• fendi 1 1 - فندی Fendi

فندی

تاریخچه فندی

برند فندی در سال 1925 تاسیس شد و اکنون، یک میراث 90 سالۀ منحصربه‌ فرد دارد. این برند که به خاطر تولیدات خود با مواد خز و چرم مشهور است، امروزه یکی از ابرقدرت ‌های دنیای لاکچری، اکسسوری ‌های نمادین و مجموعه‌ پوشاک نفیس است و این قابلیت را دارد که به شیوه ‌ای منحصر و کاملا مجزا از سایر برندهای لوکس، با خز کار کند. سه نسل از خانواده فندی و همچنین اخیرا با کمک کارل لِگِرفلد، با هم همکاری داشته ‌اند تا فندی را به چیزی که امروز هست، بدل کنند و ابداعات بی ‌سابقه و طراحی‌ های خاص و بدیعی را با کمک هنرِ خز و چرم ،در نود سال گذشته، خلق کنند. در قلب برند فندی، صنعتگران کاردان و بسیار زبدۀ این خانه مد قرار دارند که در طول چندین دهه، با استفاده از نفیس ترین و عالی ترین مواد، امکانات فنی بالا و بالاترین سطحِ صنتعگری، باکیفیت ترین اقلام را ارائه داده اند. . این روندی است که امروزه فندی در تلاش است در نسل ‌های جوان  نیز آن را حمایت و تشویق کند و این اطمینان را حفظ کند  که  در طول دهه های پیش رو نیز از این صنعتگران زبردست ایتالیایی نصیب می برد.

fendi 2 7 - فندی Fendi
fendi 7 2 - فندی Fendi

سال ‌های ابتدایی

ادل و ادواردو فندی، اولین فروشگاه خود را در سال 1926 در رم افتتاح کردند. این زن و شوهر، به شکلی جسورانه و بی ‌سابقه با خز‌های گران قیمت، لباس ‌های اکسپریمنتال (آزمایشی) طراحی می ‌کردند و همین کار باعث پیشبرد مجموعه ‌های فندی تا به امروز شده است. یکی از اولین ابداعات پیشروی فندی، دوختِ اینترسیو (intreccio)، است که از نوارهای باریک پوست بره برای خلق اولین کیف‌ های چرمی نرم استفاده می ‌کرد و آن را جایگزینی مدرن برای کیف‌ های چرمی سفتِ پیشین می ساخت. با رشد کردن این خانه مد، 5 دختر این خانواده، یعنی پائولا، آنا، فرانکا، کارلا و آلدا نیز در دهه 50 وارد شرکت شدند. این زمانی بود که آن ها برای اولین بار، خز را با روبان‌ های مخملی و گیاهی در هم آمیختند و پارچه را به یک سطح تزیینی بدل کردند که نمونه ‌اش تا پیش از آن در هیچ‌ کجا دیده نشده بود.

عصر لاگِرفلد

فندی، بعد از سی سال موجودیت به عنوان یک کسب و کار خانوادگی، از کمک ‌های یک طراح آلمانیِ پیشرو به نام کارل لاگرفلد استقبال کرد. لاگرفلد در سال 1965 به این خانه مد ملحق شد و نقش مدیر طراحی خلاقانه را برای بخش خز و بعدها، بخش لباس ‌های آمادۀ زنانه – که در سال 1977 راه ‌اندازی شد – بر عهده گرفت. هدف لاگرفلد این بود که شیوه استفاده از خز را در پوشاک به کلی تغییر دهد. با توسعۀ تکنیک ‌های جدید و با همکاری صنعتگران فندی، او برای اولین بار موفق شد پارچه ‌ای سبک و منعطف تولید کند. این طراح، با حذف آسترهای سنگین، خلق بی ‌نهایت احتمال را برای آزمایش با این پارچه جدید، امکان ‌پذیر کرد. این ابداعات و ابتکارات، به خط تولید پوشاک آماده ‌ای منتهی شد که برند فندی را به سطح جدیدی رساند. در سال 1985، گالری ملی هنر مدرن رم، اولین نمایشگاه مد ایتالیا در یک موزه ملی را به فندی اختصاص داد. پوشاک‌ های خاص و ویژه‌ ای در کنار پانل‌ هایی به نمایش درآمدند که هر کدام، تکنیک ابداعی متفاوتی را برای کار با مواد لوکس نشان می‌ دادند که  منجر به سبکی، انعطاف ‌پذیری و باز بودن دست صنعتگران در تولید پوشاک می‌ شدند.

