• versace sh9 1 - جیانی ورساچه versace‎

ورساچه

جیانی ورساچه (1946–1997)

جیانی ورساچه که طراح مخصوص سلبریتی ‌ها و اعضای خانواده‌ های سلطنتی، مانند پرنسس دیانا بود، سرزندگی و هنر را برای صنعتی به ارمغان آورد که برای فرهنگ خیابانی، دست ‌نیافتنی می ‌نمود؛ اما جیانی ورساچه واقعا که بود؟

جیانی ورساچه در سال 1946 در رجیو دی کالابریای ایتالیا چشم به جهان گشود و به یکی از طراحان مد برتر دنیا در دهه های 80 و 90 میلادی تبدیل شد. او اولین خط تولید پوشاک خود را در سال 1978 در میلانِ ایتالیا راه ‌اندازی کرد. ورساچه در سال 1989، اولین مجموعه پوشاک زنان سفارشی خود را در معرض عموم قرار داد.. او همین گونه به گسترش امپراطوری مد خود ادامه داد و کارش به عطر و اثاثیه منزل نیز کشید. ورساچه در طول عمر خود برای چهره‌ های برجسته‌ ای مانند مدونا، پرنسس دیانا، التون جان و تینا ترنر، کار طراحی انجام داد. او در سال 1997،‌ زمانی که در ساحل جنوبی فلوریدا زندگی می کرد، درست مقابل در خانه‌ اش به ضرب گلوله کشته شد.

 ارزش خالص ورساچه

 در سال 2017، ارزش خالص برند و شرکت ورساچه چیزی در حدود 1.7 میلیارد دلار تخمین زده شده است. در زمان مرگ جیانی ورساچه، او 50 درصد از سهام شرکتش را مالک بود ؛ به عبارتی می تولان گفت که امروز، حدود 800 میلیون دلار از این برند سهم دارد. ورساچه سهم 50 درصدی خودش را برای برادرزاده‌ اش آلِگا به میراث گذاشت. آلگا وقتی که 18 سالش شد (سال 2004)، سهم خود را – که آن زمان برابر با 500 میلیون دلار بود – درخواست کرد.

 

versace 9 - جیانی ورساچه versace‎
versace xd - جیانی ورساچه versace‎

آغاز برند ورساچه

امروزه نام ورساچه و لوگوی این برند با سطح بالای لوکس بودن و مد روز، هم ‌معنا شده است؛ اما چطور این برند به چنین جایگاهی رسید و چنین ارزش فاخری را کسب کرد؟‌

در دهه 70 میلادی، جیانی ورساچه، یک طراح مدِ به ‌روز و خلاق به شمار می آمد که در خارج از میلان مشغول به کار بود. در سال 1972، او اولین مجموعه‌ اش را برای کالاگان، جِنی و کومپلیس طراحی کرد. این مجموعه، تحسین دنیای مد را برانگیخت؛
اما جیانی هنوز رویاهایی در مورد خلق برند مد خودش داشت که محقق نشده بود.

در سال 1978، جیانی ورساچه، رویایی را که در سر می ‌پروراند، با افتتاح اولین بوتیک ورساچه در شهر میلان به حقیقت بدل ساخت.
در آن زمان که جیانی بوتیکش را افتتاح می کرد، یکی از تنها طراحان این صنعت بود که تمام جنبه‌ های برندش را تحت کنترل و اداره خودش داشت.
این سطح از تسلط، به او اجازه داد که ورساچه را با همان چشم ‌اندازی که خود در سر داشت، هدایت کند – از چگونگی طراحی لباس ‌ها گرفته تا شیوه نمایش آن ها در ویترین و بازاریابی و …

در چهار سال اول، ورساچه فقط پوشاک طراحی ‌شده و سفارشی خودش را می‌ فروخت؛ اما در سال 1982، کمپانی ورساچه شروع به گسترش دادن خود کرد و محصولات دیگری مانند اکسسوری‌ ها، اثاثیه منزل و پرسلان ‌های ظریف را نیز به فروشگاه ‌های خود افزود.

