• fashion designe 2 - یک طراح مد چه می کند؟

یک طراح مد چه می کند؟

یک طراح مد، انواع لباس ها از جمله لباس شب، کت، شلوار، دامن و سایر لوازم مانند کفش، کیف دستی را برای مشتریان خود خلق می کند. او می تواند در طراحی لباس، سایر لوازم مرتبط با آن و یا حتی در بیش از یک حوزه فعالیت داشته باشد.

برخی از طراحان مد تنها بر تولید لباس برای تلویزیون، فیلم و یا تولیدات تئاتر تمرکز می کنند. تحقیق در مورد سبک ها و دوره های مختلف در طراحی لباس باعث می شود که تولیدات فیلم و تئاتر واقعی تر به نظر برسد.

اگر امیدوار هستید که به یکی از اعضای کلوین، ورا و یا تامی تبدیل شوید، به دلیل رقابت سخت و فشرده این شانس برای شما کم خواهد بود. برخی از طراحان به برندهای خانگی تبدیل شده اند، با وجود آن بیشتر آن ها برای عموم مردم ناشناخته اند و در پس نام برندهای شناخته شده و محبوب گم می شوند.

هرچند که راه یابی به ابرشرکت های مد بسیار سخت و گاهی حتی غیر ممکن به نظر می رسد؛ با وجود آن برای شما این شانس وجود دارد که به عنوان یک طراح مد شغل بسیار خوبی پیدا کنید، چرا که این صنعت پتانسیل های بسیار زیادی دارد. صنعت مد در شهرهای بزرگی مانند نیویورک و لس آنجلس متمرکز شده است.

به عنوان یک طراح جدید، احتمالا باید به عنوان کارمند شخصی که تجربه زیادی دارد آغاز به کار کنید. کسانیکه الگو می کشند و یا دستیاران طراحی نمونه ای از افرادی هستند که به تازگی در این صنعت مشغول به کار شده اند. پس از کسب سال ها تجربه شما می توانید رئیس دپارتمان طراحی و یا یکی از طراح اصلی شوید.

fashion designe 04 - یک طراح مد چه می کند؟
fashion designe 21 - یک طراح مد چه می کند؟

مسئولیت ها و وظایف یک طراح مد

اگر می خواهید در این حرفه مشغول به کار شوند باید اقدامات زیر را انجام دهید:

نمونه های جدید لباس و سایر لوازم جانبی را طراحی کنید، بکشید و توسعه دهید و سپس آن ها را در برگه ثبت کرده و روی کاغذ بیاورید.

در همایش ها و نشست های مختلف برای توسعه خط تولید و همچنین برای مباحثه در خصوص طراحی ها شرکت کنید. به طور منظم خط تولید و مفاهیم مرتبط را بررسی کنید.

تحقیق و بررسی یکی از ابزار کار شما است، شما با تحقیق می توانید جدیدترین فرصت ها در ارتباط با شرکت های مشتری مدار را شناسایی کنید.

طراحی های جدید و سبک های مناسب را مطابق با استاندارد های لازم برای تولید انبوه بررسی کنید.

تمام اقدامات لازم را برای به دست آوردن اجزای مورد نظرتان لیست کنید.

با یک تیم طراحی که با فروشندگان در زمینه های متفاوت طراحی، تولید و دیگر ملزومات در ارتباطند همکاری کنید.

دستمزد یک طراح مد

دستمزد یک طراح مد با توجه به تجربیات، سطح دانش، تحصیلات، گواهینامه هایی که دریافت کرده است، منطقه ای که طراح در آن فعالیت می کند و فاکتورهای دیگرمتفاوت است.

میانگین دستمزد به صورت سالانه: 67420 دلار (32.41 دلار در هر ساعت)

دستمزد سالانه 10 درصد برتر: بیش از 135490 دلار در سال (65.14 دلار در هر ساعت)

دستمزد ده درصدی که در پایین ترین سطح قرار دارند: کمتر از 33910 دلار (16.30 دلار در هر ساعت)

این ارقام از دفتر آمار آمریکا در سال 2017 به دست آمده است و در سایر کشورها متفاوت است. شاید در کشور شما طراحی مد به اندازه کشورهایی که در این زمینه پیشگام هستند پیشرفت نکرده باشد، با وجود آن در نظر داشته باشید که نیاز به پوشش و علاقمندی به زیبایی در تمامی افراد وجود دارد و همین امر شما را به سوی جلو هل می دهد.

fashion designe 4 - یک طراح مد چه می کند؟
fashion designe 009 - یک طراح مد چه می کند؟

تحصیلات، آموزش و گواهینامه ها

برای اینکه یک طراح مد باشید لزوما نباید مدرک دانشگاهی داشته باشید، اما این به آن معنی نیست که شما نباید مدارک مرتبط را دریافت کنید.

