فواید نقاشی کردن برای کودکان؛ چرا کودکان باید نقاشی کنند؟

نقاشی کردن چه فوایدی برای کودکان دارد؟ در این مطلب از سایت پویا اندیش به سراغ ارائه ی یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین مقالاتی رفته ایم که مطالعه آن می تواند برای والدینی که مایل هستند تا نقاشی را به صورت آسان اما جذاب و زیبا به کودکان خود آموزش دهند مفید واقع شود.
اگر اهل تصویر سازی و نقاشی هستید با ما همراه باشید.
هنر نقاشی و نقاشی کشیدن یکی از در دسترس ترین و جذاب ترین هنرهایی است که هر کسی با کمی ذوق و علاقه و البته تلاش و پشتکار می تواند در آن موفق باشد و صاحب سبک و آثار بسیار چشم گیر و جذابی نیز در آن عرصه گردد.

اهمیت نقاشی برای کودکان

نقاشی ساده

نقاشی کردن کودکان 

فارغ از بحث هنری نقاشی کشیدن ، اگر بخواهیم برای آموزش و یا سرگرم کردن کودکان خود از یک فعالیت خلاقانه استفاده کنیم کاملا واضح است که با کمی ایده پردازی و هنر تراشی می توانیم در این زمینه خیلی موفق عمل کنیم و کودکان را به این هنر جذاب علاقمند سازیم.

چرا باید کودکان را به نقاشی کشیدن ترغیب کنیم ؟

اگر هنوز نمی دانید که چرا کودکان باید نقاشی کنند ، در ادامه ی این مطلب از سایت پویا اندیش با ما همراه باشید تا به توضیح این موضوع بپردازیم و یکی دیگر از دلایل تمایل فعالان آموزشی برای حضور پر رنگ تصویرگری و نقاشی در عرصه ی آموزش را به صورت روشن و واضح بررسی کنیم.
کودکان با نقاشی کردن به صورت گام به گام و اصولی یاد می گیرند که چگونه نقاشی بکشند و از تعدادی خطوط ساده و ابتدایی باصبر و حوصله به طرح ها و نقش های زیبا و واقعی دست یابند که این خود یکی از آموزه های اخلاقی نیز برای کودکان می باشد.

نقاشی ساده
نقاشی ساده

بالا بردن مهارت 

کودکان با نقاشی کردن به صورت گام به گام و اصولی مهارت های خود را بالا می برند و موجب افزایش اعتماد به نفس و قدرت های ذهنی خود می شوند که در آینده و فعالیت های اجتماعیشان بسیار حائز اهمیت است.

تقویت ماهیچه های دست و عضلات

کودکانی که به نقاشی می پردازند ، موجب تقویت ماهیچه های دست و عضلات خود می شوند و دستان کوچک آن ها با انجام فعالیت های ممتد عادت می کند و کم کم می توانند در زمینه های مختلف آموزشی شامل نوشتن و مطالعه کردن با قدرت و کیفیت بیشتری به کسب آموزش بپردازند.

فواید نقاشی کردن
فواید نقاشی کردن

خلاقیت در کودکان 

نقاشی کشیدن برای کودکان یکی از بهترین شیوه هایی است که خلاقیت آن ها شکوفا می شود و استعداد های کودکان در این زمینه خود را نشان می دهد.

افزایش آرامش و تمرکز در کودکان

یکی از قابل توجه ترین دلایل برای نقاشی کردن کودکان این است که این فعالیت موجب افزایش آرامش و تمرکز در کودکان شده و سبب می شود تا این مهارت در بزرگسالی نیز برای آن ها بسیار اثر بخش باشد و در عرصه های گوناگون با آرامش به سراغ حل مشکل بروند.

اهمیت نقاشی برای کودکان

اهمیت نقاشی برای کودکان

آشنایی با رنگ ها و شکل ها 

فراموش نکنید که نقاشی کشیدن بهترین فرصت است تا کودکان با رنگ ها و شکل های مختلف آشنا شوند و جایگاه هر رنگ را به صورت صحیح فرا بگیرند.

آموزش نقاشی کردن به کودکان

قبل ازاینکه به سراغ الگوهای بسیار جذاب نقاشی برای کودکان برویم ، لازم است تا بدانیم که چگونه نقاشی کردن را با کودک خود آغاز کنیم و این مراحل را به صورت تکنیکی با کودکان خود پیش ببریم.

اهمیت نقاشی برای کودکان

مراحل آغاز نقاشی با کودک

اهمیت نقاشی برای کودکان

مرحله اول نقاشی کردن با کودک

1. لازم است تا شما به عنوان یک همراه بدانید که اگر قرار است کودک شما نقاشی بکشد ، دلیل این بر این نیست که او حتما باید نقاش شود.

مرحله دوم نقاشی با کودک

2. قبل از پرداختن به نقاشی و نقاشی کشیدن لازم است تا کودک شما با رنگ ها و کاربرد رنگ ها در قسمت های مختلف و مخصوص به خود آشنا شود و یاد بگیرد که چگونه از رنگ ها در نقاشی های خود استفاده کند.

