• Dior e2 - دیور Dior

دیور

کریستین دیور، برندش را در سال 1947 در پاریس بنیان نهاد و از آن زمان تا به حال، این برند میزبان برخی از تاثیرگذارترین نام ‌ها در صنعت مد بوده است؛ اما تاریخچه این خانه مد چیست و از کجا آغاز شد؟ با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

دیور که بود؟

دیور، یکی از معروف ترین کوتور (خیاط لباس های زنانه) ، 21 ژانویه سال 1905  در شهر گرانویل دیده به جهان گشود و در 24 اکتبر سال 1957  در ایتالیا  دیده از جهان بست. دیور، از عطر و لباس زیر زنانه گرفته تا لباس های فاخر و خوش نقش را برای زنان، با ظرافت طراحی می کرد و این رویه تا امروز نیز ادامه دارد. پاریس، اولین مکانی بود که او برای شروع حرفۀ خود در هنر و صنعت مد برگزید. علی رغم زندگی کوتاه هنری او که 14 سال طول کشید، دیور انقلابی در این صنعت پدید آورد و در سال 1957، بیش از نیمی از صادرات لباس فرانسه از این کمپانی بود.

تاریخچه خانه مد دیور

امروزه، خانۀ مد دیور با طراحی لباس‌ های فشن، اکسسوری ‌ها، عطر و محصولات زیبایی، تعریف می ‌شود؛ اما زمانی که کریستین دیور، برندش را در سال 1947 راه ‌اندازی کرد، فقط روی یک چیز متمرکز بود:‌ “ارائۀ تعریفی مجدد از شیوۀ لباس پوشیدن خانم ‌ها!” نام ‌هایی که در لباس، مدیریت هنری و خلاقیت، او را به چنین موفقیتی رساندند، همگی از جمله پیشگامان صنعت مد بوده ‌اند و هر شخص که به عنوان یک مدیر یا طراح در شرکت دیور انتصاب می ‌شد، عاقبش منتهی شدن به یک عصر جدید در زیبایی ‌شناسی پوشاک بود.

روز دوازدهم فوریه سال 1947 ، کریستین دیور( کسی که تعلیم‌ دیدۀ دو چهرۀ افسانه ‌ای، به نام های”رابرت پیگِت و لوسین لیلانگ” در طراحی مد بود) ، یک مجموعه 90 تکه ‌ایِ متاثرکننده را در خانۀ پاریسی ‌اش، در خیابان مونتاژن، به ویراستان مجله ارائه داد. این مجموعه که عنوانِ ‌متناسبِ «چهره جدید» را یدک می ‌کشید، واکنشی به پایان جنگ جهانی و جیره ‌بندی ‌ها بود. نیمرخ ‌ها ساختار داشتند، کمر‌ها تعریف‌ شده بودند، دامن ‌ها پوشیده و لباس ‌های زنانه، هر کدام (به طور متوسط) با 20 یارد پارچه دوخته شده بودند و این نمادی از  رویکردی سخاوتمندانه بود که در مقایسه با روشی که در طول جنگ جهانی دوم به کار گرفته می ‌شد، به تصویر کشیده شده بود. دیور یک ‌شبه به موفقیت رسید.

موفقیت های دیور

توانمندسازی زنان درون چهارچوب کاری دیور، به پیروزی رسید و وقتی او اولین عطرش را در سال 1947 روانه بازار کرد، نامش را از روی نام خواهرش گرفت. در سال 1950، دیور مسئول طراحی تمام لباس‌ های مارلین دیتریش، بازیگر اصلی زن در فیلم “ترس صحنه، اثر آلفرد هیچکاک شد. لباس ‌ها و ظاهر دیتریش، نمایانگر سبک مخصوص برند دیور بود و شامل سوزن ‌دوزی‌ های ظریف و موشکافانه در خط کمر،  شنل‌ های پرحجم، و دامن ‌های گنبدی‌ شکل می‌ شد که برای لاغر نشان دادن ساق پا، این‌ گونه طراحی می‌ شدند؛ همچنین چهره های مشهوری چون مرلین مونرو، الیزابت تیلور، آواگاردنر و بسیاری از زنان جذاب و بنام دیگر، تنها از برند او استفاده می کردند.

دیور در همان سال، اولین کتابش را نیز به چاپ رساند:‌” من یک کوتور هستم (کوتور به معنی طراح و خیاط لباس سفارشی، به ویژه برای خانم‌ ها است) و این جمله مشهور را بر زبان راند:‌ «دلم می‌خواست یک معمار شوم. کوتور بودن به این معنا بود که هنوز هم باید از قواعد معماری پیروری کنم.»

