تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

اگر از علاقه مندان به کار ویرایش، ترکیب و تدوین در حوزه های فیلم، ویدیو و گرافیک هستید، حتما نام نرم افزار های افترافکت و پریمیر را شنیده اید. همانطور که می دانید از افترافکت به عنوان ابزاری ترکیبی برای جلوه های بصری و گرافیک پیشرفته کاربرد دارد.
ادوبی پریمیر هم به عنوان یکی از ارکان اصلی در صنعت فیلم سازی به شمار می آید. حال این سوال بوجود می آید که آیا این دو آیا ارتباطی با هم دارند؟

اصلاً تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟ از نظر ارتباط آن ها با هم باید گفت در راستای حفظ و ارتقای کیفیت فیلم، ویدئو به طور کلی در پریمیر پرو ویرایش می شود ، سپس از طریق لینک پویا به افترافکت منتقل می شده و پس از بهبود گرافیک و تنظیم ابعاد بصری یا همان افکت گذاری به طور خودکار در جدول زمانی پریمیر شما قابل دسترسی خواهد بود.

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟
تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

 کدامیک سهم بیشتری را از بازار کار دارند؟ افترافکت یا پریمیر؟

برای ورود به بازار کار هر کدام از این دو نرم افزار به نیاز های بخشی از کاربران پاسخ می دهند و یادگیری هر دوی آن ها خالی از لطف نخواهد بود و به شما در بدست آوردن موقعیت های شغلی بهتر کمک می کند ولی الزامی به یادگیری هر دوی این ها نیست. ما ابتدا باید بدانیم کدامیک از نیاز های بازار کار  را می خواهیم برطرف کنیم؟ علاقه خودمان به کدام نرم افزار است؟ هر یک چه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهند؟
و صدها معیار دیگر که بتواند برای یک انتخاب درست به ما کمک کند. در ادامه با بررسی دقیق جنبه های مختلف دو نرم افزار ادوبی افترافکت و پریمیر به شرح آن ها می پردازیم.

بررسی معیار های اساسی، برای یک انتخاب مناسب

قبل از این که بخواهیم پارامتر های این دو نرم افزار را مورد بحث قرار بدهیم خوب است بدانید، تفاوت ها صرفاً باعث برتری یک نرم افزار بر دیگری نمی شود چرا که قابلیت های هر کدام مختص کاربردی خاص است و بیان این موضوعات بیشتر برای جهت دهی و ایجاد بینش برای انتخاب یک مسیر مناسب بر طبق دلایل اصولی می باشد.

 سهولت در عین حرفه ای بودن

سهولت در استفاده از یک نرم افزار علاقه مندان را به سمت و سوی خود می کشد در این مورد به صراحت می توان گفت که نرم افزار پریمیر، با فراهم کردن ابزار های دسترسی سریع و آسان، کار کردن با آن را بسیار راحت کرده و از سوی دیگر ابزاری قدرتمند و حرفه ای به شمار آمده و پاسخ گوی نیاز بخش قابل توجهی از کاربران است.

اما در طرف مقابل نرم افزار افترافکت وجود دارد که زمان بیشتری را برای کار کردن با آن می طلبد و این شاید به دلیل ظرافت های موجود در آن است. این موارد می تواند از جلوه های بصری (افکت ها) و انیماتور های آن ناشی شود ولی اگر مبتدی هستید و می خواهید یکی از این دو را اول شروع کنید. پیشنهاد ما پریمیر پرو می باشد.

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟
تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

کاربر پسند بودن

همانطور که در پنل اصلی پریمیر مشاهده می شود: شما می توانید بخش های منبع (source)، برنامه (Program)، پروژه (Project)، جدول زمانی (Timeline) را از سمت چپ به پایین و راست مشاهده کنید. همچنین می توانید کلیپ خود را به بخش منبع در بالا، سمت چپ برده و فیلم را قبل از قرار دادن در پنل جدول زمانی، دستکاری و تنظیم کنید. به علاوه هر وقت نشانگر موس در قسمت پایینی و راست بخش جدول زمانی که قرار داشته باشد، همزمان در قسمت بالایی و راست پنل برنامه (program) قابل حرکت و جا به جایی است. با وجود همه این ها ادوبی پریمیر ابزار های بیشتری برای دسترسی هر چه آسان تر، برایتان فراهم کرده است.

و اما نرم افزار افترافکت دارای چهار بخش اصلی با اندکی تشابه به نرم افزار پریمیر دارد. این بار پنل بالای سمت چپ پروژه، پنل جدول زمانی در پایین، پنل ترکیب میانی (middle composition) بالا و پنل افکت ها را در سمت راست بالا قرار داده شده اند.

با کمی دقت می توان فهمید که پنل ترکیب میانی در افترافکت به چشم می خورد که در پریمیر وجود نداشت. و موجب می شود تا شما فیلم ها را در صفحه ترکیب کرده و همچنین در صفحه جدول زمانی تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید. خوب است بدانید قسمت عمده تغییرات در نرم افزار ادوبی پریمیر در پنل برنامه (program) انجام می شود.

متن، ساده اما حیاتی

کار با متن در ادوبی افترافکت دلیل اصلی انتخاب این ابزار برای بسیاری از کاربران است. از آنجا که می توانید از طریق لینک پویا (dynamic link) از پریمیر فیلم را به افترافکت منتقل کنید، قرار دادن متن روی کلیپ ها کیفیت کار را افزایش می دهد.

