3 مثال ساده برای تفهیم تکنیک تکرار در نقاشی

3 مثال ساده برای تفهیم تکنیک تکرار در نقاشی

بدون شک ریتم و تکرار را می توان یکی از اصول بنیادین هنر و تصویرسازی دانست . دراین مطلب از سایت پویا اندیش ، به مثال های بسیار زیبا اما ساده و کاربردی در رابطه با تکرار در نقاشی می پردازیم.
تکرار در هنر بدون شک یکی از جالب ترین روش هایی است که هنرمندان برای ایجاد یک حرکت، سکون، طراحی، سردرگمی و همچنین برای نشان دادن مفهوم آشفتگی در برابر سنت آن را به کار می برند و همچنین از این روش برای نشان دادن تمرکز واقعی بر بخشی از آثار هنری که این کار را بیشتر نمایان میکند و یا به طور عمدی آن را نامرئی می سازد استفاده می شود.
تکرار به عنوان یکی از مهم ترین تکنیک های کاهش ، به مقداری مساوی هم در موسیقی و هم در هنرهای تجسمی مانند تصویرسازی به کار می رود و هم به عنوان یک سبک فنی و زیبایی شناختی در اشعار شاعران مشاهده می شود.

چرا تکرار کنید ؟

حال این سوال مطرح می شود که آیا هنرمندان سبک تکرار ، برای رسیدن به بهترین نقاشی ها در این سبک، ایا تنها کاری که انجام می دهند اینست که از یک نقوش بارها بارها استفاده می کنند و یا هنر تکرار چیز دیگری است ؟
ما تمام پاسخ تمام این سوالات را تحقیق کرده ایم، بنابراین لطفا ادامه ی این مطلب را بخوانید.

تعریف تکرار در هنر

قبل از اینکه به سراغ ارائه ی مثال های تکنیک تکرار در نقاشی برویم لازم است تا یک قدم به عقب برگردیم و به تعریف مفهوم تکرار در تصویرسازی بپردازیم.
تکرار به روشی شبیه شبیه به ریتم گفته می شود که به عنوان یکی از مبانی خلاقیت نیز دیده می شود و به ایجاد حس حرکت در یک اثر هنری کمک می کند. در تصویرسازی تکرار یک خط ، یک الگو ، یک شکل و یا سایر عناصر در یک بخش یا مجموعه ی خاص قرار می گیرند. خلق یک اثر با مضمون تکرار در عین حال که جذاب و هیجان هم باشد یک چالش است ، چون بسیاری از افراد آن را خسته کننده و تکراری می دانند.

روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آن ها هنر تکرار را می توان در آثار خلق کرد. به طور مثال ، روش هایی مانند یکنواختی یا ناهمواری ، منظمی و یا نامنظمی ، تکرار های تشعشعی و سایر روش ها که هرکدام در سبک خود منحصربه فرد هستند.

کار با لگوهای تکرار در هنر تصویر سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و میزان فعالیت دراین سبک به طور چشمگیر افزایش یافته است و همچنین برای عموم مردم نیز جذاب تر شده است که یکی از دلایل آن القای حس نظم است.

5 هنرمند معروف عرصه ی تکرار

در طی دوهزار سال گذشته بسیاری از هنرمندان از گذشته تا حال بر روی تصویرهای تکراری و موضوعات ونقوش یکسان در کار خود تمرکز کرده اند، زیرا این تکرار را در توالی DNA نیز مشاهده می کنیم که به عنوان هنر آفرینش در رمزگذاری به صورت تکرار خلق شده است.
از آن جایی که نقاشان و مجسمه سازان باستان سازه های یکسانی را بارها و بارها خلق می کردند تا زمانی که مهارت خود را فراگیرند ، مشخص است که این عمل به دوران رنسانس و باروک بازمی گردد.

با این حال نخستین هنرمندان عرصه ی تکرار کسانی بودند که شروع به تکرار نقوش کردند و این کار را بدون تأکید بر این هدف که مهارت خود را زمینه ی نقاشی افزایش دهند انجام دادند . این تغییر مفهومی بنیادی کاملا مطابق با شاکال هنری و ضد سنتی قرن بیستم است، زیرا افراد بسیاری برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب به ارائه ی متوالی موضوعات و نثوش یکسان علاقه داشتند.
ما در ادامه ی این مطلب به معرفی جالب ترین هنرمندان عرصه ی مفهوم تکرار می پردازیم تا با معرفی سبک آنان ، مثال های ساده ای برای تفهیم تکنیک تکرار در نقاشی اشاره شود.

