عکاسی کرلیان چیست؟ + راهنمایی کامل

اگر تا به حال در مورد عکاسی کرلیان (Kirlian Photography) شنیده باشید، ممکن است بدانید که این نوع عکاسی تاریخچه ی طولانی ای دارد و بحث های زیادی پیرامون این موضوع جذاب وجود دارد.
عکاسی کرلیان یکی از اسرارآمیزترین ژانرهای عکاسان است که با افسانه و تا حدی با علم پشتیبانی می شود.
معمولا عکاسی کرلیان با عکس هایی در ارتباط است که ادعا می کنند هاله ی تمام موجودات زنده (از جمله انسان ها) را به تصویر می کشند.
اگر این موضوع قبلا توجه شما را جلب کرده، این راهنما در خصوص عکاسی کرلیان قطعا برای شماست!

عکاسی کرلیان

عکاسی کرلیان

عکاسی کرلیان

برای این که بفهمید چه چیزی افسانه است و چه چیزی واقعی است باید این مقاله را بخوانید. به خاطر داشته باشید که عکاسی کرلیان مدت ها پیش آغاز شد، زمانی که علم هنوز در حال رسیدن به دنیای افسانه ای بود.
اطلاعات زیادی برای اثبات یا رد کردن عکاسی کرلیان وجود دارند. صرفنظر از اعتقادات شما، این یک ژانر عکاسی است که ارزش بررسی کردن را دارد و خودتان پس از بررسی می توانید در خصوص واقعی بودن آن نظر دهید.
با ما همراه باشید تا با عکاسی کرلیان آشنا شوید و حقایق آن را کشف کنید.
به یاد داشته باشید که ما دانشمند، برقکار یا جادوگر نیستیم بنابراین هر کاری که برای دستیابی به این سبک انجام می دهید با مسئولیت خودتان انجام می شود.

عکاسی کرلیان چیست؟

عکاسی کرلیان تاریخچه ی طولانی و جذابی دارد که از سال 1939 آغاز شد.
سمیون و والنتینا کرلیان (که این سبک بعدها به خاطر آن ها کرلیان نامگذاری شد) در حالی که شاهد استفاده از یک منبع ولتاژ قوی و پروسه ی چاپ تماسی بودند، به طور تصادفی این پروسه را کشف کردند.

عکاسی کرلیان
عکاسی کرلیان

نقطه شروع

سمیون و والنتینا در حال بازدید از بیمارستانی در کراسنودار روسیه بودند، جایی که سمیون از تخصص خود در مهندسی برق برای تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی استفاده کرد.
او در آن جا شاهد این بود که یک بیمار از طریق یک ژنراتور الکتریکی با فرکانس بالا تحت درمان قرار گرفت. این درمان مستلزم این بود که بیمار روی یک صفحه ی عکاسی قرار بگیرد و در معرض میدان های الکتریکی قوی قرار بگیرد.
سپس تصویری روی سطح صفحه ی عکاسی شکل گرفت که تا حدی شبیه پروسه ی اشعه ی ایکس بود.
چیزی که باعث جلب توجه سمیون کرلیان شد، ظهور ناگهانی نور کوچک و درخشانی بود که بین پوست بیمار و الکترودهای دستگاه ظاهر شد.

آزمایش ها

ظهور یک هاله ی واضح یا یک عنصر حیاتی، سمیون را تا حدی مجذوب خود کرد که او تصمیم گرفت خودش آزمایش کند و از اثرات آن عکس بگیرد.
او قصد داشت که از هاله های واضحی که دور سوژه تشکیل شده بودند عکس بگیرد.
او یک برقکار بود، پس این پروسه را در خانه تکرار کرد و با موفقیت تصاویری را از دستش ثبت کرد که در آن ها هاله هایی از اطراف دست ترشح شده بودند.
این آزمایش و نتیجه ی آن بودند که عکاسی کرلیان را با عکاسی از هاله ها ارتباط دادند.