آموزش های رسمی: در حالی که نیازی نیست شما مدرکی در این زمینه داشته باشید، اما بسیاری از رقبای شما مدرک کاردانی و یا کارشناسی در زمینه طراحی مد و یا سایر رشته های وابسته را دارند. به عنوان یک مساله اصلی در زمینه طراحی مد، شما باید دوره هایی را در خصوص رنگ، بافت پارچه، خیاطی، کشیدن الگو و طراحی با کامپیوتر (CAD) بگذرانید و در مورد انواع مختلف لباس، مانند لباس مردانه، لباس زنانه، کفش و … چیزهایی بیاموزید.

علاقه مندان باید دانش و تخصص لازم برای ورود به این رشته کسب کنند. هنر جویان می توانند در رشته های مرتبط موجود در دانشگاه های کشور تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های طراحی مد و لباس را بگذرانند تا از این طریق هر آنچه را که به آن نیاز دارند بیاموزند.

دانش آموزانی که به این شغل علاقه زیادی دارند، می توانند پس از گذراندن سال اول متوسطه وارد رشته طراحی و دوخت در فنی و حرفه ای شوند و در صورت تمایل در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

کار آموزی: از آنجا که کارآموزی بر معلومات حاصله از کلاس می افزاید بسیار ارزشمند است. همچنین شما می توانید با کار کردن به عنوان یک دستیار برای یک طراح مد تجربیات بسیار زیادی کسب کنید.

مهارت ها و شایستگی های یک طراح مد

علاوه بر مهارت های فنی که شما در کلاس و یا هنگام کارآموزی و دستیاری می آموزید، چندین مهارت سخت و آسان وجود دارد که شما باید برای موفقیت در این حرفه و کسب و کار بیاموزید، از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

سواد رایانه ای: بسیار مهم است که در استفاده از نرم افزار هایی مانند ” ادوب فوتوشاپ”، ایلوستریتور” و “مایکروسافت آفیس” مهارت داشته باشید.

خلاقیت: شما باید ایده هایی را برای تولید محصولات جدید داشته باشید، در واقع باید قادر به تولید محصولات خلاقانه و جدید باشید.

توانایی هنری: یک طراح باید بتواند یک ایده را به یک طرح و تصویر ملموس و سرانجام به نمونه ای که شبیه محصول نهایی باشد تبدیل کند. همچنین شما باید حسی بسیار قوی به سبک ها و رنگ ها داشته باشید.

fashion designe 7 - یک طراح مد چه می کند؟
fashion designe 5 - یک طراح مد چه می کند؟

مهارت های ارتباطی: طراحان معمولا به صورت تیمی کار می کنند. آنها باید بتوانند با دیگران ارتباط و تعامل خوبی برقرار کنند و این به آن معنا است که باید در گوش دادن، صحبت کردن و داشتن تعامل با دیگران مهارت داشته باشید.

به جزئیات توجه کنید: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که در دیدن جزئیات رنگ و بافت پارچه بهتر عمل کنید.

اشتیاق: شما باید چیزهای بسیار زیادی یاد بگیرید و همچنین با سایر اعضای تیم همکاری کنید، بنابراین باید برای یادگیری اشتیاق داشته باشید. این حرفه نیز مانند سایر حرفه ها سختی های بسیاری دارد و اگر علاقمند نباشید نمی توانید مهارت های لازم را فراگیرید.

تفکر خلاق: اگر تفکر خلاق داشته باشید بسیار به شما کمک می کند، شما با استفاده از این ویژگی قادر به شناسایی گرایش های متفاوت خواهید بود.

انعطاف پذیری: داشتن میل انعطاف پذیری با توجه به مسئولیت های شغلی متفاوت بسیار حائز اهمیت است.

امکان مسافرت: کسانیکه که می خواهند در این حرفه فعالیت کنند باید بتوانند خود را برای سفرهای داخلی و خارجی آماده کنند، چرا که با شرکت در همایش ها و نشست ها می توانند اطلاعات مناسبی را کسب کنند. همچنین شاید مجبور باشند که در کلاس هایی خارج از محدوده زندگی خود شرکت کنند.

چشم انداز شغلی

آمار نشان می دهد که چشم انداز رشد، برای طراحانی که به دنبال شغلی در ارتباط با صنعت پوشاک هستند در دهه آینده نسبت به سایر مشاغل و صنایع، سرعت کمتری خواهد داشت.

انتظار می رود که اشتغال طراحان مد در طول ده سال آینده تنها حدود 3 درصد افزایش یابد که کند تر از میزان رشدی است که برای تمامی مشاغل در بازه زمانی سال 2016 تا سال 2026 پیش بینی شده است. پیش بینی می شود که این میزان رشد برای سایر فعالان حوزه هنر و دیگر طراحان در طول ده سال آینده 4 درصد باشد.

