رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

  • Roald Dahl 1 1 - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

رولد دال در عرصه ادبیات کودک و تصویرگری

رولد دال نویسنده، شاعر و نمایشنامه نویس اهل بریتانیا بود که هم در عرصۀ ادبیات کودک و هم در حیطۀ ادبیات بزرگسالان فعالیت کرده است. در سراسر جهان، بیش از 250 میلیون نسخه از آثار دال به فروش رسیده است. دال در ویلز و در خانواده‌ ای نروژی دیده به جهان گشود. در طول جنگ جهانی دوم، دال در نیروی هوایی سلطنتی در مقام خلبان خدمت می ‌کرد. او در طول دوران خدمتش به درجۀ فرماندهی گروه هوایی ارتقا یافت. در دهۀ 1940، با نگارش آثاری برای کودکان و بزرگسالان، قدم به وادی نویسندگی گذاشت و رفته رفته، به یکی از پرفروش ‌ترین نویسندگان تبدیل شد.

در این مسیر، پستی و بلندی‌ های زیادی سر راهش قرار گرفت. داستان ‌های کوتاه دال، پایانی دور از انتظار دارند و شهرت ‌شان نیز به دلیل همین پایان ‌بندی دور از حدس است. داستان ‌های او در حوزۀ ادبیاتِ کودک، تاریک هستند و اغلب، کمیک‌ های رمز و رازگونه و ترسناک! از برجسته‌ ترین کارهای دال در حوزۀ ادبیات کودک می ‌توان به چارلی و کارخانه شکلات سازی، جیمز و هلوی غول پیکر، BFG و ماتیلدا اشاره کرد. از آثار او در حوزۀ ادبیات بزرگسال نیز می‌ توان به داستان ‌های غیرمنتظره اشاره داشت.

در این مطلب، به زندگی و آثار رولد دال خواهیم پرداخت. با تصویرگران پویا اندیش همراه باشید!

Roald Dah 5l - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl
Roald Dah 6 - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

رولد دال در سال 1916، در ویلز به دنیا آمد. والدینش از مهاجران نروژی بودند؛ از این رو، زبان مادری دال نروژی بود. او در خانه با اعضای خانواده‌ اش به زبان نروژی صحبت می ‌کرد؛ اما مادرش او را به مدارس انگلیسی زبان فرستاد. دال ، مایل ها دور از خانه درس می خواند و همیشه برای مادرش نامه می‌ نوشت؛ اما هیچ وقت در نامه‌ هایش از ناراحتی ‌ها و دلتنگی‌ هایش نمی ‌گفت. مرگِ مادر دال، ضربۀ بزرگی برای او بود. او پس از مرگ مادرش دریافت که وی، همۀ نامه‌ های دال را نگه داشته است. در سال 2016، این نامه ‌ها در بخش کتابِ هفتۀ رادیو BBC منتشر شد.
در سال 1929، وقتی دال 13 ساله بود، وارد مدرسۀ رپتون شد. او اصلاً محیط آن مدرسه را دوست نداشت و همواره، از سوی پسران بزرگ تر، مورد آزار و اذیت و ضرب و شتم قرار می‌ گرفت.
دونالد استاروک ، زندگی‌ نامه ‌نویسِ دال نیز در مورد این خشونت ‌ها صحبت کرده است. دال در دوران مدرسه، با اینکه ادبیات را دوست داشت؛ استعداد خاصی در حیطۀ نوشتن از خودش نشان نداده بود. او ورزشکار و قدبلند بود. دال در این دوران، کاپیتان تیم اسکواش بود. او علاوه بر اینکه شیفتۀ ادبیات بود؛ به عکاسی نیز عشق می ورزید؛ به همین دلیل، همیشه یک دوربین عکاسی به همراه داشت.

