اهمیت هنر در رشد کودک

  • Kids art 1 1 - اهمیت هنر در رشد کودک

اهمیت هنر در رشد کودک

در سال های اخیر، برنامه های تحصیلی مدارس به شدت به سمت موضوعات اصلی و متداول مطالعه و ریاضیات سوق پیدا کرده است، اما پس هنر چه؟ هرچند که ممکن است برخی هنر را یک موضوع تجملاتی و لوکس بدانند، با وجود آن فعالیت های ساده و خلاقانه بخشی از رشد کودک محسوب می شود. یادگیری خلق و فهم هنر های زیبای بصری برای رشد و توسعه نسل بعدی، درست همگام با رشد و بزرگ شدن کودک امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. کسانیکه از کودکان مراقبت می کنند، باید فعالیت های خلاقانه را با توجه به پیشرفت کلی کودک در نظر بگیرند. در این مقاله برخی از آثاری که هنر بر پیشرفت و رشد کودک دارد را بررسی می کنیم:

مزایای رشد و توسعه هنر در رشد کودک

تقویت مهارت های حرکتی

ساخت و ایجاد هنر بسیاری از مهارت های حرکتی مانند نگه داشتن قلمو در دست و رنگ آمیزی با مداد رنگی را شامل می شود و برای رشد مهارت های حرکتی در کودکان یک امر ضروری به حساب می آید. با توجه به داده های موسسه بین الملل بهداشت، مرحله مهمی از رشد کودکان حدود سه سالگی است که در این سن کودک باید دایره بکشد و از قیجی های امن استفاده کند. حدود 4 سالگی احتمالا کودکان قادر خواهند بود که مربع بکشند و آغاز به برش زدن خط های صاف کنند. بسیاری از پیش دبستانی ها بر برنامه کار با قیچی کودکان تاکید می کنند، چرا که این کار مهارت و چابکی که کودکان در هنگام نوشتن به آن نیاز دارند را تقویت می کند.

تقویت قدرت تصمیم گیری

بر اساس تحقیقاتی که در ایالات متحده آمریکا انجام شد، آموزش هنر، مهارت های حل مساله و تفکر انتقادی را تقویت می کند. تجربه تصمیم گیری و انتخاب در مسیر خلق هنر به سایر بخش های زندگی نیز منتقل شده و شما آثار آن را در تمامی مراحل زندگی تان شاهد خواهد بود. “مری ان کل”، مربی هنر و نویسنده کتاب های بیشماری درمورد آموزش هنر به کودکان می گوید: “اگر آنها در حال کاوش، تفکر، آزمایش و تجربه ایده های جدید هستند، خلاقیت شانس شکوفا شدن را خواهد داشت.

تقویت مهارت های زبانی

برای هر بچه کوچکی ساخت و ایجاد یک اثر هنری – یا حتی صحبت در مورد آن- این فرصت را برای کودکان به وجود می آورد که لغاتی را در مورد رنگ ها، اشکال و اعمال مختلف بیاموزد. وقتی کودکان نوباوه به یک سال می رسند، والدین می توانند فعالیت ساده ای مانند مچاله کردن یک تکه کاغذ را انجام دهند و آن را توپ بنامند. در مدارس ابتدایی کودکان می توانند از کلمات توصیفی برای بحث و تبادل نظر در خصوص آثاری که خودشان آن را خلق کرده اند و یا حتی حسی که از دیدن آثار هنری با سبک ها و استایل های مختلف پیدا می کنند استفاده کنند.

