5 نکته طلایی در مورد نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

5 نکته طلایی در مورد نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نقاشی با رنگ روغن یکی از زیباترین و پرطرفدارترین سبک های نقاشی است، سبکی که با ظهور خود موجب شده تا نقاشی های شگفت انگیز و بسیار هنرمندانه ای، طراحی و به دنیای هنر وارد شوند.
همانند تمام عرصه های هنری، نقاشی با رنگ روغن نیز پیچیدگی ها و مهارت های خاص خود را دارد، به همین علت برای آگاهی از راز و رمز تکنیک های نقاشی با رنگ روغن نیز لازم است، با فنون و اصطلاحات تخصصی آن آشنا شوید.

در ادامه ی این مطلب از وب سایت پویا اندیش، برای هنرمندان علاقمند به نقاشی با رنگ روغن، به سراغ دو هنرمند ممتاز این عرصه رفته ایم، با آن ها صحبت کرده ایم و سعی نمودیم تا نتایج تحقیق و پژوهش مان را در قالب پنج نکته کلیدی و مهم، به هنرجویان علاقمند به تصویرسازی ارائه دهیم.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

یک مثال ساده که تفهیم تکنیک های این مقاله را برایتان راحت می کند

اگر تا به حال نتوانستید راجع به موسیقی اطلاعات کافی کسب کنید و این هنر اصیل و پر طرفدار را به اندازه کافی بشناسيد، قطع به یقین نمی توانید در جمعی که در رابطه با آن صحبت می کنند، راحت باشید و بی شک تحمل حضور در چنین جمعی برای‌تان سخت خواهد بود.

حضور در میان جمعی از هنرمندان عرصه ی نقاشی با رنگ روغن نیز بدون داشتن اطلاعات کافی، همینقدر پیچیده است، ناگهان می‌بینید هنرمندان جمع درباره نقاط ریز رنگ دانه ها بحث می کنند و یا توصیه هایی راجع به کار با ابزار های نقاشی یا تکنیک هایی از جمله ” wet-on-wet “را ارائه می دهند.
ممکن است ابتدا، احساس کنید که از حرف هایشان سر در نمی آورید و یا شنیدن آنها برای‌تان خسته کننده باشد، اما مطمئن باشید اگر زمان بگذارید و راجع به هنر نقاشی با رنگ روغن مطالعه کنید، احساس فوق العاده دلنشینی پیدا خواهید کرد.

در ادامه این مطلب 5 تکنیک طلایی را به شما آموزش می دهیم که آگاهی از آنها می تواند شما را از یک نقاش مبتدی به یک نقاش حرفه ای تبدیل نماید.

نکته اول: اصول ایمنی در نقاشی را رعایت کنید

قبل از اقدام به نقاشی، به این نکته دقت داشته باشید که در چه مکانی و با چه ابزاری نقاشی می‌کنید. بسیاری از وسیله‌ها مثل تربانتین (turpentine )، بخارهای سمی منتشر می‌کنند که می‌تواند باعث سرگیجه، غش، و به‌ مرور زمان، مشکلات تنفسی شود.
ضمن اینکه این مواد بسیار اشتعال‌پذیر می باشند و حتی پارچه‌هایی که این گاز را جذب کرده‌اند، اگر به‌درستی دور ریخته نشوند، خود به خود می سوزند.
نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با ایمنی در نقاشی، این است که از فضایی برای نقاشی با رنگ روغن استفاده کنید که دارای تهویه ایمن و مطمئن باشد.
رنگ‌ دانه‌های موجود در رنگ‌ روغن اغلب حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که می‌توانند از طریق پوست جذب شوند، بنابراین باید از دستکش و لباس محافظ هم استفاده کنید.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیاننقاشی با رنگ روغن برای مبتدیاننقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نکته دوم: برای شناخت و انتخاب مواد اولیه نقاشی وقت بگذارید

معمولا، یک هنرمند که تازه شروع به کار در زمینه ی نقاشی رنگ‌روغن می‌کند، می‌خواهد مجموعه‌ای از براش ها، پارچه‌ها و پالت را برای رنگ‌آمیزی دراختیار داشته باشد. از نظر نقاش معروف انگلیسی به نام والنگین، مهم‌ترین ابزار در نقاشی، براش است. او همچین می گوید؛ اگر از براش های خود به ‌خوبی مراقبت كنید، دوام زیادی خواهند داشت.

توصیه والنگین برای نقاشان همیشه این است که ابزارهای لازم را به ‌صورت حضوری در فروشگاه خریداری کنید، نه به‌صورت آنلاین، خرید حضوری موجب می شود تا بتوانید جنس و کیفیت ابزارها را بررسی نمایید و بهترین را انتخاب کنید.

توصیه والنگین در مورد رنگ ها

والنگین در مورد رنگ ها به نقاشان توصیه می‌کند که اگر مبتدی هستید رنگ های ارزان قیمت بخرید و همینطور که در رنگ‌آمیزی حرفه ای تر می شوید به سمت خرید مارک ها و رنگ های گرانتر و با کیفیت تر بروید و آن ها را جایگزین رنگ های قبلی کنید. اگر کمی بیشتر در مورد رنگ‌ها بدانید، می‌توانید روی رنگ‌ هایی با رنگ دانه های مناسب نیز سرمایه‌گذاری کنید.

