یک ترند چگونه به دست می آید؟ پیدایش ترند در دنیای مُد!

یک ترند چگونه به دست می آید؟ پیدایش ترند در دنیای مُد!

اگر فقط یک چیز در دنیا وجود داشته باشد که همه با آن موافق باشند، این است که مُد، همواره در حال تغییر و تحول است، چه دوست داشته باشیم، چه نداشته باشیم. در طول صد سال گذشته، مُد همواره تغییر کرده است و همچنین ترندهای گذشته ‌های خیلی دور، همواره زنده شده اند.
گاهی لباس‌ ها و استایل‌ های مربوط به دهۀ 1950 احیا می ‌شدند و گاهی ترندهای قرن بیست و یکم جان می گرفتند.
تغییر و تحولاتِ دنیای مُد پایان ندارند؛ اما چه چیزی باعث این آمد و شد می ‌شود؟ پیدایش ترند در دنیای مُد چگونه اتفاق می ‌افتد؟
اگر می ‌خواهید دلیلِ این تغییر و تحولات را درک کنید، باید تاریخچۀ مُد و تغییر و تحولاتِ آن را بشناسید.
در این مقاله، نگاهی به تغییر و تحولاتِ دنیای مُد و چگونگی پیدایشِ ترندها در این صنعت پویا خواهیم داشت.
با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

ترندهای دهه 1950

دهۀ 1950 ، زمانِ شکوفایی اقتصادی بود. پس از جنگ جهانی دوم، هنجارطلبی و محافظه کاری، حرف اول را می ‌زدند؛ همه بر آن بودند تا از هنجارهای اجتماعی و آداب و رسوم سنتی ‌شان پیروی کنند؛ با وجود این ایدئولوژی محافظه ‌کارانه، فضا برای طغیان نیز وجود داشت و این طغیان از طریق مُد ابراز شد.

دهۀ 1950، زمانی برای انقلاب مُد بود، هم برای زنان و هم برای مردان. لباس‌ های تنگ، اِپُل و یقه گرد، اجزای جدایی ‌ناپذیرِ زنان دهۀ 1950 را تشکیل می ‌دادند و شلوارهای فاق بلند و کراوات، از عناصر اصلی استایل مردان این دهه بودند. بسیاری از لباس‌ ها  را با منجوق و مهره و رنگ می ‌آراستند  تا ظاهری منحصر به ‌فرد داشته باشند.

کلاه یکی از بارزترین مشخصه‌ های مُد دهۀ 1950 به شمار می رفت. زنان در زمینۀ مُد، معمولاً از آدری هپبورن پیروی می ‌کردند. هپبورن، موهایی کوتاه داشت و کلاهی کوچک بر سر می ‌گذاشت؛ در نتیجه، زنان نیز به این استایل علاقمند شدند و از آن متابعت کردند. در این دوره، کلاه از اجزای استایل مردان نیز به شمار می ‌رفت. همان ‌طور که در فیلم‌ های  مربوط به آن دهه مشاهده می ‌کنید، مردان، پیراهن مردانه، کراوات، شلوار فاق بلند و کلاه به سر داشتند.

و اما اکسسوری‌ های دهۀ 1950!

در این دهه، جاسیگاری مسئلۀ بسیار مهمی به شمار می آمد و حتی می ‌توان گفت که داشتنِ آن برای به ‌روز به نظر رسیدن کافی بود.
پیش از کشفِ معایب و ضررهای سیگار، مانند ابتلا به سرطان، سیگار کشیدن رواج داشت و حتی می ‌توان گفت که مُد بود و همه سیگار می ‌کشیدند.

در همین دهه، کریستین دیور، «نیو لوک» را معرفی کرد. وی پیراهن‌ هایی را با کمر باریک و دامن گشاد معرفی کرد تا زنان طبقۀ متوسط نیز بتوانند زیبایی و ظرافتی را که جنگ جهانی از آن‌ ها گرفته بود، باز پس بگیرند.

دهۀ 1960

دهۀ 1960 اهمیت بسیار زیادی در تاریخچۀ آمریکا و مُد دارد. در این زمان، مردم به فکر آن بودند که با استفاده از سبک لباس پوشیدن، مصرف مواد و حتی تحصیلات، هنجاری اجتماعی را تغییر دهند و در هم بشکنند؛ در واقع، مردم خواستارِ آزادی شخصی بودند و یگانه راه رسیدن به این آزادی، انقلاب در جامعه و هنر بود.

