تصویرسازان مشهور دنیا

  • George Cruikshank 1 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

معرفی ده تصویرساز مهم و مطرح دنیا و بررسی آثار

تصویرسازی هم مثل همۀ هنرهای دیگر، قدمتی دیرینه دارد و قرن ‌هاست که با بشر همراه است. در هر دوره، تصویرسازان متعددی آمدند و موضوعات را بر اساس ذهنیت و توانایی ‌شان به تصویر کشیدند. برخی به موضوعات روز پرداختند، برخی داستان‌ های خود را تصویرسازی کردند، برخی شاهکارهای ادبی جهان را به تصویر کشیدند و برخی دیگر، داستان ‌های کتاب های مقدس را. در این مقاله، قصد داریم ده تصویرساز مشهور و مهم جهان را معرفی کنیم.
اگر علاقه‌مند به
یادگیری تصویرسازی هستید و می ‌خواهید تاریخچۀ این هنر را بدانید، با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

Norman Perceval Rockwell 00jpg - تصویرسازان مشهور دنیا

1. چارلز مونرو شولتز

چارلز مونرو شولتز در 26 نوامبر 1922 در آمریکا به دنیا آمد و در 12 فوریه سال 2000 از دنیا رفت. او از مشهورترین و اثرگذارترین کارتونیست ‌های جهان به شمار می آید. شولتز، مدتی هم در ارتش خدمت کرد و همین ایام، مادرش، نزدیک‌ ترین شخص زندگی ‌اش، را از دست داد. شولتز، واقعیتِ جنگ را از نزدیک لمس کرده بود. در پاییز سال 1945، شولتز از جنگ برگشت و به همراه پدرش در آپارتمانی ساکن شد. در همین زمان بود که عزم خود را برای کارتونیست شدن جزم کرد. در اولین سال‌ های فعالیتش در مقام کارتونیست، به دنبال خلق کمیک بود. با روزنامه ‌ها و مجله ها همکاری می ‌کرد. اولین کارهایش در مورد چند کودک با سرهای بزرگ بود که رفتار و گفتارشان بسیار فراتر از سن واقعی‌ شان بود.
معروف‌ ترین اثر او، به نام بادام زمینی‌ ها (Peanuts)، همچنان پرطرفدار است. بادام زمینی‌ ها، برای اولین بار، روز دوم اکتبر 1950، در هفت روزنامه به چاپ رسید. بادام‌ زمینی‌ ها، پُر فروش‌ ترین و اثرگذارترین کمیک تاریخ است. این کمیک به بسیاری از زبان‌ های زندۀ دنیا ترجمه شده است. بادام زمینی ‌ها احتمالاً بلندترین کمیک تاریخ است که نویسنده و تصویرگر آن یک شخص بوده است. شولتز نزدیک به 18000 استریپ را در طول 50 سال طراحی کرد.

charles monroe schulz 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

او هر روز و بی ‌وقفه روی این اثر کار می ‌کرد و هیچ ‌گونه کمکی هم از طرف هیچ ‌کس نمی پذیرفت. طی این 50 سال، شولتز فقط یک روز دست از کار کشید و استراحت کرد و آن هم روز تولد 75 سالگی ‌اش بود. درآمدِ شولتز از این کار، 1.1 میلیارد دلار بود. شخصیت‌ های کمیک بادام‌ زمینی آنقدر جذاب بودند و آنقدر دقیق و ماهرانه شخصیت‌ پردازی شده بودند که همواره خوانندگان جدید را به سوی خود جذب ، و خوانندگان قدیمی را نیز حفظ می ‌کردند. در سال 1999، کمیک استریپ بادام زمینی ‌ها در 2600 روزنامه در سراسر جهان به چاپ می ‌رسید و مجموعه کتاب این کمیک استریپ نیز به 25 زبان ترجمه شده بود.
و اما روز سیزدهم فوریه سال 2000، خوانندگان، صفحۀ کمیک روزنامه را باز کردند تا طبق روال 50 سال گذشته، جدیدترین ماجراهای چارلی براون، اسنوپی و بقیۀ اعضای گروه بادام ‌زمینی‌ها را بخوانند؛ اما این یکشنبه با یکشنبه‌ های دیگر فرق می ‌کرد. چند ساعت پیش از انتشار روزنامه، خالق بادام زمینی ‌ها چشم از جهان فرو بسته بود.

