• as 1 - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

بسیاری از افراد طراحی مد با خیاطی را با هم اشتباه می گیرند، با وجود آن خوب است بدانید که این دو کاملا از یکدیگر متفاوتند. شاید بتوان اینگونه معنا کرد: خیاط یک بنّا است و طراح یک معمار.

یک خیاط با استفاده از ابزاری مانند قیچی، چرخ خیاطی و ابزار متدوال دیگر، می برد، می دوزد، تعمیر می کند و در واقع هرکاری که فکرش را بکنید می تواند روی پارچه و لباس انجام دهد.

 اما یک طراح مد اینگونه نیست. ممکن است یک طراح مد هرگز قیچی به دست نگیرد، با وجود آن لباس های متفاوتی را طراحی کند.

یک خیاط از یک الگوی ثابت برای انجام همان کارهای سنتی برای ده ها سال استفاده می کند. هیچ چیز جدیدی، جز چندین مورد اتفاق نمی افتد. او به صورت مستقیم روی اندازه های گرفته شده و طرح مشتری کار می کند. در خیاطی نو آوری بیشتری وجود ندارد. یک طراح مد نیاز به برنامه ریزی دارد.  او نیاز دارد که بیشتر فکر و کمتر کار کند. در طراحی کار با کاغذ بیشتر از کارهای بدنی است.

اگر یک طراح مد هستید و اشتباهی را مرتکب شده اید نگران نباشید، مشکلی نیست. اشتباه شما به یک قطعه هنری و مد تبدیل می شود.

بسیاری از افراد یک خیاط را با یک طراح مد اشتباه می گیرند؛ این ممکن است به این دلیل باشد که هردو ابزارهای مشابهی دارند و محصول نهایی (لباس/ پوشاک) یکی است. با وجود آن تفاوت بسیار زیادی در چگونگی کار این دو وجود دارد.

as 1a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 2a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

خیاط در مقابل طراح مد

 • خیاط تعمیر می کند، طراح مد تصور می کند.
  خیاط شخصی است که لباس را به صورت حرفه ای می دوزد، ترمیم می کند و یا تغییر می دهد، درحالیکه یک طراح مد آنچه که لباس از آن به وجود آمده است را مانند خطوط، نسبت ها، رنگ و بافت را تصور می کند. درست است که خیاطی و کشیدن الگو بسیار مفید هستند، با وجود آن پیش نیاز یک طراحی مد موفق محسوب نمی شوند. بسیاری از طراحان مد به صورت رسمی آموزش دیده اند و یا در حال آموزش هستند.
 • خیاط سفارشی دوزی می کند، طراح مجموعه طراحی می کند
  یک خیاط با توجه به سفارش مشتریان لباس می دوزد، در حالیکه یک طراح مد در طول فصل مجموعه هایی را ارائه می دهد. یک خیاط لباسی را منحصر به همان مشتری که به مغازه اش می آید می دوزد. طراحان مد معمولا در طول یک فصل برنامه ریزی می کنند که مجموعه جدیدی از لباس را طراحی کنند و این مساله نیازمند مطالعات بسیار، پیش بینی و همچنین مطالعه بازار دارد. همچنین ممکن است یک طراح، یک لباس را برای یک مشتری خاص طراحی کند.
 • یک خیاط تقلید می کند، یک طراح مد طراحی
  یک خیاط معمولا لباسی را می دوزد که ممکن است مشتری در مجلات و روزنامه ها بر تن یک سلبریتی دیده باشد. یک طراح مد لباس اصلی را طراحی می کند که معمولا بر آن برچسبی نیز هست
  .
as 3a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 5a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

دوره ها و آموزش ها

وقتی پای تحصیلات به میان می آید بهتر است که طراحان مد یک دوره خیاطی نیز ببینند. وقتی نوبت به طراحی مد می رسد، برای دوخت پوششی که پیش بینی کرده اید به مهارت های عملی نیز نیاز دارید. دانستن نحوه دوخت لباس خود یک مزیت محسوب می شود. کسانیکه طراحی مد می کنند بهتر است دست کم یک دوره خیاطی نیز ببینند.

با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان در دوره های طراحی تحصیل می کنند، اما فاقد مهارت های عملی بسیاری هستند، گذراندن یک دوره خیاطی می تواند به شما کمک کند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که داشتن مهارت های دوگانه به عنوان خیاط و طراح بسیار مهم است. تعداد بیشماری از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های مختلف فاقد مهارت های عملی هستند، هرچند که آنها مقصر نیستند. تجربه یک نکته مثبت در کار آن ها محسوب می شود.