در این زمان، بیتلمانیا، وودستاک و جنگ با ویتنام، سبب پیدایش جنبش هیپی شد. برای نمایشِ اعتراض و آزادی، باسمه کاری پارچه، اهمیت و محبوبیتِ زیادی پیدا کرد. این باسمه کاری، همۀ لباس‌ ها و اکسسوری‌ ها، از جمله هدبند، پیراهن، شلوار و حتی کفش را در برگرفت.
در آن زمان، باسمه کاری جهانی شد و برای نشان دادنِ آزادی در دنیای مُد از آن استفاده می ‌کردند.
زنان نیز از پوشیدنِ شلوار منع می ‌شدند. پوشیدنِ شلوار جین برای زنان، ناپسند تلقی می ‌شد؛ به همین دلیل، ترجیح می ‌دادند دامن و لباس‌ های گشاد بپوشند.

در طول این دوران پرتلاطم، در سال 1967، یقه اسکی مُد شد. در دنیای امروز، شاید پوشیدنِ یقه اسکی بسیار معمول به نظر برسد؛ اما در آن زمان، کاملاً برعکس بود. مردان معمولاً عادت داشتند شال گردن یا دستمال گردن بپوشند؛ اما در سال 1967، به عنوان بخشی از طغیان و هنجارشکنی، دستمال و شال گردن را کنار گذاشتند و به جای همۀ آن‌ ها، یقه اسکی پوشیدند.

کفش و کلاه و دستکش در دهۀ 1960!

اما ترندهای دهۀ 1960، به همین‌ ها محدود نمی ‌شدند.
اوایل دهۀ 1960، ترندهای دهۀ 1950 همچنان محبوب بودند.
در این دوره، کفش پاشنه بلند نیز در میان زنان بسیار پرطرفدار بود؛ همچنین، آن‌ ها ترجیح می ‌دادند علاوه بر کلاه، دستکش نیز بپوشند.

کلاه پیلباکس

در سال 1962، ژاکلین کندی، بانوی اول، با پوشیدنِ کلاه پیلباکس (Pillbox) سبب محبوبیتِ گستردۀ این کلاه شد.

یقه پاپیونی در دهۀ 1960!

در اوایل همین دهه، یقۀ پاپیونی مُد شد و استایل زنانه و مردانه را به یکدیگر گره زد. این نوع یقه همچنان پرطرفدار است.

رنگ در اواسط دهه 1960

در اواسط دهۀ 1960، رنگ‌ های خنثی کنار گذاشته شدند و دیگر رنگ‌ ها جای آن ها را گرفتند.

مد در دهۀ 1967!

در دهۀ 1967، دامن کوتاه مُد شد؛ اما این دامن‌ ها را بدون جوراب نمی ‌پوشیدند.

مد در دهه 1968

در سال 1968، ترندی ملهم از فیلم «بانی و کلاید» پدید آمد. این فیلم در سال 1967 تولید شد و در سال 1968، این ترند به وجود آمد.

دهۀ 1970

شلوار دمپا گشاد، یقۀ خزدار و طرح گل، همه و همه، در دهۀ 1970 وارد دنیای مُد شدند. در دهۀ هفتاد، تغییر و تحولاتِ اقتصادی زیادی رخ داد و پیشرفت‌ هایی حاصل شد. زنان، آزادی بیشتری پیدا کردند، آزادی اقتصادی به وجود آمد، رئیس جمهورها قربانی افترا و بدنامی شدند و اکتشافاتِ فضایی بیشتر از هر زمان دیگری برای مردم جذاب شد.

دنیای مُد نیز از این قاعده مستثنی نبود. مُد و پوشاک از موسیقی و هالیوود الهام می ‌گرفت. ستارگان محبوب موسیقی که دنیای مُد به آن‌ ها وابسته بود، همچنان طرفدار جنبشِ هیپی بودند. شلوار دم پا گشاد همچنان ترند اصلی بود و به جنبشِ «عشق آزاد» نیز بی ارتباط نبود. در همین زمان، پوشِ موها بیشتر شد و گرایش به سمتِ رنگ‌ های شاد نیز افزایش پیدا کرد.

