اوریگامی در طراحی پوشاک

اوریگامی در طراحی پوشاک

اوریگامی هنرِ تا کردنِ کاغذ است و ریشه در کشورِ ژاپن دارد. هدف از اوریگامی، تبدیلِ یک قطعه کاغذ به چیزی شبیه به مجسمه است.
در دورۀ مدرن، تکنیک اوریگامی در صنایع مختلفی، از جمله صنعت مُد و پوشاک، به کار گرفته شده است.
در این مطلب، به معرفی اوریگامی و شرح نمونه ها و نحوۀ استفاده از آن در طراحی پوشاک خواهیم پرداخت.

تاریخچۀ اوریگامی

خاستگاهِ هنر اوریگامی، کشورِ ژاپن است. واژۀ اوریگامی از دو بخش «Ori» به معنای «تا کردن» و «Kami» به معنای «کاغذ» تشکیل شده است.
نام این هنر ماهیتش را به خوبی شرح می دهد. این هنرِ تا کردنِ کاغذ، برای اولین بار در قرن هفدهم میلادی پدیدار شد و در اواسط قرن بیستم به محبوبیت رسید.
هنر شرقی اوریگامی در طول سال های متمادی تکامل و تحول پیدا کرد و به هنری مدرن تبدیل شد.

هدف اوریگامی؛ تبدیلِ یک تکه کاغذ به مجسمه ای زیبا و متفاوت است. امروزه، این هنر به حوزه های مختلف، از جمله طراحی مُد و لباس نیز راه یافته است.
پیاده سازی این هنر روی پارچه، اصلا کار ساده ای نیست؛ به خصوص پارچه ای که قرار است تبدیل به لباس، و پوشیده شود.

استفاده از اوریگامی در قرن بیست و یکم

همان طور که گفتیم، در دنیای مدرن، اوریگامی جایگاه ویژه ای در صنعت مد و پوشاک پیدا کرده است. چند سال پیش، جان گالیانو، طراح لباس، و تیمش، به دنبال یافتنِ منبع الهامی برای طراحی مجموعه شان، به ژاپن سفر کردند.

اوریگامی یکی از انتخاب های آن ها برای طراحی مجموعۀ بهاری کریستین دیور بود.
گرچه جان گالیانو اولین کسی نبود که از اوریگامی برای طراحی لباس استفاده کرد؛ اما شاید بتوان آن را پیشگام در شکل گیری مُدِ ملهم از اوریگامی دانست.

مجموعۀ بهار 2007، دیور

این مسیر ادامه پیدا کرد و طراحان لباس شروع به استفاده از این هنر کردند. در سال 2009، آندره لیما، طراح لباس، در طراحی مجموعه اش از تکنیکِ اوریگامی استفاده کرد.
سال بعد، جورجینا چپمن، طراح لباس، در طراحی مجموعۀ بهاری و تابستانی اش از تکنیک اوریگامی بهره برد.

در سال 2012، لی فرنی نیز با الهام از همین تکنیک به طراحی پرداخت. در سال 2016، Sid Neigum مجموعۀ اوریگامی اش را در هفتۀ مُد لندن به نمایش گذاشت.

استفاده Junya Watanabe از اوریگامی

طراحان ژاپنی نیز از کاربردِ هنرشان در صنعت مُد غافل نشدند. در ژاپن، Junya Watanabe، یکی از طراحان معروف مُد، از اوریگامی در طراحی لباس هایش استفاده کرد. مجموعۀ پاییز و زمستان این طراح ژاپنی، پر از شکل های سه بُعدی بود که در طراحی شان از اوریگامی الهام گرفته بود.

در سال 2016، این طراح در مجموعۀ پاییزی اش از همین تکنیک اوریگامی استفاده، و لباس های سه بُعدی از جنس نئو پرین صنعتی را طراحی کرد.

مجموعۀ پاییز زمستان Junya Watanabe در سال 2015

Issey Miyake یکی دیگر از طراحان مشهور ژاپنی است که لباس های ملهم از اوریگامی اش، شهرتِ زیادی دارند. در سال 2010، این هنرمند مجموعه ای به نام 1325 را طراحی کرد:

1: برای دوخت این لباس فقط از یک قطعه پارچه استفاده شده است.
2: برای آراستنِ لباس، از طرح های سه بُعدی استفاده شده است.
3: لباس را می توان تا زد و شکل دو بُعدی به آن بخشید.
4: یعنی هر لباسی را می توان به طرق و سبک های مختلف پوشید.

امروزه، این هنر متفاوت، جایگاه ویژه ای در صنعت مد پیدا کرده و توانسته است در سراسر جهان، طرفداران زیادی پیدا کند.

اوریگامی و ابریشم

همان طور که گفتیم، طی چند سال گذشته، صنعتِ مُد توجه ویژه ای به اوریگامی نشان داده است. این تکنیک برای ایجاد پلیسه های تزیینی روی لباس استفاده می شود. استفاده از این تکنیک، کار چندان ساده ای نیست و برای پیاده سازی آن باید از پارچۀ مناسب استفاده کرد و روش پیاده سازی را نیز براساس نوع و جنس پارچه مشخص کرد.
در قسمت پایین، دو نوع پارچۀ مناسب را برای پیاده سازی اوریگامی معرفی می کنیم و همچنین، می گوییم برای هر کدام باید از چه روشی استفاده کرد.
برخی از طراحان معتقدند که پارچۀ ابریشم، بهترین گزینه برای پیاده کردنِ تکنیک اوریگامی است.

