چگونه می توان از ماه عکاسی کرد؟ + 21 ایده برای عکاسی از ماه

به نظر شما بهترین تکنیک برای عکاسی از ماه چیست؟ برای مدتها یادگیری نحوه عکاسی از ماه یکی از بزرگترین لذتهای سفر یک عکاس در یادگیری بوده است.

برای قرن ها ماه مردم را مجذوب خود کرده است، ماه درخشان ترین جسم در آسمان شب است، این موضوع چیزی است که عکاسان از هر سطح می توانند از آن عکس بگیرند، اما انجام آن نیاز به برنامه ریزی و آماده سازی دارد.

در این مقاله از بخش آموزش عکاسی حرفه ای پویا اندیش می خواهیم به بررسی نحوه عکس گرفتن از ماه با گوشی یا دوربین عکاسی بپردازیم.

عکس ماه در آسمان
گربه در ماه

نحوه‌ی عکاسی از ماه

اگر قبلاً سعی کرده اید از ماه عکس بگیرید و شاهد تصویر کوچکی بودید یا به نظر یک لکه سفید در آسمان بود، خیلی ناامید نشوید!

هر عکاس برای اولین بار در هنگام عکاسی از ماه مجبور است مشکلات مشابهی را پشت سر بگذارد. این موضوع زیر شاخه عکاسی نجومی بوده، می تواند بسیار چالش برانگیز و ناامیدکننده باشد.

عکاسی از ماه یک تجربه شگفت انگیز است، مخصوصاً اگر مایلید کمی آزمایش کرده و خود را به چالش بکشید.

می توانید تکنیک های مفید مختلفی را در این راه بیاموزید – کاهش لرزش دوربین در شرایط کم نور، تنظیم دستی دوربین و استفاده از فتوشاپ می تواند نتایج خوبی داشته باشد.

با چه تجهیزاتی می توان از ماه عکس گرفت؟

قطعا برای عکاسی از آسمان و داشتن تصویر زیبایی از ماه، تجهیزات و وسایلی مورد نیاز است. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

استفاده از سه پایه برای ماه گرافی

یک پایه‌ی امن و ثابت هنگام عکاسی از ماه برای دوربین شما لازم است. این وسیله برای جلوگیری از لرزش دوربین ضروری است.

اگرچه ممکن است با دست گرفتن دوربین خود کنار بیایید، اما بدون تردید بهترین نتیجه شما زمانی حاصل می شود که دوربین روی سه پایه ثابت باشد.

عکاسی از طبیعت

لنز مناسب برای عکاسی ماه

برای کمک به پر کردن قاب و درست نشان دادن ماه، هرچه لنز بزرگنمایی شما بزرگ تر باشد، بهتر است. لزوماً به سریعترین لنز احتیاج ندارید، زیرا روی سه پایه قرار دارد. اما بهتر است از لنز 200 میلی متر یا بیشتر استفاده کنید.

اگر لنز آنقدر طولانی ندارید، ممکن است بخواهید از لنزهای کوتاه تر استفاده کنید اما عکسی با ترکیب عناصر پیش زمینه در عکس داشته باشید.

کابل شاتر

اگر از فاصله عکاسی می کنید کابل برای مدل دوربین شما گزینه ای مناسب است. این وسیله خیلی لازم نیست، اما داشتن آن خوب است و به شما کمک می کند تا از لرزش دوربین جلوگیری کنید.

این وسیله زمانی که قصد عکاسی از ماه با موبایل را دارید بسیار پرکاربرد خواهد بود اما اگر آن را ندارید می توانید تقلب کنید و از عملکرد تایمر خودکار در دوربین استفاده کنید.

لنز مناسب برای عکاسی ماه
عکاسی از ماه در شب

دوربین مناسب برای عکاسی از ماه

در حالی که تقریباً با هر دوربینی می توان از ماه عکاسی کرد ، عکاسان به ندرت عکس هایی با کیفیت بالا از ماه تولید می کنند. زیرا به دلیل کوچک بودن سنسور و بیش از حد گرم شدن آن در هنگام نوردهی طولانی تر و منجر به نویز دیجیتال می شود.

در اینجا یک دوربین DSLR ترجیح داده می شود که روی آن یک لنز بلند قرار دارد. دوربین های بدون آینه نیز مناسب هستند. دوربین با سنسورهای کوچکتر کار را سخت می کند.

آموزش عکاسی از ماه و تنظیمات دوربین

از عملکرد پیش فرض یا خودکار دوربین استفاده نکنید. زیرا این تنظیمات قادر به اندازه گیری فوکوس صحیح ماه نیست، بنابراین در حالت ایده آل، باید عکاسی را در حالت دستی کامل انجام دهید.

حداقل حالت این است که اولویت دیافراگم را انتخاب کنید. همچنین موقعیت جغرافیایی و مکان فعلی ماه در تنظیمات شما تأثیر خواهد داشت و باید تنظیمات را برای فصل سال و وضوح آسمان تنظیم کنید.

لنز مناسب برای عکاسی ماه
عکاسی از طبیعت

ایزو برای عکاسی از ماه

دوربین های دیجیتال باید روی 100 یا پایین تنظیم شوند، عکاسان آنالوگ باید از فیلم 100 ISO یا کمتر استفاده کنند تا نویز و دانه تصویر از بین برود.

