چاپ نوشته روی لباس و اصول و نکات مهم در مورد آن

لباس نوشته یا چاپ نوشته روی لباس یک گرایش کلاسیک و مناسب همه زمان ها است

هیچ تاریخ دقیقی از چاپ نوشته روی لباس وجود ندارد، با وجود آن می توان گفت از زمانی که دیگر از لباس تنها به عنوان یک پوشش استفاده نشد و به جنبه های زیبایی شناختی آن نیز توجه شد لباس نوشته جایگاه خود را پیدا کرده است.
شاید یکی از ساده ترین شکل لباس نوشته، حک شدن نام برند روی لباس باشد. با وجود آن امروزه لباس نوشته آنچنان مهم و محبوب شده است که شما روی بسیاری از لباس ها با آن روبه رو می شوید.

نوشتن کلمات و حتی جملات روی لباس به شیوه های مختلفی از گلدوزی گرفته تا چاپ مرسوم و متداول است.
استفاده از کلمات روی لباس آنچنان محبوب است که حتی خانم هایی که در قدیم (حتی در حال حاضر) بافتنی می بافتند تلاش می کردند تا در کنار سایر نقوش، کلماتی را نیز روی لباس حک کنند.

بسیاری از افراد دوست دارند تی شرت های برندی بپوشند که نام آن برند روی سینه با حروف بزرگ حک شده است و اینگونه حس لوکس بودن می کنند.

سفارش چاپ نوشته روی لباس
چاپ تی شرت

با چاپ نوشته روی لباس نه تنها شما حس می کنید که به یک گروه خاص تعلق دارید، بلکه وفاداری خود به آن برند را نیز نشان می دهید و اعلام می کنید که پای آن برند ایستاده اید. هرچند که در پاره ای از موارد استفاده اغراق آمیز از نام برند و یا لوگوی آن به معنی تحمیل نام آن برند به کسی است که آن را می پوشد و شاید برای برخی چندان خوشایند به نظر نرسد.
در واقع استفاده از کلمات برای شکوفایی و رونق هرچه بیشتر مد صورت گرفته است و با توجه به این مساله، فرهنگ و سبک زندگی مردم هر منطقه نیز در نوشته های روی لباس در نظر گرفته شده است.

طراحان مد تنها استفاده از تصویر را برای بیان مفهوم آنچه که می خواهند منتقل کنند، کافی نمی دانند. برای همین طراحان به کلمات روی آورده اند و استفاده از نوشته ها در صنعت پوشاک روند روبه رشدی را پیموده است.

کلمات اثری عجیب و جادویی دارند و می توانند سحر کنند. اگر از کلمات به درستی استفاده شود بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
در واقعی می توان گفت که لباس نوشته راهی برای بیان آن چیزی است که به آن می اندیشید، به آن اعتقاد دارید و به آن احترام می گذارید.

گاهی از اوقات نیز مفاهیمی به شوخی و طنز در لباس نوشته ها جای خود را باز می کنند و فضا را کمی تلطیف می کنند.

صدای درون خود را بپوشید

یکی از جنبه های مهم گرافیکی برسی قرار گیری تایپوگرافی در فضای فیزیکی است. در واقع طراحی هر پیام ارتباط مستقیم به نگاه بیننده دارد. به عنوان مثال بیلبوردهای تبلیغاتی در بزرگراه ها باید به گونه ای طراحی شود که راننده وقتی با سرعت و با فاصله از کنار آن رد می شود در یک نگاه بتواند آن را بخواند.
اگر مطلب بیش از اندازه کوچک باشد اشتباه بزرگی صورت گرفته است. بنابراین فونت و اندازه نوشته روی لباس به نوع محتوی و سایز لباس بستگی دارد.

همیشه تایپوگرافی و مد با هم آمیخته شده اند و فرم تایپو گرافی از عملکردی بودن به سوی نگرش حرکت کرده است.
در نظر داشته باشید که عملکرد نوشته ای که روی یک لباس حک شده است با عملکردی که یک بیلبورد تبلیغاتی دارد به طور کامل فرق می کند.