تقویت یادگیری بصری

نقاشی، مجسمه سازی با گل و نخ کردن دانه ها و درست کردن یک زنجیر، همه و همه مهارت های فضایی-دیداری را توسعه می دهد که از همه چیز مهمتر است. حتی نونهالان نیز می دانند که یک تلفن هوشمند و یا تبلت چگونه کار می کند و این به آن معنی است که کودکان حتی پیش از آنکه خواندن را بیاموزند اطلاعات بصری را کسب می کنند و یاد می گیرند. این اطلاعات شامل اشاراتی می شود که ما از اشیا و تصاویر سه بعدی از طریق رسانه های دیجیتال، رسانه، کتاب ها و تلویزیون به دست می آوریم.
والدین باید بدانند که امروزه کودکان نسبت به گذشته چیزهای  بیشتری از منابع گرافیکی می آموزند. کودکان باید بیش از آن چیزی که از طریق متون و اعداد می آموزند نسبت به جهان پیرامون خود آگاهی پیدا کنند. آموزش هنر به کودکان می آموزد که چگونه تفسیر کنند، نقد کنند، از اطلاعات بصری خود استفاده کنند و چگونه با توجه به آن برای خود فرصت خلق کنند. دانش در مورد هنر تجسمی مانند نماد های گرافیکی به کودکان کمک می کند که راه خود را در دنیایی مملو از آرم ها و مارک های تجاری بیابند و حرکت رو به جلو داشته باشند.

تقویت قوه ابتکار و علاقه به اختراع

وقتی بچه ها تشویق می شوند که خودشان را ابراز کنند و ریسک خلق و ایجاد یک اثر هنری را بپذیرند، احساس نوآوری در آن ها توسعه می یابد و این مساله در زندگی بزرگسالی آن ها مهم و تاثیرگذار خواهد بود. افرادی که جامعه باید آن ها را به سمت جلو سوق دهد، افرادی متفکر و مبتکر هستند که به دنبال راه حل های جدید و پیشرفت هستند، نه افرادی که باید از راهنمایی ها پیروی کنند. هنر راهی برای تشویق روند و تجربه تفکر و بهبود بخشیدن امور است.

تقویت آگاهی های فرهنگی

از آنجا که ما در جامعه بسیار متنوع و الوانی زندگی می کنیم، تصاویر گروه ها و چیزهای مختلف در رسانه ها نیز ممکن است پیام های مختلفی را ارائه کند. کارشناسان بر این باورند که اگر کودکی با اسباب بازی بازی کند که مفاهیم نژادپرستانه و … را نشان می دهد بخشی از این مفاهیم به دلایل زیبایی شناسی ( زیبایی اسباب بازی که به دلیل رنگ، فرم، بافت و موی ایجاد شده است و برای کودک جذابیت دارد) به کودک منتقل خواهد شد. آموزش به کودکان برای تشخیص انتخاب هایی که یک هنرمند یا طراح در تصویرگری یک موضوع انجام می دهد، آن ها را در درک این مفهوم یاری می کند که آنچه را که می بینند ممکن است تعبیر کسی از واقعیت باشد.

عملکرد تحصیلی بهبود می یابد

مطالعات نشان می دهد که بین هنر و سایر دستاوردها ارتباطی وجود دارد. طبق آمار ارائه شده جوانانی که به طور مرتب در فعالیت های هنری شرکت می کنند (یک سال، هفته ای سه روز و هر روز سه ساعت) شانس پیشرفت تحصیلی آن ها تا 4 برابر برای شرکت در امور علمی و ریاضی و یا بردن جایزه برای نوشتن داستان و شعر بیشتر از کسانی خواهد بود که در فعالیت های هنری شرکت نمی کنند.

توسعه اجتماعی

هنگامی که کودکان در حوزه هنری با هم کار می کنند به اشتراک گذاری را یاد می گیرند. آن ها یاد می گیرند با دیگران تعامل داشته باشند، مسئولیت نظافت و کنار گذاشتن مواد را بر عهده بگیرند. اینها تغییرات مثبت، مهم و سازنده ای برای یادگیری مهارت های اجتماعی است.

توسعه شناخت

همانگونه که پیش از این نیز به آن اشاره کرده ایم، کودکان خردسال می توانند از طریق فعالیت های هنری خلاق، نام رنگ ها و اشکال را بیاموزند. آنها می دانند وقتی دو رنگ اصلی با هم مخلوط می شود چه اتفاقی می افتد، رنگ ثانویه ایجاد می شود. وقتی کودکان بزرگتر را برای بررسی دقیق یک درخت به محیط بیرون می فرستید و آن کودک تیرگی  و بافت آن را حس می کند، به شکل و رنگ برگ ها دقت می کند و سپس از او می خواهید که آن را نقاشی کند، به او کمک می کنید تا مهارت های شناختی و دیداری خود را که در آینده در مباحث علمی به کمکش می آید را بهبود بخشد.