عکاسی کرلیان
عکاسی کرلیان

تاریخچه

در حالی که این آزمایش در سال 1939 انجام شد، نتایج آن تا سال 1958 منتشر نشدند. این نمونه ی دیگری از کشفیات فرا روانی بود. البته با این وجود، پدیده ی کرلیان تا سال ۱۹۷۰ در بین عموم جا نیفتاده بود.
فرآیندی که توسط کرلیان به کار گرفته شد در دهه های گذشته و از زمانی که علنی شد، تا حد زیادی موضوع بحث بوده است.
البته هنوز هم افرادی که به پدیده های هاله ای اعتقاد دارند و افرادی که طرفدار علم هستند، در خصوص صحت این موضوع با هم بحث می کنند.

آیا عکاسی کرلیان واقعی و معتبر است؟

هنگامی که ایده ها، مفاهیم و باورها شکل می گیرند، قبل از این که علم آن ها را رد کند، افراد به بینش خود برای سنجیدن حقیقت تکیه می کنند.
این برای طیف گسترده ای از نظریه ها و باورها کاربرد دارد– بسیاری از آن ها تبدیل به نظریه هایی می شوند که در رسانه ها و فرهنگ عمومی نفوذ کردند.
با این حال زمانی که علم به این نظریه ها رسید و آن ها را تکذیب کرد، بیشتر افراد تصورات افسانه ای خود را رها کردند و توضیحات کارشناسان را پذیرفتند.
عکاسی کرلیان راهی متفاوت را برای روشنگری در پیش گرفت.
بیایید نگاهی دقیق تر به افسانه ها و حقایق علمی پشت عکاسی کرلیان و هاله ها بیندازیم.

عکاسی کرلیان
عکاسی کرلیان

چگونه یک عکس کرلیان بگیرید

قبل از این که سراغ افسانه ها و حقایق علمی در خصوص عکاسی کرلیان برویم، بیایید نگاهی به اصول اولیه ی این سبک عکاسی بپردازیم.
باید بدانید که پروسه ی کرلیان اصلی شامل دوربین یا لنز واقعی استاندارد یا تخصصی نبود. به خاطر داشته باشید که اولین آزمایش در نیمه اول قرن بیستم رخ داد که خیلی قبل تر از ظهور دوربین های دیجیتال بود.
در آن زمان، گرفتن یک عکس کرلیان نیازمند پروسه ی چاپ تماسی قدیمی بود که در آن یک ورقه کاغذ عکاسی را روی یک صفحه ی فلزی قرار می دادند. سپس سوژه ی عکس، بالای کاغذ قرار می گرفت.

مرحله بعد عکاسی کرلیان

با الکترودهای متصل به صفحه ی فلزی، فرکانسی با ولتاژ بالا از صفحه عبور می کرد.
این فرآیند چیزی را ایجاد کرد که با عنوان اثر تخلیه ی کرونا شناخته می شود و بین سوژه و صفحه ی فلزی رخ می دهد.
هنگامی که عکس ظاهر شد، تصویر حاصل سوژه ای را در وسط نشان می داد که در لبه های آن سیلوئت یا هاله ی درخشانی وجود داشت.

عکاسی کرلیان
عکاسی کرلیان

افرادی که هاله ها را می بینند

برخی از افراد بر این باورند که هاله ها، میدان انرژی نامرئی ای هستند که تمام موجودات زنده را احاطه کرده اند. با این حال اکثر ما نمی توانیم هاله ی شخص دیگری را ببینیم.
بسیاری از افراد ادعا می کنند که بینشی معنوی برای دیدن یا حتی خواندن هاله ی اشخاص دیگر دارند.
هاله ها در رنگ ها و شدت های مختلفی برای این افراد قابل مشاهده اند که به آن ها این امکان را می دهند که حالات احساسی و روحی یک شخص را “تعبیر کنند”.

تحقیقات علمی در خصوص واقعیت های هاله ها

درک این نکته ضروری است که معتقدان می گویند هاله ها همیشه هم قابل مشاهده نیستند. با این حال تعبیرکنندگان هاله ادعا می کنند که هاله به عنوان یک میدان انرژی در اطراف یک موجود زنده ی دیگر وجود دارد.
تحقیقات علمی زیادی در خصوص واقعیت های هاله ها وجود دارند. رایج ترین آن ها این است که افرادی که هاله ها را می بینند دچار حس آمیزی یا سینستزیا (Synesthesia) هستند.

