• Converse ec8 - کانورس (آل استار) All Star

کانورس ( آل استار)

تاریخچه برند کانورس (آل استار)

کانورس آل استار، که با نام چاک تیلور هم شناخته می ‌شود، یک برند کفش‌ های کانورس ( آل استار) کژوال است که برای ده‌ های متمادی، نقش مهمی در فرهنگ عامه ایفا کرده است. این کفش ‌ها که در ابتدا – یعنی در اوایل دهه 1900 –  به عنوان کفش بسکتبال طراحی شده بودند، به خاطر رویۀ پنبه ‌ای نرم و زیرۀ لاستیکی‌ شان، شهرت یافتند و اکنون، نزدیک به یک قرن است که همچنان محبوب باقی مانده اند و در عناصر اصلی طراحی آن ها نیز تغییر چندانی ایجاد نشده است.

ملاقات با چاک تیلور

اسنیکرهای کانورس آل استار، برای اولین بار در سال 1917 وارد بازار شد و ستارۀ بسکتبال، چارلز «چاک» تیلور، در سال 1921، به یکی از بازاریابان قدرتمند و تاثرگذار و قوی ترین فروشنده ‌های کفش کانورس تبدیل شد. در طول یک سال، او الهام ‌بخش تغییرِ سبکِ کفش ‌های بسکتبالِ این برند شد که به نام مستعارِ چاک تیلور برای این کفش‌ ها انجامید. مارکز کانورس، امضای تیلور و وصله آل استار را نیز به کناره کفش ‌ها اضافه کرد تا اشاره‌ ای به قهرمانی داشته باشد که الهام‌ بخش طراحی و تولید این کفش‌ ها بوده است.

در طول این دوره، کانورس آل استار ، در اصل یک کفش مخصوص بسکتبال بود، و تیلور هم فقط آن را برای همین منظور تبلیغ می‌کرد. او به سراسر ایالات متحده سفر کرد و کمپین ‌های بسکتبالی راه ‌انداخت تا این کفش‌ های ورزشی حرفه ‌ای را به ورزشکاران بفروشد. درواقع، کانورس آل استار، به مدت 30 سال، کفش رسمیِ بسکتبال برای بازی‌ های المپیک بود. بعدها، در طول جنگ جهانی دوم، آن ها کفش‌ های قهرمانیِ رسمی برای نیروهای مسلح آمریکا بودند. چاک تیلور،  به نماد انتخابی کفش برای رویداد‌های قهرمانیِ عمومی بدل شد؛ از کلاس ‌های ژیمناستیک گرفته تا پاورلیفتیگ حرفه ‌ای و ده‌ ها ورزش و رویداد دیگر.

کانورس کژوال می‌ شود

در اواخر دهه 60 میلادی، کانورس مسئول 80‌ درصد از بازار کل اسنیکرها بود. این تغییر به سمت اسنیکر‌های کژوال، جای پای کفش‌ های کانورس آل استار را ، نه تنها در میان ورزشکاران و قهرمانان ، بلکه به عنوان یکی از نمادهای فرهنگیِ عامه مردم نیز محکم کرد. گرچه چاک تیلورهای اولیه، فقط به رنگ‌ های کلاسیکِ سیاه و سفید عرضه می شدند، بعدها با رنگ‌ های مختلف و طراحی های متفاوت و همچنین نسخه ‌های محدود و ویژه ، در دسترس مشتریان قرار گرفتند. این برند، در بافت و جنس کفش‌ های خود نیز دست برد تا علاوه بر سبک کلاسیکِ پنبه ‌ای، با جنس جیری و چرمی‌ نیز در دسترس باشد و مطبوع سلیقه مشتریان گسترده این برند قرار بگیرد.

کانورس آل استار، در دهۀ 70 میلادی که سایر برند‌های کفش وارد بازار شدند؛ کفش هایی که بسیاری از آن ها کفی‌ های بهتری داشتند و رقیبان سرسختی به شمار می آمدند، ، سلطه خود را بر این بخش از بازار از دست داد. طولی نکشید که قهرمانان ممتاز ، دیگر به سراغ کفش ‌های آل استار نرفتند. هرچند، چاک تیلور بلافاصله مورد مقبولیت هنرمندان و موزیسین ‌ها قرار گرفت، چون نمادی برای قشر ضعیف و کم‌ شانس به شمار می رفت. شخصیت راکی بالبوئا در فیلم راکی، و راموندز، به طور مرتب کفش ‌های چاک را می ‌پوشیدند؛ زیرا گران‌ قیمت نبودند. الویس پرسلی، مایکل مایرز، و مایکل جی فوکس، همگی در فیلم ‌های خود کفش ‌های آل استار می ‌پوشیدند و این کفش ‌های اسنیکر را به عنوان کفشی برای متمرد‌ها و طغیانگران جوان معرفی می‌ کردند. این اسنیکر‌های ارزان، بعد از چند سال به نماد خرده ‌فرهنگ‌ های آمریکا بدل شدند، چون سبک بودند و طراحی آن ها با سبک ناسازگارِ عصر پانک راک، تناسب خوبی داشت.

