فتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم

فتومونتاژ چیست

فتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم

  
فتومونتاژ مجموعه ای از عکسهای منفرد است که با هم ترکیب می شوند. شما از یک موضوع چندین عکس می گیرید و آنها را با هم ترکیب می کنید تا  تصویر واحید ایجاد کنید.
به نظر ما دیدن فقط عکسهای جداگانه طبیعی است. ما بیشتر عکس ها را در کسری از ثانیه ایجاد می کنیم.
فتومونتاژ می تواند شامل هر تعداد عکس باشد. مدت زمان ایجاد این مجموعه تصاویر محدودیتی ندارد. همچنین در مکان های مختلفی که عکاس می تواند برای ساخت عکس استفاده کند نیز  محدودیتی ندارد. برای اینکه در اجرای فتومونتاژ حرفه ای  باشید ، محدودیت هایی توصیه می شود.

فتومونتاژ چیست
فتومونتاژ چیست
آشنایی با فتومونتاژ

فتومونتاژها شبیه آثار هنری کوبیسم هستند. هیچ محدودیتی از نظرمکان و زمان وجود ندارد. شما می توانید با استفاده از چندین تصویر از موضوعات یکسان یا یک اثر هنری، یک اثر واحد هنری ایجاد کنید.
انجام این کار به صورت منسجم نتایج هیجان انگیزی را به همراه دارد. انجام این کار بدون توجه به عناصر بصری ضروری می تواند باعث خطای چشم در مخاطب  شود. بهتر است با قوانین ترکیب بندی و مبانی بصری هنر آشنا باشید.

در این مقاله پویا اندیش یاد خواهید گرفت چگونه یک فتومونتاژ خلاق ایجاد کنید.

فتومونتاژ چیست؟

نرم افزار و برنامه های زیادی برای فتومونتاژ محبوب شده اند. استفاده از یک نرم افزار تولید کننده فتومونتاژ برای تجزیه یک عکس ساده و ایجاد توهم زیاد بودن قطعات عکس بسیار آسان است. این یک فتومونتاژ واقعی نیست.
نتایج چنین دستکاری هایی ممکن است جذاب به نظر برسد. اما یک تصویر مسطح ایجاد شده با شکستن  عکس ، عمق واقعی و بیان هنری ندارد.

برخی از افراد تعریف متفاوتی از فتومونتاژ دارند. آنها مجموعه ای از عکسهای غیر مرتبط یا نیمه مرتبط را با هم ترکیب میکنند .باید بگوییم در هنر تعاریف متغیر است و القا دادن یک روش تنها به یک تعریف کار آسانی نیست.

فتومونتاژ چیست
فتومونتاژ چیست
نمونه ای از فتومونتاژ

در این فتومونتاژ  که مشاهده می کنیم هنرمند یک مستند کوتاه در مورد دیوید هاکن ، هنرمند انگلیسی را تماشا کرده است. بیشتر به بیان درباره زمان و مکان علاقه داشته و اینکه تفاوت عکسها با نقاشی ها چیست.
تولید نقاشی زمان بر است و محدودیت های کمتری نسبت به عکاسی وجود دارد. ایجاد یک فتومونتاژ از یک سری عکس این محدودیت ها را نفی می کند.
هنرمند به سادگی با ترکیبات سیاه و سفید در مقیاس کوچک شروع کرده است و یک اثر فوق العاده ایجاد نموده است.

با فتومونتاژ یک تصویر فوق العاده بسازید

انواع مختلف عکس ها  مخاطب دارد و برای هر مخاطبی می تواند  هیجان انگیز باشد. خبر خوب این است که شما می توانید از هر ژانر عکاسی خلاقانه فتومونتاژ کنید. از عکس های هنری گرفته تا طبیعت و معماری  و حتی پرتره های هنری از همین حالا شروع کنید.

تمام آنچه شما نیاز دارید یک تخیل فعال ، وقت کافی و تمرکز منظم است. این کار آسانی نیست و یک اثر فتومونتاژ بسیار متفاوت از ساختن تک عکس است.
مثل نقاشی، نوشتن یا مجسمه سازی است. فرآیند خلاقیت وقت و انرژی زیادی می برد اما نتیجه ی آن اثری است که هر بیننده ای را مجذوب می کند.
در این مراحل، شما را به ایجاد یک فتومونتاژ ساده تشویق می کنیم.
در ادامه با این مقاله پویا اندیش همراه باشید و با فرایندها آشنا شوید و گردش کاری داشته باشید .پس از آن، امیدوارم که به کارهای تخیلی بیشتری برسید.