عکاسی کرلیان
عکاسی کرلیان

سینستزیا

سینستزیا اختلالی غیر معمول است که در آن فرد ارتباط متقاطعی در حواس خود احساس می کند.
برای مثال برخی از رایج ترین تجربیات این افراد شامل حس کردن صداها با پوست، چشیدن اشکال و شنیدن رنگ هاست.
برخی دیگر در شرایط خاص، رنگ ها را حس می کنند و ممکن است رنگ های گرم را به افراد مهربان و دوست داشتنی و رنگ های سرد را به افراد خشک و نچسب نسبت دهند.
یک دلیل برای دیدن هاله این است که این افراد سینستزیای تشخیص داده نشده دارند.
هنگامی که هاله ی شخصی را می خوانند، سینستزیای آن ها حس آن ها را با رنگ اشتباه می گیرد و نتیجه این می شود که این افراد هاله ای را در اطراف شخص یا موجود زنده ی دیگری می بینند.

عکاسی کرلیان از دیدگاه افسانه ای

چیزی که درباره ی عکاسی کرلیان منحصر به فرد است این است که به عنوان یک تئوری کشف شده توسط کرلیان، آغاز شد.
سمیون و والنتینا کرلیان، این پدیده را بررسی کردند و آزمایش های خود را در خانه انجام دادند. با این تحقیقات، آن ها توضیحات افسانه ای اصلی در خصوص این پدیده را منتشر کردند.
تحقیقات آن ها به این نتیجه رسید که عکس هایی که هاله های اطراف موجودات زنده را نشان می دهند، نمایانگر نیروی پیش بینی شده ی زندگی هستند.
طرفداران معنویت در عصر جدید افسانه ی کرلیان را پذیرفتند. این افسانه معتقد بود که هاله ها همه ی موجودات زنده را احاطه کرده اند و نشان دهنده ی وضعیت روحی، جسمی و احساسی هر شخص هستند.

کرلیان در عکاسی
کرلیان در عکاسی

کرلیان

کرلیان قدمی فراتر برداشت و ادعا کرد که عکس های آن ها دقیقا همان حالات روحی، احساسی و جسمی را تعبیر می کند و نمایش می دهد.
آن ها همچنین بر این باور بودند که این عکس ها و تعبیر هاله ها، می توانند برای تشخیص اختلالات پزشکی نیز استفاده شوند.
به احتمال زیاد تا به حال برای شما اتفاق نیفتاده که یک پزشک برای اثبات این که کمبود آهن دارید، به شما یک عکس کرلیان را نشان دهد، مگر این که با یک پزشک معتقد به اصول عصر جدید ملاقات کرده باشید.

عکاسی از هاله ها

دنبال کنندگان اصول عصر جدید پذیرفته اند که عکاسی کرلیان و عکاسی از هاله ها می توانند اختلالات روحی را تعبیر کنند، تشخیص دهند و حتی درمان کنند.
در حقیقت طیف وسیعی از رویکردهای درمانی معنوی و عرفانی، اغلب در دسته ی کرلیان قرار می گیرند.
بسیاری از پدیده های عصر جدید و عرفانی در طول سال ها آمده و رفته اند. اما هنوز واقعیات و ارزش هاله ها، عکاسی از هاله ها و البته عکاسی کرلیان طرفداران زیادی دارند.

کرلیان در عکاسی
کرلیان در عکاسی

عکاسی کرلیان از دیدگاه علمی

چیزی که در خصوص عکاسی کرلیان بسیار جالب است این است که به عنوان یک پژوهش علمی آغاز شد.
این یک باور یا افسانه ی قدیمی نبود که در طول زمان زیادی شکل گرفته باشد و علم در نهایت آن را از بین ببرد.
بلکه عکاسی کرلیان در عصر مدرن با رویکردی بسیار علمی آغاز شد.
جامعه ی علمی درباره ی عکاسی کرلیان تحقیق کرد و در بسیاری از موارد آنچه کرلیان و سایر معتقدان آن قبول داشتند را رد کرد.

علم واقعا چه می گوید

دیدگاه علمی، با افسانه ی کرلیان و این ادعا که نیروی حیاتی قابل مشاهده ای در اطراف هر موجود زنده وجود دارد موافق نیست.
این ادعا که افراد می توانند از طریق هاله ی شخص، اختلالات پزشکی را ببینند، تعبیر کنند و درمان کنند معمولا توسط دانشمندان رد می شود.

