برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

مانتو یکی از اجزای اصلی استایل خانم ها به شمار می رود و معمولاً، در انتخابِ آن توجه زیادی به خرج می دهیم. در انتخابِ این عنصر از استایل مان، به نکات زیادی توجه می کنیم. گاهی هم هیچ کدام از مدل های آماده را دوست نداریم و می خواهیم خودمان پارچۀ دلخواهمان را خریداری کنیم و آن را مطابق با سلیقۀ خودمان بدوزیم.

تنوع پارچه های مانتویی موجود در بازار بسیار زیاد است. اگر مدل مانتویتان را بشناسید و با انواع پارچه های مانتویی آشنایی داشته باشید، می توانید مانتویی مناسب و زیبا بدوزید.
در ادامه، انواع پارچۀ مانتویی را برایتان خواهیم گفت.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟
برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

انواع مانتو

وقتی می خواهید پارچۀ مانتویی بخرید، باید بدانید چه نوع مانتویی قرار است بدوزید تا بتوانید پارچۀ متناسب با مُدلِ مانتوی¬تان را بخرید؛ به عنوان مثال، باید بدانید قرار است مانتوی تنگ بدوزید یا گشاد؛ مجلسی یا دانشجویی؛ اداری یا اسپرت؛ و پاییزه یا تابستانی.
اگر پارچۀ مانتوتان را با توجه به مدل مانتو نخرید، بدون شک مانتویی زیبا و خوش فرم نخواهید داشت!

هنگام خرید پارچه مانتویی به چه نکته هایی توجه کنیم؟

اگر در انتخابِ پارچه برای دوختنِ هر لباسی اشتباه کنید، حاصل کارتان مطلوب نخواهد بود. مانتو نیز از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه، در دنیای امروز، تنوع پارچه ها به قدری زیادی است که شما برای هر مدل مانتویی می توانید پارچۀ متناسب با آن را خریداری کنید.
موقع خریدنِ پارچۀ مانتویی، برای هر مدلی، یک سری سوالات کلی به ذهن مان خطور می کند:
•    آیا این پارچه هوا را از خود عبور می دهد؟
•    آیا این پارچه آب می رود؟
•    آیا این پارچه چروک می شود؟
•    آیا می توان آن را با ماشین لباسشویی شست یا اینکه باید آن را با دست بشوییم یا به خشکشویی بسپاریم؟
•    آن را با چه دمایی باید اتو زد؟

هنگام خریدنِ پارچۀ مانتویی، باید به این نکته توجه کنید که پارچه نرم است یا زبر، تا در صورت برخورد آن با سطح پوستتان، احساس بدی نداشته باشید؛ همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا دوختن و بُرش زدنِ آن دشوار است یا نه؛ به دقت و مهارتِ زیادی نیاز دارد یا خیر. هنگام خرید پارچه، علاوه بر رنگ لباس و مُدلِ آن، باید به این موارد نیز توجه داشته باشید.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟
برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای دوختن مانتو پارچه طبیعی بخریم یا مصنوعی؟

پارچه های طبیعی، مانند ابریشمی، پنبه ای، لینن، چرمی و مخمل، و پارچه های بافته شده از الیاف مصنوعی، مانند لینن و پلی استر، هر دو برای دوختنِ مانتو مناسب هستند.
انتخابِ این دو، به مدل مانتو و سلیقۀ شما بستگی دارد.

و اما پارچه طبیعی چه فرقی با پارچه مصنوعی دارد؟

پارچه هایی که با استفاده از الیاف طبیعی، مانند پنبه تولید می شوند، نرم هستند و رطوبت را به خود جذب می کنند. برخی از این پارچه ها دوام زیادی دارند، برخی نیز مانند پارچۀ پنبه ای، دوام کمتری دارند.
پارچه های طبیعی باعث ایجاد حساسیت نمی شوند؛ همچنین، کسانی که پوست هایی حساس دارند، بهتر است از این پارچه استفاده کنند.

پارچه هایی که با الیاف مصنوعی تولید می شوند، بسیار بادوام هستند و به این راحتی ها پاره نمی شوند.
اگر می خواهید مانتویتان را سال های متمادی بپوشید، بهتر است به سراغ پارچه های مصنوعی بروید؛ به علاوه، پارچه های مصنوعی خیلی زود خشک می شوند؛ به همین دلیل، گزینۀ مناسبی برای کسانی است که عادت دارند هر روز، پس از هر بار بیرون رفتن، مانتوی خود را بشویند.
از معایب پارچه های تهیه شده از الیاف مصنوعی این است که امکان دارد باعث حساسیت پوستی شود؛ همچنین، برخی از این پارچه ها هوا را از خود عبور نمی دهند.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟
برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

انواع پارچه مانتویی

همان‌ طور که گفتیم، تنوع پارچه های مانتویی، مانند دیگر پارچه ها، بسیار زیاد است و شما هر مدلی هم که انتخاب کرده باشید، می توانید پارچۀ متناسب با آن را خریداری کنید.
در ادامه، نمونه هایی از پارچه های پرطرفدار مانتویی را برایتان خواهیم گفت.