عامل برتری ادوبی افترافکت در ایجاد متن نوشتاری این است که مانند نرم افزار پریمیر به انیمیشن دو بعدی ختم نمی شود و می توانید علاوه بر انیمیشن متنی را به صورت دو بعدی، انیمیشن متنی سه بعدی نیز ایجاد کنید.

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟
تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

جلوه های بصری (افکت ها) پایه ای

افکت ها رنگ و لعاب کار ما هستند و بیشتر تغییر را ظاهری را مدیون از ابزار های قدرتمند هستیم. در این راستا، با توجه به ساختار یکپارچه پریمیر که یکی از ارکان توسعه نرم افزار در حوزه فناوری به شمار می رود، باید گفت:
بر اساس همین اصل، افکت هایی مانند اثر تثبیت کنندگی و Lumetri Color که هر یک به ترتیب برای تثبیت بخش های خورده و تار فیلم و دیگری برای اصلاح رنگ ها در پریمیر بسیار اساسی و کاربردی هستند.

البته در نرم افزار افترافکت همان طور که از نامش پیداست، تمامی این افکت ها و حتی بیشتر از آن وجود دارند. اما برای دستیابی به آن ها در این نرم افزار، تنظیمات و مراحلی را باید طی کرد که روند دسترسی و انجام کار با افکت ها را کمی سخت تر می کند و دلیل این مسئله کاملاً معلوم است زیرا انجام کار با پریمیر ساده تر است اما گفتنی است که افترافکت در این مورد امکانات بهتر و پیشرفته تری را دارد و فقط باید در هنگام کار کردن با آن صبر و حوصله بیشتری داشت.

جریان و فرآیند کار با نرم افزار

جریان کار یک نرم افزار یعنی مسیر رسیدن از یک پروژه خام به یک خروجی مطلوب و از آنجا که افترافکت و پریمیر از لحاظ عملکرد با هم فرق دارند، روند و فرآیند کاری متفاوتی نیز خواهند داشت. ساده بگویم در نرم افزار پریمیر صرفاً کار ویرایشی ولی در افترافکت ویرایش و ترکیب، فرآیند و خروجی دیگری را ایجاد می کند.

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟
تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

انیمیشن، قابلیت داغ این روز ها

در حالی که امکان ایجاد انیمیشن در پریمیر پرو وجود دارد، اما کاربران زیادی از آن استفاده نمی کنند چون این نرم افزار بسیاری از قابلیت های پیشرفته را ندارد و بیشتر از انیمیشن های متنی دو بعدی و گرافیکی ساده پشتیبانی می کند.

ولی در افترافکت فضا برای قابلیت های سه بعدی و حتی ساخت کارتون های انیمیشنی فراهم است.
همچنین خروجی های حرفه ای تری را می توان با این ابزار بدست آورد.

نتیجه بحث امروز

امروز معیار های اصلی دو محصول شرکت ادوبی یعنی پریمیر و افترافکت با هم مورد بررسی قرار دادیم و فهمیدیم که علی‌رغم سادگی پریمیر، امکاناتی در نرم افزار افترافکت وجود دارد که آن را اندکی پیچیده تر می کند.
توجه داشته باشید که این مطلب به معنی کاربردی تر بودن ادوبی افترافکت نبوده و هر یک برای رفع نیاز بخشی از کاربران توسعه داده شده اند و با یادگیری هر کدام می توان وارد بازار کار شد ولی اگر در هر دو مهارت داشته باشید جایگاه شغلی و درآمد بیشتری را کسب خواهید کرد.

آموزشگاه پویا اندیش با تکیه بر سابقه و اساتید ماهر خود آماده بستر سازی برای تربیت کردن افراد ماهر برای ورود به بازار کار است و در این مسیر شما را یاری خواهد کرد.

تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست؟

مطالعه بیشتر

چگونه کسب درآمد از اینستاگرام داشته باشیم
15 نکته طلایی برای نقاشی حیوانات
آماده سازی فایل برای چاپ در ایندیزاین
ساخت اشکال چند وجهی در Cinema 4D
جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020
چگونگی آماده سازی اسناد InDesign برای چاپ تجاری
فتومونتاژ چیست و چگونه یک اثر فتومونتاژ خلق کنیم
افترافکت چه کاربردی دارد ؟
پارچۀ لینن چیست ؟
آموزش ساخت کهکشان در فتوشاپ
طراحی داخلی با نرم افزار تخصصی 3ds MAX
ایا لازم است که شما پریمیر پرو را بیاموزید؟
قابلیت های ایلاستریتور که با آن می توانید وارد بازار کار شوید
نمایشگاه عکاسی زمین در یک قاب
چگونگی شبیه سازی انفجارها در نرم افزار Maya
معرفی 10 هنرمند معاصر معروف که باید به عنوان یک هنرمند آنها را بشناسید
مدل های Rhino: طراحی یک فایل سه بعدی قابل چاپ
چاپ CMYK در برابر RGB : تفاوت‌ در چیست؟
ساخت پاشیده شدن قطرات با realflow
عکاسی در زندگی روزمره
مقایسه طراحی داخلی مدرن با معاصر
پرینت در ایندیزاین به روش های PDF
کلید های میانبر بهترین راهکار برای افزایش سرعت طراح در کار با فتوشاپ
آموزش تری دی مکس در کابینت سازی
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+