کرلیان در عکاسی
عکاسی کرلیان

اصول اساسی عکاسی کرلیان

بعدا به نحوه ی گرفتن عکس های کرلیان اشاره می کنیم اما در حال حاضر باید با اصول اساسی آشنا شوید:
عکس های کرلیان نیازی به دوربین هاله و لنزهای عکاسی مخصوص ندارند. در عوض ، یک تکه کاغذ عکاسی روی یک صفحه ی فلزی قرار می گیرد و جسم زنده روی آن می نشیند.
یک فرکانس الکتریکی با ولتاژ بالا از صفحه عبور می کند تا منجر به نوردهی اولیه به کاغذ شود.
طی این پروسه، هوای اطراف سوژه یونیزه می شود و هر آبی که داخل یا روی سوژه ی زنده قرار داشته باشد به علت اثر تخلیه ی کرونا، درخشان می شود.

نکته مهم در عکاسی کرلیان

از آنجایی که تمام موجودات زنده حاوی مقداری مایع یا رطوبت هستند، دلیل علمی وجود دارد که این روش روی هر موجود زنده ای که انجام شود منجر به تولید هاله یا اثر تخلیه ی کرونا می شود.
هر چه رطوبت بیشتر باشد، هاله روشن تر و واضح تر خواهد بود. سایر عواملی که بر ظاهر هاله در عکس کرلیان تاثیر می گذارند شامل دمای اتاق، رطوبت، سطح ولتاژ و اندازه ی سوژه هستند.
علیرغم شواهد، آزمایشات و نشریات علمی، بسیاری از افراد بر این باورند که عکس کرلیان یک هاله ی واقعی است و نمایانگر نشاط معنوی است.

کرلیان در عکاسی
کرلیان در عکاسی

چگونه عکس های کرلیان بگیرید

در حالی که در ابتدا عکاسی کرلیان به استفاده از دوربین و لنز نیاز نداشت، این روزها همه چیز کمی ساده تر شده است.
امروزه در عکاسی کرلیان از کاغذ عکاسی برای ثبت اثر تخلیه ی کرونا در لحظه ی اکسپوژر (نوردهی) استفاده می کنند. یک پروسه ی فیلم عکاسی رنگی، کاغذ عکاسی را ظاهر (چاپ) می کند تا عکس را نشان دهد.

عکاسی کرلیان با دوربین دیجیتالی

امروزه به جای استفاده از فیلم عکاسی، می توانید از دوربین دیجیتالی استفاده کنید تا عکاسی کرلیان را امتحان کنید و بتوانید یک عکس کرلیان را در خانه تان ثبت کنید. در مرحله ی بعد ما به شما نحوه ی ساخت دستگاه عکاسی را می آموزیم.
آزمایش عکاسی کرلیان با اجسام مختلف، تغییر زمان نوردهی و مرور نتایج، بسیار سرگرم کننده خواهد بود.
یکی دیگر از رویکردهای منحصر به فرد، ضبط یک فیلم کوتاه با رزولوشن بالا با کمک یک دوربین فیلمبرداری است.

کرلیان در عکاسی
کرلیان در عکاسی

هشدار

دستگاه کرلیان، یک دستگاه خریداری شده از مغازه نیست. بلکه این دستگاه به خرید اجزای جداگانه و در کنار هم قرار دادن آن ها نیاز دارد.
همچنین برای کار با آن باید در زمینه ی لوازم الکترونیکی، کمی تجربه داشته باشید.
یکی از عناصر مهم دستگاه، سیم پیچ جرقه ای با ولتاژ بالاست. بنابراین باید از دستگاه خانگی ساخته شده با این تجهیزات، با احتیاط استفاده کنید و سهل انگاری نکنید.
قبل از این که عکس کرلیان بگیرید حتما اطمینان حاصل کنید که در یک محیط کاری ایمن و دور از کودکان و حیوانات کار می کنید. اگر هر گونه شک و تردیدی دارید، با یک برقکار مجرب مشورت کنید.

