85 ایده ژست عکاسی با دود رنگی

چه ایده هایی برای عکاسی با دود رنگی پیشنهاد می کنید؟ آیا تا به حال شده که تصاویر دود رنگی را به صورت آنلاین ببینید و از خودتان بپرسید که چگونه می توانید چنین عکس هایی بگیرید؟ پس جای درستی آمده اید! در این مقاله از بخش آموزش حرفه ای عکاسی پویااندیش به بررسی ایده ها و نکاتی خواهیم پرداخت که می توانید برای عکاسی با دود رنگی مورد استفاده قرار دهید.

عکاسی تولد با دود رنگی در شبکه های اجتماعی ترند شده است و در میان عکاسانی که از عروسی و سایر رویدادها عکسبرداری می کنند محبوب شده است زیرا عوامل فنی عکسبرداری را ارتقاء می دهد.

عکاسی با دود رنگی
عکاسی با دود رنگی

عکاسی با دود رنگی

از آنجایی که بمب های دودزا، پیروتکنیک هستند باید بدانید که چگونه آن ها را کنترل کنید، طرز استفاده از دود رنگی چیست و با خطرات آن ها آشنا شوید.
ما در این راهنما درباره ی تمام این مسائل فنی به شما خواهیم گفت و چند ایده ی عالی برای عکاسی با دود رنگی را به شما معرفی می کنیم تا به شما در این راه کمک کنیم.

اگر آماده ی برنامه ریزی برای اولین عکاسی خود با دود رنگی هستید، پس بیایید شروع کنیم!

برای عکاسی با دود رنگی به چه چیزی نیاز دارید؟

• یک یا چند دود رنگی
• یک فندک یا کبریت (اگر بمب، سیم یا حلقه ندارد)
• تجهیزات روشنایی
• دوربین یا گوشی هوشمند
• سه پایه
• کپسول آتش نشانی
• جعبه کمک های اولیه
• محفظه ی فلزی یا سطل
• آب

عکاسی با دود رنگی
عکاسی با دود رنگی

چگونه دود رنگی مناسبی را برای عکاسی تبلیغاتی انتخاب کنید؟

بمب های دودزای زیادی در بازار موجودند. برای انتخاب محصول مناسب برای پروژه های عکاسی تان با دود رنگی، باید بودجه، تخصص و جلوه ای که دنبال آن هستید را در نظر بگیرید.
در اینجا به عواملی اشاره می کنیم که باید در مورد آن ها تصمیم بگیرید:

جلوه:

برای عکاسی با دود رنگی، می توانید از بین نارنجک دودزا، چوب دودزا، قوطی دودزا، لوله ی دودزا با دریچه های تکی یا دوگانه و… انتخاب کنید که هر کدام از آن ها دود متفاوتی ایجاد می کنند.

عکاسی با دود رنگی
آموزش حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری
عکاسی با دود رنگی

نحوه ی اشتعال:

آسان ترین و مطمئن ترین نوع فعالسازی بمب های دودزا از طریق سیم یا حلقه است که این بمب ها کمی گران قیمت هستند. در سایر موارد به فندک نیاز دارید.

دوام:

این به مدت زمانی که دود قابل مشاهده است اشاره دارد که به طور معمول بین ۴۰ الی ۹۰ ثانیه است.

طریقه استفاده از دود رنگی
طریقه استفاده از دود رنگی

تراکم:

با این عامل، جلوه ی بصری روی عکس تان را کنترل می کنید. آیا دنبال یک جلوه ی مه آلود هستید یا یک پوشانندگی مات متراکم می خواهید؟
با در نظر گرفتن این ۴ عامل، می توانید با اطمینان بمب های دودزا را خریداری کنید.

