لنز تله فوتو چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

لنز تله فوتو چه لنزی است بسیاری از عکاسان به این لنز علاقه دارند. یک لنز تله فوتو به خوبی  می تواند به شما کمک کند تا عکاسی خود را به سطح بالاتری برسانید.
در این مقاله از پویا اندیش قصد داریم شما را با لنز تله و فواید آن در عکاسی  آشنا کنیم.

لنز تله فوتو
لنز تله فوتو

لنز تله

لنزهای تله در بین عکاسان آماتور و حرفه ای بسیار محبوب هستند. آنها در شرایط  و موقعیت های مختلف مفید هستند و به شما کمک می کنند عکاسی خود را به سطح حرفه ای تری برسانید.

اما لنز تله چیست؟

یک لنز تله فاصله کانونی زیادی دارد، به شما امکان می دهد از سوژه ای که دور است به خوبی عکس بگیرید یا سوژه را در قاب خود بزرگ کنید.
به طور کلی، لنز اگر فاصله کانونی آن 60 میلی متر یا بیشتر باشد ، “تله فوتو” در نظر گرفته می شود. بسیاری از افراد لنزهای تله را با لنزهای بزرگنمایی زوم  اشتباه می گیرند اما در واقع  این دو چیزهای مختلفی هستند.
فاصله های کانونی “تله فوتو متوسط” (به طور کلی 70 تا 200 میلی متر) و “فوق العاده تله فوتو” (طولانی تر از 300 میلی متر) است.
مهم نیست که لنز بزرگنمایی می کند – مهم این است که فاصله کانونی چقدر است.

لنز تله فوتو
لنز تله فوتو
دلیل استفاده از لنز تله

لنز تله باعث می شود سوژه ها به دوربین نزدیکتر شوند این بارزترین دلیل استفاده از لنز تله فوتو است و این که چرا بیشتر مبتدیان این لنز را تهیه می کنند.
لنز تله به شما امکان می دهد از سوژه های دورتر عکس بگیرید. این کار به شما کمک می کند وقتی از چیزهایی عکس می گیرید که نمی توانید نزدیک شوید یا نمی خواهید به آنها نزدیک شوید آرامش بیشتری داشته باشید.

داشتن فاصله بیشتر بین شما و سوژه می تواند به برخی از افراد کمک کند تا در مقابل دوربین استرس کمتری داشته باشند.

کاربرد لنز تله

آیا میخواهید از کنار زمین از یک بازی مسابقه فوتبال عکس بگیرید؟بدون شک  لنز تله به شما کمک می کند.
آیا می خواهید از حیات وحش خطرناک عکس بگیرید؟ یک لنز تله به شما امکان می دهد این کار را به راحتی انجام دهید.
در دوره های پویا اندیش هرآنچه در مورد لنز ها باید آموزش ببینید خواهید آموخت.

تله فوتو همچنین با ایجاد جلوه ای از نوعی اثر فشرده سازی ، شبیه به آنچه مغز ما روابط شی از پس زمینه را می بیند، به بهبود رابطه بصری بین سوژه و محیط آن کمک می کند.
رشته کوه هایی که به نظر می رسد عملاً در بالای منظره شهر نشسته اند، از نظر بصری با عکس های تله بهتر از زاویه دید ثبت می شوند. به زبان ساده، لنزهای تله ای با ایجاد نزدیک شدن سوژه های دورتر به دوربین، امکان عکاسی شما را باز می کنند

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

لنز تله فتو و زمینه ی محو

اگر تا به حال عکسی را مشاهده کرده اید که موضوع در آن کانون باشد اما پس زمینه تار است و از نحوه دستیابی به این عکس تعجب می کنید ،این عکسها اغلب با لنز تله گرفته می شوند. این کاربرد خصوصاً در عکاسی پرتره معمول است. راه دستیابی به این ظاهر عکاسی با لنز بلند و بیشترین دیافراگم موجود است.
به عنوان مثال ، یک لنز تله فوتوی 70-200 میلی متری با سرعت 200 متر با دیافراگم f / 2.8 سوژه شما را در پس زمینه ای زیبا و تار جدا می کند.
لنزهای طولانی تر به شما امکان می دهند از فاصله دورتر سوژه های خود را عکاسی کنید، بنابراین در حالی که پس زمینه در همان اندازه باقی می ماند ، موضوع را در پیش زمینه کوچک می کنید.

لنز تله و عکاسی پرتره

یکی از مزایای لنزهای تله برای کارهای پرتره این است که با این لنزها پرتره های جذابی میتوانید عکاسی کنید.یکی از لنزهای محبوب عکاسان پرتره این لنز است.
فاصله دوربین و سوژه بر چگونگی نزدیک شدن اجسام در کادر و شکل ظاهری آنها در مقایسه با یکدیگر تأثیر می گذارد.
تا اینجا مقاله پویا اندیش با لنز تله و  کاربرد های آن آشنا شدید اکنون قصد داریم چند نوع از محبوب ترین لنز ها را به شما معرفی کنیم.

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

لنز تله  200-70

لنزهای 70-200 میلی متر به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و تصاویر خیره کننده ای که تولید می کنند بسیار محبوب هستند. 70 میلی متر به اندازه کافی کوتاه است تا به شما امکان عکاسی خیلی دور از سوژه خود را بدهد در حالی که 200 میلی متر به شما دسترسی کافی برای عکاسی از چیزهایی را دارد که فاصله زیادی دارند و به شما امکان می دهد از چیزهایی که به سرعت در حال حرکت هستند عکاسی کنید.