برای عکاسی کرلیان به چه چیزی نیاز دارید؟

• دوربین دیجیتالی SLR یا دوربین بدون آینه که می تواند به مدت طولانی نوردهی داشته باشد.
• همچنین می توانید از یک دوربین فیلمبرداری نیز استفاده کنید.
• سه پایه
• یک لنز با دیافراگم عریض
• صفحه تخلیه پلاسما (Plasma discharge plate)
• عایق هایی با ولتاژ بالا همچون صفحه لاستیکی
• محلول رسانای الکتریکی (آب نمک)
• سیم پیچ جرقه ای با ولتاژ بالا
• مدوله کننده ی پالس برق
• الکترودهای شفاف
• طیف وسیعی از سوژه ها
• سیم عایق
• چسب شفاف

چگونه یک دستگاه عکاسی کرلیان بسازید؟

بعد از خرید لیست بالا، وقت آن است که دستگاه عکاسی کرلیان خودتان را بسازید و از اشیاء بی جان عکس های کرلیان بگیرید.
خوشبختانه نیازی به گذراندن دوره برای یادگیری عکاسی پرینت تماسی یا خرید دوربین هاله نیازی ندارید- زیرا این موارد اصلا وجود ندارند!
فرآیند گام به گام زیر یک راهنمای کلی است و توصیه می کنیم قبل از ادامه ی مراحل، تحقیقات بیشتری در خصوص آن ها انجام دهید.
در نهایت با اجسام غیر زنده عکاسی را آغاز کنید.
این مراحل را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که اقدامات ایمنی را رعایت می کنید.

کرلیان در عکاسی
کرلیان در عکاسی

۱_ فضای کار را آماده کنید:

قبل از شروع مونتاژ کردن دستگاه عکاسی کرلیان، باید یک فضای کاری مناسب را انتخاب کنید.
در حالت ایده آل بهتر است از یک میز کار، میز تحریر یا کانتر آشپزخانه که به هم ریخته نیست استفاده کنید. همچنین باید یک سه پایه را در نزدیک محل کار قرار دهید و دوربین و لنز را محکم به آن متصل کنید.
اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای حرکت در اطراف سطح کار را دارید و سه پایه ی دوربین در وضعیتی قرار دارد که به طور ناگهانی نمی افتد.
از آنجایی که برای ثبت اثر تخلیه ی کرونا به محیطی تاریک نیاز دارید، در اتاقی کار کنید که بتوانید پرده ها را بکشید تا فضا تاریک تر شود.
نور عادی، دیدن اثر کرونا روی صفحه تخلیه را دشوار می کند.

۲_ صفحه ی عکس را آماده کنید:

صفحه پلاسما یا صفحه تخلیه باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد که بتواند از سوژه ی شما پشتیبانی کند. همچنین اطراف آن نیز باید فضای کافی وجود داشته باشد تا اثر تخلیه ی کرونا بتواند موثر واقع شود. در حالت ایده آل، صفحه باید به شکل یک ظرف کم عمق باشد.
در نسخه های پیشرفته ی صفحات عکاسی، یک صفحه ی شیشه ای جای صفحه تخلیه ی فلزی را می گیرد.
صفحه شیشه ای لایه های متفاوتی دارد و دارای یک لایه ی نفوذ ناپذیر از مایع رسانا و وایرفریم نیز هست.
اثر کرونا با ولتاژ بالا در صفحه شیشه ای واضح تر است و الکترودهای شفاف، وایرفریم را به منبع تغذیه متصل می کنند.

عکسبرداری کرلیان در ایران
عکسبرداری کرلیان در ایران

۳_ محلول رسانای الکتریکی را ایجاد کنید:

مرحله ی بعدی آماده سازی محلول رسانا با مخلوط نمک و آب است (به نمک اجازه دهید که حل شود).
در نهایت صفحه را با محلول آب نمک پر کنید تا جایی که اطمینان حاصل کنید کف صفحه کاملا پوشانده شده است.
به یاد داشته باشید که زمانی که سوژه را روی صفحه پلاسما قرار می دهید، سطح آب بالاتر می آید.

۴_ سوژه ی عکاسی کرلیان خود را انتخاب کنید:

ابتدا اشیاء کوچکی را انتخاب کنید و تکنیک عکاسی کرلیان را روی آن ها امتحان کنید. مجموعه ای از اجسام بی جان همچون کارد و چنگال، سکه و پیچ و مهره را انتخاب کنید.
از آنجایی که اثر تخلیه ی کرونا برای سوژه هایی با رطوبت بالا بهتر خود را نشان می دهد، به مجموعه ای از سوژه های زنده همچون برگ، مغزیجات درختی، گل و حتی برش های میوه و سبزیجات نیاز خواهید داشت.