۹ نکته برای داشتن یک عکاسی موفق آمیز با دود رنگی

۱- اول ایمنی:

برای این که یک عکاسی موفقیت آمیز با دود رنگی داشته باشید، باید ایمن عمل کنید. مسلما نمی خواهید که مجبور شوید با آتش نشانی تماس بگیرید یا این که به علت نقض قوانین محلی، جریمه شوید!
بنابراین اول از همه، مطلع شوید که چه کارهایی مجاز و چه کارهایی غیر مجاز هستند. همچنین، از عکسبرداری در نزدیک مواد قابل اشتعال یا جایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، بپرهیزید (برای مثال از عکسبرداری در جنگل در طول فصول خشک سال بپرهیزید).

طریقه استفاده از دود رنگی
طریقه استفاده از دود رنگی

چند نکته در خصوص ایمنی:

حلقه ی دود رنگی را به سمت صورت یا بدن تان نکشید. همیشه حلقه ی آن را دور از خود و سایر افراد بکشید، زیرا دود می تواند پوست را بسوزاند.
زمانی که دود متوقف می شود، به این معنا نیست که همه چیز تمام شده است. بمب همچنان به تولید گرما ادامه می دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کمی آب روی آن می ریزید، سپس آن را در یک سطل یا محفظه ی فلزی قرار دهید.
در هر صورت، همیشه یک کپسول آتش نشانی و یک جعبه ی کمک های اولیه را همراه خود داشته باشید.

۲- آن را از قبل امتحان کنید:

عکاسی با دود رنگی اصلا کار سختی نیست، اما در ابتدا می تواند کمی پیچیده باشد. باید با سرعت خروج دود، سرعت مناسب برای حرکت دادن آن، نحوه ی روشن کردن آن و بهترین تنظیمات دوربین آشنا شوید.
معمولا برای این که از نحوه ی خروج دود نهایت بهره را ببرید، باید سرعت شاتر را آزمایش کنید، اما دیافراگم نیز نقش مهمی ایفا می کند تا به شما این اطمینان را بدهد که همه چیز در فوکوس قرار دارد.
اگر قصد دارید در مراسم عروسی یا یک رویداد مهم که یکبار اتفاق می افتد با دود رنگی عکس بگیرید، مطمئنا باید ابتدا تمرین کنید.
مطمئن شوید که قبل از روز عکسبرداری اصلی، چندین عکس آزمایشی در یک لوکیشن دیگر می گیرید.

طریقه استفاده از دود رنگی
طریقه استفاده از دود رنگی

۳- چندین دود رنگی اضافی همراه خود بیاورید:

عکاسی از دود رنگی یک علم دقیق نیست. برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب باید چندین بار امتحان کنید، خصوصا اگر در یک روز پر باد عکسبرداری می کنید. اطمینان حاصل کنید که دود رنگی رنگی کافی به همراه خود می آورید تا بتوانید بهترین عکس را بگیرید.
اگر یک دود رنگی مقرون به صرفه را خریداری کرده باشید، همیشه این احتمال وجود دارد که محصول خریداری شده، معیوب باشد.
با این حال اگر از برندهای شناخته شده خرید کنید، این احتمال کمتر است اما هنوز هم ممکن است اتفاق بیفتد. بهتر است در صورت امکان چندین دود رنگی اضافی را همراه خود به صحنه ی عکسبرداری ببرید.

۴- وضعیت آب و هوا را در نظر بگیرید:

عکسبرداری با دود رنگی تا حد زیادی به وضعیت آب و هوا (خصوصا به باد) بستگی دارد. اگر دنبال یک جلوه ی سورئال و ملایم هستید، باید تا حد ممکن دود پخش شود تا جلوه ای مه آلود ایجاد شود.
در یک روز پر باد، به راحتی می توانید به این جلوه دست پیدا کنید. اگر باد نباشد می توانید از یک پنکه برای ایجاد یک نسیم ملایم استفاده کنید.
اما اگر یک ابر دودی می خواهید، به باد نیازی ندارید، بنابراین تمام دود خروجی می تواند در اطراف جمع شود و سوژه را در بربگیرد.
یکی دیگر از مسائل مهم در خصوص آب و هوا، مربوط به باران است. در طول فصول سرد سال، احتمال بارش باران بسیار بالاست، بنابراین باید لوکیشن عکسبرداری تان را به محیط های شهری محدود کنید.

