیندیشید، خواهید یافت که هنر با تمام ذرات زندگی روزمره درهم آمیخته است؛ برای مثال، طراحان وب ، طراحان لباس، گرافیست ها، مجسمه سازان، نقاشان، طراحان جواهر ، عکاسان و … ؛ همه به نوعی از عناصر هنرهای تجسمی در زیباسازی و جلوۀ کار خود بهره می برند و به عبارتی، بدون به کارگیری این مولفه، نمی توانند کار چشم نوازی ارائه دهند؛ از این رو، برای نشان دادن استعداد و خلاقیت خود در هر بازار کاری، باید علمی از هنرهای تجسمی داشته باشید تا متفاوت جلوه کنید و بتواند از رقیبان خود پیشی بگیرید.

  • کاربرد روانی هنرهای تجسمی

جهانی بدون هنر ، موسیقی، نقاشی ، فیلم، طراحی و … را تصور کنید! جهانی بدون رنگ و سیاه وسفید، خالی از هر لبخند، نشاط و احساس! مکانی راکد و کور برای زندگی! هنر، به مثابۀ غذا و هوا برای روح است. هنر ، راهی برای درک ما از جهان و چگونگی آن ، یک خروجی برای برون ریزیِ درون، پلی برای حذف شکاف ها (شکاف انسان با طبیعت و شکاف سرزمین ها) و زمینی برای کاشت بذر استعدادهاست! با هنر، افراد به سلامت روح، سلامت جسم، خودباوری، عزت نفس، خود انضباطی، آرامش، اعتماد به نفس و هشیاری خواهند رسید. هنر، روح انسان را پرورش می دهد و جهان آرام تری را برایش می سازد.

مزایای آموزش هنر به نسل جوان

  • اخلاقی

هنر، در ذات و ماهیت بیشتر افراد نهادینه و محضور است. در دوران کودکی و  نوجوانی، شخصیت هنری یک فرد، عمیق تر می تواند کشف شود. نقش ما به عنوان بزرگسال، برای آموزش، راهنمایی، و کمک به نسل جوان می تواند بسیار پررنگ و تاثیرگذار باشد و آن ها را از درون خود بیرون بکشد و منجر به شکوفایی استعداد و خلاقیت های هنری شان شود؛ به گونه ای که بتوانند از توانمندی های شان به بهترین حالت استفاده کنند. دنیای مملو از هنر، به مراتب دنیای آرام تر و صلح طلب تری نسبت به جهان بی هنر است! همچنین آموزش هنر به نسل جوان به آن ها فرصت می دهد تا درون خود را با هنر کشف کنند؛ نه از طریق راه هایی که مقصدش به ناکجا ختم می شود!

  • مادی

یکی دیگر از مهم ترین فواید آموزش هنرهای تجسمی، فرصت حضور در بازار کارهایی است که می تواند بسیار درآمدزا باشد؛ به این معنا که هنر، جدا از جنبه های روحی و درونی، زوایای مادی و بیرونی  را نیز پوشش می دهد و می تواند  سکویی برای رسیدن افراد به توانمندی مالی و رفاه روزمره باشد.

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که دنیای هنر، دنیای پیچیده و بی نهایتی است و اقیانوسی برای کشف ناشناخته ها و نادانسته هاست و خوب است که افراد خود را از لذت فراگیری این عنصر، محروم نسازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+