برند زارا (ZARA)

زارا (ZARA)
لباس های برند زارا

چطور برند زارا به بزرگ ترین خرده فروش مد در دنیا تبدیل شد؟‌

یک آینۀ دیجیتالی که به شما این امکان را می‌ دهد بدون اینکه واقعا لباسی را از روی قفسه ‌ها بردارید، آنها را بر تن کرده و امتحان کنید ، سپس بدون اینکه یک فروشنده حضور داشته باشد، با سیستم سلف سرویس، هزینه لباس را بپردازید و تگ آن را بکنید و از فروشگاه خارج شوید.این آینده یک خرده ‌فروشی پوشاک در مقابل چشمان شماست! همۀ این ‌ها در اتاقی سرشار از فناوری روز دنیا، واقع در یک مجتمع صنعتی بزرگ در آرتیکسو، شهری کوچک در شمال اسپانیا و در برند زارا جای گرفته ‌اند.

از بیرون، این ملک صنعتی، آن ‌چنان متفاوت با مجموعه‌ دفاتر، انبارها و کارخانه‌ های استاندارد و رایج در بریتانیا به نظر نمی ‌رسد؛ اما اینجا، خانۀ بزرگ‌ ترین خرده‌ فروش مد در دنیاست، شرکتی که مرزهای انتظارات خریداران از یک فروشگاه پوشاک شیک و لوکس را جا به ‌جا کرده است.

خرید محصولات برند زارا

این تنها یک نیم ‌نگاه به دنیای Inditex، مالک زارا است – شرکتی که به هیچ وجه تبلیغ نمی ‌کند؛ اما محصولاتی را در اروپا تولید می ‌کند و عمدتا به مدیران فروشگاهی خود وابسته است.
ایندیتکس، به شدت تحت حفاظت و مراقبت است، و میراث ارزشمندِ موسس خود، یعنی آمانشیو اورتِگا به شمار می‌ رود؛ کسی که در سال 1936 در شمال اسپانیا، در خانواده‌ ای فروتن به دنیا آمد و امروزه، سومین مرد ثروتمند دنیا به شمار می‌ رود.
ارتگا و شریک تجاری ‌اش، روزالیا میرا، اولین فروشگاه خود را در شهر کورونا، نزدیک به آرتیکو، در سال 1975 افتتاح کردند. آن ها می ‌خواستند نام فروشگاه را بر اساس فیلم مورد علاقه‌ شان، زوربای یونانی، زوربا بگذارند؛ اما یک بار، در پایینِ همان خیابان، همین نام را برای خودش انتخاب کرده بود، پس به همین دلیل، ارتگا و میرا مجبور شدند دست به خلاقیت بزنند.
با توجه به اینکه نام زوربا قبلا برای فروشگاهی انتخاب شده بود و آن ها می‌ خواستند بیشترین حروفِ این اسم را به کار برده باشند، به نام زارا رسیدند، برندی که امروزه در هر گوشه ‌ای از دنیا به چشم می‌ خورد.

محصولات برند زارا

این انعطاف ‌پذیری و کارآمدی در قلب ایندیتکس، شرکتی که از زارا جان گرفت و حالا 6500 فروشگاه در 88 کشور متفاوت دارد و شامل هفت برند دیگر از جمله برشکا، پول اند بیر، و ماسیمو دوتی هم می‌ شود، به قوت خودش باقی مانده است.
مدل کسب و کاری که به وسیلۀ ارتگا ساخته شد، منحصر به فرد است. فروشگاه‌ های زارا در سرتاسر دنیا، هفته ‌ای دو بار، جنس‌ هایی را تحویل می ‌گیرند و محصولاتی که در مرکز اصلی این برند در آرتیکسو  طراحی می ‌شوند، سه هفته بعد به دست فروشگاه‌ ها می‌ رسند.
سرعتِ خسته‌ کننده و نفسگیری است؛ اما باید بدانید که بین 52 تا 55 قطعه لباس، در بازارهای حوالی مرکز اصلی، یعنی در اسپانیا، پرتغال، ترکیه و مراکش تولید می شوند، نه در آسیا.

