وی ری چیست ؟

وی ری چیست ؟

v-ray in sketchup 3Ds MAX maya

وی ری چیست؟

امروزه کاربرد نرم افزار هایی که در لیست برنامه گرافیکی سه بعدی ساز قرار می گیرند، گسترش زیادی داشته است.
در کنار این افزایش تقاضا، شاهد گسترش نمونه های مختلفی از این نرم افزار ها نیز هستیم که از آن ها در زمینه های متعدد حرفه ای و تخصصی استفاده می شود.
شرکت ها، حوزه های تخصصی مختلف و هنرمندان و طراحانی که در زمینه های مختلفی مشغول به فعالیت هستند، از این نرم افزار های تخصصی بهره می برند.
اما در کنار نرم افزار های اصلی که مدت ها است مورد استفاده قرار می گیرند، شرکت های توسعه دهنده نرم افزار های مختلف، دائما در تلاشند تا پلاگین های جدید تر و به روز تری را نیز ارائه دهند تا عملکرد نرم افزار های اصلی موجود را کامل کنند.

پلاگین وی ری چیست؟

برای شروع با تعریف دقیقی از این برنامه شروع می کنیم. وی ری در واقع یک نرم افزار جانبی است که برای رندرینگ و مدل سازی های سه بعدی در کنار دیگر نرم افزار های شناخته شده مورد استفاده قرار می گیرد. وی ری را با سرعت بالایی که دارد می شناسند.
با کمک این پلاگین، به عنوان یک نرم افزار رندرینگ سه بعدی، کاربران می توانند مدل های سه بعدی شده خود را در قالب عکس و ویدئو به صورت کاملا طبیعی و در یک محیط واقع گرایانه ارائه دهند. به این ترتیب کاربران می توانند طرح ها و ایده های خود را کاملا مبتنی بر مدل های واقعی ارائه دهند.
این نمایش سه بعدی مبتنی بر واقعیت در زمینه های مختلفی مورد نیاز است.

توسعه وی ری از کجا آغاز شده است؟

مبدا تولد این پلاگین، در یک شرکت بلغارستانی بوده است. شرکت توسعه دهنده نرم افزاری Chaos Group برای نخستین بار پلاگین وی ری را به دنیای فناوری معرفی کرد. برای اولین بار، نسخه اولیه این نرم افزار جانبی در سال 1997 منتشر شد. این شرکت پیشرو در دنیای فناوری و نرم افزار، وی ری را با اهداف تجاری به بازار عرضه کرد.
وی ری در واقع برای سیستم عامل های ویندوز و مک و لینوکس مناسب است. نسخه های به روز تر این پلاگین و ورژن های پیشرفته تر آن در سال های متمادی منتشر شدند که هر کدام با یک برنامه کامپیوتری سازگاری دارد. آخرین نسخه از این نرم افزار در اواخر سال 2020 و اوایل 2021 منتشر شده است.
نکته قابل توجه در خصوص این نرم افزار جانبی، انتشار نسخه ای است که می توان از آن روی آیپد نیز بهره برد.

ماهیت عملکردی پلاگین وی ری به چه شکل است؟

اساس کار وی ری، تجسم سازی واقع گرایانه است. این افزونه با تکیه بر قابلیت های مدل سازی سه بعدی و رندری که دارد، می تواند هر تصویر و طرحی را در قالبی سه بعدی و بر مبنای واقعیت ارائه دهد. در واقع، الگوریتم های متعدد رندرینگ موجود در این پلاگین، به وی ری این امکان را می دهد تا بتواند با کیفیت ترین مدل های سه بعدی را ارائه دهد.
تفاوت قابل ملاحظه رندرینگ در وی ری با سایر نرم افزار های سه بعدی ساز مشابه در سرعت آن است. کیفیت بالا و سرعت بی نظیر برجسته ترین مشخصه های این پلاگین محسوب می شوند. علاوه بر این، دقیق بودن نیز در رندر های ارائه شده در این نرم افزار محسوس است.
الگوریتم های موجود در پلاگین وی ری، صفحه ای از سلول هایی با نور برابر و یکسان را بررسی می کند و با انجام یک محاسبه دقیق، تعامل بین آن ها را برقرار خواهد کرد.