با این‌ همه، برند ورساچه بیش از هر چیز دیگری به خاطر طراحی لباس ‌ها و جذبه آن ها شهرت دارد.
البته تنها طبع طراحی جیانی ورساچه نبود که این برند را به موفقیت رساند، بلکه عامل دیگری هم بود که به ثبت این برند به عنوان یکی از برند‌های مد پیرو در دنیا کمک کرد ( ارتباط‌ات جیانی با صنعت موسیقی و رویکرد مبتکرانه‌اش نسبت به بازاریابی).

 

versace shq9 1 - جیانی ورساچه versace‎

جیانی ورساچه و پیوند موسیقی با مد

جیانی ورساچه با چندین نفر از ستاره ‌های برجسته صنعت موسیقی، از جمله التون جان، اریک کلاپتون، نائومی کمپبل، چِر، مدونا، اعضای دوران دوران و … ، دوست صمیمی بود. زمانی که این دوستانِ سلبریتیِ جیانی با لباس ‌های برند ورساچه در میهمانی ‌ها،‌ عکاسی‌ ها و مراسم مختلف ظاهر شدند، توجه مردم را به خود جلب کردند. جیانی ورساچه به یکی از اولین طراحانی بدل شد که صنعت موسیقی را با صنعت مد پیوند زد و جوایز زیادی را برای این برند به ارمغان آورد. حالا یکباره همه دلشان می ‌خواست همان لباس‌ هایی را به تن کنند که این سلبریتی‌ ها می ‌پوشیدند و همین‌ شد که سیل مشتری‌ ها یکباره به فروشگاه ‌های ورساچه سرازیر شد.

بعد از مرگ غم ‌انگیز جیانی ورساچه، این برند به خواهر و برادر او منتقل و در اوایل دهه 2000، سودهای شرکت با یک افت مواجه شد. چندین مدیرعامل عوض شد؛ اما افاقه ‌ای نداشت و بیشترشان به خاطر نداشتن توافق با خانواده ورساچه، این شرکت را ترک می‌ کردند؛ با این‌ همه، ورساچه همچنان یکی از شناخته ‌شده ‌ترین و پرطرفدارترین برند‌های دنیای امروز به شمار می آید. حتی بعد از درگیری‌ های دهه 2000،‌کمپانی ورساچه دست به مبادرت ‌های متعددی زده است؛ مثلا ، یک هتل لوکس ساخته است، با لامبورگینی همکاری داشته تا یک اتومبیل لامبورگینی با برند ورساچه طراحی کند، با آگوستاوست ‌لند همکاری کرده تا یک بالگرد با برند ورساچه تولید شود و همچنان هم به تولید لباس‌ های جذاب و خواستنی خود ادامه داده است تا بر تن ثروتمندان و افراد مشهور سرتاسر دنیا بدرخشند.

 

versace 3d - جیانی ورساچه versace‎
versace s9 - جیانی ورساچه versace‎

6 حقیقت دربارۀ ورساچه

  • دوناتلا، خواهر ورساچه، بزرگ ترین منبع الهام و ظهور خلاقیت او به شمار می آمد.
  • علامت تجاری ورساچه، لباس طلایی ” Oroton” است.
  • جیانی و دوناتلا، اولین خانه خود در میامی و هتل های ساخته شده شان را با برند و اکسسوری های کمپانی ورساچه تزیین کردند.
  • ورساچه اولین برندی است که با سوپر مدل ها ، نوازندگان و ستاره ها همکاری می کند
  • پس از مرگ ورساچه، 50 درصد از سهام شرکت به خواهرزاده اش رسید.
  • دوناتلا در زندگی شخصی، هنری و طراحی ورساچه ، هرگز خیاطی نکرده است.

 کوکو شنل

tarahi lebas  logo callto - جیانی ورساچه versace‎

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

khayati - جیانی ورساچه versace‎

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های خیاطی

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+