در سال 1973، دیسکو استایل مُد شد؛ شلوار دم پا گشاد به علاوۀ کفش لژدار یا پلتفرم.
در این دهه، موسیقی دیسکو همچنان محبوب بود و تولید فیلم «تبِ شنبه شب» سبب محبوبیتِ بیشتر این استایل شد.
دامن‌ های کوتاه، شلوارهای چهارخانه و لباس‌ های گل‌دار بسیار پرطرفدار شدند.
می ‌توان گفت که حداقل یکی از این سه در استایلِ همۀ مردم به چشم می ‌خوردند. اگر هوا کمی سرد می ‌شد، مردم کت‌ های با یقه‌ های خزدار نیز می ‌پوشیدند.
در این دهه، پاچۀ شلوارها گشادتر شد و پاشنه‌ ها بلندتر . در همین زمان، کفش‌ های لژ دار یا پلتفرم نیز بسیار پرطرفدار شدند.

دهۀ 1980

در دهۀ 1980، تکنولوژی شروع به تغییر دادنِ جامعه کرد. رایانۀ شخصی IBM وارد بازار شد، اولین شاتل فضایی به فضا پرتاب شد و با پیدایشِ موزیک ویدیو، موسیقی وارد مسیر دیگری شد.
بهترین موزیک ویدیوهای دهۀ 1980 متعلق به هنرمندان مشهور و محبوبی مانند مایکل جکسون، مدونا و پرینس بود. این موزیک ویدیوها در همه جا به نمایش درمی ‌آمدند و کلِ فرهنگ را تحت تاثیر قرار داده بودند.

در آغاز این دهه، همچنان ترند و استایل اواخر دهۀ 1970 پرطرفدار بودند و در اواخر آن، فشن هوی متال روی کار آمد. کت جین، اِپل و شلوار چرم از پرطرفدارترین لباس‌ های آن دوران به شمار می ‌رفتند.

در سال 1982، ترکیبِ رنگ‌ های سیاه و سفید جایگاهِ ویژه‌ای در استایل مجلسی زنان پیدا کرد.

دهۀ 1990

در اینکه دهۀ 90 راه را برای دنیای مُد هموار کرد هیچ شکی وجود ندارد. جنبش‌ هایی مانند هیپ هاپ در سراسر جهان گسترش پیدا کردند و بر مُد و انتخاب جوانان تاثیر شگرفی بر جای گذاشتند؛ علاوه بر این، جنبش‌ های جدید، تلویزیون و اینترنت نیز بر مردم سراسر جهان تاثیر گذاشتند.

فرهنگِ عامه تاثیر زیادی بر مد گذاشت، به خصوص در دهۀ 1990. مردم همواره برنامه‌ های تلویزیونی و محتوای اینترنت را دنبال می ‌کردند و سعی داشتند به روز باشند.

در پی همین تاثیرگذاری، گرانج (Grunge) روی کار آمد. کفش‌ های دکتر مارتین، شلوارهای پاره جین و پیراهن‌ های گشاد فلانل بسیار پرطرفدار شدند.

در آن دوره، کفش‌ های دکتر مارتین آنقدر محبوب بودند که هر کسی حداقل یک جفت کفش دکتر مارتین داشت.

لباس مینیمال در دهه 90

در این دهه، لباس‌ های مینیمال نیز بسیار پرطرفدار شدند.

کفش لژدار در دهه 90

در سال 1992، کفش‌ های لژدار یا پلت فرم دوباره مُد شدند و طرفداران زیادی پیدا کردند.

لباس رنگی در دهه 90

در سال 1995، لباس‌ های رنگی در میان زنان بسیار پرطرفدار شدند.

شلوارک های بلند در دهه 90

در این دهه، مردان شلوارک‌ های بلند پوشیدند.  مایکل جکسون و NBA سبب محبوبیت این ترند در میان مردان شدند.

دهۀ 2000

و اما شروع هزارۀ جدید!

در این زمان، همه چیز تحت تاثیرِ پیدایشِ اینترنت بود. گوشی‌ های هوشمند، دوربین‌ ها، شبکه‌ های اجتماعی و دیگر ابزارهای الکترونیکی سبب افزایش و پررنگ شدنِ ارتباطات شدند. برنامه‌ های تلویزیونی، مانند American Idol بسیار پرطرفدار شدند و طراحان مُد از خوانندگانی مانند کلی کلارکسون الهام می ‌گرفتند.