کلود مونه

چه کسی بهتر ازاین شخص را می توانیم در صدر لیست بهترین هنرمندان عرصه ی تکرار قرار دهیم که مفهوم نوین تکرار را بدون قصد به مهارت بیشتر ایجاد کرد ؟
کلود مونه نقاشی فرانسوی بود که در زمان امپرسیونیسم ، اولین جنبش آوانگارد بود که البته در این مورد کمی رقابت نیز وجود داشته است.
از طریق تکرار مونه مجموعه ای از نقاشی ها را ساخت که مشهورترین آن ها تصویر زنبق آبی ، ایستگاه های قطار ، پشته های گندم و کلیساهای جامع است.

پینت موندریان

این نقاش ، نظریه پرداز و نویسنده یکی دیگر از هنرمندان عرصه ی تکرار است که معتقد بود هنر باید معنویات اساسی طبیعت پیرامون ما را منعکس کند. او برای اینکه زیبایی شناسی را در قالب عقاید خود منعکس کند، موضوعات نقاشی خود را تا اساسی ترین عناصر ساده کرد و جوهر انرژی عرفانی را در تعادل نیروهای حاکم بر طبیعت و جهان آشکار کرد.
موندریان با تکیه بر عقاید خود و استراتژی های اساسی سرانجام یک سری واژگان دقیق بصری از مربع ها و خطوط ایجاد کرد وموضوعات را به صورت عمودی و اققی ارائه داد.
نظم موندریان یکی از مشهورترین مفاهیم تکرار در هنر است .

اندی وارهول

وارهل پادشاه غیر رسمی هنر تکرار ، افسانه ی پدیده ی پاپ و یکی از تجاری ترین نام های قرن بیستم است. وارهول با الهام از تصویر فرهنگ عامه، همزمان انتخاب و مصرف انبوه را جشن گرفت و مورد انتقاد قرار داد و عملا کار خود را به گردبادی تکراری تبدیل کرد و زمینه های موفقیت آمیزترین جنبش هنری پس از جنگ جهانی دوم را ایجاد کرد.

وارول با کار در طیف گسترده ای از رسانه ها مانند چاپ، نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، موسیقی و فیلم، به دلیل تصاویر تکراری خود از قوطی های سوپ، بطری های نوشابه ، اسکناس های دلاری و پرتره های برجسته از مشاهیر، مشهور و تأثیرگذار شد.

مرلین مونرو، میک جاگر، الویس پریسلی، جیمی کارتر، پرنس و الیزابت تیلور. اندی اغلب تصاویر یکسان را در یک قطعه قرار می داد، آن ها را با نظم جمع می کرد و فقط با رنگ متفاوت می کرد. این تصاویر ، چاپ ها و پوسترهای همان موضوعات که در ردیف های منظم تکرار می شوند ، از شاخص ترین تصاویر قرن بیستم هستند که با تعریف مجدد بسیاری از مفاهیم و تنظیم استانداردهای جدید در هنر معاصر، اعتبار دارند.

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال

0روز0ساعت0دقیقه0ثانیه


پیش از انتخاب رشته مورد نظر خود، از همکاران این مجموعه که پاسخگوی سوالات شما هستند، مشاوره لازم را دریافت کنید .

مشاورین پاسخگو

آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی تصویرگران پویااندیش

با ۲۹ سال قدمت آموزشی ،
افتخار این را داریم که آموزش های تخصصی هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، طراحی لباس، جواهرسازی و …
ویژه بازار کار را بنا نهادیم .

موفقیت هزاران هنرجوی متخصص تربیت شده توسط ما خود گواه و گویای این واقعیت است .

آدرس :

تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120  مرکز تخصصی آموزش های هنر – تصویرگران پویا اندیش

تلفن ها :

05 05 58 22 – 587 587 22 – ( 021 )      پیام برای واتساپ : 60 73 973 0912
ساعت کاری آموزشگاه : از شنبه تا پنجشنبه _ ساعت 9 الی 19

لوکیشن آموزشگاه تصویرگران پویااندیش

با ما در ارتباط باشید :

   

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+