عکس دختر با دود رنگی
عکس دختر با دود رنگی

۵- رنگ مناسبی را انتخاب کنید:

زمانی که بمب های دودزای رنگی را خریداری می کنید، مطمئن شوید که به فضایی که می خواهید ایجاد کنید فکر می کنید.
همچنین رنگ های پس زمینه و لباس مدل تان را هم در نظر بگیرید. مسلما می خواهید عکس هایی که با دود رنگی می گیرید جلوه ی برجسته ای داشته باشند.
همچنین می توانید به طور همزمان از دو یا سه بمب با رنگ مختلف استفاده کنید. اگر می خواهید جلوه ی هنرمندانه ای به پروژه ی عکاسی پرتره ببخشید، رنگ های سه گانه را انتخاب کنید.
بیشتر برندها، محصولات یا بسته بندی های تکی ای را ارائه می دهند که شامل بیش از یک رنگ هستند.

۶- از نورپردازی، حداکثر بهره را ببرید:

برای این که دود رنگی رنگارنگ تان را برجسته تر جلوه دهید، به نورپردازی مناسب نیاز دارید. نور خورشید در ظهر یا هر نوع نور سختی که با فلاش یا استروب ایجاد شده، می تواند جلوه ی بی نظیری ایجاد کند.
نور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا برای استفاده از سرعت شاتر بالا برای ثبت جزئیات، به نور کافی احتیاج دارید.
اگر از یک سرعت شاتر پایین تر استفاده می کنید، به جلوه ای کاملا متفاوت (که بیشتر شبیه مه است) دست خواهید یافت.

عکس دختر با دود رنگی
عکس دختر با دود رنگی

۷- قبل از فعال کردن شعله های دودزا، آماده شوید:

بیشتر بمب های دودزا که برای عکاسی حرفه ای استفاده می شوند، دارای زمان سوختن بسیار کوتاهی هستند. بسته نوع و برند دودزا، اثر دود بین ۴۰ الی ۹۰ ثانیه باقی می ماند.
برای جلوگیری از اتلاف وقت، مطمئن شوید که دوربین روی یک سه پایه ی محکم نصب شده است و همه تنظیمات لازم را اعمال می کنید. نورپردازی را بررسی کنید، به مدل ژست بدهید و تمام مواردی که برای یک عکس عالی نیاز دارید را فراهم کنید. ژست عکس تولد با دود رنگی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نباید توجه از بخش اصلی کیک به دودهای رنگی منحرف شود.
زمانی که به تمام این موارد دسترسی داشتید، می توانید سیم را بکشید یا دود رنگی را روشن کنید و تصویربرداری را شروع کنید.

چرا باید دوربین را روی یک سه پایه تنظیم کنید؟

خب اگر دستیاری برای عکسبرداری ندارید، ایده ی خوبی است که در صورت بروز مشکل، خودتان بتوانید سریع اقدام کنید.
می توانید دوربین را با ریموت فعال کنید یا یک تایمر تنظیم کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که تا حد ممکن به سوژه نزدیک باشید.

عکس دختر با دود رنگی
عکس دختر با دود رنگی

۸- دستورالعمل های واضحی به مدل تان بدهید:

بمب های دودی ابزار پیروتکنیکی هستند که باید با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرند. مدل تان را از خطرات مربوط به این نوع عکاسی آگاه کنید و از او بپرسید که آیا با این شرایط موافق است یا خیر.
همچنین او را به خوبی آگاه کنید که بمب یا نارنجک دودزا را کجا قرار دهد تا بتواند فاصله ی ایمن را با آن حفظ کند. زمانی که بمب را فعال می کنید، این کار را دور از صورت مدل انجام دهید.
اگر قرار است مدل دود رنگی را کنترل کند، حتما به طور واضح برای او توضیح دهید که چگونه این کار را انجام دهد تا ایمن بماند و مطمئن شوید که آن را از پایه (جایی که سردتر است) نگه می دارد.