این مدل را معمولا به عنوان فست فشن تشریح می ‌کنند؛ اما پابلو ایسلا، مدیر ارشد اجرایی و رئیس این شرکت، اصرار دارد که ایندیتکس بسیار فراتر از این ‌هاست.
او توضیح می ‌دهد:‌ «این تعریف برای تمام اتفاقاتی که در ایندیتکس می ‌افتد واقعا کم است.
شما فقط فروشگاه ­ها را می ­بینید و نمی ­توانید تصور کنید که پشت آنها چه می ­گذرد.» اگر رازی برای موفقیت ایندیتکس باشد، همین ارتباط بین فروشگاه ­ها، طراحان اختصاصی و کارخانه­ های آن است.

تاریخچه برند زارا

هفته ­ای دو بار، یک مدیر فروشگاه، سفارشی را برای اچ کیو ارسال می­ کند. این بر اساس داده­ های فروش برای آن فروشگاه است؛ اما مدرکی هم برای سلایق و علایق مشتری ­ها به شمار می­ رود، سپس تیم تجاری، سفارش را دریافت، محصولات جدیدی را به آن اضافه و تقاضا را با سایر فروشگاه ­ها، متعادل ­سازی، و بعد آن را به مرکز تولید ایندیتکس ارسال می­ کند. در طول دو روز، سفارش به فروشگاه تحویل داده می ­شود.

در همین زمان، تیم تجاری، رابطه ­اش را با طراحان اختصاصی حفظ می ­کند، طراحانی که درست در کنار دفاتر در ایندیتکس اچ کیو اقامت دارند.
زمانی که ترندهای فروش شناسایی می ­شوند – یا بر اساس شواهد در فروشگاه ­ها  یا بر اساس کت واک ­ها – تیم تجاری با طراحان همکاری می ­کند تا محصولات جدیدی را برای برآورده ­سازی نیازهای جدید توسعه دهند، سپس مدهای جدید در میزان نسبتا کم تولید می ­شوند تا اگر از آن ها استقبال شد، به تولیدشان ادامه دهند و اگر کسی مشتاق خریدنِ آن ها نبود، شرکت ضرر زیادی متحمل نشود.

برند زارا

در سال 1988، شرکت شروع به گسترش بین ­المللی خود کرد و این کار را از پورتوی پرتغال شروع کرد. در سال 1989، زارا وارد ایالات متحده هم شد و سپس در سال 1990 فروشگاهی در فرانسه افتتاح کرد.
در طول دهه 90 میلادی، زارا به سمت مکزیک، یونان، بلژیک و سوئد هم رفت و در اوایل دهه 2000، اولین فروشگاه­ های خود را در ژاپن،سنگاپور، روسیه، مالزی، چین، مراکش، استونی، مجارستان، رومانی، فیلیپین، کاستاریکا ، اندونزی، کره جنوبی، هندوستان، تایوان ، افریقای جنوبی و استرالیا، افتتاح کرد.

زارا

در سپتامبر  سال 2010، زارا دست به راه­ اندازی اولین بوتیک آنلاین خود زد. وبسایت این برند کارش را در اسپانیا، بریتانیا، پرتغال، ایتالیا، آلمان و فرانسه شروع کرد. در نوامبر همان سال، زارا آنلاین خدمات خودش را به 5 کشور دیگر هم گسترش داد: استرالیا، ایرلند، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ.
فروشگاه ­های آنلاین، کارشان را در سال 2011 در ایالات متحده نیز آغاز کردند و در سال 2013، نوبت به روسیه و کانادا رسید.
در سال های بعد تا سال 2017، مردم رومانی، مکزیک، کره جنوبی و هند هم می ­توانستند از این فروشگاه ­های آنلاین خرید کنند.

