تصویر لوگوی پشتیبانی پویااندیش

پویا اندیش

مرکز آموزش های تخصصی هنر

مشاوره رایگان دوره ها

۰۲۱-۲۲۵۸۰۵۰۵

تصویرگران پویااندیش

مرکز آموزش های تخصصی هنر

عکاسی کلوز آپ چیست؟

عکاسی کلوز آپ چیست؟ + 30 ایده برای گرفتن عکس از نمای نزدیک

فهرست عناوین

ثبت لحظات و به چنگ آوردن تصاویری که شاید فقط یک بار اتفاق می افتد، بی شک لذتی کم نظیر و هیجانی فوق العاده دارد.
عکاسی، همان شکارچی متبحری است که هیچ چیز از نگاه تیزبینش دور نمی ماند! اما عکاسی هم شگردهای متفاوتی دارد. یکی از این تکنیک ها، کلوز آپ است. در این مقاله از دوره آموزش عکاسی پویا اندیش به بررسی کلوز آپ در عکاسی می پردازیم.

عکاسی کلوز آپ چیست؟

کلوز آپ چیست و چه کاربردهای دارد؟

کلوز آپ به معنای نمای نزدیک است و عکاسی کلوز آپ نیز به عکاسی از سوژه در نمای نزدیک اشاره دارد. تماشای تصاویری مانند شبنمی که از روی برگ ها می چکد، پرچم های افراشته و روح نوازی که زیبا میان گل ها دلبری می کنند، مژه های حیوانات، خطوط و تلفیق رنگ ها روی بدن حشرات و تصاویری مانند این ها، مملو از هیجان و شگفتی هستند و دیدن آن برای هر انسانی برای درک این جهان حیرت انگیز با تمام نظم و ظرافتش، ضروری است.
تکنیکی که با کمک آن می توان این تصاویر را با جزییات زیبایش خلق کرد، تکنیک کلوز آپ (عکاسی از نمای نزدیک) است که به آن ماکرو نیز می گویند. با آموزش عکاسی حرفه ای تصویرگران پویااندیش همراه باشید! با ثبت نام در دوره عکاسی پویااندیش با تمامی این نکات آشنا شده و تبدیل به یک عکاس حرفه ای خواهید شد.

کلوز آپ چیست و چه کاربردهای دارد؟

کاربردهای عکاسی کلوز آپ

عکاسی کلوز آپ، علاوه بر احاطه و ثبت جزئیات حیران کننده، یک روش عالی برای رشد خلاقیت عکاسان به شمار می آید؛ زیرا در این نوع عکاسی، حتی اگر پیش پا افتاده ترین سوژه را نیز داشته باشید، با توجه به جزییات آن می توانید المان های ظریف و مفهومی را پیدا کنید،
همچنین عکاسی کلوز آپ به شما یاد می دهد که چگونه در انواع دیگر عکاسی، مانند عکاسی مناظر و عکاسی پرتره، به دنبال جزئیات متمایزکننده باشید.

کارگردان‌ ها نیز از این تکنیک در ساخت فیلم استفاده می کنند که از جمله دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربردهای عکاسی کلوز آپ

برای انتقال احساسات:

کلوزآپ یک لحظۀ احساسی است که مخاطب را به خود جلب می کند و درونی ترین احساسات یک شخصیت را به تصویر می کشد.  این باعث می شود بیننده احساس کند که بخشی از اکشن است.

کلوزآپ

برای نمایش ظرافت های یک شخصیت:

یک نمای نزدیک اجازه می دهد تا جزئیات کوچکی مانند پوزخند، چشم برگرداندن یا ابرو بالا انداختن، به شکل موثری داستان را بازگو کنند.

کلوزآپ

برای تغییر سرعت روایت:

کات زدن به یک کلوزآپ، نشان دهندۀ واکنش یک شخصیت به کسی یا چیزی است که خود، نشانگر احساسات آن هاست و تلویحا بیان می کند که حرکت بعدی شخصیت چه خواهد بود.

کلوزآپ

برای بیان اهمیت شخصی یا چیزی به مخاطب: 

کلوزآپ ‌ها توجه مخاطب را به شخصیت های اصلی جلب می کنند و اهمیت حضور، واکنش ها یا رفتار آن ها را بیان می کنند.  کلوزآپ ‌ها همچنین می توانند توجه مخاطب را به اشیا خاصی جلب کنند که زمینه ساز روایت هستند، قصه را پیش می برند و به مخاطب کمک می کنند که داستان را بهتر درک کند.