به مدل تان نکات استفاده از بمب های دودی را آموزش دهید

به مدل یاد بدهید که پس از اتمام دود، چگونه با بمب برخورد کند. همچنین به او بگویید که نباید هیچگاه پس از اتمام دود، آن را روی زمین بگذارد، خصوصا اگر چمن یا هر چیز قابل اشتعال دیگری روی زمین وجود داشته باشد. به جای این کار، بمب را در یک سطل فلزی بگذارید.
همچنین به مدل تان آموزش دهید که چگونه حرکت کند. بسته به جلوه ای که دنبال آن هستید، معمولا حرکات آرام نسبت به تکان های سریع، نتیجه ی بهتری را در اختیارتان قرار می دهند. تکنیک های مختلف را امتحان کنید تا ببینید که کدام روش برای شما مناسب است.

نحوه استفاده از دود رنگی
نحوه استفاده از دود رنگی

۹- سایر سوژه ها را نیز آزمایش کنید:

درست است که پرتره، رایج ترین سوژه در خصوص عکاسی با دود رنگی است اما می توانید طبیعت بی جان، عکاسی انتزاعی، تصاویر مفهومی و مناظر را نیز امتحان کنید.
موقعیت های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید با دود رنگی از آن ها عکسبرداری کنید، بنابراین اجازه دهید که خلاقیت تان، خود را نشان دهد!

چگونه می توان خطرات ناشی از عکاسی با دود رنگی را کنترل کرد؟

آیا بمب های دودزا خطرناک هستند؟ اگر به درستی از آن ها استفاده کنید، خیر. به یاد داشته باشید که دود این بمب ها، هیچ گاه نباید استنشاق شود.
علاوه بر این، خطر آتش سوزی و سوختگی همیشه وجود دارد. بیایید به برخی از نکات ایمنی در خصوص استفاده از بمب های دودزا نگاهی بیندازیم.

نحوه استفاده از دود رنگی
نحوه استفاده از دود رنگی

• برای جلوگیری از اختلال در عملکرد بمب، آن را در جای مناسب (خصوصا در جای خشک) نگهداری کنید.
• یک کپسول آتش نشانی در دسترس داشته باشید.
• از این بمب ها در جایی استفاده کنید که هیچ ماده ی قابل اشتعالی وجود ندارد.
• بعد از این که کارتان تمام شد، کمی آب روی آن بریزید و تا زمانی که مطمئن شدید خاموش و سرد شده، آن را در یک محفظه ی فلزی نگه دارید.
• هنگام استفاده، هیچ وقت آن را نزدیک صورت یا بدن کسی نبرید تا منجر به بروز سوختگی نشوید.
• دود را استنشاق نکنید.
• کیت کمک های اولیه همراهتان داشته باشید.

سوالات متداول در خصوص نارنجک ها و بمب های دودزا

آیا استفاده از دود رنگی برای عکسبرداری غیرقانونی است؟

اگر بالای ۱۸ سال سن دارید، خرید و استفاده از آن ها در بیشتر مکان ها قانونی است، اما باید این موضوع را از مقامات محلی در محل زندگی تان بپرسید زیرا این بمب ها یک ابزار پیروتکنیک محسوب می شوند.
همچنین اگر در یک لوکیشن خصوصی عکسبرداری می کنید، حتما اجازه بگیرید. به علاوه مطمئن شوید که به طور غیر مستقیم هیچ قانونی را نقض نمی کنید (برای مثال در یک مکان عمومی برای دیگران ایجاد مزاحمت نمی کنید).