fendi 2 8 - فندی Fendi
fendi 1 6 - فندی Fendi

 خلق یک نماد

در سال 1994، سیلویا ونتورینی فندی، دختر آنا، به شرکت ملحق شد تا در کنار لاگرفلد، به عنوان مدیر خلاقِ اکسسوری ‌ها و کالاهای چرمی کار کند. سیلویا، مسئول ابداع کیف ‌های باگت (Baguette) بود که حتی امروزه هم در سرتاسر دنیا به عنوان یکی از بهترین و شیک‌ ترین کیف ‌ها شناخته می ‌شوند. کیف باگت، بیش از 5 هزار نوع برداشت مختلف دارد و زمینه ‌ای برای مهارت ‌های بی شمارِ هنرورزان نمونه فندی فراهم کرده است تا یک کیف را به سطح بالایی از خلق اثر هنری، متعالی سازد. سیلویا به کارهایش ادامه داد و کیف پیکابو و سیلاریا را نیز خلق کرد که  اکنون، هر دو برای خود یک نماد و برند محسوب می ‌شوند.

خانه ‌ای که باید به آن افتخار کرد

فندی از همان زمان آغازش به عنوان یک برند، از هنرورزان ماهر و روش ‌های منحصربه‌ فردشان همچون گنجی مراقبت کرده است. این امر در سال 2015 مشخص شد؛ یعنی زمانی که فندی دفتر اصلی ‌اش را به پلازا دلا سیویلتا در رم منتقل کرد. این سازه نمادین، نمونه ‌ای از معماری رشنالیستِ(ساختارگرایی) دهه 1940 است و به عنوان میدان کولوسئوم هم شناخته می ‌شود. این ساختمان در سال 1937 طراحی شده بود تا میزبان موزه تمدن روم در طول حراج جهانی سال 1942 باشد. بعد از نوسازی‌ های بین سال‌ های 2003 تا 2008، این ساختمان نمادین در سال 2015 به خانه فندی تبدیل شد. امروزه این پلازا کسب و کار، استودیوی طراحی، میراث و صنعتگریِ فندی را زیر یک سقف گرد هم آورده است. این ساختمان نمادین که بر فراز تپه‌ ای مشرف به شهر، جا خوش کرده است، جادوی فندی را در دل خود محفوظ دارد.

fendi 0 0 - فندی Fendi
fendi v 2 - فندی Fendi

اوت کوتور

در سال 2015، فندی سبد کالاهای خود را به دنیای اوت کوتور هم گسترش داد و اولین مجموعه اوت کوتور خود را که به وسیله کارل لاگرفلد طراحی شده بود، در پاریس معرفی کرد. اوت کوتور به اکتشاف خارق ‌العاده‌ ترین روش‌ های کار با خز‌های نادر و ارزشمند می ‌پردازد و آن را با سوزن‌ دوزی ‌های ظریفانه و دقیق و تکنیک ‌های نفسگیر ، از جمله روش طرح استخوان ماهی و معرفی تکنیک ‌های جدید ( اثر خز نقره‌ای و … )، ترکیب می‌ کند. در سال 2016، فندی با مجموعه دوم خود بازگشت و یک شوی فشن منحصربه‌ فرد را در فواره معروف تروی به نمایش گذاشت. لباس ‌های شب و خز‌های سحرانگیز، طرح‌ ها و نقش ‌های کارشده با دست، منجوق‌ دوزی، سوزن ‌دوزی‌ ها و روش ‌های منحصر با استفاده از گل و پر، تاکیدی بر توانایی‌ های خارق‌ العاده هنرورزان و صنعتگران فندی بود. در همین حین، نمایش فندی رم، هنرورزانِ رویاها در پلازای موزه تمدن ایتالیا، بر خلاقیت‌ ها و هنرورزی ‌های خزیِ استثنایی و عناصر مجزای ارزش‌ های کلیدی فندی، تاکید داشت.

