ایلوستریتور یا فتوشاپ مسئله این است!

ایلوستریتور یا فتوشاپ

ایلوستریتور یا فتوشاپ مسئله این است!

اگر اهل طراحی، گرافیک و از این دست مهارت ها باشید حتما نام نرم افزار های شرکت ادوبی به ویژه ایلوستریتور یا فتوشاپ به گوشتان خورده است.
شاید هم با یکی از آن ها یا هر دو، کار کرده باشید. ولی اگر علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستید؛ شایسته است برای یک انتخاب درست هدف گذاری کنید.
اگر هم بر روی پروژه‌ی مرتبط با طراحی کار می کنید، خوب است بدانید کدام یک از این دو بیشتر به دردتان می خورد. البته می توانید هر دوی این ها را یاد بگیرید اما تصمیم گیری برای این که کدام نرم افزار را اول شروع کنید نیازمند بررسی ابعاد دقیق آن هاست.
امروز به این سوال پاسخ خواهیم داد: ” ایلوستریتور یا فتوشاپ کدامیک برتر است؟”

ایلوستریتور یا فتوشاپ
ایلوستریتور یا فتوشاپ

بررسی مزایا و معایب با نگاهی کارآگاهانه!

قبل از هر چیز خوب است نگاه مختصری به این دو نرم افزار بیندازیم. در رابطه با فتوشاپ که از محبوب ترین محصولات شرکت ادوبی می باشد باید گفت:
این برنامه به منظور اصلاح تصاویر و گرافیک کاربرد داشته و با ویژگی ها و فیلتر های منحصر بفرد خود، رنگ و لعاب جذابی به عکس های شما می دهد.

مزیت ها و اشکالات فتوشاپ

• مزیت هایی که photo shop دارد عبارتنداز:

یک گزینه عالی برای گرافیک وب، ادیت یا ویرایش عکس و طراحی آن در ابعاد ثابت است.
قابلیت ویرایش پیکسل به پیکسل تصاویر در فتوشاپ فراهم شده است.

ایلوستریتور یا فتوشاپ
ایلوستریتور یا فتوشاپ

• در این میان عیب این نرم افزار شامل:

 گرافیک Raster (رستر) یا Bitmap می باشد. بدین معنا که تصاویر به صورت پیکسلی وجود دارند. بگذارید یک مثال بزنم فرض کنید یک تصویر در لپ تاپ یا کامپیوتر خود دارید. وقتی روی آن زوم کردید و دیدید، تصویر کمی تار شد بدانید این عکس از نوع پیکسلی می باشد.

بی مقدمه به سراغ ادوبی ایلوستریتور می رویم. این نرم افزار که یک برنامه ویرایش پیشرفته تصویر مبتنی بر وکتور (بردار) بوده و برای مصارفی چون طراحی لوگو، گرافیک، کارتون و ساخت فونت کاربرد دارد. این نرم افزار از مبانی ریاضی برای ایجاد تصاویر وکتور استفاده می کند.
کلمه وکتور که پیش تر به آن اشاره کردیم، شاید کمی مبهم به نظر برسد. این کلمه در لغت به معنی بردار بوده که در طراحی در مقابل تصاویر پیکسلی قرار می گیرد. بدین مفهوم که اگر هنگام زوم کردن روی یک عکس، کیفیت آن تغییر پیدا نکرد یا به اصطلاح دچار شکست پیکسلی نشد، به آن تصویر وکتوری می گویند.

مزایا و مشکلات ایلوستریتور

• مزایای نرم افزار Adobe Illustrator:

 اگر یک گرافیک یا تصویر برداری کوچک یا بزرگ شود ، هرگز کیفیت خود را از دست نخواهد داد.
ایلوستریتور از آنجا که به وضوح تصویر وابسته نیست، خروجی چاپ بهتری نیز به شما می دهد.

ایلوستریتور یا فتوشاپ
ایلوستریتور یا فتوشاپ

• نکات منفی:

 از آنجا که فیلترها و ابزارهای ویرایش تصویر محدودی در دسترس شماست، نمی توان از آن به راحتی برای اصلاح تصاویر ایجاد شده استفاده کرد.

تفاوت ساختاری

تا این جای بحث تفاوت های کلی این دو برنامه را بیان کردیم، حال خوب است کمی تخصصی تر به تفاوت این دو نرم افزار بپردازیم.
با توجه به نحوه توسعه وایجاد (برنامه نویسی) فتوشاپ در می یابیم که این برنامه برای طراحی و اصلاح تصاویر واقعی و طبیعی به وجود آمده است و قابلیت هایی مانند دنیای آنالوگ نقاشی یا طراحی روی کاغذ را فراهم می‌کند.

ایلوستریتور یا فتوشاپ
ایلوستریتور یا فتوشاپ

دیگر تفاوت ها

از سوی دیگر، ایلوستریتور می تواند به سطحی از دقت برسد که با وجود این که خیلی به دنیای واقعی نزدیک نیست ولی برای طراحی های گرافیکی با کیفیت و دقت بالا بسیار مناسب است.
مثلاً همان گونه که در بالا اشاره شد، ادوبی ایلوستریتور برای طراحی لوگو گزینه ای عالی و فتوشاپ برای ایجاد پوستر کاربردی می باشد. علت این موضوع مشخص است چراکه یک لوگو نیازی به تشابه به تصاویر دنیای واقعی ندارد و همچنین نباید با کوچک و بزرگ کردن آن، تغییری در میزان وضوح تصویر ایجاد شود.
در مقابل یک پوستر بهتر است رنگ و رویی طبیعی تر داشته باشد. هر چند که ممکن است در مواردی این کاربرد ها به جای هم استفاده شوند.

بررسی جامع تفاوت ایلوستریتور و فتوشاپ

ایلوستریتور یا فتوشاپ
ایلوستریتور یا فتوشاپ

بالاخره ایلوستریتور یا فتوشاپ ؟

به صراحت نمی توان گفت که کدام یک بر دیگری برتری دارد و دلیل آن هم واضح است زیرا هر یک برای حوزه خاص خود مناسب است. اما به طور کلی اگر تازه در اول راه هستید، توصیه ما یادگیری نرم افزار فتوشاپ است چراکه تا حدودی ساده تر از رقیب خود یعنی ایلاستریتور می باشد. علاوه بر این وقتی اول photo shop را یاد بگیرد و بعد سراغ Illustrator بروید، آموختن آن برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.
در همین راستا آموزشگاه پویا اندیش با فراهم کردن محیط آموزشی مناسب هم به صورت حضوری و هم بصورت آنلاین، اقدام به برگزاری کلاس در حوزه طراحی و گرافیک کرده است. شما عزیزان می توانید با شرکت در این کلاس ها علاوه بر آموزش حرفه و حل تمارین پروژه محور از پشتیبانی این مجموعه تا پایان دوره بهره مند شوید.

ایلوستریتور یا فتوشاپ
شروع ثبت نام دوره های ویژه فصل بهار - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+