کلوزآپ

برای برقرار کردن ارتباط بین داستان و بینندگان:

هنگامی که کلوزآپ به شیوه درست انجام شود، با نشان دادن تأثیر اکشن داستان روی شخصیت ‌ها و احساساتی که در لحظه دارند، به بینندگان کمک می کند تا دنیا را از چشم آن ها درک کنند.

کلوزآپ

آموزش حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری

استفاده از هر موضوعی برای عکاسی کلوزآپ

استفاده از هر موضوعی برای عکاسی کلوزآپ

در نظر داشته باشید که حتما نیاز نیست برای عکاسی کلوز آپ به طبیعت بروید؛ ثبت جزئیات غذاها، میوه ها، نوشیدنی ها و غیره در منازل نیز برای تمرین این تکنیک بی نظیر و کاربردی عکاسی، بی نهایت مؤثر است.
بی شک در طبیعت عناصر بی نظیر و شگفت انگیزی خواهید یافت که حجم زیادی از دانش عکاسی شما را پر خواهد کرد؛ اما تمرین با این موارد هم دید شما را بسیار قوی و تحلیلی خواهد کرد.

عکاسی از جزئیاتِ انواع بافت ها و رنگ ها

در نظر داشته باشید که عکاسی از جزئیاتِ انواع بافت ها و رنگ ها و خلق تصاویری منحصر و متفاوت، می تواند دید وسیعی در کشف سوژه به شما ببخشد و به این ترتیب، همچنین می توانید عکاسی در انواع کلوز آپ داشته باشید.

استفاده از هر موضوعی برای عکاسی کلوزآپ

آشنایی با کار دوربین و تجهیزات عکاسی

آشنایی با کار دوربین و تجهیزات عکاسی

عکاسان، به خصوص عکاسان مبتدی، برخی مواقع با تفکر اینکه عکاسی کلوز آپ(ماکرو)، یک تکنیک عکاسی تخصصی است، این نوع عکاسی را نادیده می گیرند؛ در صورتی که اگر بدانید که دوربین تان چگونه کار می کند و به چه تجهیزاتی نیاز دارید، می توانید تصاویر کلوز آپ منحصر به فردی را خلق کنید.
برای مثال، جدیدترین دوربین های دیجیتال، مانند برخی از مدل های موجود در محدودۀ COOLPIX نیکون، فاصلۀ تمرکز 2 یا حتی 1 سانتی متری از سوژه را برای شما فراهم آورده است و به شما این امکان را می دهد که قاب را با سوژه ای با عرض فقط 15 میلی متر، پر کنید.
در ادامه با بررسی نکته هایی که در کلوز آپ باید رعایت شود، به انواع تکنیک های کلوز آپ می پردازیم.

نکته هایی که در عکاسی کلوز آپ باید رعایت شود

1-موضوع خود را انتخاب کنید

موضوعی را انتخاب کنید که دارای ویژگی غیر معمول و جالب توجه باشد. این جزئیات ممکن است به شکل یک رنگ چشم نواز، یک بافت پیچیده، یک شکل غیر معمول و خطوط درهم باشد.
جهان پیرامون ما با جزئیات شگفت انگیز و غیرقابل تصوری احاطه شده است؛ تنها کافی است به دنبال این جزییات برای خلق انواع کلوزآپ باشید. بهتر است ابتدا به بررسی انواع کلوزآپ بپردازیم.

موضوع خود را انتخاب کنید

کلوزآپ

انوع کلوز آپ

در اصل ما چهار نوع کلوزآپ داریم که عبارت اند از:

 شات مدیوم کلوزآپ: چیزی بین مدیوم شات ​​و شات کلوزآپ، که سوژه را در آن، از کمر به بالا می گیرید.

 شات کلوزآپ: سر، گردن و گاهی شانه های سوژه را در قاب جای می ‌دهد.

شات اکستریم کلوزآپ: نسخه شدیدتر کلوزآپ است، که معمولاً فقط چشمان سوژه یا قسمت دیگری از صورت آن را نشان می دهد.

 اینسرت شات: نمای نزدیک که روی یک شی خاص، پروپ یا جزئیات ویژه، متمرکز است و به مخاطب نشان می دهد که آن چیز مورد نظر، مهم است.

کلوزآپ

به سوژه نزدیک شوید

2- به سوژه نزدیک شوید

تا جایی که امکان دارد به سوژه نزدیک شوید تا بتوانید روی جزئیات انتخابی خود تمرکز کنید. برای بهتر شدن عکستان می توانید ترکیبی از بزرگنمایی و نزدیک شدن به سوژه را انتخاب کنید.
فوکوس شارپ، کلید اصلی ثبت یک عکس خوب و مقبول است؛ بنابراین، برای داشتن یک عکس خوب، از عکاسی کلوز آپ استفاده کنید. هنگام استفاده از فوکوس، حتما از فوکوس دستی برگزینید تا بتوانید با اطمینان روی سوژه اصلی خود تمرکز کنید.
در نظر داشته باشید که در عکاسی کلوز آپ، تا حد امکان به بک گراند و اطراف سوژه توجه نکنید؛ در غیر این صورت، تأثیر قسمت جذاب سوژه تان را از دست خواهید داد.