بسیاری از دانشجویان درک می کنند که مطالعاتشان مهارت های اساسی مورد نیاز برای پیوستن به این صنعت را به آنها نداده است. آنها برای ترسیم تکنیک های اساسی به خیاطی متوسل می شوند. جوانان اشتغال در صنعت نساجی مد را دشوار می دانند. به دلیل رقابت های سخت و فشرده در این صنعت، مارک ها و برند ها به افراد ماهر و دارای طیف وسیعی از دانش عملی نیاز دارند. 

as 4a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 7a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

درست است که برای طراحی حتما نباید یک خیاط باشید، با وجود آن شما می توانید با یادگیری خیاطی رزومه خود را چشمگیر تر کنید تا برای استخدام شرایط بهتری داشته باشید. همچنین اگر دوخت را به خوبی بشناسید قطعا قادر به طراحی لباس های راحت تر و زیباتری هستید.

طراحی مد روشی عالی برای بیان خلاقیت هنری در زمینه لباس است. گذراندن دوره خیاطی فقط باعث افزایش تحصیلات شما در این زمینه می شود. زیرا وقتی صحبت از طراحی مد می شود، شما باید دانش مهارت های عملی مانند خیاطی ، انواع پارچه ، طراحی الگوی و غیره را داشته باشید.

همه این مهارت ها برای دستیابی به لباسی که در ذهن خود تصور کرده اید با هم کار می کنند و اجازه می دهند تا این لباس زنده شود. درست مانند هنرمندی که تصور می کند چه چیزی را نقاشی کند و سپس از وسایل مناسب استفاده می کند تا این تصور واقعی شود.

امروزه در صنعت مد، بسیاری لباس ها با برچسب های “کوچک” ، “متوسط” ، “بزرگ” و “فوق العاده بزرگ” به فروش می رسد اما واقعیت این است که هزاران نوع شکل بدن وجود دارد. همه افراد دارای سایزهای استاندارد نیستند.

بسیاری از لباس ها برای بسیاری از خانم ها مناسب است، اما نمی توان گفت که کاملا اندازه شان است. گذراندن دوره های خیاطی در کنار دوره های طراحی به طراحان کمک می کند که لباس هایی با سایز های متفاوت و متناسب طراحی کنند.

as 9a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 6a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

بنابراین، با اعمال اندکی تنظیمات اضافه، با کم کردن مقدار زیادی یا حتی کوچکی به یک تکه لباس، بهترین و زیباترین حالت را به لباس می بخشد.

گذراندن یک دوره خیاطی هنگام گذراندن دوره طراحی مد مزایای دیگری نیز دارد، چرا که این امر به طراح مد این امکان را می دهد تا دانش اساسی در مورد چرخ خیاطی را نیز داشته باشد.

به غیر از موضوعات مرتبط دیگر، خیاطی بخش مهمی از طراحی مد را به خود اختصاص می دهد زیرا طراحی مد در سطح بالاتری از پارچه ها، الگوها و تناسب  با اندازه قرار دارد.

یک خیاط را هرگز نمی توان با یک طراح مد مقایسه کرد، اما خیاطی در طراحی مد لحاظ می شود؛ زیرا در مواردی مانند درک اندازه گیری، شکل بدن، درک تناسب طرح با اندام انسان، درک مفاهیم نمودار اندازه و همچنین پارچه های مختلف بسیار مهم است.

با این گفته، دانشجویی که دوره ای در طراحی مد می گذراند، فقط دانش خود را ارتقا می بخشد و خود را در صنعت بسیار رقابتی مد نشان می دهد.

as 14a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 11a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

به طور خلاصه تفاوت میان طراح لباس و خیاط چیست؟

اگر خیاط را یک بنّا در نظر بگیرید، طراح مد یک معمار است.

یک خیاط با استفاده از ابزارهایی مانند قیچی، چرخ خیاطی و ابزارهای معمولی دیگر کاهایی مانند برش، تعمیر، دوختن تکه های پارچه به یکدیگر را روی پارچه انجام می دهند.

یک طراح مد اینگونه این نیست. او ممکن است هرگز یک قیچی را در دستش نگرفته باشد، با وجود آن لباس های بسیار زیبا و شیکی را طراحی کند.

اگر به عنوان یک طراح مشغول به کار هستید کار شما راحت تر خواهد بود، چرا که اگر اشتباهی کنید تنها با پاک کردن و یا تغییر طرح می توانید اشتباه خود را اصلاح کنید، اما اگر یک خیاط هستید و اشتباه کردید، تنها خدا به داد شما برسد، چرا که پارچه برش خورده و یا آن را دوخته اید و دیگر کار از کار گذشته است.

as 23a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 15a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

طراح:

فکر می کند و خلق می کند/ طراحی آیتم ها را اول در ذهن و سپس بر کاغذ ترسیم می کند.
الگو نمی کشد.
نمی دوزد.

as 34a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 32a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

خیاط:

به طرح ها فکر نمی کند/ او همیشه به دستورالعمل نیاز دارد.

اگر طراحی آسان باشد الگو می کشد/  اگر طراحی بسیار پیچیده و یا دست اول باشد نمی تواند.
کار دوخت و دوز با او است.