وقتی دال دانش ‌آموز بود، کارخانۀ شکلات‌ سازی کدبوری، جعبه‌ های شکلات را به مدرسۀ آن‌ ها می‌ فرستاد؛ اما فقط معلم‌ ها طعمِ این شکلات‌ های خوشمزه را می‌ چشیدند. در همین سال‌ ها بود که رویای کشفِ فرمول جدیدی برای تولید شکلات در ذهنش بیدار شد؛ شکلاتی که حتی تحسینِ کدبوری را هم برانگیزد. همین رویا، الهام ‌بخشِ نگارشِ داستانِ چارلی و کارخانۀ شکلات سازی شد؛ یعنی سومین اثرِ دال در زمینۀ کتاب کودک!

دال در دوران کودکی و نوجوانی، برای تعطیلاتِ تابستان به نروژ می‌ رفت و تعطیلات را در کنار خانوادۀ مادری ‌اش سپری می‌ کرد. او در خودزندگی‌ نامه ‌اش، به نام پسر: داستان ‌هایی از دوران کودکی، خاطرات بسیاری از آن تابستان‌ ها نقل کرده و از آن دوران به شیرینی یاد کرده است. تنها خاطرۀ تلخِ دال از آن دوران، انجامِ جراحی لوزه در سن هشت سالگی بوده است. در این خودزندگی‌ نامه، از خاطرات فروش کروسان هم گفته است. رولد دال پس از اتمام مدرسه وارد دانشگاه نشد و تصمیم گرفت که کار کند. با آغاز جنگ جهانی دوم نیز به نیروی هوایی سلطنتی (RAF) ملحق شد و در سمتِ خلبان هواپیمای جنگی در جبهه خدمت کرد. در ادامه، از بازتابِ دوران خدمت در ارتش در آثار دال نیز خواهیم گفت.

Roald Dah 8 - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl
Roald Dah 7 - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

رولد دال در مقام نویسنده

اولین اثرِ رولد دال در مقام نویسنده، یک بُرش کیک نام داشت و ملهم از ملاقاتِ او با سی. اس. فارستر، نویسندۀ بریتانیایی بود. فارستر، دال را تشویق کرد تا دربارۀ اتفاقاتی که در دوران خدمتش در نیروی هوایی سلطنتی (RAF) برایش رخ داده، بنویسد. این اثر، روز اول آگوست سال 1942 منتشر شد و داستان آن در مورد ماجراجویی ‌های او در دوران جنگ بود. سَتِردِی ایونینگ پُست، این اثر دال را به قیمت 1000 دلار آمریکا از او خرید. هزار دلار در سال 1942 مبلغ قابل توجهی بود.

او مجموعه داستان Over to You: Ten Stories of Flyers and Flying را هم بر اساس خاطراتش در دوران خدمت در RAF نوشت. این کتاب با استقبال خوبی از سوی منتقدان مواجه شد؛ اما فروش چندانی نداشت.
اولین کتابِ دال در حوزۀ کودکان، گرملین ‌ها نام داشت و در سال 1943 منتشر شد. داستان این کتاب در مورد چند موجود کوچک و خبیث است که بخشی از فولکلور نیروی هوایی سلطنتی هستند. دال، یک نسخه از این کتاب را برای النور روزولت، بانوی اول ایالات متحده آمریکا فرستاد. النور از این داستان خوشش آمد و آن را را برای نوه ‌هایش ‌خواند. قرار شد والت دیزنی فیلمی بر اساس این داستان بسازد؛ اما قرار هرگز عملی نشد.


وب سایت رسمی رولد دال

«سیگاری ‌ها» یکی از مشهورترین داستان‌ های دال است که آن را با عنوان «مردی از جنوب» هم می ‌شناسند. این داستان، دو بار تبدیل به فیلم شد: اپیزودهای 1960 و 1985 از مجموعۀ آلفرد هیچکاک تقدیم می‌ کند و بخش ‌هایی از فیلم چهار اتاق، اثر کوئنتین تارانتینو. یک سریال تلویزیونی هم با اقتباس از مجموعه داستانِ داستان ‌های غیرمنتظره ساخته ، و با استقبال بسیار خوبی نیز روبه رو شد. اولین قسمت از این سریال، بر اساس داستان «مردی از جنوب» است. لازم به ذکر است که این مجموعه داستان به وسیلۀ گیتا گرکانی به فارسی ترجمه شده است.

