آشنایی با استایل رترو زنانه

استایل رترو زنانه

بسیاری از ما استایل دهه‌ های 1920 تا 1990 را خیلی دوست داریم و گاهی با خودمان فکر  می‌ کنیم که 60 یا 70 سالی دیر به دنیا آمده ‌ایم؛ اما در دنیای مدرن نیز همچنان، لباس‌ های متعلق به آن دهه ‌ها بازتولید می ‌شوند و شما می ‌توانید با پیروی از استایل رترو، طبق استایل ‌های آن دوران لباس بپوشید. استایل رترو زنانه ، استایلی تقلیدی است که از استایل گذشته ‌های نه چندان دور الهام می ‌گیرد؛ در واقع، استایل رترو استایلی ملهم از وینتیج است.

اگر دلتان  می‌ خواهد به سبک ستارگانی چون مرلین مونرو و سوفیا لورن، لباس بپوشید، استایل رترو بهترین گزینه برای شماست.
در این مقاله، به شما خواهیم گفت که استایل رترو زنانه چیست و همچنین، لباس ‌ها و اکسسوری‌ های متناسب با استایل رترو را معرفی خواهیم کرد. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

استایل رترو زنانه چیست؟

واژۀ رترو از دهۀ 1960 استفاده می ‌شود و از همان زمان، به چیزهای مرسوم در گذشته اشاره دارد.
بسیاری از مردم از این واژه به استایل ‌هایی اشاره دارند که در گذشته طراحی شده‌ اند. استایل رترو، عناصر استایل‌ های گذشته را در خود دارد.
استایل رترو به دنبال احیای استایل گذشته ‌های دور نیست، بلکه به دنبال احیای استایل ‌هایی است که کمتر از 100 سال قدمت دارند.
واژۀ رترو (retro)، ریشۀ لاتین دارد و به معنای زمان ‌های گذشته است.

واژۀ رترو ابتدا در صنعت مُد فرانسه استفاده شد. کمی بعد، رترو به انگستان هم راه پیدا کرد و استایل‌ های قدیمی و نزدیک به دورۀ معاصر، دوباره زنده شدند.
ژان بادریلارد، نظریه پرداز فرانسوی، رترو را نوعی اسطوره‌ زدایی از گذشته دانست.
رترو برای توصیفِ نگرش و مُدی استفاده می‌ شود که متعلق به گذشته ‌ای نه چندان دور است و دیگر مدرن نیست.
گاهی به جای واژۀ رترو از واژۀ وینتیج استفاده می‌ شود که البته کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند و در ادامه، به تفکیک این دو خواهیم پرداخت.

استایل رترو چیست

تاریخچه استایل رترو

واژۀ استایل رترو یا «استایل ملهم از وینتیج» به نوعی استایل اشاره دارد که عناصر آن (از جمله لباس‌ ها و اکسسوری ‌ها) به سبکِ لباس‌ ها و اکسسوری ‌های حداقل بیست سال گذشته طراحی شده ‌اند.
امروزه، این لباس ‌های دهه‌ های پیشین، بازتولید می ‌شوند و حتی برندهای مشهوری مانند آدیداس و نایک، به تولید عناصر استایل رترو پرداخته ‌اند. در ادامه، برخی از لباس ‌ها و اکسسوری ‌های زنانه ‌ای را که در گذشته مُد بوده اند و امروز دوباره مُد شده ‌اند، شرح خواهیم داد.

در دهۀ 2010، رنگ‌ های نئونی- که در دهۀ 1980 و اوایل دهۀ 1990 بسیار محبوب بودند- دوباره مُد شدند.
البته این رنگ ‌های نئونی برای اولین بار در دهۀ 1950 بسیار محبوب ، و در دهۀ  1980 دوباره احیا شدند.

در همین دهۀ 2010، شلوارهای جین فاق بلند و شلوارهای جین مام استایل متعلق به دهۀ 1980 ، دوباره مُد شدند و با وجود اینکه سال ‌ها بود مردم فقط شلوارهای جین چسبان و فاق کوتاه می ‌پوشیدند، دوباره این شلوارهای گشاد و فاق بلند، رفته رفته در سراسر جهان، طرفداران بسیار زیادی پیدا کردند.

این شلوارها را با لباس ‌های متعددی می ‌توان ست کرد، از تاپ و تیشرت گرفته تا شومیز و سویشرت و کت جین.

 نمونۀ دیگر، کت ‌های بلیزر اووسایزی هستند که در دهۀ 1980 بسیار محبوب بودند و سال‌ ها بود که دیگر هیچ طرفداری نداشتند. امروزه، کت ‌های بلیزر اوورسایز بسیار محبوب هستند و می ‌توانید آن ‌ها را به همراه لباس ‌های ساده، مانند تیشرت، به تن کنید.