Consuelo Castiglioni  1 - تصویرسازان مشهور دنیا

2. ریچارد کوربن

شاید اسم ریچارد کوربن زیاد به گوشتان نخورده باشد؛ اما تعداد کارهای او بسیار زیاد است و حتماً آن ها را دیده ‌اید، حتی اگر اسم ‌شان را ندانید! ریچارد کوربن در اولین روز اکتبر سال 1940 ، چشم به جهان گشود و شهرتش به خاطر انتشارِ کارهایش در مجلۀ هوی متال است. از اولین کارهای کوربن می ‌توان به یک سری کمیک در مورد ماجراهای TRAIL اشاره کرد. کوربن به انیمیشن هم علاقمند بود. در کالج هنر، کوربن بیشتر به طراحی و نقاشی می ‌پرداخت و پرورش این مهارت‌ ها در خلقِ استایل واقع‌ گرایانه ‌اش به او کمک کرد.

corben richard 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

او در کالج، هیچ دوره ای را که مربوط به انیمیشن باشد پشت سر نگذاشت؛ اما با استفاده از دوربین فیلم‌برداری پدرش، یک انیمیشن متحرک 5 دقیقه ‌ای ساخت. کوربن پس از اتمام دورۀ کالج تصمیم گرفت به نیویورک برود و فعالیتش را در زمینۀ کمیک یا انیمیشن ادامه دهد؛ اما از آنجایی که کوربن بسیار خجالتی بود، عملی کردنِ این تصمیم بزرگ را به تعویق انداخت. پس از مدتی، در یک شرکت فیلم سازی شروع به کار کرد و ده سال در آن شرکت به فعالیتش ادامه داد. پس از ده سال، کوربن به فکر نمایشِ هنر و ایده ‌های خودش افتاد. پس از چندی، کوربن همکاری ‌اش را با جیمز وارن آغاز کرد. رفته رفته، کوربن متوجه شد که چقدر به کمیک علاقه دارد و بدین ترتیب، کار تمام¬وقتی در یک کمپانی فیلم ‌سازی یافت و تمام زمانش را صرف طراحی کرد. در حال حاضر، شغل کوربن، طراحی کمیک است و گاهی هم انیمیشن می ‌سازد. حفظِ مهارتِ طراحی، مستلزمِ تمرین و تکرار مداوم است. کوربن، این تمرین و تکرار را همیشه در برنامه‌ هایش دارد و طراحی را فعالیتی چالش برانگیز و در عین حال، لذت‌ بخش می‌ داند.

corben richard 2 - تصویرسازان مشهور دنیا

3. اچ. آر. گیگر

در طول تاریخ تصویرسازی، تعداد بسیار اندکی از تصویرسازان، مانند اچ. آر. گیگر، به تصویرسازی کارهای ترسناک پرداخته‌ اند. گیگر، هنرمند سورئالیست، از پیشتازان حیطۀ تصاویرِ ترسناک بود. گیگر در روز پنجم فوریه 1940 در سوئیس به دنیا آمد. این هنرمند معاصر، در رشتۀ طراحی صنعتی و معماری تدریس می کرد.

H.R. Geiger 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

ریدلی اسکات، تهیه‌ کننده و کارگردان انگلیسی، با اثر علمی-تخیلی Star Beast ، توجه ‌ها را به سوی این هنرمندِ سورئال جلب کرد. البته این اثر، بعدها Alien (بیگانه) نام گرفت و به اثری بسیار ماندگار و محبوب تبدیل شد. موجوداتِ ترسناکِ این اثر هنوز در فرهنگِ عامه وجود دارند. او در کارهایش، هم به بیولوژی بدن انسان توجه دارد و هم ماشین و صنعت؛ در واقع، به گفتۀ خودش، سبکِ زیست‌-مکانیکی را انتخاب کرده است.

H.R. Geiger 2 - تصویرسازان مشهور دنیا

4. ویلیام بلیک

ویلیام بلیک، شاعر و تصویرسازِ انگلیسی، در سال 1757 ، در لندن دیده به جهان گشود. او در دوران زندگی ‌اش چندان شناخته شده نبود؛ اما هنرش، هم نوشتن و هم تصویرسازی، تاثیرِ شگرفتی بر جهانِ پیشا رافائلی به این سو داشت. تصویرسازی ‌های بلیک از متن انجیل و دیگر موضوعات، همواره در فرهنگِ عامه، شناخته شده و پرطرفدار باقی مانده ‌اند.