الگوریتم های وی ری

وی ری با الگوریتم های خود به خوبی نور و سایه های یک مدل را مورد محاسبه و بررسی قرار داده و با نزدیک کردن این مشخصات به مدل واقعی، نزدیک ترین تصویر به واقعیت را نمایش خواهد داد.
قابلیت ارائه بافت های مبتنی بر واقعیت، الگو ها و مدل های واقع گرایانه و افکت هایی که یک مدل را هر چه بیش تر به محیط طبیعی آن نزدیک می کند، از دیگر عملکرد های است که در پلاگین وی ری شاهد آن هستیم.
ابزار های موجود در این افزونه می تواند تمامی زوایا و بافت هایی که به آن ارائه می شود را مورد بررسی قرار داده و آن ها را به مدل زنده شان نزدیک تر کند. با یکدست کردن تمام بخش های یک تصویر، در نهایت شاهد یک رندر بسیار با کیفیت بالا و واقع گرایانه خواهیم بود.
چیزی که در زمینه های مختلفی مورد نیاز است. ویژگی های نور و بافت موجود در این افزونه، به تمامی صحنه ها و تصاویر عمق و واقعیت می بخشد.

از وی ری در چه زمینه های تخصصی استفاده می شود؟

حال که با نحوه عملکرد این نرم افزار آشنا شدیم، نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، زمینه های مختلف استفاده از پلاگین وی ری است.
وی ری را می توان در حوزه های مختلفی که هر یک به نحوی از نرم افزار و فناوری استفاده می کنند، مورد استفاده قرار داد.
مهم ترین زمینه های استفاده از این افزونه شامل موارد زیر می شود:

1.     طراحی و معماری

حوزه های مختلف طراحی و مدل سازی و تصویر گری حرفه ای بارز ترین زمینه های استفاده از وی ری است.
طراحان حرفه ای چه در حوزه طراحی داخلی، معماری و دکوراسیون داخلی و طراحان دیگری مانند فعالان در زمینه مد و فشن ( طراحان لباس، طراحان جواهرات و … ) به صورت گسترده ای از نرم افزار جانبی وی ری در کنار یک برنامه اصلی استفاده می کنند.
در حوزه معماری به جرئت می توان گفت که پلاگین وی ری یکی از پر کاربرد ترین نرم افزار های رندرینگ موجود است. معماران با استفاده از وی ری در کنار یک نرم افزار حرفه ای دیگر، طراحی های خود را به صورت کاملا حرفه ای به مشتریان ارائه می دهند.

2.     استفاده از وی ری در صنایع مختلف

در صنایع متفاوت، مدل سازان حرفه ای از وی ری برای کار های خود کمک می گیرند.
برای مثال در صنعت ماشین سازی و طراحی ماشین آلات صنعتی، مهندسان طراح برای ارائه طرح های سه بعدی و حرفه ای خود با دقیق ترین جزئیات، از پلاگین وی ری استفاده می کنند.

3.     انیمیشن سازی

انیماتور ها گروه دیگری هستند که به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی از پلاگین وی ری استفاده می کنند. طراحی و مدل سازی کاراکتر های انیمیشن ها به کمک ابزار های تخصصی وی ری انجام می شود.

4.     در صنعت بازی های ویدئویی و فیلم سازی

یکی از برجسته ترین بخش های استفاده از افزونه وی ری، کاربرد آن در صنعت طراحی و تولید بازی های ویدئویی و فیلم سازی است.
بازی های بسیار شناخته شده ای نظیر بازی ویدئویی Halo به کمک پلاگین وی ری طراحی و ساخته شده است.
علاوه بر صنعت گیمینگ، دنیای تصویر و رسانه نیز به صورت گسترده از وی ری استفاده می کند.
تصاویر و صحنه های فوق العاده بسیاری از فیلم های مشهور جهان مانند برترین اپیزود های سریال بازی تاج و تخت به کمک افزونه وی ری ساخته شده است.

