پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

 در دنیای امروز، شاهد پیدایش پارچه های جدید و تکاملِ انواع پارچه های قدیمی هستیم. صنعت مُد، همواره کاربردهای جدید پارچه های جدید یا تغییریافته را به ما نشان می دهد و ما نیز معمولاً مشتاق تجربه های جدید هستیم.
آیا تا به حال، اسم شانتون به گوشتان خورده است؟
شانتون پارچه ای زیبا و بادوام است که کاربردهای مختلفی دارد. این پارچۀ چینی الاصل، انواع مختلفی دارد و در ابتدا، با استفاده از ابریشم تولید می شده است.

این پارچه نیز مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشته و امروز، تبدیل به یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین پارچه های جهان شده است. امروز، این پارچه با استفاده از الیاف مختلف تولید می شود. در ادامه، می گوییم که پارچۀ شانتون چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردهایی دارد.

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون برای اولین بار در استان شانتونگ (Shantung) کشور چین و با استفاده از الیاف ضخیم ابریشمی تولید شد. نام شانتون نیز برگرفته از نام خاستگاه این پارچۀ چینی است. این پارچه، بافتی درشت و سطحی ناصاف دارد.
پارچۀ شانتون انواع مختلفی دارد. شانتون در ابتدا، با استفاده از ابریشم تولید می شد؛ اما امروز، علاوه بر ابریشم، از موادی مانند ریون، نایلون، پلی استر و پنبه نیز در تولید آن استفاده می شود. امروز، در بازار ایران، انواع شانتون با عناوین کره ای، ترک،  تایوانی، نخی و کرپ شانتون فروخته می شود.

انواع مختلف شانتون، ویژگی های مختلفی نیز دارند؛ برخی از انواع آن بسیار ظریف هستند، تا جایی که از آن ها برای دوختنِ لباس عروس استفاده می کنند و برخی دیگر ضخیم و زبرند و برای دوختن لباس هایی مانند مانتو و دوختن وسایل منزل از آن ها استفاده می شود.

تولید پارچۀ شانتون ابریشمی

پارچۀ شانتون، در ابتدا، با استفاده از نخ ابریشم تولید شد و امروز نیز همواره پارچۀ شانتون ابریشمی تولید می شود. همان طور که می دانیم، نخ ابریشمی از کرم ابریشم به دست می آید.
کرم های ابریشم برای تولید فیبرهای طبیعی از برگ توت تغذیه می کنند. این کرم وقتی وارد مرحلۀ شفیرگی می شود، نوعی پروتئین ترشح می کند. این پروتئین، سراسین (Sericin)   نامیده می شود و دور تا دورِ پیلۀ کرم ابریشم را می گیرد تا از آن محافظت کند.

رایج ترین راه فرآوری کرم ابریشم این است که ابتدا، شفیره را در آب گرم فرو می برند، سپس آن را داخل آب سرد می کنند تا پروتئین صمغ مانند روی آن جدا شود؛ سپس تار ابریشمی را تصفیه و فرآوری می کنند تا آمادۀ تبدیل به الیاف ابریشمی شود. بسته به نوع تغذیه و پرورشِ کرم ابریشم، می توان الیاف حاصل از آن ها را به تنهایی یا در ترکیب با دیگر الیاف استفاده کرد.
پرورشِ کرم ابریشم برای تولید ابریشم را «نوغان داری» می نامند. نوغان داری هزاران سال است که در چین انجام می شود و حتی یک کار ملی به شمار می رفته است. امروزه، همواره کشتِ ابریشم در چین، ژاپن، ایتالیا و دیگر کشورها انجام می شود.

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

ویژگی های شانتون ابریشمی

پارچۀ شانتون ابریمشی ویژگی های مشترکی با دیگر پارچه های ابریشمی دارد که در ادامه، برخی از آن ها را برخواهیم شمرد:
•    نرم و لطیف است.
•    چروک نمی شود.
•    سبُک و لخت است.
•    نخ ابریشمی از محکم ترین نخ ها به شمار می رود.
•    بادوام است.
•    برخلاف پارچه های تولید شده از الیاف مصنوعی، سُر نمی خورد.
•    رطوبت را به خود جذب می کند.
•    نور را بازتاب می دهد، به همین دلیل، ظاهری درخشان دارد.

پارچۀ شانتون پنبه ای

شانتون پنبه ای نوع دیگر پارچۀ شانتون است که در تولید آن، به جای الیاف ابریشمی از الیاف پنبه ای استفاده می شود.
از این نوع شانتون برای دوختنِ پیراهن، شومیز و شلوار استفاده می شود. پنبه، به طور گسترده در آمریکا، چین و هند، در شرایط گرم و خشک، تولید می شود.

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

ویژگی های شانتون پنبه ای

شانتون پنبه ای نیز ویژگی های مختص به خودش را دارد  که در ادامه، برخی از آن ها را برخواهیم شمرد:
•    هوا را به خوبی از خود عبور می دهد.
•    بسیار نرم و لطیف است.
•    خیلی زود خشک می شود.
•    بسیار با دوام است.
•    این پارچه زیست فروپاش است و به طبیعت آسیب نمی رساند.
•    شست و شو آن بسیار آسان است.
•    خیلی زود خشک می شود.

کاربردهای پارچۀ شانتون

پارچۀ شانتون گزینۀ بسیار مناسبی برای فصول گرم سال به شمار می رود. این پارچه انواع مختلفی دارد و به همین ترتیب، کاربردهای متفاوتی نیز دارد.

کاربرد انوع شانتون، بسته به الیاف آن ها، متفاوت است. از شانتون های ضخیم برای دوختنِ مانتو، کت مردانه، شلوار و لوازم منزل استفاده می شود و از شانتون ظریف و نازک برای دوختن لباس مجلسی زنانه و حتی لباس عروس استفاده می شود.

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

رنگ آمیزی پارچۀ شانتون

پارچۀ شانتون، به راحتی به خود رنگ می گیرد؛ به همین دلیل، در طرح و رنگ های متنوع در بازار موجود است. حتی اگر دوست داشته باشید، می توانید پارچۀ شانتون ساده خریداری، و طرح مورد نظرتان را روی آن چاپ کنید. اگر طرحی روی پارچۀ شانتون خود چاپ کردید، در اتو کشیدن و شست و شوی آن بیشتر دقت کنید؛ مثلاً هنگام شست و شو، آن را به پشت برگردانید، آن را با آب داغ نشویید و همچنین، اتو را به طور مستقیم روی آن قرار ندهید.

نگهداری از پارچۀ شانتون

پارچۀ شانتون آب نمی رود؛ اما به طور کلی، بهتر است پارچۀ شانتون خود را پیش از دوخت بشویید، اجازه دهید خشک شود، آن را اتو بزنید و در نهایت، آن را بدوزید.

پارچۀ شانتون چیست؟

پارچۀ شانتون چیست؟

و اما در مورد شستشوی پارچۀ شانتون!

نوع ابریشمی پارچۀ شانتون را در ماشین لباسشویی نیندازید، چرا که ممکن است فرم و زیبایی اش را از دست بدهد؛ به طور کلی، بهتر است شست و شوی پارچه و لباس شانتون را به خشک شویی بسپارید.

پارچۀ شانتون مقاومت چندانی در برابر تابش نور خورشید ندارد و رفته رفته پوسیده می شود؛ از این رو، بهتر است آن را برای خشک شدن در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+