بیشتر بخوانید: استایل بوهو زنانه

لباس های استایل رترو

همان طور که گفتیم، امروزه استایل‌ های متعلق به دهۀ 1990 دوباره محبوب شده ‌اند و حتی پارچه ‌ها و طرح‌ های متعلق به آن زمان، مانند پارچه‌ های مخمل و پارچه ‌های گل‌دار  نیز بسیار پرطرفدار شده ‌اند.
رنگرزی گرهی، یکی دیگر از طرح‌ های قدیمی است که امروز دوباره مُد شده است.
در دهۀ 1960، تیشرت‌ های گشاد با طرح رنگرزی گرهی، بسیاری محبوب بودند.
البته این طرح، ریشه در فرهنگ هند و ژاپن باستان دارد. آن‌ ها برای رنگ کردن پارچه‌ هایشان از رنگرزی گره‌ای استفاده می‌ کردند.

ژاکت‌ های راه راه، همان طور که می ‌دانید، اصلا چیز جدیدی نیستند که بخواهند از مُد بیفتند.
این ژاکت‌ ها همیشه در بازار وجود داشته و خیلی هم پرطرفدار بوده ‌اند.
این ژاکت ‌ها از دهۀ 1970 وارد صنعت مُد شدند و همیشه هم محبوب بودند؛
البته قدمت اولین نمونه‌ های لباس راه راه به قرون وسطی بازمی‌ گردد؛ اما این طرح رفته رفته تکامل یافت تا به شکل امروزی ‌اش رسید.

این احیا در تک تکِ عناصرِ استایل رترو زنانه مشاهده می‌ شوند، حتی کش موی زنانه! در دهۀ 1980 ، کش موهای scrunchie بسیار پرطرفدار بودند و امروز هم دوباره مُد شده ‌اند. در سال 1987، رومی روسون، خواننده و رقاص، کش موی مدل scrunchie را به دنیای مُد معرفی کرد؛
در واقع، او ابزار ساده و سبکی می‌ خواست که موهایش را با آن جمع کند تا هنگام اجرا، موهایش در صورتش نریزد و مزاحمش نشود؛
در نهایت، او کش موی scrunchie را طراحی کرد. شرکت مُدِ Scünci هم این ایده را از او خریداری ، و این کش موی ساده را به صورت انبوه تولید کرد.
در سال ‌های اخیر، این کش مو دوباره پرطرفدار شد و به عرصۀ مُد بازگشت.

استایل رترو

و اما می ‌رسیم به لباس‌ های آستین پفی! این لباس ‌ها، قدمتی دیرینه دارند و در دهۀ 1800 بسیار پرطرفدار بودند.
امروزه، این لباس ‌ها بازهم پرطرفدار و محبوب شده ‌اند، فقط با این تفاوت که یقه‌ شان، در مقایسه با لباس‌ های آستین پفی دهۀ 1800، بسیار بازتر است.
این لباس‌ های زیبا را، هم با شلوار جین می ‌توانید بپوشید و هم با دامن چرم کوتاه.

کفش ‌های کتانی Chunky white هم دوباره مُد شده ‌اند و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده ‌اند.
این کفش‌ ها را نیز هم می ‌توانید با شلوار بپوشید و همان طور که در تصویر می ‌بینید، با دامن نیز ست می شوند  و بسیار جذاب و دوست داشتنی جلوه می کنند.
کفش‌ های دکتر مارتین- که در دهۀ 1990 بسیار پرطرفدار بودند- هم دوباره مُد شده ‌اند.

دامن‌ های کوتاه و بلند پلیسه، دامن‌ کلوش، دامن چین‌ دار، شلوارهای پاچه گشاد، گردنبندهای مروارید، مدل‌ های قدیمی مو، عینک دودی‌ های قدیمی، همه و همه، استایل شما را به استایل رترو زنانه تبدیل می ‌کنند. کافی‌ ست نگاهی به گذشته و مدل ‌های قدیمی داشته باشید و از میان آن‌ ها، استایل مورد علاقۀ خودتان را شکل دهید.

استایل رترو مردانه

فرق استایل رترو با استایل وینتیج

بسیاری از اشخاص تفاوت میان وینتیج و رترو را نمی ‌دانند و گمان می کنند که هر دو یک معنا را دارند. در ادامه، تفاوت این دو را به طور مفصل برای‌تان خواهیم گفت.

