عکاسی و روانشناسی

عکاسی و روانشناسی

عکاسی و روانشناسی

عکاسی و روانشناسی چه ارتباطی دارند ایا میتوان با تکنیک های ذهنی عکس های بهتری گرفت و بر روی مخاطب تاثیر گذاشت. ما غالباً به این فکر می کنیم که علم و هنر با هم ارتباط زیادی ندارند – هنر مربوط به خلاقیت و علم مربوط به منطق است.

با این حال ، پیوند بین این دو واقعاً جدا از هم  نیست ، زیرا هنر تا حد زیادی با مشاهده و پردازش جهان پیرامون ما درگیر است.
گاهی ما فراموش می کنیم که وقتی به یک اثر هنری نگاه می کنیم، با قسمتهای مختلف مغز خود در حال مشاهده و پردازش معنای آن هستیم.

عکاسی و روانشناسی
عکاسی و روانشناسی
تاثیرگذار تر کردن عکس ها

از نظر بصری، جنبه های خاصی از عکس باعث پاسخ های مختلف به آن می شود. بنابراین هنگامی که نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز را درک کردید، می توانید درک کنید که چگونه عکس های خود را بهتر و تأثیرگذارتر کنید.
در این مقاله از پویا اندیش اصولی آورده شده است که روش مغز را برای کمک به شما در مهارت های عکاسی توصیف می کند.

استفاده از تشابه در عکاسی

تشابه مفهومی است که به راحتی قابل تشخیص است – این به سادگی الگوهای روزمره  است ، یا به صورت رنگی یا خطی یا هر دو در زندگی ما وجود دارد.
مغز برای درک الگوهای بصری به منظور درک دنیای اطراف ما عادت کرده است ، بنابراین با استفاده از مفهوم شباهت می توانید حس وحدت یا هماهنگی را در درون عکس ایجاد کنید.

عکاسی و روانشناسی
عکاسی و روانشناسی

استفاده از استمرار در عکاسی

این اصل در مورد خط و جهت گیری است. مغز ما دوست دارد خطوط را دنبال کند ، به خصوص وقتی که ما را به جایی منطقی رهنمون می کند.
هنگام ایجاد اثر  زیبایی که بیننده را به مسیری خاص سوق می دهد می توانید نگاه او را به سمت مسیر هدایت کنید از این  شیوه در عکاسی استفاده کنید.

استفاده از فضای منفی در عکاسی

این همان کاری است که مغز ما دوست دارد در صورت کمبود اطلاعات انجام دهد – ما خلا ها را پر می کنیم. زیرا مغز ما اطلاعات را پر می کند. هنگام مشاهده یک تصویر نیز همین اتفاق رخ می دهد.
اگر اطلاعات یا فضای منفی از دست رفته باشد ، مغز ما تمام تلاش خود را می کند تا اطلاعات را جایگزین کند و از آنچه موجود نیست ، یک تصویر منطقی ایجاد کند.

عکاسی و روانشناسی
عکاسی و روانشناسی

 

قانون پراگنانز در عکاسی

این نظریه اصلی است که در بین اشکال پیوستگی ایجاد می کند.  مغز ما به طور کلی ، اشکال را به ساده ترین شکل خود پردازش می کند ، به همین دلیل است که انتزاعی برای درک، قدرت ذهنی بیشتری لازم دارد.

اگر خطوط به چیزی جمع شوند ، یا فضای منفی به اضافه فضای مثبت برابر با یک شکل باشد ، مغز ما فرم را به ساده ترین روش موجود درک می کند.
با استفاده از این شیوه  ، می توانید خطوط تداوم و فضای منفی خود را ایجاد کنید تا به شما در ساخت برخی تصاویر باورنکردنی کمک کند.

 
مجاورت در عکاسی

مغز ما همچنین دوست دارد همه چیز را با هم دسته بندی کند تا یک تصویر را درک کند. حتی اگر چیزی در تصویر در واقعیت 100 فوت فاصله دارد، می توانید از دوربین خود استفاده کنید و به نظر برسد چیزی درست روی فرد دیگری نشسته است یا درست بین انگشتان او خوابیده است، که می تواند نسخه جدید و مبتکرانه ای از این واقعیت ایجاد کند.

همچنین می توانید از این اصل برای گروه بندی افراد یا نزدیکی اشیا استفاده کنید.
مراقب این مورد باشید، زیرا مجاورت می تواند منجر به مسائلی مانند بیرون آمدن یک تیر از سر فرد یا رشد اندامی از منشا ناشناخته شود.

عکاسی و روانشناسی
عکاسی و روانشناسی

 
شکل و زمین

چشم ما دوست دارد از نور و سایه برای تمیز کردن یک شکل از پیش زمینه و پس زمینه استفاده کند. و اگر نور مناسبی داشته باشید ، این چیزی است که می توانید کنترل کاملی روی آن داشته باشید.
با پس زمینه وارد شوید یا می توانید شکل خود را از پس زمینه جدا کنید ، بسته به آنچه که می خواهید انجام دهید.
چشم به طور کلی تناژ را از هم متمایز می کند – بنابراین ترکیب شامل استفاده از رنگ های مشابه در کل قطعه است و بیرون آوردن شکل از فاصله حاوی کنتراست است.