ویلیام بلیک، شعر میلتون، شعری دو قسمتی را سرود و تصویرسازی آن را هم انجام داد. این شعر در مورد جان میلتون، شاعرِ شعر حماسی بهشت گمشده بود. بلیک در مورد کمدی الهی دانته نیز تصویرسازی انجام داده است.

blake wikimedia 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

Figure 1 تصویرسازی بلیک در مورد جهنم در کمدی الهی، اثر دانته
بلیک در سال 1826، تصویرسازی کمدی الهی را آغاز کرد، ولی تا پیش از مرگش، در سال 1826، توانست فقط 7 نقاشی را به اتمام برساند. این شاعر و تصویرگر بزرگ در سال 1827 دیده از جهان فروبست.

Figure 2 رویارویی آدم با جسد هابیل؛ اثر ویلیام بلیک
این شاعر دورۀ رمانتیسم، از همان دوران کودکی تا لحظۀ مرگش، فرشتگان و دیگر نیروهای مقدس و فراطبیعی را بسیار ملموس می‌ دانست و به همین دلیل، دیگران او را عجیب و حتی، دیوانه می‌ پنداشتند. بلیک هیچ سودِ مادی ‌ای از کارهایش نصیبش نشد و حتی فقیر هم بود؛ به طوری که، همسرش مجبور شد برای مراسم خاکسپاری بلیک از دیگران پول قرض بگیرد.

 

blake wikimedia 2 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

5. گوستاو دوره

وقتی از بهترین و اثرگذارترین تصویرسازان تاریخ صحبت می‌ کنیم، نمی‌ توانیم از گوستاو دوره، نقاش و تصویرگرِ فرانسوی، چشم‌ پوشی کنیم. دوره در سال 1832 به دنیا آمد و در سال 1883 در فرانسه دیده از دنیا فروبست. گوستاو دوره، تصویرپردازی ‌های بسیار درخشانی در مورد بهشت گمشده، اثر جان میلتون، و کمدی الهی، اثر دانته، انجام داده است.

 

gustave dore 2 - تصویرسازان مشهور دنیا

Figure 1 تصویرسازی، شاهکارِ ادبی دن کیشوت، اثر گوستاو دوره

Figure 2 تصویرسازی داستان سیندرلا، اثر گوستاو دوره

Figure 3 تصویرسازی داستان شنل قرمزی، اثر گوستاو دوره
گوستاو در زمینۀ داستان کودکان و دیگر شاهکارهای ادبیات جهان نیز تصویرسازی ‌هایی انجام داده است. از مشهورترین آن‌ ها می ‌توان به دن کیشوت، شنل قرمزی و سیندرلا اشاره کرد.

 

gustave dore 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

6. موریس سنداک

موریس سنداک، نویسنده و تصویرگر آمریکایی، در سال 1928 در بروکلین و در خانواده‌ ای یهودی دیده به جهان گشود. عمده فعالیت ‌های سنداک در زمینۀ تصویرسازی کتاب کودک است. او داستان ‌های زیادی برای کودکان نوشته و تصویرسازی‌ های بسیاری نیز در این زمینه انجام داده است؛ اما اثرگذارترین کارِ او، جایی که وحشی ‌ها هستند (Where the Wild Things Are) نام دارد و تاثیر شگرفی هم بر تصویرسازی کودک در آمریکا داشت.

 

Maurice Sendak 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

جایی که وحشی ‌ها هستند؛ موفقیت بی ‌سابقه ‌ای داشت و از زمان انتشارش به این سو، 20 میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این اثر، مسیرِ تصویرسازی کودک را به‌ طور کلی تغییر داد. تصویرگران تا پیش از آن، تاریکی و غم را وارد آثار کودکان نمی‌کردند؛ اما در کار سنداک، دیگر خبری از تصاویر رنگارنگ و شاد نبود. سنداک، بی ‌پردگی و تاریکی کارهایش را حاصل هولوکاست و جنگ جهانی می ‌داند. همین تاریکی موجود در این شاهکارِ سنداک باعث شد در ابتدای کار، مخالفان زیادی پیدا کند و حتی برخی از کتابخانه ‌ها از پذیرشِ این کتاب سرباز می ‌زدند. در سال 2012، نیویورک تایمز سنداک را «مهم‌ ترین هنرمندِ کتاب کودک در قرن بیستم» خواند.
در سال 1956، سنداک کتابِ Kenny’s Window را منتشر کرد. این اولین کتاب سنداک در مقام نویسنده و تصویرساز بود. سنداک در طور عمرش بیش از 50 عنوان کتاب به چاپ رساند و در نهایت، در روز هشتم می سال 2012، در سن 83 سالگی، دیده از جهان فرو بست. سنداک نقش قابل توجهی در ادبیات کودکان داشت و داستان ‌ها و تصاویری که خلق کرد نیز تاثیری ماندگار بر قلب و روح نسل های مختلف خوانندگان داشت.