در سال 1957،‌ دیور دچار حمله قلبی شد و از دنیا رفت؛ اما پیش از این اتفاق، او تنها خیاط فرانسوی بود که توانسته بود سر از مجله تایم  در بیاورد. بعد از مرگ دیور، دستیار ارشد او ( یک طراح بااستعداد 21 ساله، به نام یویس سنت لورن ) امور شرکت را در دست گرفت.

 • Dior 451 - دیور Dior

سنت لورن، دیور را در مسیر جدید و غیرمنتظره‌ ای به محبوبیت رساند. مجموعه اول او با عنوان خط تراپیز، از  کمرهای تنگ در لباس ‌ها گذر کرد و نیمرخ‌ های سایز بزرگی را ارائه داد که به جای به‌ نمایش گذاشتن فرم بدن زن، آن را مخفی می ‌کرد. زمانی که سنت لورن در سال 1960 ، به جنگ استقلال الجزایر فرا خوانده شد، شرکت، با آغوش باز از جایگزینش، یعنی مارک بوهان استقبال کرد. او که به خاطر حساسیت‌ های ظریف و نفیسش شناخته ‌شده بود، موفق شد شهرت زنانه این خانه مد را بازپس بگیرد.

بین سال ‌های 1967 و 1975، برند دیور از نظر اندازه، رشد قابل ‌توجهی را تجربه کرد: مجموعه‌ های آماده برای استفاده معرفی شدند، اولین فروشگاه دیور بچگانه در پاریس افتتاح، و کریستین دیور مردانه با موفقیت راه ‌اندازی شد. فروشگاه ‌هایی در لندن، نیویورک و هنگ‌کنگ افتتاح شد و زمانی که ژیانفرانکو فری در سال 1989 به عنوان مدیر طرح دیور منصوب شد، بوهان، نه ‌تنها یک خانه مد شناخته ‌شده در سطح جهان را به او تحویل داد، بلکه مسئولیت بزرگ و دشواری را نیز بر گردنش نهاد.

فری این چالش را با کمال میل پذیرفت و طولی نکشید که خطوط لباس سفارشی و آماده دیور ، آن قدری قدرت پیدا کردند که هر کدام، به صورت جداگانه و مستقل اعلام موجودیت کنند. خط اصلی هم به کوتور کریستین دیور تغییر نام داد.

جان گالیانو و رهبری برند دیور

جان گالیانو ، نفر بعدی بود که در سال 1996 ، رهبری برند دیور را بر عهده گرفت و زمانی که پرنسس دیانا، اولین لباسِ سفارشیِ طراحی‌ شده به دست او را بر تن کرد، سر از تیتر اول روزنامه‌ ها در آورد. راه ‌اندازی خط تولید کیف های خورجینی نیز که حالا خاص برند دیور شده‌ اند ، یکی از افتخارات او برای این برند به شمار می آید. البته یک ایراد از این رویکرد گرفته می‌ شد و آن این بود که مجموعه ‌های او نمایشی بودند و بیشتر جنبۀ هنری داشتند تا اینکه پوشیدنی و قابل استفاده باشند. او با عکاس مشهور، نیک نایت، همکاری کرد تا کمپین ‌های جسورانه و تاثیرگذاری خلق کند و از نکات جنسی و گاه بی ‌ارزش هم در کارهایش بهره می ‌برد. علیرغم درخششی که گالیانو در ابتدا از خود نشان داده بود، بعد از اخراجش (به خاطر حرف ‌های ضد یهودی که در حالت مستی زده بود) برند دیور را تا حدودی زیر سوال برد.

راف سیمونز و مدیریت برند دیور

شاید در واکنش به این اتفاق بود که جایگزینِ گالیانو، “راف سیمونز “، کاری کرد تا از همان روز اول کاری ‌اش در سال 2012، متفاوت با مدیران هنری قبلی دیور به نظر برسد. مجموعه ‌های سیمونز هم به همان‌ اندازه درخشان بودند؛ اما به خوبی درک نمی ‌شدند. مجموعه ‌های هنرمندانه او ، هم زیبا و هم پوشیدنی بودند و اغلب سلبریتی ‌ها را به خود جلب می‌ کردند که از جمله می‌توان به جنیفر لارنس و ریحانا اشاره کرد.

ماریا گرازیا شیوری اولین رهبر زن برند دیور

زمانی که سیمونز ، دیور را ترک کرد، مباحثه ‌های بسیاری بر سر نفر جایگزین او درگرفت. دو گزینه که بیشتر از همه در موردشان صحبت می‌ شد، ریکاردو تیسی (که حالا مدیر برند بربری است) و فوبی فیلو بودند. البته در انتها، این ماریا گرازیا شیوری بود که به اولین رهبر زن برند دیور در سال 2016 تبدیل شد و تا به امروز هم این منصب را بر عهده دارد.