فواید نقاشی کردن
فواید نقاشی کردن

مرحله سوم نقاشی کردن با کودک

3. انتخاب مدل نقاشی ( در رابطه با مدلی که می خواهید نقاشی آن را بکشید از کودک خود نظر بخواهید و مدل نقاشی را با کمک یکدیگر انتخاب کنید)

مرحله چهارم نقاشی با کودک

4. دو کاغذ سفید رنگ برای نقاشی آماده کنید . یکی برای خودتان ویکی برای کودک قرار دهید.

مزایای نقاشی کردن
مزایای نقاشی کردن

مرحله پنجم نقاشی کردن با کودک

5. آماده کردن دو مداد سیاه نرم و نوک تیز ، پاک کن و تراش ، مداد رنگی یا مداد شمعی و یا پاستل برای رنگ آمیزی

مرحله ششم نقاشی با کودک

6. از یک الگوی گام به گام برای طرح مورد نظر کودک استفاده کنید و طبق مراحل از خطوط ساده نقاشی را آغاز کنید.

مزایای نقاشی کردن
مزایای نقاشی کردن

مرحله هفتم نقاشی کردن با کودک

7. مراحل گام به گام را شما روی کاغذ خود ابتدا بکشید و سپس از کودک خود بخواهید روی کاغذش آن مراحل گام به گام را اجرا نماید.

مرحله هشتم نقاشی با کودک

8. کاملا واضح است که کودک به خوبی شما نخواهد توانست نقاشی کند ، پس برای روحیه دادن به او ، از او تعریف کنید تا انگیزه ی بیشتری برای ادامه دادن داشته باشد.

هدف از نقاشی کردن
هدف از نقاشی کردن

مرحله نهم نقاشی کردن با کودک

9. از کودک خود بخواهید حال که یک بار مراحل ابتدایی را به صورت آموزشی انجام داده است و مهارت او بیشتر شده است ، این بار در یک کاغذ دیگر با دقت بیشتری نقاشی بکشد.

مرحله دهم نقاشی با کودک

10. در مرحله ی آخر با آرامش و با دقت نقاشی را رنگ آمیزی کنید . اگر مراحل ابتدایی در یک آموزش نقاشی به کودک هستید به او اطمینان خاطر بدهید که کارش عالی است و قطعا او با تلاش و پشتکار می تواند نقاشی های خیلی جذاب را بکشد.

نقاشی کردن
هدف از نقاشی کردن

مرحله یازدهم نقاشی کردن با کودک

11. همیشه نیاز نیست فقط به صورت کلامی به تعریف و تمجید از نقاشی های کودک خود بپردازید.
شما می توانید تعدادی از نقاشی های کودک را برای او روی دیوار و یا درب کمدش بچسبانید تا او بتواند آن ها را به دیگران نیز نشان دهد و همچین با ین روش مسیر پیشرفت خود را در نقاشی کشیدن ببیند.

نتیجه گیری

در این مطلب از سایت پویا اندیش به ارائه ی مقدمات آموزش نقاشی به کودکان پرداخیتم و آموختیم که چگونه می توانیم به عنوان یک همراه و دوست هم سن و سال با کودک خود نقاشی بکشیم.
همچنین دانستیم که دلیل اصلی آموزش نقاشی به کودکان چیست و چرا کودکان باید نقاشی بکشند .قطعا درادامه ی مقالات سایت پویااندیش طرح ها و الگوهای بسیار جذاب برای نقاشی کودکان ارائه خواهیم کرد که به شما کمک می کند با این الگوهای اولیه خلاقیت و نوآوری بیشتری در نقاشی کشیدن با کودک خود داشته باشید.

نقاشی کردن

مطالعه بیشتر

راهنمای عکاسی پنینگ (Panning Photography)
نحوه گرفتن عکس پاییزی جذاب
انتخاب بهترین پارچه بارانی و انواع آن
آشنایی با 10 مورد از مشهورترین تابلوهای نقاشی جهان
به طراح داخلی نیاز دارم یا دکوراتور داخلی؟
انتخاب بهترین پارچه برای پالتو
ایده عکاسی با بادکنک + 64 ژست ناب و جذاب
آشنایی با اصطلاحات هنر تصویرسازی
نکات مهم درباره عکاسی در زندگی روزمره
نحوه نقاشی روی فوم ؛ راهنمای جامع برای رنگ کردن فوم
نرم افزار Adobe XD (ادوبی ایکس دی) چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
ایلوستریتور یا فتوشاپ مسئله این است!
نمایشگاه عکاسی زمین در یک قاب
معرفی سبک طراحی و دکوراسیون اسکاندیناویایی
انواع پارچه برای لباس مجلسی
ژست عکاسی پسرانه + 120 ایده‌ی جذاب
5 نکته طلایی در مورد نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان
سبک طراحی داخلی ماوریک چیست؟
اسکچاپ چیست ؟
ایده عکاسی در پارک + 69 ژست برای عکس گرفتن در پارک
ایونت چیست؟!
چگونه خانه ای به سبک خانه های انگلیسی طراحی کنیم؟
نحوه سفید کردن دندان با نرم افزار فتوشاپ + آموزش تصویری برای مبتدیان
نکاتی که در نقاشی دیواری یا دیوارنگاری باید رعایت کنیم
آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+