استفاده از دیافراگم وسیع در این محدوده کانونی ، مانند f / 2.8 ، به شما زمینه ای مبهم و زیبا می بخشد و سوژه های خود را به خوبی جدا می کند.
اگر عکسبرداری با لنزهای طولانی تر را دوست دارید ، نمی توانید زیبایی و قابلیت انعطاف پذیری 70-200 میلی متر خوب را نادیده بگیرید. این یک محدوده کانونی تله فوتو ایده آل برای کارهای پرتره و عروسی است.

لنز تله 85  

این لنزهای پرطرفدار در میان عکاسان پرتره بسیار محبوب هستند زیرا پس زمینه های تار و زیبایی ایجاد می کنند مزیت پرایم 85 میلی متری نسبت به بزرگنمایی 70-200 میلی متر این است که به طور معمول پرایم به شما امکان می دهد با دیافراگم بازتری عکاسی کنید، که برای شرایط کم نور بهتر است.
پرایم ها معمولاً واضح تر و سبک تر از لنزهای بزرگنمایی هستند.

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

لنز تله 100-400

این لنزها کمی طولانی تر هستند اما دسترسی شما به چیزهای دورتر را بیشتر می کند. این لنزها برای ورزش ، حیات وحش و هر زمان که نمی خواهید به سوژه خیلی نزدیک باشید ایده آل هستند.
نکته منفی این لنزها این است که بزرگ، سنگین هستند و غالباً از حداکثر دیافراگم گسترده ای مانند برخی از نمونه های کوتاه ترشان برخوردار نیستند.
بنابراین بعضی از افراد استفاده از این لنزها را فقط در محیط هایی با نور مناسب انتخاب می كنند. این لنزها برای عکاسی از سوژه هایی که دور هستند اما تمایل زیادی به حرکت دارند بسیار مناسب هستند.
به عنوان مثال ، اگر در حال عکس گرفتن از یک موش با قطر 400 میلی متر هستید و شروع به حرکت به سمت شما می کند می توانید عکس خوبی را ثبت کنید. لنزهای بزرگنمایی در این محدوده کانونی انعطاف پذیری زیادی به شما می دهند.

لنز 135 میلی متری

135 میلی متر یکی دیگر از لنزهای بسیار محبوب تله فوتو برای عکاسان پرتره و عروسی است. این لنز کمی بیشتر از 85 میلی متر ، توهمات فشرده سازی بهتر و حتی بوکه با شکوه بیشتری به شما می دهد.
این لنزها برای ایجاد نزدیکی سوژه ها در عکس بسیار مناسب هستند. اگر می خواهید پرتره ای بگیرید که به وضوح اندازه هر آنچه در پس زمینه است را نشان دهد (به عنوان مثال ، یک سوژه در جلوی منظره شهر)، انتخاب این لنزها یک گزینه عالی محسوب می شود.

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

لنز 600 میلی متری

این لنزها برای عکاسان حرفه ای ورزش و حیات وحش که دوست دارند از سوژه های بسیار دور با دیافراگم بسیار گسترده عکس بگیرند، ایده آل هستند.
تصاویری که این لنزها می توانند ثبت کنند و جلوه هایی که ایجاد می کنند خیره کننده است! نکته منفی این لنزها این است که فاصله کانونی ثابت بسیار طولانی آنها به معنای محدود بودن کاربردهای آنها است.
آنها همچنین بسیار سنگین و بسیار گران هستند.

سخن پایانی

لنزهای تله در موقعیت های مختلف  همه کاره و مفید هستند. از بزرگنمایی سوژه های دور گرفته تا گرفتن پرتره جذاب تا “فشرده سازی” صحنه برای افزودن درام ، این لنز به شما کمک می کند تا عکاسی خود را به سطح حرفه ای برسانید.
اگر در تصمیم گیری در مورد مناسب بودن لنزهای تله فوتو مشکل دارید، گرفتن چند لنز برای آزمایش ممکن است گزینه خوبی باشد.
اجاره برخی از لنزهای تله قبل از خرید یک لنز تله به شما کمک می کند دریابید کدام فاصله کانونی و ویژگی ها بیشترین کاربرد را برای شما دارند و تصمیم را برای شما راحت تر می کند.  با شرکت در کلاس های عکاسی پویا اندیش با انواع دوربین و لنز ها آشنا می شوید.
با ما همراه باشید.

لنز تله فوتو

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال

0روز0ساعت0دقیقه0ثانیه


پیش از انتخاب رشته مورد نظر خود، از همکاران این مجموعه که پاسخگوی سوالات شما هستند، مشاوره لازم را دریافت کنید .

مشاورین پاسخگو

آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی تصویرگران پویااندیش

با ۲۹ سال قدمت آموزشی ،
افتخار این را داریم که آموزش های تخصصی هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، طراحی لباس، جواهرسازی و …
ویژه بازار کار را بنا نهادیم .

موفقیت هزاران هنرجوی متخصص تربیت شده توسط ما خود گواه و گویای این واقعیت است .

آدرس :

تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120  مرکز تخصصی آموزش های هنر – تصویرگران پویا اندیش

تلفن ها :

05 05 58 22 – 587 587 22 – ( 021 )      پیام برای واتساپ : 60 73 973 0912
ساعت کاری آموزشگاه : از شنبه تا پنجشنبه _ ساعت 9 الی 19

لوکیشن آموزشگاه تصویرگران پویااندیش

با ما در ارتباط باشید :

   

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+