 

Maurice Sendak 2 - تصویرسازان مشهور دنیا

7. جورج کروکشنک

جورج کروکشنک در سال 1792 در لندن به دنیا آمد و در سال 1878 در همین شهر دیده از جهان فروبست. کروشنک، تصویرساز و کاریکاتوریستِ بزرگ بریتانیایی است که شاهکارهای ادبیات، از جمله آثار چارلز دیکنز را تصویرسازی کرده است. کارهای جورج بسیار زنده و جذاب هستند و درونمایۀ طنز در آن‌ ها دیده می ‌شود. این تصویرگر بزرگ بریتانیایی، در ابتدای کارش، کاریکاتورهای اجتماعی می ‌کشید و زندگی روزمرۀ مردم انگلستان را در آثارش به تصویر می‌ کشید. او کاریکاتورهای سیاسی هم می ‌کشید و در آن‌ ها به انتقاد از خاندان سلطنتی و سیاستمداران بزرگ می ‌پرداخت. کروکشنک از سال 1820، به طور جدی، به تصویرسازی کتاب پرداخت. او در طول عمرش، بیش از 850 کتاب را تصویرسازی کرد.

 

George Cruikshank 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

8. آرتور راکهام

آرتور راکهام در سال 1867 در لندن به دنیا آمد. عمده شهرتِ این تصویرگرِ بزرگ بریتانیایی برای تصویرگری آثار کلاسیک و ادبیات کودکان است. تصویرگری داستان ریپ ون وینکل، اثر واشنگتن ایروینگ، سبب به شهرت رسیدنِ او در آمریکا شد. در سال 1908، راکهام عضو رسمی انجمن رویال نقاشان آبرنگ شد. کارهای راکهام ملهم از نقاشان بزرگ آلمانی، از جمله آلبرت دورر بود. تصاویری که راکهام خلق کرده است، روح و درونمایۀ داستان را به ‌طور کامل در خود دارد.

راکهام، تصویرسازیِ بیش از 60 کتاب را انجام داده است. از میان مشهورترین نویسندگان و شاعرانی که راکهام، تصویرسازی آثارشان را انجام داده است، می ‌توان به ویلیام شکسپیر، چارلز دیکنز، جاناتان سوئیفت، ایزاک والتون، جان میلتون و ادگار آلن پو اشاره کرد. آرتور راکهام، پدیده ای شگفت، در سال 1939 دیده از جهان فروبست.

 

Arthur Rackham 2 - تصویرسازان مشهور دنیا

9. ادموند دولاک

ادموند دولاک در 22 اکتبر سال 1882 در فرانسه به دنیا آمد. این تصویرگر فرانسوی در حیطه‌ های مختلف، از جمله تصویرگری مجله، تصویرگری کتاب و طراحی تمبر، فعالیت کرده است. او تصویرگری داستان ‌های مهمی، از جمله هزار و یک شب، زیبای خفته، سفید برفی، و دیو و دلبر را انجام داده است.

Figure 7 تصویرسازی یکی از اشعار عمر خیام، اثرادموند دولاک
در ضمن، دولاک در مورد اشعار عمر خیام، شاعر بزرگ ایرانی نیز تصویرسازی‌ های بسیار خوبی را انجام داده است. او متمایزترین تمبرهای عصر الیزابت دوم را نیز طراحی کرده است. دولاک از مهم‌ ترین شخصیت ‌های عصر طلایی تصویرگری بود و در نهایت، در سال 1953 چشم از جهان فروبست.

 

Edmund Dulac 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

10. نورمن راکول

نورمن راکول در سوم فوریه سال 1894 در نیویورک به دنیا آمد. معلم دبیرستان راکول باعث شد او به هنر علاقمند شود و تحصیلاتش را هم در این زمینه ادامه دهد. راکول در ابتدا با مجله ها همکاری می ‌کرد و سالیانه چهل هزار دلار درآمد داشت. او پس از خدمت در ارتش، راهی فرانسه شد و در آنجا، شیفتۀ مکتب آوانگارد پیکاسو و ماتیس شد. پس از چندی، به آمریکا بازگشت و در مجله، با درآمد بالغ بر 130 میلیون دلار در سال، مشغول به کار شد.