شلوارهای اسلش برای مردان و شلوارهای دم پا گشاد برای زنان پرطرفدار شدند؛ در واقع، دهۀ 2000 با بازگشتِ برخی از ترندهای دهۀ 1980 همراه بود. در این دوره، شلوار جین تنگ نیز برای مُد کوتاهی مُد شد.

در اوایل این دهه، لباس های جین بسیار پرطرفدار شدند و برخی از مردم همۀ لباس‌ هایشان را از این جنس پارچه انتخاب می ‌کردند.

در سال 2002، شلوار جین فاق کوتاه محبوب و پرطرفدار شد.

در این دوره، استایل هیپ هاپ نیز بسیار پرطرفدار شد.

در سال 2007، جلیقه بسیار پرطرفدار شد و همه در هر کجا جلیقه می ‌پوشیدند.

دهۀ 2010

در دهۀ 2010، ترندهای دهه‌ های 1980 و 1990 دوباره زنده شده‌اند. شلوار جین، عینک گرد و تیشرت‌ های طرح‌دار دوباره رایج و محبوب شده ‌اند.
در این دهه، خرده ‌فرهنگ‌ های متعددی به چشم می ‌خورند. از سوئیشرت‌ های هیپ هاپ گرفته تا لباس‌ های مُد روز، همه و همه، را در خیابان‌ ها مشاهده می ‌کنیم.
مُد و فشن، با پیشرفت و تغییر ما، متحول می ‌شوند.
چیزی که امروز طرفداری ندارد و «از مُد افتاده» تلقی می ‌شود چند سال دیگر، طرفداران زیادی را پیدا می ‌کند و دوباره مُد می ‌شود.

لگ

لگ یکی از لباس‌ های پرطرفدار دهۀ 1980 به شمار می ‌رود که امروز نیز به همان اندازه، پرطرفدار است.

رنگ های خنثی در سال 2015

از سال 2015، رنگ‌ های خنثی پرطرفدار شدند و مردم ترجیح می ‌دهند این رنگ‌ ها را برای لباس‌ هایشان انتخاب کنند.

کت های رنگی

از سال 2017، مردان در مراسم‌ های فرش قرمز، کت‌ های رنگی به تن کردند و همین موضوع سبب محبوبیت این کت شد.

سخن آخر

همان‌ طور که مشاهده کردید، ترندهای مُد تحت تاثیرِ عوامل متعدد است و هیچ کس نمی ‌داند فردا قرار است چه ترندی در سراسر جهان محبوب شود.
مجله‌ ها، برنامه‌ های تلویزیونی، فیلم‌ ها، گروه‌ های موسیقی، طراحان مُد، مراسم فرش قرمز، سلبریتی‌ ها و رسانه‌ های اجتماعی همه و همه، در پیدایشِ و گسترشِ ترندها نقش دارند.

آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال

0روز0ساعت0دقیقه0ثانیه


پیش از انتخاب رشته مورد نظر خود، از همکاران این مجموعه که پاسخگوی سوالات شما هستند، مشاوره لازم را دریافت کنید .

مشاورین پاسخگو

آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی تصویرگران پویااندیش

با ۲۹ سال قدمت آموزشی ،
افتخار این را داریم که آموزش های تخصصی هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، طراحی لباس، جواهرسازی و …
ویژه بازار کار را بنا نهادیم .

موفقیت هزاران هنرجوی متخصص تربیت شده توسط ما خود گواه و گویای این واقعیت است .

آدرس :

تهران – پاسداران – ابتدای گلستان سوم – ساختمان 120  مرکز تخصصی آموزش های هنر – تصویرگران پویا اندیش

تلفن ها :

05 05 58 22 – 587 587 22 – ( 021 )      پیام برای واتساپ : 60 73 973 0912
ساعت کاری آموزشگاه : از شنبه تا پنجشنبه _ ساعت 9 الی 19

لوکیشن آموزشگاه تصویرگران پویااندیش

با ما در ارتباط باشید :

   

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .
آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال 99 برای دوره های آموزش آنلاین فقط تا پایان امسال - تماس : 05 05 58 22 - 28111110اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+