۳- ترکیب بندی را رعایت کنید

ترکیب بندی هنگام گرفتن جزئیات دقیق تر از یک سوژه، المان مهم دیگری از عکاسی است که به راحتی فراموش می شود. به یاد داشتن قوانین سنتی ترکیب بندی هنگام عکسبرداری از نمای نزدیک، به همان اندازه مهم است که برای عکاسی از چشم اندازها، به آن توجه می شود.

ترکیب بندی را رعایت کنید

دوربین و سوژه خود را ثابت نگه دارید

۴-دوربین و سوژه خود را ثابت نگه دارید

هنگامی که به سوژه خیلی نزدیک می شوید، هر حرکتی باعث تار شدن تصویر می شود؛ بنابراین، بسیار مهم است که دوربین و سوژه بی حرکت باشند. در حالت ایده آل، دوربین شما باید روی سه پایه باشد؛ چراکه گاها ثبت برخی از تصاویر، به خودی خود سخت و پیچیده است؛ برای مثال، فرض کنید که می خواهید از یک گیاه شکننده که با وزش نسیمی همراه است، عکس بگیرید.
در این مواقع، ریزه کاری ها و حیله هایی را باید اعمال کنید؛ مثلا، نوعی بادشکن درست کنید یا از سیم برای ثابت نگه داشتن آن بهره ببرید.

۵- نور را متعادل کنید

اجسام کوچکی که نزدیک زمین هستند، در مقایسه با محیط اطرافشان، اغلب کاملا تاریک به نظر می رسند و ممکن است لازم باشد کمی نور به آن ها اضافه کنید.
اگر در نزدیکی سوژه خود عکس بگیرید و فضایی بین لنز و سوژه وجود نداشته باشد، می توانید از چراغ های ماکرو استفاده کنید.

نور را متعادل کنید

به تنظیمات دوربین دقت کنید

۶- به تنظیمات دوربین دقت کنید

به طور کلی بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی کلوز آپ، استفاده از عمق میدان کم است. معمولا بهترین حالت برای داشتن عمق میدان مناسب در عکاسی کلوز آپ، تنظیم دیافراگم، روی ۵.۶ و۱۱ است.
چنین تنظیماتی می تواند این اطمینان را به شما بدهد که جزئیات بیشتر و بهتری از سوژه را مد نظر داشته، همچنین، بک گراند ملایم و لطیفی نیز داشته باشید.

7-حلقه گسترش فاصلۀ کانونی

به دوربین خود، حلقه گسترش فاصلۀ کانونی قابل تنظیم اضافه کنید. این حلقه ها، فاصلۀ بین سنسور و لنز دوربین را افزایش می دهند، و با نزدیک شدن به تصویر، بر اندازۀ آن نیز می افزایند. هرچه حلقه های کشش بیشتر باشد، بزرگنمایی آن نزدیک تر خواهد بود.

حلقه گسترش فاصلۀ کانونی

کلوزآپ

نکاتی که بازیگر حین کلوزآپ در فیلمبرداری حتما باید رعایت کند

 فقط با استفاده از حالات چهرۀ خود، بازی کنید

در کلوزآپ، دوربین فقط روی صورت شما فوکوس می کند. اگر در نپکلوزآپ از صحنه دیالوگ ندارید، باید  کاملاً به توانایی خود در ابراز احساسات یا به قول معروف، بازی زیرپوستی، اتکا کنید.

عکاسی کودکان

کلوزآپ

تحقیق کنید 

در مورد شخصیتی که بازی اش می‌کنید تحقیق کنید تا او را از درون و بیرون بشناسید و به این ترتیب بتوانید احساسات را به عنوان آن شخصیت منتقل کنید.
اگر نقش یک شخص واقعی را ایفا می کنید، تصاویر آرشیوی او را ببینید تا احساسات و حالات چهره ‌اش را مطالعه کنید. اگر نقش یک شخص خیالی به شما داده شده است، عقاید و باورهای وی را از نزدیک بشناسید و درباره کارها، افکار، احساسات، عقاید و انگیزه های او تحقیق کنید.

