• Design Color 2 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی منزل و تاثیرات روانشناختی آن

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ ‌ها وجودِ خارجی ندارند و صرفاً حاصلِ واکنشِ ذهن و چشم انسان با موج‌ های الکترومغناطیسی هستند؛ اما نقشِ رنگ‌ ها در زندگی انسان ‌ها آن قدر پر رنگ است که نمی‌ توان زندگی را بدون آن‌ ها تصور کرد. رنگ‌ ها بر روح و روان شما تاثیر می ‌گذارند. انتخابِ رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل نیز اهمیت زیادی دارد. استفادۀ هوشمندانه و آگاهانه از رنگ در کنار جدیدترین مدل‌ های طراحی دکوراسیون داخلی، انرژی و پویایی را به خانه‌ تان هدیه می ‌کند. از آنجایی ‌که سایه ها و رنگ ‌ها تاثیر زیادی بر محیط اطرافتان دارند، اول باید خودتان و روحیات‌ تان را کاملاً بشناسید و انتظارات‌ خود را از فضای اطرافتان بدانید تا در نهایت، بتوانید خانه‌ تان را به درستی و متناسب با تمایلات خود  طراحی کنید. در این مقاله، نقش رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی را بررسی می‌ کنیم و نکاتی را درمورد چگونگی استفاده از رنگ‌ ها در دکوراسیون داخلی منزل خواهیم گفت. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

Design Color 20 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 14 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

بررسی نقش رنگ ها در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل

در ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی، باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیرید. باید رنگ (hue) و سایه (shade) درست را انتخاب کنید. یادتان باشد که اشباع رنگ می‌ تواند سایۀ رنگ ها را تغییر دهد و این نکته در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد؛ به ‌طور کلی، رنگ‌ ها به سه دسته تقسیم می ‌شوند و این دسته ‌بندی در انتخابِ تم (hue) مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌ کند. سیاه، سفید، طوسی، نقره ای، بژ، کرمی ، شیری و در این طیف، جزء دایره رنگ ‌های خنثی هستند. استفاده‌ از این رنگ‌ ها در کنار رنگ‌ های فعال و غیر فعال، تعادل را در رنگ ‌بندی خانه ‌تان برقرار می‌ کند.

رنگ‌ های فعال، براق هستند و خلاقیت و هیجان را در ذهن افزایش می ‌دهند. رنگ‌ های غیر فعال، رنگ‌ های سرد هستند. این رنگ ‌ها، ذهنتان را آرام می‌ کنند و تمرکزتان را افزایش می ‌دهند.

رنگ‌ های روشن‌ باعث می ‌شوند خانه بزرگ ‌تر به نظر برسد. رنگ‌ های تیره باعث می ‌شوند که خانه گرم‌ تر، دنج ‌تر و پر انرژی ‌تر جلوه کنند. اگر می‌ خواهید محیط اطرافتان گرم باشد، از رنگ‌ های اشباع شده با کنتراست (contrast) بالا استفاده کنید. اگر می ‌خواهید محیط تان آرام باشد، از رنگ‌ های ضعیف استفاده کنید.

برای رنگ دیوارهای خانه، از رنگ‌ های خنثی استفاده کنید. این رنگ‌ های غیر فعال، چشم اندازتان را تلطیف می‌ کنند. برای دیوار اتاق خواب، از رنگ ‌های آرامش بخش استفاده کنید. برای دیوار اتاق نشیمن، از رنگ ‌های انرژی ‌بخش، مانند نارنجی، زرد و قرمز، استفاده کنید. این رنگ ‌های پر انرژی و گرم، برای قسمت ورودی خانه نیز مناسب هستند. البته رنگ ‌های طوسی و خاکستری هم انتخاب ‌های بسیار مناسبی برای اتاق نشیمن هستند. نقش رنگ ‌ها در دکوراسیون خانه را دست کم نگیرید. رنگ‌ هایی که برای دیوار، کف خانه و دکوراسیون خانه ‌تان استفاده می‌ کنید، تاثیر شگرفی بر زندگی و روحیۀ شما خواهد داشت؛ به همین دلیل، انتخابِ رنگ‌ های مناسب، اهمیت بالایی دارد. رنگ ‌ها باید به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا هم اثرگذار باشند و هم فضا را زیبا کنند. با درکِ تئوری رنگ ‌ها و کاربردِ آن در طراحی دکوراسیون داخلی، احساس دلخواهتان را در خانه ایجاد کنید.