این نرخ رشد با پیش بینی 7 درصدی دیگر مشاغل مقایسه می شود. با توجه به افراد جویای کار به نسبت فرصت های شغلی موجود رقابت بسیار تنگاتنگ است. اگر به صورت آکادمیک و حرفه ای آموزش دیده باشید، نمونه کارهای خوب و قوی داشته باشید و از تجربه کافی نیز در این صنعت برخوردار باشید احتمال استخدام شما در شغل مورد نظرتان افزایش می یابد.

fashion designe 06 - یک طراح مد چه می کند؟

چگونه می توان شغل مناسبی را به دست آورد؟

درخواست دهید

به منابع جستجوی شغل مانند نیازمندی های همشهری و یا دیگر منابع رجوع کنید. همچنین می توانید به وب سایت شرکت های طراحی پوشاک و لوازم جانبی مراجعه کنید و ببینید که آیا موقعیت شغلی مناسبی متناسب با شرایط شما در لیست درخواست دارند یا نه. اگر در مدرسه و یا دانشگاه در این زمینه تحصیل کرده اید سری به مرکز راهنمایی شغلی آن محل بزنید و از دوستان، استادان و مسئولین آن بخش راهنمایی بخواهید.

سوالات متداولی را که معمولا در مصاحبه های شغلی پرسیده می شود را با خود مرور کنید، در خصوص شرح وظایف خود و کارهایی که باید انجام دهید مطالعه کنید. با کسب اطلاعاتی در خصوص کارفرمای احتمالی خود و شرح وظایفتان می توانید خود تان را برای فرصت شغلی به دست آمده آماده کنید. شما می توانید یک پروژه فصلی کوچک انجام دهید و با ارائه آن به کارفرما خلاقیت خود را به نمایش بگذارید.

fashion designe 75 - یک طراح مد چه می کند؟
fashion designe 25 - یک طراح مد چه می کند؟

به دنبال یک فرصت باشید تا داوطلبانه طراحی مد کنید

برخی از سایت ها و شرکت ها به دنبال کسانی هستند که به صورت داوطلبانه کار طراحی مد انجام می دهند، شما می توانید با آنها تماس بگیرید و به صورت داوطلبانه کارهای خدمات طراحی مد را انجام دهید. با یک جستجوی ساده در نت می توانید به این شرکت ها دسترسی یابید. به عنوان مثال برخی از شرکت ها در این صنعت بسیار شناخته شده هستند و شما اگر بتوانید به عنوان داوطلب در آنجا مشغول به کار شوید نه تنها رزومه بسیار خوبی برای شما خواهد شد، بلکه می توانید کسب تجربه کنید و کار یاد بگیرید.

از اینترنت کمک بگیرید

می توانید با استفاده از اینترنت از طراحان مد با تجربه کمک بگیرید. حتی می توانید به صورت آنلاین در برخی از سایت ها کارآموزی کنید. همچنین در این سایت ها می توانید به عنوان داوطلب مشغول شوید که به طور کامل با کار آموز فرق دارد. با این کار می توانید علاوه بر کسب تجربه با شرکت های بزرگ این صنعت و صنف نیز در ارتباط باشید.

اعداد و ارقامی که در این مقاله ارائه شده است از سوی اداره آمار آمریکا ارائه شده است. شرایط در شهرها و کشورهای مختلف متفاوت است. در هر کشوری با توجه به شرایط فرهنگی شرایط برای کسب و کارهای مختلف متفاوت است و این اعداد و ارقام در کشور ما بسیار متفاوت است. هرچند که مد در ایران تاریخچه طولانی دارد، با وجود آن این صنعت در کشور نو پا است؛ در عین حال که نوپا بودن صنعت مد موجب بروز مشکلاتی برای ما می شود، در همان حال این مساله می تواند برای طراحان ما یک امتیاز محسوب شود، چرا که هنوز بازار اشباع نشده است و تشنه است. با این تفاسیر امروزه به طراحی لباس بیش از پیش توجه شده است و افراد بیشتری به این سمت و سو کشیده شده اند.

برخی از کارشناسان براین باورند که با ورود مد غرب به کشور فرهنگ ما در حال نابودی است؛ چرا که لباس و سبک پوشش نشان دهنده بخشی از فرهنگ ما است. طراحان لباس می توانند در این راستا بی نظیر عمل کنند. اگر طراحان لباس به درستی آموزش دیده باشند می توانند طرحی متناسب با فرهنگ و پیشینه تاریخی کشور ارائه کنند. طراحان می توانند مدل ها و سبک های مختلف را پیاده کنند و هر گونه سلیقه ای را راضی کنند. در نظر داشته باشید که طراحی مد برای سرگرمی نیست و یک صنعت بسیار بزرگ است و می تواند اشتغال زایی کند.

fashion designe 887 - یک طراح مد چه می کند؟
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 - 110 111 28
+