فتومونتاژ چیست
فتومونتاژ چیست

آنچه برای ایجاد یک اثر  فتومونتاژ شخصی خود نیاز دارید:

دوربین
کامپیوتر
چاپ

 ابتدا موضوع خود را انتخاب کنید

شما باید سوژه خود را برای فتومونتاژ در نظر بگیرید. این می تواند با ایده های عکاسی منظم شما متفاوت باشد.
شما باید توانایی خود را برای بیان مکان و زمان در نظر بگیرید. بهتر است موضوع ثابتی انتخاب کنید.

فتومونتاژ چیست
فتومونتاژ چیست

برنامه ریزی و محاسبه

محاسبه کنید که چگونه می خواهید از سوژه خود عکس بگیرید. برنامه ریزی کنید که چند عکس می خواهید ایجاد کنید. شما باید به این فکر کنید که چقدر به سوژه نزدیک هستید و از کدام لنز استفاده می کنید تا تعداد تصاویر مورد نظر خود را بدست آورید.

استفاده از یک لنز استاندارد 50 میلی متری ، کار را برای شما آسان تر می کند. یک لنز با زاویه دید باز ممکن است باعث ایجاد اعوجاج  و مشکل در لبه های تصاویر شود.

در ترکیب بندی خود به دنبال خطوط باشید

استفاده از خطوط عمودی، افقی و یا مورب  به شما کمک خواهد کرد. همان طور که در حال عکس گرفتن هستید به دنبال خطوط، مستقیم یا منحنی باشید. مراقب باشید که چگونه آنها می توانند در مونتاژ عکس تمام شده شما ظاهر شوند.
استفاده از این خطوط کمک می کند تا مونتاژ شما در کنار هم نگه داشته شود و در نگاه مخاطب  جذاب تر شود و عکس شما بیشتر دیده می شود.

فتومونتاژ چیست
فتومونتاژ چیست

استفاده از فتوشاپ در فتومونتاژ

عکس های خود را در فتوشاپ وارد کنید کشیدن و رها کردن هر عکس را تقریباً در جایی که می خواهید شروع کنید. اگر توانایی رنگ آمیزی هر لایه را دارید، ایده خوبی است که این کار را حتما انجام دهید عکسهای خود را به اطراف حرکت دهید و آنها را در موقعیتی قرار دهید که شبیه کل سوژه ای که از آن عکس گرفته اید باشد.
برخی از تصاویر همچنان روی هم چیده شده ظاهر می شوند. این اشکالی ندارد.
همه عکس ها را تقریباً در موقعیت مناسب قرار داده اید. این زمانی است که لذت واقعی عکاسی خلاقانه آغاز می شود. وقت آن است که تخیل خود را آزاد کنید. عکس ها را به اطراف منتقل کنید و هر طور که دوست دارید آزمایش کنید. به بیرون از چارچوب فکر کنید.

هنگام کار، ممکن است قسمتهایی از تصاویر که می خواهید مشاهده کنید در زیر لایه دیگری پنهان شده است. می توانید هر عکس را متناسب با سطح بالاتر یا پایین در سلسله مراتب لایه ها حرکت دهید.

چاپ عکس های خود (یک مرحله اختیاری سرگرم کننده)

لازم نیست مونتاژهای خود را چاپ و جایگذاری کنید. به عنوان آثار هنری دیجیتال ، کاملاً قابل قبول هستند. هرچند چاپ عکس ها آنها را به بعد دیگری می برد. هنگامی که چاپ شما به پایان رسید اثر  خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. از آنها بخواهید عکس شما را ببینند.
نمایش آثار هنری چاپی بسیار متفاوت از نمایش نسخه دیجیتالی است
فتومونتاژ را امتحان کرده اید و اکنون دوست دارید ایده های خلاقانه تری در زمینه عکاسی انجام دهید؟

کلاس های عکاسی پویا اندیش شما ایده های شما را پرورش می دهد و به شما کمک می کند چگونه از طریق نرم افزار های فتوشاپ و لایت روم تصاویر زیبا خلق کنید.

فتومونتاژ چیست
آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+