بنابراین تایپوگرافی در مد بیش از هر چیزی بیانگر طراحان مد و کسانی است که آن مد و لباس را می پوشند. هم مد و هم رویکردی که با آن مواجه می شود مدام در حال تغییر است و این نشان دهنده روش های متفاوت فرهنگی است که در هر دوره معین با سایر دوره ها فرق می کند.
در اینجا قصد داریم برخی از روند های فعلی که تایپوگرافی در آن ها پیاده می شود و فرهنگ به خصوصی را منعکس می کند بررسی کنیم.

چاپ عکس روی لباس
تایپوگرافی روی لباس

برچسب های تجاری و چاپ نوشته روی لباس

یکی از محبوب ترین جنبش های تایپوگرافی در طول سال های گذشته روند مدرنیست در برچسب های تجاری است. این مساله جملات و متون گسترده و طراحی های همراه آن را نادیده می گیرد و تنها روی برند تمرکز می کند.

این روش محدود کننده مستقیما موجب می شود که تنها برند منتفع شود و خوب یا بد به برند وزن، ارزش و اعتبار داده می شود. نشانه خوب این است که یک برند با این روش می تواند تنها بر نام خود تکیه کند.

از طرف دیگر در برخی از موارد مد و تایپو گرافی  هر دو ریشه در ضد فرهنگ دارند و آنچه که یک لباس باید باشد را تحریف می کنند. غالبا این نوشته ها بر پایه کلیشه ها انتخاب می شوند و دیدگاه طراح را به درستی منعکس نمی کنند. تمام اینها بستگی به این دارد که شما برای چه و در کجا از تایپو گرافی استفاده می کنید.

این حس زیبایی شناسی در جایی بین گذشته و حال است و سبک های مدرن لباس و تایپوگرافی قدیمی را برای پذیرش در یک محیط مدرن در نظر گرفته می گیرد. به عنوان مثال نوع نوشته و یا تصویر که نشان دهنده صدها سال پیش است روی یک لباس مدرن و مد روز، گذشته را با حال پیوند می دهد.

اما چاپ روی تیشرت چه کاربردی دارد؟

اهداف استفاده از نوشته روی لباس

این لباس ها هرکدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند اما همانگونه که پیش از این نیز اشاره کرده ایم یکی از مهمترین دلیل های چاپ روی تیشرت و پارچه برندسازی و تبلیغات است که بیش از همه دلایلی که وجود دارد به چشم می خورد. به عنوان مثال یک شرکت تولیدی نام برند خود را بزرگ روی لباس حک می کند و حجم زیادی از آن لباس را تولید کرده و در میان کارمندان و دیگر افراد پخش می کند. هر بار که فرد آن لباس را بپوشد به اندازه تمامی کسانیکه که او را در آن لباس دیده اند برای آن شرکت و برند تبلیغ شده است.

موقعیت هایی که در آن می توان از نوشته روی لباس استفاده کرد:

اعیاد و مناسبت های مذهبی

اعیاد و مناسبت های ملی

توسعه برندسازی و تبلیغات

صنعت طراحی لباس

نوشته روی لباس
چاپ بر روی لباس

شما می توانید افکار خود را روی لباس پیاده کنید و با آن در کوچه و خیابان قدم بزنید. همچنین برخی از انجمن ها و تشکل ها برای جریان سازی از نوشته روی لباس استفاده می کنند؛ به عنوان مثال اعضای انجمن مبارزه با خشونت علیه زنان شعارهایی با مفاهیم زیبا و در راستای اهدافشان را روی لباس چاپ می کنند و به تعداد زیاد آن را میان اعضای انجمن توزیع می کنند تا همگان در خیابان آن را ببینند، با این انجمن آشنا شوند و از آن تاثیر بپذیرند.

برخی دیگر در مناسبت ها و اعیاد ملی و مذهبی از لباس نوشته استفاده می کنند. به عنوان مثال برای ترویج فرهنگ عاشورا و اسلام در ماه محرم، مفاهیم عاشورا را در غالب کلمات روی لباس و شال می آورند.

اما علاوه بر این ها، در طول سال های اخیر اشعار حافظ، بیدل و دیگر بزرگان شعر و ادب پارسی در میان طراحان مد جایگاه خود را یافته اند. اشعار این بزرگان روی شال، مانتو، پیراهن های مردانه با خط نستعلیق چاپ شده است و شما وقتی این لباس ها را می پوشید انگار که با حافظ، بیدل و … در خیابان های شهر قدم می زنید.