عکسبرداری کرلیان در ایران
عکسبرداری کرلیان در ایران

در نهایت عکاسی کرلیان، تخلیه ی کرونا را برای طرفداران علم و هاله را برای طرفداران جنبه ی افسانه ای نشان می دهد.
تفاوت بین عکاسی از یک برش هندوانه با محتوای مایع بالا و یک برش سیب را مقایسه کنید.
با طیف وسیعی از اشیاء آزمایش کنید و آن ها را در کنار هم قرار دهید– از یک سکه ی فلزی در کنار یک برش گرد هویج عکس بگیرید.

۵_ صفحه ی عکاسی خود را روی یک سطح غیر رسانا قرار دهید:

برای جلوگیری از ایجاد هر گونه علامتی از صفحه پلاسما در سطح کار، بهتر است که صفحه را روی یک سطح غیر رسانا قرار دهید.
زمانی که انرژی الکتریکی با ولتاژ بالا از صفحه عبور می کند، ممکن است سطح کار را بسوزاند. خطر دیگری که ممکن است رخ دهد بروز برق گرفتگی است زیرا سطح کار می تواند الکتریسیته را هدایت کند.

به دلایل آشکاری، این یک مرحله ی ضروری در این پروسه است. ابتدا صفحه پلاسما را بالای یک سطح پلاستیکی یا لاستیکی نصب کنید تا اطمینان حاصل کنید که ثابت است و حین انجام کار نمی افتد.
برخی از گزینه هایی که می توانید استفاده کنید شامل ظرف نگهدارنده ی پلاستیکی، فنجان پلاستیکی یا زیر لیوانی لاستیکی هستند.

عکسبرداری کرلیان در ایران
عکسبرداری کرلیان در ایران

۶_ اتصال به زمین را انجام دهید:

سیم مسی عایق شده را از صفحه تا نقطه ی اتصال به زمین ادامه دهید– سیم را با یک الکترود شفاف به لبه ی صفحه یا سوژه متصل کنید.
این گام مهم، برای اطمینان از موثر و ایمن بودن آزمایش است.

۷_ سیم پیچ با ولتاژ بالا را به صفحه متصل کنید:

در حالت خاموش، پایانه های سیم پیچ با ولتاژ بالا را با استفاده از سیم های عایقی که برای ولتاژ مناسبند، به صفحه متصل کنید.
در مرحله ی بعد، سیم ها را با استفاده از الکترودهایی که با چسب برق مناسب محکم شده اند، به صفحه متصل کنید.
اگر نمی توانید الکترودها را خارج از تصویر نگه دارید، از چسب شفاف برای ثابت نگه داشتن آن ها استفاده کنید. شفاف بودن چسب باعث می شود که خیلی مشخص نباشند.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

۸_ دستگاه را روشن کنید:

زمانی که همه چیز را در جای خود قرار دادید و اتصالات را دوباره بررسی کردید، وقت آن است که دستگاه عکاسی کرلیان خود را روشن کنید.
سیم پیچ ولتاژ بالا را روشن کنید و برق را با توجه به آن تنظیم کنید.
می توانید محدوده ی توان را در طول پروسه ی آزمایش تغییر دهید تا تخلیه ی کرونا را تغییر دهید و بهترین نتایج را تعیین کنید.
اگر برق بدون هیچ مشکلی با ولتاژ بالا و فرکانس بالا کار کند، وقت آن است که تنظیمات دوربین تان را تغییر دهید و عکسبرداری را شروع کنید.