Design Color 147 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 19 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

اثرات روان شناختی رنگ در خانه

مغز انسان ساختار بسیار پیچیده ای دارد. طرز تفکر و نحوۀ نگرشِ او به جهان، تحت تاثیر عوامل مختلفی است. رنگ، یکی از همین عوامل اثرگذار است. رنگ ‌ها احساساتی مانند هیجان، اشتیاق یا آرامش را در انسان ایجاد می ‌کنند. آگاهی از نقش رنگ در طراحی داخلی منزل و عملی کردنِ آن، تاثیر شگرفی بر روحیه و زندگی‌ تان خواهد داشت. باید به این نکته توجه داشته باشید که تاثیر رنگ ‌ها بر همۀ آدم‌ ها یکسان نیست. عواملی مانند سن، نژاد، فرهنگ و تجربه های زندگی، بر اثرگذاری رنگ بر زندگی انسان ‌ها تاثیر می ‌گذارد. با وجود این، تاثیر رنگ بر انسان‌ ها غیر قابل انکار است.  بدون شک، هر کسی دوست دارد رنگ‌ هایی متناسب با روحیه و شخصیت خودش را برای خانه‌ اش انتخاب کند؛ برای مثال، انسان‌ های پرهیجان باید در طراحی دکوراسیون داخلی منزلشان، از رنگ‌ های قرمز یا نارنجی استفاده کنند تا احساس شادی و انرژی در وجودشان جریان پیدا کند؛ اما یک شخص خجالتی در فضایی با دکوراسیون قرمز رنگ، اصلاً احساس خوبی ندارد؛ بلکه رنگ ‌هایی مانند آبی کم‌ رنگ یا سبز روشن، متناسب با روحیۀ او هستند. طراحان دکوراسیون داخلی باید روحیات و سلیقۀ اعضای خانواده را بشناسند و بر اساس آن، رنگ‌ هایی را انتخاب کنند که متناسب با روحیۀ همۀ آن‌ ها باشد.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

رنگِ آبی جایگاه ویژه‌ ای در طراحی دکوراسیون داخلی دارد و می ‌تواند تاثیرِ عمیقی بر ذهن انسان داشته باشد. رنگِ آبی بسیار آرامش ‌بخش است؛ از این رو، گزینۀ خوبی برای اتاق خواب به شمار می آید. این رنگ برای حمام هم مناسب است. ترکیبِ رنگِ آبی با سفید، بسیار زیبا و جذاب خواهد شد؛ به‌علاوه، رنگ آبی انتخاب بسیار خوبی برای مکان‌ هایی است که در آن‌ ها، به تمرکز و آرامش نیاز داریم؛ مانند اتاق مطالعه و اتاق کار؛ البته حواستان باشد که استفادۀ بیش از حد از رنگِ آبی، می‌ تواند باعث ایجاد افسردگی شود، پس این رنگ را باید بسیار هوشمندانه به کار ببرید!

Design Color 3 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 4 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز، رنگِ آتش، خطر و قدرت است. رنگِ قرمز محرک است و سبب ایجاد هیجان و انرژی می‌ شود؛ البته نباید بیش‌ از حد، از قرمز استفاده کنید؛ چرا که زیادی محرک است. استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب، اصلاً کار عاقلانه‌ ای نیست؛ زیرا آرامش را از بین می ‌برد. رنگ قرمز اشتها را افزایش می ‌دهد، به همین دلیل، انتخاب مناسبی برای آشپزخانه است.

تاثیر رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی

کسانی که عاشق رنگ قرمز هستند؛ اما تاثیرِ شدید آن را چندان دوست ندارند، می‌ توانند با خیال راحت، رنگ نارنجی را انتخاب کنند. این رنگ جذاب و پر انرژی برای اتاق خوابِ کودکان، سالن پذیرایی، محل کار و اتاق نشیمن، بسیار مناسب است. رنگ نارنجی، نمادِ شجاعت و مهمان ‌نوازی است. این رنگ باعث می ‌شود که پر انرژی، بی‌ پروا و مهربان باشید.

Design Color 5 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 6 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

بر اساس روانشناسیِ تاثیر رنگ در فضای خانه، زرد، رنگِ گرما، خرد، خوش ‌بینی، موفقیت وهمفکری است. رنگ زرد باعث می‌ شود که محیط خانه ‌تان شاد و دوستانه به نظر برسد؛ البته در استفاده از رنگ زرد افراط نکنید؛ زیرا ممکن است حس آرامش را از خانه ببرد و فضا را بیش از حد، محرک کند. استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون آشپزخانه، قدمتی دیرینه دارد؛ چرا که باعث می ‌شود فضای آشپزخانه شاد و جذاب باشد.

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

همان طور که می ‌دانیم، سبز، رنگِ طبیعت است. رنگ سبز هم مانند رنگ آبی، سبب ایجاد آرامش می ‌شود؛ اما آرامشی عمیق‎‌ تر و دلچسب ‌تر! این رنگ، نمادِ امید، خوش‌ شانسی و فراوانی است. رنگ سبز به راحتی با دیگر رنگ‌ ها ترکیب می‌ شود. ترکیبِ رنگ سبز با رنگ سفید برای اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق کار، بسیار مناسب است. برای اتاق خواب می ‌توانید رنگ سبز را با رنگ‌ هایی مانند طلایی، زرد، قهوه ‌ای یا بژ نیز ترکیب کنید.