شیوری در تابستان سال 2018، در جایی گفته است:‌ «من به این ‌خاطر اینجا نیستم که یک زنم، من به این خاطر اینجا هستم که در کارم واردم!» او یک رویکرد عینی،‌ غیرپوزش خواهانه و برگرفته از پوشاک خیابانی دارد که ظاهرشان چیزی کم از نیمرخ‌ های اصیل و ظریفِ‌ ابداع‌ شده توسط برند دیور ندارد.

شیوری ثابت کرد که پیام اولیه کریستین دیور –  توانمندسازی زنان – حتی 70 سال بعد از افتتاح برند نیز جریان دارد و حالا قرار است در تک ‌تک زنان مدرن نیز طنین بیندازد!

 • Dior e4 1 - دیور Dior
 • حقایقی در خصوص دیور که شاید ندانید!
 • قبل از اینکه دیور به حرفۀ مد مشغول شود، آرزوی معماری را در سر می پرواند و این در حالی بود که خانواده اش می خواستند او وارد سیاست شود. او به خواستۀ خانواده اش عمل کرد و رشتۀ تحصیلی سیاسی را برگزید؛ اما از آنجا که این رشته برای او هیچ جذابیت وکششی نداشت، از آن خارج شد و در سال 1928 ، تصمیم به گشایش یک گالری هنری کرد. در گالری های هنری او ، آثار هنرمندان مشهوری چون پابلو پیکاسو ، مارسل دوشان ، من ری ( امانوئل رادینسکی)، جوآن میرو و بسیاری دیگر به نمایش گذاشته شد. در یکی از گالری های هنری ، وی حتی نقاشی «تداوم حافظه»، اثر سالوادور دالی را نیز که برای اولین بار در شهر پاریس به نمایش درمی آمد، در معرض دید عموم قرار داد.
 • فمنیست ها آثار او را دوست نداشتند و نمی پسندیدند. از آنجا که دیور کشش خاصی به معماری ( خطوط، فرم ها، اشکال و حجم) داشت، به اصول هندسی آن نیز بسیار توجه و آن ها را وارد طرح هایش می کرد؛ به همین دلیل، تمام الگوهای او از انحنا و برجستگی های اندامی برخوردار بود؛ از همین رو، فمینست ها این نوع طراحی و معذب سازی زنان را در نوع پوشش نمی پسندیدند. از نظر این گروه، در حالی که کوکوشنل قصد داشت در طرح هایش به زنان آزادی پوشش و راحتی ببخشد؛ دیور در پی معذب ساختن و نمایش اندام آن ها بود.
 • عطر دیور برگرفته از نام خواهر دیور است. از آنجا که خواهر او در خلال جنگ جهانی دوم، عضو گروه مقاوت فرانسه در مقابل نازی ها بود، به اسارت گشتاپو در می آید و به اردوگاه کار اجباری فرستاده می شود و تا سال 1945 در آنجا باقی می ماند. دیور این عطر را به افتخار و احترام خواهرش نام گذاری کرد.
  رایحۀ این عطر ، یادآور عطر گل هاست و این به زمانی بازمی گردد که آن ها روزگارشان را در جنوب فرانسه ، شهر گراس، دیار گل ها،  سپری می کردند.
 • یکی از مهم ترین دیدگاه های دیور، هماهنگ سازی خود با زمان بود. او بسته به زمان و دوره ای که در آن بود، خلاقیت های خود را ارائه می داد؛ برای مثال، در دوره ای خاص که برابر با پایان جنگ جهانی دوم بود، شروع به طراحی لباس هایی برای افزایش شادی و اعتماد به نفس مردم کرد. در این مجموعه که کرولا نام داشت، الهام پذیری از گل ها به وضوح مشهود بود و زنانی که لباس های این مجموعه را می پوشیدند؛ مانند لاله هایی جوان به نظر می رسیدند. پس از آن، او مجموعۀ En 8 را به جهان مد ارائه داد که تاکیدش بر نمایان سازی برجستگی ها و منحنی های اندام زنانه بود؛ چراکه امید داشت روحیۀ اغواگری را به زنانی که اعتماد به نفس و غرورشان را در دورۀ سرشار از ناامنی و اضطراب جنگ از دست داد ه بودند، بازگرداند.
 • کیف لیدی دیور، یکی از معروف ترین طرح های دیور است . دیور اولین بار این کیف را در سال 1995 عرضه کرد و این طرح به دلیل ادای احترام به پرنسس دیانا به لیدی دیور شهرت یافت؛ چرا که  پرنسس انگلیس، پس از هدیه گرفتن این کیف از بانوی اول فرانسه، به ندرت بدون در دست داشتن این کیف دیده می شد و تقریبا همیشه از این مدل استفاده می کرد.

درباره فیلا FILA

 • Dior 41 - دیور Dior
khayati - دیور Dior

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های خیاطی

tarahi lebas logo callto - دیور Dior

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+