کتابِ Someone Like You، به قلم دال، اثری بسیار پر فروش‌ بود. این کتاب، مجموعه داستان ‌های ترسناک برای بزرگسالان است. در پی انتشار این اثر، کتاب Kiss, Kiss منتشر شد. این کتاب در مورد روابط عاشقانه بود.

عمده شهرتِ دال برای نگارشِ داستان‌ برای کودکان است. آثار دال در این زمینه، ماهیتی کمیک و در عین حال، تاریک و غم ‌آلود دارند. مرگ و خشونت در آثار دال به کرات دیده می‌ شود. در داستان ‌های دال، بزرگسالان خبیث و بدجنس باعث می‌ شوند که بچه‌ های باهوش و خوش طینت به دردسر بیفتند.

Roald Dah 4l - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl
Roald Dah 3l - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

دال، داستانِ جیمز و هلوی غول ‌پیکر را در سال 1961 نوشت و در سال 1996، فیلمی با اقتباس از این داستان ساخته شد. این داستان محبوب و موفق نیز به وسیلۀ گیتا گرکانی، به فارسی ترجمه شده است. چارلی و کارخانۀ شکلات‌ سازی هم از داستان ‌های موفق دال به شمار می‌ روند و دو فیلم با اقتباس از آن‌ ساخته شده است: فیلم ویلی وانکا و کارخانۀ شکلات‌ سازی در سال 1971 و فیلم چارلی و کارخانۀ شکلات سازی در سال 2005.
دال برای خوانندگان جوان نیز داستان‌ های جذابی نوشته است که از بهترین آن‌ ها می ‌توان به چارلی و آسانسور شیشه ‌ای بزرگ، کورکودیل غول ‌پیکر و BFG اشاره کرد.

تصویرگری آثارِ رولد دال

رولد دال با همکاری کوئنتین بلیک، نویسنده و تصویرگر بریتانیایی، داستان‌ هایش را تصویرگری کرد. در پی این همکاری ‌ها، دوستی بلیک و دال بسیار نزدیک و صمیمی شد. همکاری آن ‌ها با تصویرگری داستان کروکودیل غول ‌پیکر آغاز شد و ادامه یافت. این دو نفر، تاثیرِ شگرفی بر ادبیات کودک گذاشتند. کونتین بلیک در مورد تجربۀ همکاری ‌اش با دال می ‌گوید که هیچ وقت نمی ‌توانست افکار دال را پیش‌ بینی کند و او به نوبۀ خود، از هوشمندی و ذوق شگرفی برخوردار بوده است.
میراثِ دولد دال
دال در سال 1990، در سن 74 سالگی و در اثر ابتلا به نوع نادری از سرطان خون از دنیا رفت. اکنون کتاب‌ های او به بیش از 40 زبان ترجمه شده ‌اند. دال جوایز بسیاری را از آن خود کرد. انجمن نویسندگان رازگون آمریکا، (Mystery Writers of America) سه جایزۀ ادگار آلن پو به دال اعطا کرد. در سال 2012، روزنامۀ بریتانیایی ایندیپندنت، دال را شکسپیر ادبیات کودکان نامید.
فیلم‌ سازان و انیمیشن ‌سازان، همواره از دریای بی کران آثارِ دال استفاده می‌ کنند. دال را «یکی از بزرگ ترین داستان سرایان کودکان در قرن بیستم» می ‌دانند. تایمز در سال 2008، دال را در لیست «50 نویسندۀ برتر بریتانیایی از سال 1945» قرار داد. در این لیست، دال رتبۀ شانزدهم را داشت.

Roald Dah 9 - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl
tasvirsazi - رولد دال و غول ادبیات کودکان ، Roald Dahl

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس آموزش تصویرسازی

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+