اما شما به عنوان یک طراح مد و یا حتی کسی که قرار است لباس را بپوشید باید به لباس نوشته خود دقت بسیار زیادی داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است لباس نوشته با زبانی غیر از زبان مادری شما باشد، از معنی آن پیش از خرید مطمئن شوید تا معنی آن با فرهنگ شما مغایرت نداشته باشد.

همچنین باید بدانید که چه لباسی را کجا بپوشید. ممکن است برخی لباس نوشته ها در مکان های خاص موجب سوتفاهم شود. به عنوان مثال ملانیا ترامپ (همسر رئیس جمهور آمریکا) در بازدید وضعیت کودکان جدا شده از والدین خود که به صورت غیر قانونی وارد خاک آمریکا شده بودند لباسی به تن داشت که روی آن نوشته شده بود ” واقعا اهمیتی نمی دهم، شما چطور؟”
این مساله برای او جنجال های بسیاری را در پی داشت. بنابراین اگر یک شخصیت برجسته سیاسی، هنری و … هستید به لباس نوشته های خود دقت بسیار زیادی داشته باشید.
چرا که می توانید تنها با لباسی که می پوشید پیام خود را به بخش بزرگی از افراد منتقل کنید، پس چه بهتر که آگاهانه این کار را انجام دهید که ضمن انتقال پیام از بروز هرگونه سوتفاهمی جلوگیری کنید.

چاپ روی تیشرت
چاپ نوشته روی لباس

نتیجه گیری

با ذکر مطالب فوق، به این مساله نیز باید توجه شود که آیا همگان دوست دارند لباسی بپوشند که روی آن (به هر سبک و سیاقی) مطلبی نوشته شده باشد؟ همانگونه که لباس نوشته طرفداران خاص خود را دارد ممکن است به همان اندازه منتقدان خاص خود را نیز داشته باشد.
برخی لباس های ساده و بدون هیچگونه طرحی را می پسندند. برخی حتی از رنگ و مدل لباس خوششان می آید، اما به خاطر لباس نوشته ای که روی لباس قرار دارد از خرید آن امتناع می ورزند.


برخی نیز دوست ندارند که افکارخودشان و یا افکار دیگران در لباس هایشان تجلی یابد. اما آنچه که واضح است، اگر شما یک فرد جریان ساز و یا معروف هستید می توانید با استفاده از لباس نوشته بی آنکه حتی کوچکترین حرفی در مورد عقیده خود داشته باشید، آنچه را که در ذهن دارید با دیگران به اشتراک بگذارید.
به عنوان مثال اگر از خشونت و آزار حیوانات رنج می برید می توانید با یک جمله ساده “من حامی حیوانات هستم” روی لباستان فرهنگ حمایت از حیوانات را بی آنکه حتی یک کلمه از آن حرفی بزنید نشر دهید. فقط کافی است از طراح لباس خود بخواهید لباس شما را به گونه ای طراحی کند که این نوشته در بهترین حالت و زیباترین خط روی آن جای گیرد.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

شاید یکی از ساده ترین شکل لباس نوشته، حک شدن نام برند روی لباس باشد. با وجود آن امروزه لباس نوشته آنچنان مهم و محبوب شده است که شما روی بسیاری از لباس ها با آن روبه رو می شوید.

طراحان مد تنها استفاده از تصویر را برای بیان مفهوم آنچه که می خواهند منتقل کنند، کافی نمی دانند. برای همین طراحان به کلمات روی آورده اند و استفاده از نوشته ها در صنعت پوشاک روند روبه رشدی را پیموده است.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

کلمات اثری عجیب و جادویی دارند و می توانند سحر کنند. اگر از کلمات به درستی استفاده شود بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

یکی از جنبه های مهم گرافیکی برسی قرار گیری تایپوگرافی در فضای فیزیکی است. در واقع طراحی هر پیام ارتباط مستقیم به نگاه بیننده دارد.

یکی از محبوب ترین جنبش های تایپوگرافی در طول سال های گذشته روند مدرنیست در برچسب های تجاری است. این مساله جملات و متون گسترده و طراحی های همراه آن را نادیده می گیرد و تنها روی برند تمرکز می کند.

اعیاد و مناسبت های مذهبی
اعیاد و مناسبت های ملی
توسعه برندسازی و تبلیغات
صنعت طراحی لباس

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+