راکول، زندگی روزمرۀ مردم در شهرهای بزرگ و کوچک را به تصویر می کشید. او محبوب ‌ترین تصویرگرِ دولت آمریکا بود، چون دوست داشت شکلی ایده ‌آل از آمریکا را به نمایش بگذارد. راکول، ارزش‌ های قدیمی را دوست داشت و توانست آن را وارد تصور جمعیِ آمریکایی‌ ها نیز کند. او در طول زندگی حرفه ‌ای ‌اش بیش از 4000 تصویرسازی انجام داد. راکول در سال 1978، در سن 84 سالگی، دار فانی را وداع گفت.

 

Norman Perceval Rockwell 1 - تصویرسازان مشهور دنیا

در آخر
تصویرسازی، هنری سرشار از خلاقیت، ذوق، زیبایی و الهام بخشی است. این هنر با دنیایی از رنگ و تفکر و بینش آمیخته است که می تواند جان واژه ها و قصه ها را به مخاطب انتقال دهد. این بی نهایت صدای خاموش، می تواند فریادی از نکته ها را به گوش بیبنده برساند. اگر دارای ذوق و قریحه ای ذاتی هستید و از خلاقیت هوشمندانه ای برخوردارید، می توانید این رشته را برگزینید و به موفقیت های چشمگیری دست یابید. با انتخاب این رشته، علاوه بر لذت بردن از تفاوت ها و خلق آثاری منحصر، می توانید درآمد قابل توجهی نیز کسب کنید. آموختن اصول و تکنیک ها در کنار تمرین و خلاقیت، می تواند شما را در این عرصه ، به چهره ای متفاوت تبدیل کند و جهانی متفاوت را به روی چشمانتان باز کنید. این هنر در حوزه های بسیاری کاربردی است و می تواند در بسیاری از کسب و کارها نقشی کلیدی را ایفا کند. تصویرسازی، دریچه ای رو به کشف پنهان ها و آفریدن صحنه هایی شگرف است که می تواند افکار، درون و عقاید شما را به راحتی به تصویر بکشد و دنیای متفاوتی را در قالب تصاویری معنایی و پر مفهوم، به دیگران نشان دهد؛ بنابراین، اگر این مسیر را انتخاب کردید، برای دستیابی به موفقیت و جایگاه واقعی خود، ممارست و تداوم را فراموش نکنید و مدام در حال آموختن تازه ها بوده و خود را با جهانِ پیش رو همراه سازید تا بتوانید اثرگذارترین نقش را در این حیطه ایفا کنید و به احوال جهان اطراف ، آگاه باشید؛ چراکه آگاهی، رمز رسیدن به گنج موفقیت است!

 

Norman Perceval Rockwell 11 - تصویرسازان مشهور دنیا
tasvirsazi - تصویرسازان مشهور دنیا

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های تصویرسازی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

چارلز مونرو شولتز در 26 نوامبر 1922 در آمریکا به دنیا آمد و در 12 فوریه سال 2000 از دنیا رفت
در اولین سال‌ های فعالیتش در مقام کارتونیست، به دنبال خلق کمیک بود.

معروف‌ ترین اثر او، به نام بادام زمینی‌ ها ، همچنان پرطرفدار است. بادام زمینی‌ ها، برای اولین بار، روز دوم اکتبر 1950، در هفت روزنامه به چاپ رسید.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

ریچارد کوربن در اولین روز اکتبر سال 1940 ، چشم به جهان گشود و شهرتش به خاطر انتشارِ کارهایش در مجلۀ هوی متال است. وربن به انیمیشن هم علاقمند بود.

اچ. آر. گیگر، به تصویرسازی کارهای ترسناک می پرداخت. گیگر، هنرمند سورئالیست، از پیشتازان حیطۀ تصاویرِ ترسناک بود. گیگر در روز پنجم فوریه 1940 در سوئیس به دنیا آمد.

ویلیام بلیک، شاعر و تصویرسازِ انگلیسی، در سال 1757 ، در لندن دیده به جهان گشود
تصویرسازی ‌های بلیک از متن انجیل الهام گرفته می شد.

وقتی از بهترین و اثرگذارترین تصویرسازان تاریخ صحبت می‌ کنیم، نمی‌ توانیم از گوستاو دوره، نقاش و تصویرگرِ فرانسوی، چشم‌ پوشی کنیم. گوستاو دوره، تصویرپردازی ‌های بسیار درخشانی در مورد بهشت گمشده، اثر جان میلتون، و کمدی الهی، اثر دانته، انجام داده است.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+