مدیر فیلمبرداری را بشناسید

فیلمبرداری کلوزآپ می تواند اعصاب خردکن باشد. به لنز دوربین نگاه کنید تا ببینید مدیر فیلمبرداری چه چیزی را می بیند، بینش خلاقانه او را درک کنید و با تیم فیلمبرداری صمیمی ‌تر شوید؛ به این ترتیب می‌ توانید در مقابل دوربین ‌های آن ها راحت تر بازی کنید.

کلوزآپ

عمق میدان چیست و چه نقشی در عکاسی نمای نزدیک دارد؟

عمق میدان چیست و چه نقشی در عکاسی نمای نزدیک دارد؟

دوربین ها قادرند لنز خود را تنها روی یک نقطۀ تک فوکوس کنند؛ اما ناحیه ای وجود دارد که در جلو و پشت این نقطۀ فوکوس، امتداد می یابد که واضح و شارپ به نظر می رسد. این منطقه، عمق میدان نام دارد. این فاصله، ثابت نیست، اندازۀ آن تغییر می کند و می تواند «کم عمق» یا «عمیق» باشد. یک مشکل اساسی در عکاسی ماکرو، میزان همین وضوح محدود در قسمت جلو و پشت نقطۀ اصلی تمرکز است؛ برای مثال، ممکن است در فاصلۀ نزدیک از یک گل، تصویری کاملاً شارپ داشته باشید؛ اما گلبرگ های جلویی و پشتی، محو به نظر برسند. برای رفع این مشکل، چندین روش پیش رو دارید:

روش اول:

یک روش این است که از دور عکاسی کنید، سپس تصویر را برش بدهید؛ به عبارتی، کات کنید. در این حالت، سوژۀ کلی واضح تری خواهید داشت؛ اما کیفیت عکس چندان مناسب نخواهد بود؛ زیرا از پیکسل کمتری استفاده کرده اید و در نتیجه، وضوح کمتری دارد.

روش اول:

روش دوم:

روش دوم:

تنظیم دیافراگم (البته در صورت وجود) برای انتخاب فضای کمتر که عمق میدان را افزایش می دهد. کاهش دیافراگم به این معنی است که نور کمتری می تواند به سنسور برسد؛ بنابراین، برای جبران کردن کمبود این المان، سرعت شاتر باید طولانی تر شود؛ البته در این حالت، با معضل افزایش لرزش دوربین رو به رو می شوید.
اگر سوژه ساکن باشد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوربین را روی سه پایه نصب کنید یا آن را روی یک تکیه گاه ثابت، مانند دیوار، توده ای از کتاب و …، قرار دهید.

اگر دوست دارید عکاسی را بصورت حرفه ای و اصولی یاد بگیرید اما زمان آزاد لازم برای شرکت در دوره های حضوری را ندارید، می توانید در دوره های آنلاین عکاسی پویا اندیش شرکت کنید.

عکاسی از سوژه در حال حرکت

اگر سوژه در حال حرکت است، باید سرعت شاتر را افزایش دهید. ممکن است لازم باشد ISO خود را افزایش دهید تا بتوانید از سرعت شاتر بیشتر یا دیافراگم کمتری استفاده کنید.

عکاسی از سوژه در حال حرکت

فرق کلوز آپ با ماکرو و میکرو

عکاسی کلوز آپ

عکاسی کلوز آپ

عکاسی کلوز آپ، تنها به عکاسی از سوژه در فاصلۀ نزدیک اشاره دارد. عکاسی کلوز آپ را می توان تقریبا با هر لنزی انجام داد.

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو به این معنی است که شما از موارد فوق العاده نزدیک، اشیا را در نسبت۱:۱ عکس بگیرید؛ به عبارتی، اندازۀ یک عکس روی سنسور دقیق، مشابه اندازۀ سوژه در واقعیت خواهد بود.
عکاسی میکرو به معنای بزرگنمایی در سطح یک میکروسکوپ است؛ به عبارت دیگر، جزییاتی از سوژه را نشان می دهد که شما با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن نیستید؛ بنابراین، می توان به هر دو عکس ماکرو و میکرو، عکاسی کلوز آپ  گفت و عکاسی کلوز آپ، یک اصطلاح و پوششی برای عکاسی معمولی کلوز آپ، ماکرو و میکرو است.