لینن

لینن از پارچه های طبیعی بسیار پرطرفدار است و از بهترین گزینه ها برای فصول گرم سال به شمار می رود. این پارچه، هزاران سال قدمت دارد.
لینن از پارچه های طبیعی بادوام است و خاصیت ضد آلرژیک نیز دارد؛ از این رو، این پارچه گزینۀ بسیار خوبی برای اشخاص با پوست های حساس است.

شست و شو و نگهداری پارچۀ لینن اصلاً کار دشواری نیست و می توانید آن را با آب 60 درجه سانتی گراد نیز بشویید. فقط یادتان باشد که اگر این پارچه را با آبی بالاتر از این دما بشویید، ممکن است آب برود یا حتی شکلش را از دست بدهد؛ در ضمن، این پارچه زیاد چروک نمی شود و نیازی نیست همواره آن را اتو کنید.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

ابریشمی

پارچۀ ابریشمی از زیباترین و شیک ترین پارچه ها به شمار می رود و گزینۀ بسیار خوبی برای دوختنِ مانتو نیز به شمار می آید. پارچۀ ابریشمی هوا را از خود عبور می دهد، رطوبت را به خود جذب می کند و از این رو، برای فصول گرم سال نیز بسیار مناسب است.
پارچۀ ابریشمی مستعد چروک شدن است، ولی نه آنقدر زیاد که موجب آزارتان شود. این پارچه خیلی راحت اتو می شود و می توانید چروک های ایجاد شده روی آن را خیلی راحت و سریع از بین ببرید. فقط یادتان باشد که پارچۀ ابریشمی را نباید با دمای خیلی بالا اتو کنید؛ به طور کلی، نگهداری از این پارچۀ ارزشمند، کمی دشوار است و بهتر است آن را به خشکشویی بسپارید.

اگر می خواهید مانتوی ابریشمی تان را خودتان بدوزید، به این نکته توجه داشته باشید که برش زدن و دوختنِ پارچۀ ابریشمی، کمی دشوار است و باید با مهارت و دقت به سراغ آن رفت.

چرمی

پارچۀ چرمی یکی دیگر از گزینه های مناسب برای دوختن مانتو به شمار می رود و انواع مختلفی دارد.
این پارچه ها از لحاظ بافت و رنگ متفاوت از یکدیگرند. برخی از پارچه های چرمی، آب را به خود جذب می کنند و برخی دیگر در برابر آب مقاوم هستند.

هنگام خریدنِ پارچۀ چرمی برای مانتو باید این نکات را در نظر بگیرید؛ در ضمن، یادتان باشد که دوختنِ پارچۀ چرمی، کار آسانی نیست و به مهارت نیاز دارد. اگر تجربۀ خیاطی کردن ندارید یا تازه کار هستید، بهتر است به سراغ این پارچه نروید.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

ریون

پارچۀ ریون یکی دیگر از گزینه های محبوب برای دوختن مانتو به شمار می رود. این پارچه بسیار لخت و سبک است.
بسیاری از لباس ها و مانتوهایی که امروزه در فروشگاه ها می بینید، از جنس ریون هستند. ریون خاصیت کششی دارد؛ به همین دلیل، گزینۀ خوبی برای دوختنِ مانتوهای تنگ نیز به شمار می رود.
ریون در برابر رطوبت، کم مقاومت است و به طور کلی، دوام چندانی ندارد.

نخی

پارچۀ نخی از گزینه های بسیار مناسب و پرطرفدار برای دوختنِ مانتوی تابستانی به شمار می رود.
امروز، پارچۀ نخی در طرح و رنگ های مختلف تولید می شود و هر کسی با هر سلیقه ای می تواند پارچۀ نخی مورد علاقه اش را تهیه کند. هنگام خریدنِ پارچۀ نخی، یادتان باشد که این پارچه آب می رود و باید چند سانتی متر بیشتر از میزان مورد نظرتان خریداری کنید و پیش از بُرش زدن، پارچه را بشویید و اجازه دهید خشک شود، سپس آن را اتو بزنید تا صاف شود و در نهایت، آن را بُرش بزنید و بدوزید.
اگر این کار را انجام ندهید، پس از اولین شست و شوی مانتو، فرم آن به هم می خورد و به طور کلی، تنگ خواهد شد.

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

برای مانتو چه پارچه ای بخرم؟

کرپ

اگر به فکر دوختنِ مانتوهای مجلسی و رسمی هستید، پارچۀ کرپ را فراموش نکنید. کرپ، پارچه ای لخت، سبک و نسبتاً نازک است و چروک های ظریفی روی سطح آن دیده می شود. این چروک های ریز، وجه تمایز کرپ از دیگر پارچه ها است.
کرپ انواع مختلف دارد، از کرپ دو شین گرفته تا کرپ حریر و کرپ ساتن، همچنین کرپ در طرح و رنگ های بسیار متنوع در بازار موجود است.
کرپ از آن دست پارچه هایی است که چروک نمی شود و نیازی به اتو ندارد.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+