ابریشم Dupinion بسیار سبک و نازک است و بافتی شبیه به بافت کاغذ دارد؛ به همین دلیل، می تواند تاهای اوریگامی را حفظ کند. علاوه بر آن، این نوع ابریشم در برابر دمای بالا و اتو نیز بسیار مقاوم است و می توان تای اوریگامی را با خیال راحت روی آن ها پیاده کرد. یکی دیگر از گزینه های مناسب برای تکنیک اوریگامی ابریشم ارگانزا است.
ابریشم ارگانزا درخشندگی خاصی به لباس طراحی شده می بخشد و خیلی راحت و بدون استفاده از اتو نیز تا می خورد. این پارچه در برابر حرارت اتو مقاوم نیست و باید تاهای اوریگامی را بدون حرارت روی آن ایجاد کرد.

نمونه هایی از کاربرد اوریگامی در طراحی لباس

همانطور که مشاهده کردید، هنرمندان سرشناسی در طراحی مجموعه هایشان از هنر ژاپنی اوریگامی الهام گرفته اند.
در ادامه، آثار برخی از طراحان مشهور لباس را برایتان آورده ایم.

لباسی که در تصویر روبرو مشاهده می کنید با الهام از هنر اوریگامی طراحی شده است. یقه و دامنِ این پیراهن سفید رنگ، یادآورِ آثار هنری متعلق به مکتب فوتوریسم است.

اوریگامی در طراحی لباس

از اوریگامی در طراحی لباس عروس نیز استفاده شده است. لباسی را که در تصویر روبرو مشاهده می کنید جان گالیونا برای دیور (Dior) طراحی کرده است.

اثر آندره لیما

لباسی که در تصویر روبرو مشاهده می کنید اثر آندره لیما، طراح لباس، است و در هفتۀ مُد سائو پائولو (Sao Paulo Fashion Week) به نمایش درآمد.

استفاده از روزنامه در لباس با الهام از اوریگامی

لباس مینیمال و سفید رنگی را که در تصویر روبرو می بینید ساندرا بکلوند، طراح لباس، با الهام از هنر اوریگامی طراحی کرده است.
نایانا سارا نیز لباس هایی را با استفاده از روزنامه و با الهام از اوریگامی طراحی کرد.

السکاندار زاخاروف

لباسی که در تصویر روبرو مشاهده می کنید، اثر هنرمند، فیلم ساز و طراح مدل معروف روسی، السکاندار زاخاروف، است.

کریستاینا سووستیانوا

این لباس سفید نیز با الهام از هنر اوریگامی طراحی شده است. کریستاینا سووستیانوا، طراح لباس، این لباس را با ظرافت و دقت تمام طراحی کرده است.

جوم ناکائو

جوم ناکائو، هنرمند برزیلی الاصل، به خاطر طرح های خلاقانه و پراز ظرافتش شناخته شده است. ناکائو این لباس را با الهام از هنر اوریگامی طراحی کرده است و همان ظرافت و خلاقیت همیشگی اش را نیز در آن گنجانده است.

اوریگامی برای طراحی اکسسوری

اوریگامی در طراحی اکسسوری نیز به طراحان کمک کرده است. طراحان با الهام از هنرِ اوریگامی، اکسسوری های جذاب و خلاقانه ای را خلق می کنند.

همان طور که در تصویر روبرو مشاهده می کنید، می توان اوریگامی را با طرح های قدیمی و سنتی نیز ترکیب کرد.
در این تصویر، کلاه های سنتی گلف را مشاهده می کنید که با استفاده از اشکال حاصل از هنر اوریگامی ظاهری متفاوت به خود گرفته اند.

اوریگامی برای طراحی کیف

از اوریگامی برای طراحی کیف نیز استفاده می شود. این کیف ها حجیم هستند، جای بیشتری دارند و گزینۀ بسیار خوبی برای استفاده های روزمره به شمار می روند.

طراحی کفش با الهام از اوریگامی

کفشی که در تصویر روبرو مشاهده می کنید با الهام از هنر اوریگامی طراحی شده است. طراحِ این کفش Diego Dolcini است.

هنر اوریگامی در طراحی کیف

این چهار کفش را هنرمندی هلندی با الهام از هنر اوریگامی طراحی کرده است.

اوریگامی برای طراحی زیور آلات

از اوریگامی برای طراحی زیور آلات نیز استفاده می شود. زیورآلات طراحی شده با اوریگامی بسیار خاص و پرطرفدار هستند.

طراحی کلاه با استفاده از تکنیک اوریگامی

کلاه صورتی ای که در تصویر روبرو مشاهده می کنید با استفاده از تکنیک اوریگامی خلق شده است. طراحِ این کلاه نیز طراح مشهور، جان گالیونا، است.

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+