وینتیج

 واژۀ وینتیج به لباس ‌ها و استایل‌ های دهۀ 1920 و دهه‌ های پس از آن اشاره دارد. البته استایل ‌های مدرن در دستۀ استایل وینیج نمی ‌گنجند؛
در واقع، این واژه به قدمت لباس اشاره دارد، نه نوع خاصی از استایل.
اگر لباسی در دنیای مدرن دوخته شده باشد، حتی اگر شبیه به مدل پیراهن‌ های دهۀ 1920 باشد، دیگر وینتیج به شمار نمی ‌رود.
در حال حاضر، هرآنچه بین سال‌ های 1920 تا 1996 تولید شده باشد، وینتیج به شمار می ‌رود. به عنوان مثال، کت‌ های خزدار در دهۀ 1960 بسیار محبوب بودند و کت‌ های خزداری که در همان دهه تولید شده‌ اند، وینتیج به شمار می‌ روند.
با وجود بحث و مناقشاتی که حول کت‌ های خزدار وجود داشت، این کت ‌ها همچنان در میان بسیاری از دوستداران مُد پرطرفدار هستند.
البته واژۀ وینتیج فقط به لباس مربوط نمی ‌شود، بلکه برای توصیف وسایلی مانند رادیو، اتومبیل کُند و زیورآلات هم استفاده می‌ شود. این واژه  برای توصیف شراب کهنه هم به کار می رود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با استایل رترو مردانه

استایل رترو زنانه

اصول کلی در استایل رترو زنانه

رترو، برخلاف وینتیج، به زمان تولید لباس اشاره ‌ای ندارد. رترو به تقلید از استایل و لباس‌ های گذشته اشاره دارد.
بسیاری از طراحان استایل رترو، با تولید لباس‌ های متعلق به دهه ‌های 1980 و 1990، سعی دارند لباس‌ ها و استایل ‌های گذشته را دوباره احیا کنند.
این لباس‌ های تولیدشده، رترو هستند، نه وینتیج!
در واقع، استایل رترو، راه را برای بازگشتِ الگوها و استایل‌ های وینتیج به دنیای مدرن هموار می ‌کند. واژۀ رترو هم مثل واژۀ وینتیج، لزوماً به استایل اشاره ندارد، بلکه به موسیقی و لوازم منزل نیز نظر دارد.

آنتیک

و اما واژۀ «آنتیک» یا «عتیقه»! واژۀ آنتیک گاهی به جای رترو و آنتیک استفاده می ‌شود.
استایل‌ های لباس پوشیدن متعلق به بیش از 100 سال پیش، آنتیک به شمار می‎ آیند. این سبک، چندان پرکاربرد نیست و آن را در موزه ‌های متعلق به دورۀ ویکتوریا می ‌توان مشاهده کرد.

حالا که تفاوت‌ های میان رترو و وینتیج را متوجه شدید، دیگر امکان ندارد که این دو واژه را با یکدیگر اشتباه بگیرید.

در آخر

حال که فرق میان این واژه ها و استایل ها را شناختید، راحت تر می توانید استایل مورد نظرتان را انتخاب و کل پوشش خود را ست کنید. استایل رترو زنانه برای افرادی که عاشق سنت و لذت بردن از عوامل نوستالژی زا هستند، می تواند بسیار شیرین و مناسب باشد و همۀ آنچه را که این افراد انتظار دارند، برآورده کند.

اصول کلی در استایل رترو زنانه

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

استایل رترو، استایلی تقلیدی است که از استایل گذشته ‌های نه چندان دور الهام می ‌گیرد؛ در واقع، استایل رترو استایلی ملهم از وینتیج است.

واژۀ رترو از دهۀ 1960 استفاده می ‌شود و از همان زمان، به چیزهای مرسوم در گذشته اشاره دارد
استایل رترو به دنبال احیای استایل گذشته ‌های دور نیست، بلکه به دنبال احیای استایل ‌هایی است که کمتر از 100 سال قدمت دارند.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

واژۀ رترو ابتدا در صنعت مُد فرانسه استفاده شد. کمی بعد، رترو به انگستان هم راه پیدا کرد و استایل‌ های قدیمی و نزدیک به دورۀ معاصر، دوباره زنده شدند.

شلوارهای جین فاق بلند و شلوارهای جین مام استایل متعلق به دهۀ 1980 ، دوباره مُد شدند و با وجود اینکه سال ‌ها بود مردم فقط شلوارهای جین چسبان و فاق کوتاه می ‌پوشیدند، دوباره این شلوارهای گشاد و فاق بلند طرفداران بسیار زیادی پیدا کردند.

لباس‌ های آستین پفی! این لباس ‌ها، قدمتی دیرینه دارند و در دهۀ 1800 بسیار پرطرفدار بودند.
امروزه، این لباس ‌ها بازهم پرطرفدار و محبوب شده ‌اند.

دامن‌ های کوتاه و بلند پلیسه، دامن‌ کلوش، دامن چین‌ دار، شلوارهای پاچه گشاد، گردنبندهای مروارید، مدل‌ های قدیمی مو، عینک دودی‌ های قدیمی، همه و همه، استایل شما را به استایل رترو تبدیل می ‌کنند.

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+