خیاط کسی است که لباس را به صورت کاملا حرفه ای درست می کند، تعمیر می کند و تغییر می دهد.
طراح مد یک فرد حرفه ای است که قوانین طراحی و زیبایی شناسی را برای یک محصول خاص ، عمدتا پوشاک و لوازم جانبی آن اعمال می کند.
ممکن است یک طراح مد هرگز در زندگی خود یک لباس مجلسی ندوخته باشد.

به زبان ساده می توان گفت که یک خیاط دانش محدودی دارد، با وجود آن هنوز لباس های موثر و کارآمدی را ارائه می دهد. اما طراحان مد دانش گسترده ای دارند و تحقیقات مناسبی را برای ساختن لباس های شیک و جدید انجام می دهند. در مورد خلاقیت و تخیل نیز تفاوت عمده ای میان طراح لباس و خیاط وجود دارد.

as 21a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 13a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

یک طراح مد، نگاه و طراحی را در ذهن خود ایجاد می کند در حالیکه یک خیاط ایده دیگران را روی پارچه پیاده می کند.

یک خیاط ممکن است در کار خود خلاقیت داشته باشد اما یک طراح مد از نظر مد و آخرین دستاوردها در این زمینه باید به روز شده و در بهترین وضعیت باشد.

استثنائات همیشه وجود دارد، در بسیاری از موارد یک خیاط می تواند به اندازه کافی خلاق و مبتکر باشد تا تصورات خود را ایجاد کند.
اصولا یک طراح مد و یک خیاط مکمل یکدیگر هستند و اگر هرکدام مسئولیت خود را به خوبی انجام ندهند و در هماهنگی کامل نباشند مد نمی تواند روند روبه رشد خود را به درستی بپیماید.

با وجود تمامی مطالبی که گفته شد بسیاری از افراد بر این باورند که تا زمانی که با لباس و پوشاک سر و کار دارید، یک طراح مد هستید. بسیاری دیگر از افراد که اشتیاق به لباس و پوشاک دارند احساس می کنند هر نوع آموزش که در این زمینه انجام می شود آموزش طراحی مد است. اگر آرزو دارید که در دنیای مد شغلی ایجاد کنید، دانستن تفاوت بین طراحی مد ، خیاطی و لباس سازی به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام یک از آموزش های مد را پشت سر بگذارید و چگونه حرفه مورد نظرتان را در صنعت مد انتخاب کنید.

as 333a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 233a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

دوزنده کیست؟

دوزنده (Seamstress) کسی است که از الگوها استفاده می کند، پارچه ها را برش می دهد، و از یک چرخ خیاطی یا دست خود برای دوخت لباس (معمولا لباس زنانه) استفاده می کند. او ممکن است انواع پوشاک و لوازم جانبی آن را را بدوزد. شاید یک دوزنده به اندازه کافی برای تهیه یک لباس کامل مهارت داشته باشد، شاید.

as 45a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 222a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

خیاط کیست؟

خیاط (Tailor)مرد یا زنی است که با استفاده از دست و یا ماشین از تکنیک های خاصی استفاده می کند و با استفاده از این تکنیک ها، لباس های متنوعی را می دوزد، ترمیم می کند و یا به طور کلی آن را تغییر می دهد. یک خیاط می تواند برای مناسبت های خاص مانند عروسی ها لباس بدوزد. دوخت لباس های رسمی نیز در حیطه وظایف خیاط است.

خیاط زنانه کیست؟

خیاط زنانه (Dressmaker) مرد یا زنی است که لباس زنانه می دوزد. حتی اگر خودشان بتوانند الگو بکشند، خیاط های زنانه الگوهای تجاری را تغییر می دهند تا بتوانند آن ها را برای مشتریانشان به الگویی مناسب تبدیل کنند. در واقع آنها از الگوهای از پیش آماده استفاده می کنند، شاید تنها اندکی تغییرات در الگو ایجاد کنند. برخلاف دوزنده، کسیکه ممکن است قادر به کامل کردن یک لباس نباشد، یک خیاط زنانه می تواند یک لباس را کامل کند.

as 555a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 444a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

طراح مد چه کسی است؟

یک طراح مد (Fashion Designer)، خلاق و یا صاحب همان فکری است که در پس ظهور یک مد جدید مانند پیراهن، تیشرت و یا جین در یک فشن شو قرار دارد.

برای به وجود آوردن یک طراحی مد ، یک طراح لباس ترکیب لباس از خط، نسبت، رنگ و بافت را تصور می کند. او وقت زیادی را صرف برنامه ریزی ، تحقیق و مفهوم سازی می کند. بیشتر اوقات، طراحان مد به خیاطی مشغول نیستند. تمام آنچه آنها انجام می دهند نظارت بر طراحی و تولید انبوه است.

حالا که شما این تفاوت ها را دریافتید می توانید انتخاب کنید که در کدام شاخه آموزش ببینید و مشغول به فعالیت شوید.

as 223a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
as 443a - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟
tarahi lebas logo callto - تفاوت طراح مد و خیاط در چیست؟

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 - 110 111 28
+