وی ری با چه نرم افزار هایی سازگاری دارد؟

پلاگین وی ری و افزونه های مشابه آن، در واقع با هدف پوشاندن باگ های نرم افزار های تخصصی اصلی ارائه شده است تا کارایی آن ها را دو چندان کنند.
در این خصوص هر افزونه ای از جمله وی ری، با برخی از نرم افزار های تخصصی سازگاری داشته و با همراه شدن با آن ها کار می کند. مدل های طراحی شده در نرم افزار اصلی، برای رندرینگ به وی ری منتقل می شوند. مهم ترین این نرم افزار ها شامل موارد زیر هستند:

1
2
3
4
5
6
7
8
1

نرم افزار تری دی مکس

2

نرم افزار اسکچاپ

3

سینما فور دی

4

نرم افزار مایا

5

نرم افزار بلندر

6

نرم افزار نوکه (Nuke)

7

نرم افزار مودو (Modo)

8

نرم افزار راینو سروس

اهمیت همکاری بین Cloud و Chaos Group

هدف اصلی و مهم گروه Chaos ارائه نرم افزاری جانبی با قابلیت های بالا و گسترش موفقیت در حوزه های حرفه ای مختلف بوده است. در همین راستا، به منظور تسهیل فرایند کار با نرم افزار های مختلف و استفاده از پلاگین وی ری در آن ها، با ادغام نسخه های تحت Cloud این نرم افزار جانبی، کارایی و قابلیت های این برنامه چندین برابر شده است.
به این ترتیب کاربران می توانند به راحتی در زمینه های کاری خود، در فضای ابری کار کنند، نسخه ها را در این فضا ذخیره کنند؛ به راحتی آن ها را تغییر دهند و از همه مهم تر به راحتی مدل های خود را در پلاگین وی ری اجرا کرده و تغییرات مد نظر شان را اعمال کنند.

آیا آموزش و یادگیری کار با پلاگین وی ری ضرورت دارد؟

اگر کاربری هستید که به نحوی به کار رندرینگ و مدل سازی سه بعدی نیاز دارید و با نرم افزار های مختلفی کار می کنید، قطعا در مسیر حرفه ای خود به کار با وی ری نیاز خواهید داشت. حال در خصوص یادگیری این برنامه باید گفت که قطعا باید آموزش و یادگیری آن به صورت اصولی و درست دنبال شود.
دلیل محکمی که به شما می گوید برای یادگیری کار با وی ری و استفاده هر چه بهتر از این افزونه، قطعا به دوره های آموزشی اصولی و معتبر تصویرگران پویا اندیش نیاز دارید تا به صورت کاملا دقیق و متناسب با نوع حرفه ای که دارید، کار با افزونه وی ری را از مبتدی تا سطوح پیشرفته به صورت کاملا دقیق بیاموزید.

مطالعه بیشتر

آموزش تری دی مکس در کابینت سازی
آنتی الیاسینگ چیست؟ (مثال ها و نحوه ی تنظیم آن)
لوستر در سبک های طراحی داخلی بی نظیر
۱۲ روش کسب درآمد از هنر
نقاشی با نمک؛ چگونه می توان با نمک یک نقاشی برجسته کشید؟
انیمیشن سازی در تری دی مکس
17 روش در تصویرگری و طراحی گرافیکی در سال 2021
راه های موفقیت در عکاسی و تبدیل شدن به عکاس موفق
تفاوت ایندیزاین و ایلاستریتور در چیست؟
عدم تقارن در عکاسی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟!
ایده ژست عکس نشسته + 10 نکته طلایی برای گرفتن عکس در حالت نشسته
164 ایده عکاسی از نوزاد
پارچه ریون چیست و کاربردها و انواع آن؟
کادر بندی در عکاسی و اهمیت آن
6 نوع مختلف نقاشی که آشنایی با آن برای هنرمندان الزامی است
عکاسی به سبک مراقبه ذن به چه صورت است؟
چرا همه باید عکاسی را یاد بگیرند
ویژگی های بارز دکوراسیون خانه های ایرانی چیست؟
دیافراگم در عکاسی (Aperture): راهنمایی کامل برای مبتدیان با مثال کاربردی
نمایشگاه عکاسی زمین در یک قاب
اسکچاپ چیست ؟
نرم افزار بلندر چیست؟
بهترین ایده عکس تولد
بررسی اجمالی پنل نوار ابزار فتوشاپ و ابزارهای آن
جشنواره پاییزی ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاری بزن بریم
+