فرایند طراحی

کارگاه خزهای منحصربه‌ فرد، در دل دفتر اصلی فندی جای گرفته است. این کارگاه که در هیچ جای دیگری نظیر ندارد، میزبان 40 هنرورز متخصص است که تکنیک‌ های پیشرویی که طراحی‌ های فندی را تشکیل می ‌دهند، به آن ها آموزش داده است. در اینجا، نسل‌ های جوان در کنار پیشکسوتان کارگاه کار می‌ کنند تا تداوم این هنر استادانه و خالق‌ العاده را تضمین کنند. فرایند طراحی و تولید یک کت خزدار، شش ماه به طول می ‌انجامد و تمام این فرایند با کمک تکنیک ‌های ظریف و دقیق و تماما با دست صورت می‌ گیرد.

تولید هر پوشاکی به شکل یک ایده از سوی طراح شروع می‌ شود. از اینجا، هنرورزانی که یک استاد، راهنمایی‌ شان می ‌کند، ایده را به شکل یک الگو درمی‌ آورند. البته این بخش شامل آزمون و خطاهای فراوانی نیز می ‌شود و تکنیک ‌های بسیاری امتحان می ‌شوند تا یک روش بی‌ نقص برای خلق هر طراحی خاص، شناسایی شود. برای طراحی ‌های خزی، میزهای مخصوص خز ساخته شده ‌اند. پدهای 40 سانتی متری برای امتحان کردن و ابداع ترکیب ‌های جدیدِ تکنیک ‌ها استفاده می ‌شوند تا اینکه نتیجه دلخواه به دست بیاید. گاهی اوقات صدها تکنیک آزموده می‌ شود تا نتیجه بهینه توسط هنرورزان به دست بیاید.

fendi 1 c - فندی Fendi
fendi 33 1 - فندی Fendi

در همین حین، تحت راهنمایی‌ ها و هدایت دقیق و نزدیکِ ‌کارل لاگرفلد، هنرورز برجسته، طرحِ به دست آمده را به شکل یک مدل کاغذی خلق می‌ کند. زمانی که کم و کاستی‌ های این مدل کاغذی برطرف شد، با چیت موصلی ( نوعی پارچه ارزان قیمت پنبه ای ) سفید دوخته، سپس تکنیک خزیِ تدوین ‌شده به عنوان یک الگوی پوشاک کامل اجرا می‌ شود و با طرح‌ های خزی که ذره‌ به‌ ذره به صورت دستی روی چیت موصلی کشیده شده ‌اند، پیاده می ‌شود. این پارچه موصلی به عنوان یک راهنما برای هنرورزان عمل می‌ کند تا بتوانند تکه ‌های ریز خز را برش بزنند و به هم بدوزند تا الگوی کاملِ پوشاک را خلق کنند. هر قطعه خز به صورت دستی برش می ‌خورد، پس هنرورزان باید نهایت دقت را داشته باشند. خزهای فندی اغلب بدون آستر هستند تا کار و زحمتی که هنرورزان به خرج داده‌ اند در پشت پوشاک نمایان باشد.

تام فورد Tom Ford

  • fendi 6 1 - فندی Fendi
khayati - فندی Fendi

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های خیاطی

tarahi lebas  logo callto - فندی Fendi

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+