همچنین، ساده ترین راه برای نشان دادن سوژه شما این است که دیافراگم خود را پایین بیاورید و اجازه دهید نور بیشتری وارد شود – بسته به فاصله شما از سوژه، جایی بین f / 1.8 و 5.6  امکان این کار را انجام می دهد.
در کلاس های عکاسی پویا اندیش با انواع دیافراگم آشنا میشوید و انواع فواصل را یاد خواهید گرفت.

 
سمت چپ مغز و سمت راست مغز

در روانشناسی ، اشاره شده است که سمت چپ مغز و سمت راست مغز اهداف مختلفی دارند ، اما با هم کار می کنند. سمت راست مغز معمولاً به سمت منطق و تجزیه و تحلیل ، سازماندهی خطی و واقعیت ها است. سمت مغز چپ درست  برعکس است – خلاقیت و تخیل ، تجسم و احساسات را پردازش می کند.
آنچه این ارتباط با عکاسی دارد تأثیر آن بر شماست. دانستن اینکه آیا سمت راست مغز شما فعال تر است  یا سمت چپ این به شما کمک می کند تا ریشه های ترکیب  ذهنی خود را بفهمید و اینکه چگونه آنها می توانند به طور بالقوه بر افراد دیگری که متفاوت فکر می کنند تأثیر بگذارند.

عکاسی و روانشناسی
عکاسی و روانشناسی

قانون یک سوم در عکاسی

این یک اصطلاح عکاسی است که مردم برای توصیف سازمان دادن چهره ها در یک تصویر استفاده می کنند. با این حال ، این اصطلاح از این واقعیت ناشی می شود که مغز ما برای تعادل استفاده می شود.
پردازش اطلاعات برای ما آسان تر است وقتی که امور در یک راستا قرار بگیرند. قانون یک سوم بیان می کند که شما باید عکس های خود را در یک شبکه (مثلاً نه مربع) مسدود کنید و از آن به عنوان راهنمای شکل های خود استفاده کنید.

یک شکل دور از مرکز می تواند با قسمت سمت چپ  همسو باشد، در حالی که شکل متعادل مستقیماً در مرکز قرار دارد.
همچنین می توانید از این اصل به صورت رابطه ای استفاده کنید ، و فیگورها را با توجه به اینکه می خواهید آنها را در کادر متعادل کنید، سازماندهی کنید.
این اصل می تواند بر میزان دلپذیر یا و جذاب کردن عکس شما تاثیر بگذارد.

انتخاب توجهی در عکاسی

این اصل به این واقعیت مربوط می شود که مغز ما چیزهای خاصی را در نظر ما انتخاب می کند تا به آنها توجه کند و همچنین توانایی جلوگیری از جزئیاتی را که به نظر ما مهم نیستند.
این یک ابزار مفید هنگام تعیین جزئیات هر قسمت از ترکیب شما است. چه جزئیاتی مهم خواهد بود و می خواهید روی چه جزئیاتی تمرکز کنید؟
آیا می خواهید بعضی از موارد به وضوح مهم باشند، یا می خواهید بینندگان تنها به جز ئی در عکس شما نگاه کنند.

عکاسی و روانشناسی

عکاسی و روانشناسی

 
تعادل هموستاتیک

این تعادل، در اصطلاح اساسی، تمایل بدن برای حفظ تعادل مانند درجه حرارت یا روحیه شماست. از نظر روان شناختی ، این اشاره به تمایل بدن به حفظ حالت ذهنی متمرکز دارد، خواه خوشحال باشید یا غمگین، بدن شما سعی می کند به حالت خنثی برگردد، حتی اگر تأثیرات بیرونی این بی طرفی را تحت تأثیر قرار دهد.
در رابطه با عکاسی، این همه در مورد چگونگی تأثیرگذاری بر روی شخصی است که می توانید با تصاویر خود تأثیر بگذارید. با استفاده از تمام دانش فوق در مورد ترکیب و زیبایی شناسی روانشناختی، می توانید با ایجاد چیزی نامتعادل، احساس ناراحتی در افراد ایجاد کنید یا حتی با ترکیب چیزهایی در پس زمینه که در واقعیت به این شکل نشان داده نمی شوند، آنها را ناامید کنید.
از طرف دیگر ، می توانید با ایجاد چیزی متعادل، تکراری یا متقارن، به بینندگان احساس خوشحالی کنید.
با افزایش یا کاهش تنش و تعادل، شما می توانید در پاسخ ناخودآگاه افراد به آنچه که می بینند دستکاری کنید – یک قدرت کاملاً تأثیرگذار برای عکاسی.

با شرکت در کلاس های عکاسی آنلاین پویا اندیش با ترکیب بندی ها آشنا می شوید و می توانید به صورت ناخوداگاه با تمرین موارد فوق را در عکاسی پیاده کنید.

شروع ثبت نام دوره های ویژه فصل بهار - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+