توسعه عاطفی

از طریق هنر خلاق ، کودکان ممکن است بتوانند تجربیاتی را از خود نشان دهند که نمی توانند آن را به صورت کلام در آورند. آنها می توانند تناسب را به هم بریزند، تصاویر را در هم بشکنند و در مواردی را که برایشان مهم است اغراق کنند. وقتی برای خلاقیت کودکان ارزش قائل هستیم، به آنها کمک می کنیم احساس ارزشمند بودن داشته باشند و عزت نفس خود را بالا ببرند.

تقویت تصویر و تجربه

تصورات فعال کودکان می تواند از طریق هنر شکل بگیرد. به عنوان مثال، کودک تعجب می کند که اگر او در آن واحد از سه برس استفاده کند چه خواهد شد. او از معلمش می خواهد كه به او كمك كند كه بند لاستیکی را در اطراف سه برس ببندد. او با یک آزمایش ملموس، روشی جدید برای نقاشی اختراع می کند. اگرچه گره خوردن سه قلمو نقاشی به هم ممکن است نتیجه عالی به دنبال نداشته باشد، با وجود آن کودک در حال یادگیری مهارت هایی است که می تواند به او کمک کند که در هنگام بزرگ شدن چیز جدیدی مانند نیرویی شبیه نیروی خورشید را اختراع کند و یا حتی درمان سرطان را کشف کند.
اینکه اساسا هنر بر سلامت روح و جسم افراد تاثیرات مثبتی دارد انکار ناپذیر است. اما باید در نظر داشته باشید که از کودکی به استعدادهای کودکانتان توجه داشته باشید. به عنوان والدین این وظیفه شما است که استعداد کودکتان را کشف کنید. اگر فرزندتان را به کلاس های مختلفی فرستادید و او از خود علاقه ای نشان نداد نگران نشوید و روند استعداد یابی را متوقف نکنید. مطمئن باشید که حداقل در یک زمینه استعداد او شکوفا خواهد شد. حتی اگر مطمئن باشید که کودک شما در آینده پیکاسو نمی شود (که البته دانستن این مساله در آن زمان غیر واقعی و مضحک است) کارهای هنری و تلاش او در دیگر زمینه های زندگی به کمکش می آید و مهارت های او در رسیدن به موفقیت قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

یادگیری خلق و فهم هنر های زیبای بصری برای رشد و توسعه نسل بعدی، درست همگام با رشد و بزرگ شدن کودک امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. کسانیکه از کودکان مراقبت می کنند، باید فعالیت های خلاقانه را با توجه به پیشرفت کلی کودک در نظر بگیرند.

ساخت و ایجاد هنر بسیاری از مهارت های حرکتی مانند نگه داشتن قلمو در دست و رنگ آمیزی با مداد رنگی را شامل می شود و برای رشد مهارت های حرکتی در کودکان یک امر ضروری به حساب می آید.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

والدین باید بدانند که امروزه کودکان نسبت به گذشته چیزهای بیشتری از منابع گرافیکی می آموزند. کودکان باید بیش از آن چیزی که از طریق متون و اعداد می آموزند نسبت به جهان پیرامون خود آگاهی پیدا کنند. آموزش هنر به کودکان می آموزد که چگونه تفسیر کنند، نقد کنند، از اطلاعات بصری خود استفاده کنند.

آنها می توانند تناسب را به هم بریزند، تصاویر را در هم بشکنند و در مواردی را که برایشان مهم است اغراق کنند. وقتی برای خلاقیت کودکان ارزش قائل هستیم، به آنها کمک می کنیم احساس ارزشمند بودن داشته باشند و عزت نفس خود را بالا ببرند.

تقویت تصویر و تجربه، توسعه عاطفی، توسعه شناخت، توسعه اجتماعی، تقویت آگاهی های فرهنگی، تقویت قوه ابتکار و علاقه به اختراع، تقویت یادگیری بصری

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+