Design Color 7 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 8 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

ترکیبِ رنگ بنفش با بیشتر رنگ‌ ها بسیار زیبا و دلنشین می ‌شود. ترکیبِ رنگِ بنفش با سبز زمردی، بژ، زرد و صورتی کمرنگ، خانه ‌تان را بسیار زیبا و شیک خواهد کرد. این رنگ برای اتاق خواب دختران نیز بسیار ایده ‌آل است. رنگ بنفش فضای خانه را دراماتیک و بسیار شیک، جلوه گر می سازد؛ در ضمن، بنفش رنگِ وفاداری است.

تاثیر رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

رنگِ سیاه یادآورِ اهریمن، مرگ، شیون ، و در عین حال، خِرد است. در طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ سیاه را به تنهایی استفاده نمی ‌کنند؛ بلکه از آن در کنار رنگ‌ های مخالف و مکمل بهره می برند. اگر این رنگ را به‌ درستی استفاده کنید، خانه‌ تان بسیار شیک و زیبا خواهد شد؛ البته حواستان باشد که در استفاده از رنگ سیاه افراط نکنید؛ زیرا شما را غمگین می ‌کند.

Design Color 9 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
Design Color 12 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار پرکاربرد است. این رنگ، احساس جوانی، اعتماد و معصومیت را به همراه دارد. رنگ سفید باعث می ‌شود فضاهای کوچک بزرگ تر به نظر برسند؛ در ضمن، سبب ایجاد انرژی و نشاط در خانه می ‌شود؛ البته به خاطر داشته باشید که در فضاهای بسیار بزرگ، از سفید محض استفاده نکنید و حتما در کنار رنگ دیگری از آن بهره ببرید؛ چرا که استفاده از سفید به تنهایی در محیط های بسیار بزرگ، حس وهم و گنگی  ایجاد می کند.

کلام آخر

رنگ ها، جادوگری در ایجاد احساسات متفاوت هستند و به شدت می توانند بر احوالات افراد تاثیر بگذارند. نفوذ رنگ ها بر احساسات افراد، حیرت انگیز و شگرف است و می تواند آیینه ای برای جلوه گر ساختن خصوصیات روحی و اخلاقی افراد باشد. انتخاب هوشمندانه رنگ ها در دکوراسیون داخلی خانه، برای آرامش و لذت بیشتر افراد نیز از این قاعده مستثنی نیست و می تواند فضایی متفاوت تر و دل انگیزتر را برای اهل خانه فراهم آورد. با انتخابی مناسب و ظریفانه، محیط زندگی تان را سرشار از آرامش، انرژی و زیبایی سازید!

Design Color 109 - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی
dekorasion dakheli - نقش رنگ و رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های دکوراسیون داخلی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

انسان ‌ها آن قدر پر رنگ است که نمی‌ توان زندگی را بدون آن‌ ها تصور کرد. رنگ‌ ها بر روح و روان شما تاثیر می ‌گذارند. انتخابِ رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل نیز اهمیت زیادی دارد.

استفادۀ هوشمندانه و آگاهانه از رنگ در کنار جدیدترین مدل‌ های طراحی دکوراسیون داخلی، انرژی و پویایی را به خانه‌ تان هدیه می ‌کند. از آنجایی ‌که سایه ها و رنگ ‌ها تاثیر زیادی بر محیط اطرافتان دارند، اول باید خودتان و روحیات‌ تان را کاملاً بشناسید.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

رنگ های تیره و روشن چه تا رنگ‌ ها به سه دسته تقسیم می ‌شوند و این دسته ‌بندی در انتخابِ تم (hue) مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌ کند. سیاه، سفید، طوسی، نقره ای، بژ، کرمی ، شیری و در این طیف، جزء دایره رنگ ‌های خنثی هستند.

رنگ‌ های روشن‌ باعث می ‌شوند خانه بزرگ ‌تر به نظر برسد. رنگ‌ های تیره باعث می ‌شوند که خانه گرم‌ تر، دنج ‌تر و پر انرژی ‌تر جلوه کنند.

رنگ ‌ها احساساتی مانند هیجان، اشتیاق یا آرامش را در انسان ایجاد می ‌کنند. آگاهی از نقش رنگ در طراحی داخلی منزل و عملی کردنِ آن، تاثیر شگرفی بر روحیه و زندگی‌ تان خواهد داشت. باید به این نکته توجه داشته باشید که تاثیر رنگ ‌ها بر همۀ آدم‌ ها یکسان نیست.

رنگِ آبی جایگاه ویژه‌ ای در طراحی دکوراسیون داخلی دارد و می ‌تواند تاثیرِ عمیقی بر ذهن انسان داشته باشد. رنگِ آبی بسیار آرامش ‌بخش است؛ از این رو، گزینۀ خوبی برای اتاق خواب به شمار می آید.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+