۹_ بهترین تنظیمات دوربین را برای عکاسی کرلیان اعمال کنید:

اگر یک دستگاه عکاسی کرلیان موثر و ایمن را درست کرده باشید، تا زمانی که به آن برق برسانید، بدون هیچ مشکلی به کار کردن خود ادامه می دهد.
در نتیجه نوردهی طولانی، بهترین عکس ها را با اثر کرونا ثبت می کند. بیایید به تنظیمات دوربین برای ثبت تصاویر خیره کننده ی کرلیان نگاهی بیندازیم.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

دیافراگم:

تنظیمات دیافراگم روی لنز، عمق میدان و نوردهی در عکس را کنترل می کند.
از آنجایی که معمولا از اجسام مسطح عکسبرداری می کنید، عمق میدان نکته ی چندان قابل توجهی نیست.
با این حال با در نظر گرفتن این که در یک اتاق تاریک عکس می گیرید، این که نور ورودی را به حداکثر برسانید یک امر ضروری است.
دیافراگم را روی وسیع ترین حالت تنظیم کنید (وسیع ترین حالت روی صفحه دیافراگم لنز، با کوچک ترین عدد نشان داده می شود). دیافراگم حدود f/2.8 یا عریض تر (عدد کوچکتر) بهتر است.

سرعت شاتر:

سرعت شاتر مدت زمانی که نور ورودی به سنسور تصویر دیجیتالی درون دوربین نوردهی می کند را کنترل می کند.
برای عکاسی کرلیان، سرعت شاتر آهسته به دو دلیل ضروری است.
اولین مورد این است که به سنسور زمان کافی می دهد تا جزئیات را در یک اتاق تاریک تشخیص دهد. مورد دوم این است که به اثر کرلیان زمان می دهد تا به اندازه ی کافی طول بکشد و شما بتوانید تخلیه ی کرونا را با جزئیات ثبت کنید.

ما توصیه می کنیم که با سرعت شاتر طولانی ۱۰ ثانیه ای شروع کنید— برای این مدت زمان نوردهی باید از حالت T (Time) یا B (Bulb) روی صفحه ی مدرج سرعت شاتر استفاده کنید. هنگامی که نوردهی ۱۰ ثانیه ای را امتحان کردید، نوردهی های طولانی تر (۲۰ و ۳۰ ثانیه ای) را نیز امتحان کنید و نتایج آن ها را بررسی کنید.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

ایزو (ISO):

تنظیمات ایزو، این که سنسور تصویر چگونه با حساسیت نور ورودی کنار می آید را کنترل می کند. یک ایزو در حدود ۸۰۰-۱۶۰۰ برای این شرایط عکاسی مناسب است.
اگر ایزو بسیار بالا باشد، کیفیت تصویر به دلیل نویز کاهش پیدا می کند. این همان جاییست که دوربین تلاش می کند تا صحنه ها را تعبیر کند و پیکسل ها را با رنگ های رندوم جایگزین کند.
با در نظر گرفتن این که چراغ ها خاموش هستند و با سرعت شاتر پایینی عکاسی می کنید، به ایزوی بالا نیاز ندارید و ایزوی حدود ۸۰۰-۱۶۰۰ عملکرد خوبی خواهد داشت.

۱۰_ اولین عکس کرلیان خود را ثبت کنید:

پس از این که تنظیمات دوربین را به درستی تنظیم کردید، دوربین را روی سه پایه قرار دهید و آن را به نحوی تنظیم کنید که رو به پایین به سمت دستگاه عکاسی کرلیان قرار داشته باشد.
اطمینان حاصل کنید که سوژه های روی صفحه تخلیه، در فوکوس واضح قرار دارند (می توانید از طریق تنظیمات دستی یا فوکوس خودکار به این حالت برسید).
با توجه به این که از مدت زمان نوردهی طولانی استفاده می کنید، هر گونه حرکت دوربین یا سوژه باعث تاری حرکتی (Motion Blur) می شود. در این شرایط عکس های شما غیر قابل استفاده خواهند بود، زیرا همه چیز خارج از فوکوس است.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

در حالی که سه پایه در طول نوردهی طولانی، دوربین را ثابت نگه می دارد حتی فشار دادن دکمه ی شاتر روی دوربین می تواند باعث ایجاد تاری شود.
برای مقابله با این مشکل از تایمر خودکار دوربین استفاده کنید و آن را روی ۲ ثانیه تنظیم کنید.
این گونه هنگامی که دکمه ی شاتر را فشار می دهید، ۲ ثانیه فرصت دارید که قبل از این که عکس گرفته شود، از دوربین فاصله بگیرید.
راه حل دیگر استفاده از گزینه های بی سیم یا برنامه های تلفن هوشمند است که شاتر را از راه دور روشن می کنند.