نایکی کانورس را می ‌خرد

با اینکه چاک تیلور برند بسیار محبوب و پرطرفداری به شمار می آمد؛ اما کسب و کارش رو به افول بود و همین امر به چندین ادعای ورشکستگی از سوی این برند منتهی شد. در سال 2003، شرکت نایکی، برند کانورس را به قیمت 305 میلیون دلار خریداری کرد و رونق تازه ‌ای به کسب و کار آن بخشید. نایکی تولیدات کانورس را به آن سوی مرزها، جایی که عمده محصولات نایکی تولید می ‌شوند، گسترش داد. این حرکت، هزینه‌ های تولید را پایین آورد و سود برند کانورس را به شکل قابل توجهی افزایش داد.

چاک تیلور در دنیای امروز

کفش‌ های ” های تاپ و لاو تاپ ” چاک تیلور، همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده ‌اند. کانورس در سال 2015، مجموعه‌ ای از چاک تیلور را که از اندی وارهول الهام گرفته شده بود ، روانه بازار کرد – که انتخاب قابل ‌توجهی بود، چون وارهول به خاطر تصاویری که از هنر عامه ‌پسند در فرهنگ عامه امریکا ارائه می ‌دهد، مشهور است – . در سال 2017، کفش ‌های لاو تاپ چاک تیلور،  دومین اسنیکر پر فروش در امریکا لقب گرفت و از آن زمان، همواره در میان 10 کفش پرفروش قرار داشته است. ارزان ‌قیمت بودن این کفش ‌ها، نقش پررنگی در محبوبیت آن ایفا می ‌کند؛ اما بازاریابی و تاریخچۀ اسنیکر‌ها که به عنوان جنبه ‌ای از فرهنگ عامه کمکش کرده است؛ همچنان با توانمندی در راس قدرت باقی مانده است.

حقایق جالبی درباره کانورس که نمی دانید!

  • چارلز هالیس “چاک” تیلور! چارلز، بازیکن بسکتبال آمریکایی، به عنوان مبلغ و فروشندۀ این برند ، مطرح است. مردم او را با نام مستعار چاک می شناسند. این مرد با فروش کفش های اسنیکر آل استار چاک تیلور، بیشترین فروش کفش های بسکتبال را در تاریخ این برند خلق کرده است.
  • میزان فروش: کانورس یکی از محبوب ترین برندهای جهان است. از زمان نخستین تولید این شرکت در سال 1966 تاکنون، بیش از 800 میلیون جفت از تمام کفش های آل ستار،  به فروش رسیده است.
  • مارکز کانورس: ایدۀ ساخت کفش های زمستانی لاستیکی تخت برای کودکان، مردان و زنان، زمانی به ذهن مارکز خطور کرد که او در سال 1908 ، بر روی پله های هواپیما سُر خورد و لغزید. در سال 1909 ، این کفش های لاستیکی در سراسر جهان به فروش رفت.
  • کانورس یک ستاره : کانورس تک ستاره، برای اولین بار در سال 1974 تولید شد. این مدل به عنوان نسخۀ چرم جیر کفش های کانورس درنظر گرفته شد. این طرح کم برش بر روی محصولات تک ستاره، تکراری از طرح نمادین کانورس 5 ستاره است.
  • کفش لاستیکی Beacon Falls : قبل از اینکه مارکز میلز کانورس، کمپانی کفش های لاستیکی خود را راه اندازی کند ، برای فروشگاه کفش Beacon Falls Rubber  کار می کرد. از آنجا که این مرد، بسیار خلاق بود ، چاک را استخدام کرد تا محصول کانورس آل استار  خود را با امضای او به ثبت برساند.
  • برند آمریکایی : اگر فکر می کنید که کانورس یک مارک آمریکایی نیست ، سخت در اشتباه هستید! مردم نمی دانند که کانورس،  در واقع یک برند آمریکایی است. این برند، با توجه به نیاز مردم محلی، بومی سازی شده است.
  • آمریکایی ها و کفش های کانورس: با توجه که به آماری که در کشور آمریکا گرفته شده است، تقریبا صفر درصد مردم وجود دارند که در طول زندگی شان ، فیک یا اصل این کفش را نپوشیده باشند!
  • انواع کفش های آل استار کانورس : انواع مختلفی از کفش های آل استار وجود دارد: کفش های تا زانو، ساق بلند ، پوتین ، چکمه ها و … . از این رو، هر کس می تواند با توجه به سلیقه اش، یک مدل خاص را انتخاب کند و از پوشیدن آن لذت ببرد.
  • انقلابی در طراحی کانورس : از نظر طراحی، کفش های آل استار کانورس، انقلابی در این برند به شمار می آیند. بسیاری از مردان، کفش های رنگارنگ و زندۀ آل استار کانورس را انتخاب می کنند.
  • ساخت پوتین ها : از ابتدای ظهور کانورس، مردم عاشق این کفش ها شدند. این کمپانی در خلال جنگ جهانی دوم ، پوتین های نیروی هوایی را تولید می کرده است.
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22 اینستاگرام تصویرگران پویا اندیش - کلیک کنید .
+