نحوه استفاده از دود رنگی
نحوه استفاده از دود رنگی

آیا بمب های دودزا لباس تان را خراب می کنند؟

اگر دود رنگی را خیلی به خودتان نزدیک کنید ممکن است دود رنگی آن، باعث لکه زدن لباس تان شود. همچنین این احتمال وجود دارد که رنگی که به خاطر دست زدن به بمب روی دست تان مانده، لباس تان را کثیف کند، بنابراین مطمئن شوید که برای تمیز کردن خودتان به یک پارچه دسترسی دارید.

دود رنگی چه مدتی دوام دارد؟

این موضوع بسته به برندی که استفاده می کنید متفاوت است اما دود رنگی معمولا حداکثر تا ۹۰ ثانیه ماندگار است. به یاد داشته باشید که در یک روز پر باد، دود سریع تر خاموش می شود.

عکس تولد با دود رنگی
عکس تولد با دود رنگی

آیا بمب های دودزا باعث به هم ریختگی و کثیف کاری می شوند؟

باید دود رنگی را به درستی دور بیندازید. نمی توانید آن را همانجا رها کنید، نه تنها به این دلیل که باعث جمع شدن زباله می شود بلکه به این دلیل که داغ باقی می ماند و حتی بعد از مشاهده ی دود می تواند داغ تر هم شود.

آیا بمب های دودزا بو دارند؟

بله آن ها بوی گوگرد می دهند.

عکس تولد با دود رنگی
عکس تولد با دود رنگی

آیا صدای بمب های دودزا خیلی بلند است؟

برخی از آن ها صدای بسیار بلندی دارند، در حالی که بقیه ی آن ها صدای آهسته تری دارند.

برای ساخت بمب های دودزا از چه چیزی استفاده می شود؟

می توانید قبل از استفاده از یک دود رنگی، ترکیبات تشکیل دهنده ی آن را بررسی کنید. اما به طور عادی آن ها دارای عامل اکسید کننده، سوخت و تعدیل کننده هستند و بمب های دودزای رنگی شامل رنگ طبیعی هستند.

عکس تولد با دود رنگی

کلام آخر

حالا که تمام این نکات و ترفندهای اموزش عکاسی با دود رنگی را می دانید، وقت آن است که چندین عکس با دود رنگی بگیرید. از خطر دور بمانید و خوش بگذرانید!

مطالعه بیشتر

پارچه کرپ چیست و انواع و کاربردهای آن
چگونه کسب درآمد از اینستاگرام داشته باشیم
15 نکته طلایی برای نقاشی حیوانات
معرفی 3 مورد از بهترین آموزشگاه های هنر جهان
پارچه شانتون چیست؟ کاربرد و انواع آن
آموزش تری دی مکس در کابینت سازی
222 ایده عکاسی از کودکان ؛ چگونه از کودکان عکسبرداری کنید
فوتوژورنالیسم
چند اتاق خواب به سبک آرت دکو
تکنیک هایی در تصویرسازی که لازم است بدانید
معرفی عکاس دایان آربس
تنظیمات ایلاستریتور چه امکاناتی در اختیار ما قرار می دهد؟
محو کردن رنگ پس زمینه (تار کردن پشت عکس) با فتوشاپ
هیستوگرام برای افراد مبتدی
نرم افزار ماتریکس گلد
ایده های تزئین و دکوراسیون راهرو های باریک
برای شروع طراحی لباس چه باید کرد؟
5 روش عکس برداری از پرندگان
آشنایی با تکنیک عکاسی شارپ و واضح از مناظر
نگاهی به تاریخچه عکاسی خبری و مطبوعاتی یا فتوژورنالیسم
عکاسی کنار دریا ؛ 72 ایده ژست عکس لب دریا
قانون یک سوم عکاسی
نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی
آنتی الیاسینگ چیست؟ (مثال ها و نحوه ی تنظیم آن)
آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+