زارا فناوری RFID (شناسایی با فرکانس­ های رادیویی) را در سال 2014 در فروشگاه ­هایش راه ­اندازی کرد و از آن زمان، تراشه­ های RFID در تگ ­های امنیتی لباس ­ها کار گذاشته می­ شوند و وقتی لباسی خریداری می شود، از آن جدا شده و مجددا قابل استفاده می شوند.
این تراشه ­ها به شرکت اجازه می د­هد با کمک شناسایی سیگنال ­های رادیویی، فورا فهرست اموال خود را تهیه کند.
وقتی آیتمی فروخته می­ شود، انبار شرکت فورا متوجه می ­شود و به این ترتیب، آن آیتم را شارژ می­ کند. آیتمی که در قفسه­ های فروشگاه­ ها موجود نباشد را نیز می ­توان به راحتی با تگ­ های RFID پیدا کرد.

محصولات ZARA

در سال 2015، زارا در فهرست بهترین برندهای جهانیِ اینتربرند، رتبه سی ­ام را کسب کرد. در سال 2019 بود که زارا لوگوی خود را به روز کرد.

در سال 2019، نشریه کسب و کار مد جهانی عنوان کرد در حالی که تجارت منسوجات در دنیا، 2.38 درصد کاهش داشته،  اما سهم فروش زارا 2.17 درصد افزایش پیدا کرده است. در همین سال هم بود که مدیر اجرایی ارشد این برند، پرسون، عنوان کرد که این برند منتظر است تا به نرخ اجاره ­های جهانیِ قابل­ قبولی دست پیدا کند تا به گسترش خود ادامه دهد. این برند قرار است در سال آینده در اروپا تعداد فروشگاه ­های خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

برند ZARA

چند حقیقت نفسگیر درباره زارا که نمی دانید!

زارا همیشه برای وسوسه کردن ما برای خرید ، چیزی در چنته دارد ، ولی پشت این توانمندی برای جذابیت ، چه سیستم پیچیده ای نهفته است که همیشه ما را شگفت زده می کند و متقاعد می سازد که باید از این برند خریداری کنیم ؟ با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

 • شرکت والدین زارا، ایندیتکس، بزرگ ترین خرده فروش پوشاک در جهان است.
 • آمانسیو اورتگا، بنیانگذار زارا، چهارمین مرد ثروتمند جهان است.
 • آمانسیو اورتگا تا کنون هرگز مصاحبه ای انجام نداده است.
 • زارا بیش از 2000 فروشگاه در 88 کشور دارد.
 • اولین فروشگاه زارا در سال 1975 در شهر ساحلی لاکرونیا اسپانیا افتتاح شد.
 • 50 درصد تولیدات زارا همچنان در اسپانیا صورت می گیرد؛ چرا که این برند اعتقاد دارد هیچ کجای دنیا مانند خانۀ خود(اسپانیا) نیست!
ZARA
 • نام زارا برگرفته از کلمۀ زوربا است.
 • تیم طراحی زارا متشکل از طراحانی است که براساس بازخوردی که از مشتریانشان می گیرند، به طور مدام در حال تغییر و دگرگونی طرح هایشان هستند.
 • تیم زارا به صورت مدیریت عمودی با یکدیگر در اتحادند و همۀ عناصر تولید را از طراحی تا تولید کنترل می کنند.
 • این کمپانی قادر است طرح های خود را در زمان یک تا دو هفته تولید و توزیع کند.
 • این کشور چیزی در حدود 12000 طرح جدید در سال راه اندازی می کند.
 • زارا هوم در سال 2003 راه اندازی شد.
 • زارا متعهد شده است که تا سال 2020، استفاده از مواد شیمیایی پر خطر را به صفر برساند.
 • حتی سلطنتی ها هم زارا می پوشند. این برند، محبوب و مورد علاقۀ کاترین میدلتون ( همسر شاهزاده ویلیام) است و همین امر، محبوبیت زارا را چند برابر کرده است.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های طراحی لباس

آموزش خیاطی
آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+