۱۱_ اثر کرلیان را بررسی کنید:

هنگامی که چندین عکس با اثر تخلیه ی کرونا گرفتید، زمان آن رسیده که کارت حافظه ی خود را از دوربین خارج کنید و عکس ها را بررسی کنید.
می توانید از نرم افزارهای ویرایش روی دسکتاپ کامپیوتر استفاده کنید تا میزان وضوح و روشنایی تصویر را بررسی کنید.
اگر از پروسه ی کرلیان در عکس هایتان استفاده کرده باشید کاملا مشخص است، زیرا نور واضحی دور سوژه را احاطه خواهد کرد. هاله ی کرلیان از اجسام موجود در عکس به بیرون تابیده می شود و به صورت یک نمای درخشان یا سیلوئت ظاهر می شود.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

با نرم افزارهای ویرایشی همچون Adobe Lightroom می توانید تصاویر را ویرایش کنید تا آن ها را مطابق دلخواه تان جلوه دهید.
کنتراست را کمی افزایش دهید، قسمت های سیاه را کاهش دهید در حالی که هایلایت ها را بالا می برید تا باعث شوید که جلوه ی کرلیان در تصاویر نهایی، برجسته شود.

دانلود یک برنامه ی عکاسی کرلیان

چندین برنامه ی تلفن هوشمند برای دستگاه های iOS و Android در فروشگاه های مربوطه در دسترسند.
اگر بخواهیم صادق باشیم این ها فقط ابزارهایی هستند که یک فیلتر شبیه هاله را به عکس های موجود یا عکس هایی که در حال حاضر می گیرید اضافه می کنند.
یک برنامه ی عالی که ارزش بارگیری و اجرا را دارد، اپلیکیشن Kirlian Device Mobile برای اندروید است. این برنامه بخشی از پروژه ی خلاقانه برای درک و کشف ویژگی های پروتکل هایی همچون WiFi است.

عکسبرداری کرلیان
عکسبرداری کرلیان

به زبان ساده، برنامه ی Kirlian Device Mobile، میدان های انرژی WiFi را از طریق نوردهی طولانی آشکار می کند.
این برنامه، میدان های انرژی را مانند یک هاله ضبط می کند و به شما این امکان را می دهد تا نحوه ی عملکرد شبکه WiFi در یک فضای مشخص را تجسم کنید.
این یک ابزار ساده است که از یک رویکرد علمی و مبتنی بر فناوری برای تشخیص انرژی و نشان دادن آن به عنوان هاله استفاده می کند.

نمونه عکس های گرفته شده به سبک کرلیان

اگر مشتاقید که نمونه هایی از عکس های گرفته شده به سبک کرلیان را خودتان ببینید، بهترین مکان برای بررسی آن ها اینستاگرام است.
ما در اینجا چندین مثال را جمع آوری کرده ایم که استفاده از اثر کرلیان در عکاسی را نشان می دهند.
اگر برچسب kirlianphotography# را در اینستاگرام جستجو کنید، نمونه های عالی ای از عکاسی کرلیان را مشاهده خواهید کرد.
همچنین می توانید بسیاری از تصاویر گرفته شده با فیلترهای هاله را نیز مشاهده کنید.

عکاسی به روش کرلیان

کلام آخر

سمیون کرلیان معتقد بود که با کشف نحوه ی ثبت هاله های بدن انسان، یکی از بزرگ ترین مشاهدات معنوی را انجام داده است.
این پدیده نیز یکی چندین اکتشافی بود که برای دهه ها پشت پرده مخفی شده بود تا زمانی که جهانیان از آن آگاه شدند.
آنچه در کشف او بیشتر تاثیرگذار است این است که با فیلم عکاسی و منبع ولتاژ بالای برق، او تصاویری از یک واکنش طبیعی را ثبت کرد.

یک مهندس برق ساده یک رویداد فراطبیعی را کشف کرد که بعدا دیدگاه علمی اظهار کرد که فقط اثر تخلیه ی کرونا بوده که روی کاغذ عکاسی ثبت شده است.
حتما برای شما سوال شده که چه کشفیات دیگری پشت پرده باقی مانده اند و به عنوان اسرار نگهداری می شوند.
با تجهیزات مناسب، دانش و اقدامات احتیاطی فراوان می توانید عکاسی کرلیان را با یک دوربین استاندارد و کمی دانش فنی انجام دهید.

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+