دیافراگم مناسب برای عکاسی از ماه

از آنجا که دنبال عکس های واضح و تمیز هستید، بسته به لنز، عکسبرداری f / 11 تا f / 16 بهترین دیافراگم برای شروع خواهد بود.

در مورد لنز خود تحقیق کنید تا واضح ترین دیافراگم را پیدا کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از ماه
سرعت شاتر برای عکاسی از ماه

سرعت شاتر مناسب برای عکاسی از ماه

متغیرهای شاتر زیاد هستند و شامل مواردی هستند که قبلاً ذکر شد، مانند موقعیت ماه، موقعیت جغرافیایی و عکس مورد نظر، اما در یک شب صاف حدود 60/1 تا 125/1 گزینه ی مناسبی محسوب می شود.

آموزش حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری

عکاسی ماه و انتخاب مکان مناسب

مکانی که برای عکاسی انتخاب می کنید مهم است. انتخاب نقطه برای عکاسی از ماه یکی از مهمترین عوامل دستیابی به عکس با کیفیت است. در حالت ایده آل، اگر می خواهید خود ماه را به نمایش بگذارید، از هر گونه نور محیط دیگر، از جمله چراغ های خیابان و ترافیک استفاده نکنید.

گاهی  مجبور خواهید شد برای ساعت ها در جاده ای دور افتاده یا در پارک بزرگی شروع به عکاسی کنید.

مکان مناسب برای عکس گرفتن از ماه
چگونه ار ماه عکس بگیریم

ترکیب بندی و نکات فنی

ترکیب بندی در هنگام عکاسی از ماه در شب به همان اندازه مهم است که برای هر نوع عکس دیگری مهم است. برای مبتدیان ترکیب بندی و نحوه ترکیب ماه و پیش زمینه منظره کمی چالش برانگیز است. دانستن اینکه چگونه می توان از ماه با پیش زمینه عکس گرفت نیاز به تمرین و ممارست دارد.

به خاطر داشته باشید که یک تصویر جذاب و واضح از یک ماه بسیار عالی است، تسلط بر نمای نزدیک از ماه بسیار مهم است، اما باید سعی کنید با قرار دادن ماه در ترکیب چالش انگیزتر، خلاقیت به خرج دهید. عکس های شما لازم نیست خسته کننده و قابل پیش بینی باشند!

به عنوان مثال، می توانید ماه را پشت درختان و ساختمان ها کادربندی کنید، یا آن را از سطح دریاچه یا دریا منعکس کنید! قرار دادن اشیا دیگر در پیش زمینه و ماه ترکیب شگفت انگیزی ایجاد می کند. اگر بتوانید ماه را به عنوان یک عنصر واحد در نظر بگیرید که باید همراه با سایر عناصر ترکیبی ترکیب شود، واقعاً مفید خواهد بود.

چگونه ماه را با پیش زمینه ترکیب کنیم؟

وقتی از ماه با پیش زمینه عکس می گیرید، احتمالاً متوجه خواهید شد که در آخر ماه به صورت یک لکه کاملا سفید و بدون جزئیات در خواهد آمد.
در معرض قرار گرفتن پیش زمینه و ماه در یک عکس بسیار دشوار است. به همین دلیل، بیشتر عکس های ماه با پیش زمینه که می بینید در واقع تصاویر ترکیبی هستند. در اینجا یک آموزش مفید، در مورد ایجاد ترکیب بندی های ماه بیان میشود. بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • ایزو 100
  • f / 11 تا f / 16
  • قرار گرفتن در معرض براکت +2 و -2

در نهایت می توانید این ترکیب را در فتوشاپ ایجاد کنید.

ترکیب ماه با پیش زمینه عکس
ادیت عکس های ماه

ادیت عکس های ماه

پردازش عکس های شما کاملاً ساده است با این حال، عکس های ماه نیز تصاویر سیاه و سفید خیره کننده ای ایجاد می کنند. بنابراین در نظر بگیرید که می خواهید نتیجه چگونه به نظر برسد – در لایت روم بازی کنید و ببینید چه چیزی بهتر به نظر می رسد – رنگی یا سیاه و سفید؟

اگر عناصر پیش زمینه را در تصویر ماه خود قرار داده اید، احتمالاً عکس های خود را در معرض براکت قرار داده اید و بنابراین در فتوشاپ باید عکس را ویرایش کنید.

اطمینان حاصل کنید که عکس خام گرفته و دمای رنگ را در لایت روم به درستی تنظیم کرده اید. درجه حرارت رنگی که برای عکاسی از ماه استفاده می شود بسیار مشکل است و تا زمانی که درست نباشد، کمی زمان می برد. با شرکت در دوره های نرم افزار پویا اندیش عکس های خود را به بهترین شکل ویرایش کنید.

سخن پایانی

اکنون وقت آن رسیده که عکاسی از ماه را امتحان کنید. امیدواریم این مقاله از  دوره آموزش عکاسی پویا اندیش راهنمای مناسبی برای عکاسی از ماه باشد. آزمون و خطا کنید و از عکاسی نترسید. نتایج خود را با ما در میان بگذارید.

نور ماه در دریا

ایده هایی برای عکاسی از ماه

جشنواره پاییزی ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاری بزن بریم
+