عکاسی ماکرو

عکاسی کلوز آپ به صورت ماکرو و میکرو

عکاسی کلوز آپ به صورت ماکرو و میکرو

برای گرفتن عکس کلوز آپ به صورت ماکرو و میکرو، می توان از لنزهای مخصوص آن ها استفاده کرد و با تکنیک فوکوس، عکس هایی با جزییات دقیق به ثبت رساند؛ اما در نظر داشته باشید که برای عکاسی کلوز آپ، همیشه به لنز ماکرو نیاز ندارید. تکنیک نزدیک شدن به سوژه و فوکوس، در بیشتر مواقع می تواند به شما کمک کند. با تکنیک هایی که در دوره فتوشاپ در عکاسی یاد می گیرید، می توانید براحتی ادیت های لازم روی عکس های خود را انجام دهید. کیفیت دوره آنلاین فتوشاپ در عکاسی پویااندیش کم از دوره حضوری نداشته و نه تنها می توانید مهارت و دانش خود را افزایش دهید بلکه در وقت و زمان نیز صرفه جویی خواهید کرد.

سخن آخر

در این مقاله از آموزشگاه آنلاین عکاسی تصویر گران پویا اندیش ، با مفهوم کلوز آپ، یعنی عکاسی از نمای نزدیک، آشنا شدید، همچنین با برشمردن نکات مهم در عکاسی کلوز آپ، به تکنیک های مؤثر در عکاسی کلوز آپ پرداختیم. در نظر داشته باشید که عکاسی کلوز آپ، به طبیعت محدود نیست و در بسیاری از عکاسی های محصول، کارایی مؤثر دارد؛ همچنین به یاد داشته باشید که کلوز آپ، اسم، اصطلاح و پوششی برای عکاسی ماکرو و میکرو است .

عکاسی ماکرو

سوالات متداول عکاسی کلوز آپ

نحوه عکس گرفتن از نمای نزدیک به چه صورت است؟

برای عکاسی کلوز آپ باید سوژه یا شی مورد نظر را در مرکز کادر قرار داد و دوربین را روی حالت فوکوس روی آن تنظیم کرد. بعد از فوکوس دوربین به هیچ عنوان نباید آن را حرکت داد، چرا که در این صورت عکس تار می شود.

برای گرفتن عکس های کلوزآپ به چه لنزی نیاز است؟

برای گرفتن عکس های کلوزآپ به لنزی نیاز است که حداکثر قابلیت فوکوس را فراهم کند. لنزهای میکرو که در فواصل کانونی 60 میلی متر، 105 میلی متر و 200 میلی متری کار می کنند، به صورت ویژه برای عکاسی کلوز آپ طراحی شده اند و می توان از آنها برای این منظور استفاده کرد.

آیا لنزهای 50 میلی متری برای عکاسی کلوزآپ خوب هستند؟

بله بهترین لنزها برای عکاسی کلوزآپ، لنزهای 50 میلی متری با تیوب هستند و می توانند بهترین تصاویر کلوزآپ را ارائه دهند.

یک شات کلوزآپ چه دستاوردی دارد؟

یک نمای نزدیک اغراق شده برای خلق یک لحظه دراماتیک استفاده می شود و این امکان را به بیننده می دهد تا تمام جزئیات موجود در خصوص یک شخصیت را به صورت واضح ببینند.

هنرجویان عکاسی پویا اندیش

5/5 - (27 امتیاز)

مطالعه بیشتر

ایده های جالب عکاسی زمستانی + 34 عکس منظره زمستانی
وینیتینگ در عکاسی
ترفندهایی برای آغاز عکاسی خیابانی
عکاسی صنعتی چیست ؟
چگونه می توان ژست پا در عکاسی را زیباتر نشان داد؟
10 نکته در رشته عکاسی ورزشی
عکاسی به سبک مراقبه ذن به چه صورت است؟
چطور از تکنیک موشن بلور در عکاسی استفاده کنیم؟
نحوه ی عکاسی از طبیعت
راهنمای مبتدیان برای استفاده نور طبیعی در عکاسی منظره
عکاسی صنعتی و تجهیزات مورد نیاز برای آن
آنتی الیاسینگ چیست؟ (مثال ها و نحوه ی تنظیم آن)
ایده عکاسی با بادکنک + 64 ژست ناب و جذاب
عکاسی کنار دریا ؛ 72 ایده ژست عکس لب دریا
فوتوژورنالیسم
آشنایی با انواع ژانر های عکاسی
انواع نورپردازی در عکاسی پرتره
ایده عکاسی در پارک + 69 ژست برای عکس گرفتن در پارک
63 ایده ژست عکس با گل
عکاسی سیاه و سفید + راهنمایی کامل برای مبتدیان
نکات مهم درباره عکاسی در زندگی روزمره
فتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم؟
محو کردن رنگ پس زمینه (تار کردن پشت عکس) با فتوشاپ
تعادل در عکس
دوره های جذاب ویژه بازار کار
با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه
دوره های جذاب ویژه بازار کار
با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.