برای تمیز کردن براش و پالت رنگ خود، حتماً یک کاردک بخرید تا بتوانید به راحتی رنگ های خود را به وسیله آن با هم مخلوط کنید.
برای رقیق کردن رنگ خود نیز به یک حلال مانند تربانتین احتیاج دارید و اکثر هنرمندان معمولاً از دو نوع ماده مختلف برای این کار استفاده می کنند. رنگ ‌روغن ماده ای است که بسیار آهسته خشک می‌شود، حتی اگر سطح آن خشک شود، ممکن است رنگ زیر آن مرطوب باشد.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

دو قانون طلایی در نقاشی با رنگ روغن

1- استفاده از ترکیب رنگی غلیظ تا رقیق
2- هرگز رنگ های آکریلیک‌ را روی رنگ روغن نریزید
در ادامه، این دو قانون طلایی را شرح خواهیم داد.

درباره دو قانون طلایی در نقاشی با رنگ روغن

مورد اول بدین معناست که شما باید نقاشی‌های خود را با یک لایه نازک از رنگ شروع کنید و به‌تدریج لایه‌لایه به سمت استفاده از رنگ های غلیظ بروید.
قانونی طلایی دوم به این نکته اشاره دارد که باید در فرایند رقیق سازی رنگ ها از تربانتین کمتری استفاده کنید، به گونه ای که نسبت رنگ روغن بیشتر از تربانتین باشد.

در غیر این صورت، لایه‌های رنگ به‌طور نا موزون خشک می‌شوند و با گذشت زمان، سطح آثار هنری شما ترک می‌خورد. همین امر در مورد لایه‌بندی آکریلیک و روغن نیز وجود دارد – اگر نمی‌خواهید رنگ شما ترک بخورد، همیشه روغن را روی آکریلیک قرار دهید.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نکته سوم: به رنگ های پالت خود هارمونی دهید

زمانی‌که برای خرید رنگ می‌روید، احتمالا با رنگین‌کمانی از رنگ های مختلف روبرو خواهید شد. به جای خرید چندین رنگ متنوع، از چند رنگ محدود استفاده کنید.
اگر به هنر تصویرگری و نقاشی علاقه مند هستید به شما پیشنهاد می کنیم که این توصیه والنگین را همیشه به خاطر بسپارید که گفت: “در یک فروشگاه رنگ تعداد متنوعی از طیف های رنگ سبز از تیره تا روشن پیش روی شماست، اما هنرمند واقعی کسی است که بتواند از ترکیب رنگ های زرد و آبی طیف رنگی سبز دلخواه خود را خلق کند.”
گر علم شما در رابطه با تئوری رنگ ها کامل نیست، از مجلات و یا وب سایت های معتبر نمودارهای رنگ شناسی را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

نکته چهارم: نقاشی با کاردک را امتحان کنید

توصیه نقاشی به نام چیسوم برای نقاشان جدید یا مبتدی این است که برای شروع نقاشی ابتدا از کاردک پالت به‌جای براش استفاده کنند.
چیسوم گفت: “استفاده از کاردک پالت شما را از جزئیات دور می کند و باعث می‌شود تا روی چگونگی ضربه زدن به بوم، کشیدن رنگ و ایجاد اشکال مختلف در هنر نقاشی متمرکز شوید
چیسوم توصیه می‌کند روی سطحی کارکنید که ابعاد آن حداقل 9 در 13 اینچ باشد، چون نقاشی در فضای بزرگتر بی شک برای مبتدیان کار ساده تری است.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان

نکته پنجم: یک موضوع را چند بار نقاشی کنید

والنگین می‌گوید هنگامی که اولین دوره های آموزشی خود را در کلاس های نقاشی می گذراندم، از اینکه باید بارها و بارها یک طرح را نقاشی می کردم عصبی می شدم، اما حالا، با نگاهی به گذشته، به این نکته پی بردم که تکرار یک موضوع تا چه حد در تقویت هنر نقاشی، برای من تاثیرگذار بوده است.

تکرار یک موضوع در نقاشی موجب می شود تا ذهن شما از کلیات موجود در طرح رها شده و روی جزئیات آن متمرکز شوید. اگر توجه شما به تکنیک‌ها و جزئیات رنگ‌آمیزی با رنگ روغن معطوف باشد، می‌توانید توجه ویژه‌ای به هر قدم آن داشته باشید.

منظور از هر قدم یعنی “وقتی به یک نقاشی نگاه می‌کنیم، می‌توانیم نشانه‌های قلم‌مو را ببینیم یا حتی می‌توانیم ببینیم که نقاش از چه نوع قلم‌مویی استفاده کرده است.
سبک نقاشی که از تکنیک ” wet-on-wet” استفاده می کند از نظر مفهومی بسیار پیچیده است. wet-on-wet تکنیکی است که در آن نقاش روی رنگی که هنوز کاملا خشک نشده است مجددا رنگ آمیزی می کند.

 

نتیجه‌گیری

در نقاشی با رنگ روغن می توانیم با هنر خود از یک بوم خالی یک اثر هنری خارق‌العاده ایجاد کنیم به شرطی که با رعایت اصول و تکنیک های حائز اهمیت این سبک مهارت خود را در این زمینه ارتقا داده باشیم. تکنیک‌های بسیاری برای این سبک از نقاشی وجود دارد.
ما در این مقاله از وب سایت پویا اندیش سعی کردیم 5 تکنیکی که استادان ماهر بیشتر هنرآموزان خود را به آن تشویق کرده اند، را بیان کنیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
توجه : آخرین فرصت ثبت نام با شهریه سال 99 در سال 1400 تا 31 فروردین ماه - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+