پویا اندیش مرکز آموزش های تخصصی هنر

مشاوره رایگان دوره ها

۰۲۱-۲۲۵۸۰۵۰۵

تصویرگران پویااندیش

مرکز آموزش های تخصصی هنر

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

فهرست عناوین

عصب شناسان میان آموزش موسیقی و فعالیت های اجرایی ارتباطی را کشف کرده اند مادر آلبرت انیشین موسیقی دان با استعدادی بود که در تمام طول زندگی اش همزمان با رشد فرزندانش زیباترین آثار را خلق کرد. آلبرت انیشتین از سن 6 سالگی نواختن ویولن را شروع کرد.
در سن 13 سالگی سوناتای موزارت را اجرا می کرد. انیشین یکبار گفت: زندگی بدون نواختن موسیقی برای من غیرقابل تصور است.من رویاهای روزمره ام را در موسیقی زنده می کنم. زندگی ام را در قالب موسیقی می بینم… در زندگی خارج از موسیقی لذتی وجود ندارد.
به عنوان پدر یک فرزند 6 ساله، باید بگویم که از اینکه دخترم به نواختن پیانو و ویولن علاقمند است، بسیار خوشحالم.
تاثیر موسیقی بر هوش کودکان بسیار مناسب است که باعث پیشرفت ذهنی آنها در تمامی مراحل زندگیشون میشود در این بخش از تصویرگران پویااندیش با ما همراه باشید.

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

تاثیر مثبت آلات موسیقی در سن رشد

تحقیقاتی در بیمارستان کودکان بوستون انجام شده که نشان داده میان آموزش موسیقی کودکان و فعالیت کودکان و بزرگسالان ارتباط وجود دارد. مطالعات قبلی رابطه میان آموزش موسیقی و توانایی های شناختی را تایید کرده اما کمتر به تاثیرات آموزش موسیقی بر روی عملکرد اجرایی پرداخته است.
کارکردهای اجرایی (EF) به عنوان رویه های شناختی سطح بالایی معرفی می شوند که افراد را قادر می سازند سریعا اطلاعات را پردازش و بازیابی کنند، رفتارهایشان را منظم نمایند، انتخاب های خوب داشته باشند، مشکلات را حل کنند، برای تغییر تقاضای ذهنی برنامه ریزی و تعدیل نمایند.
بخش دیگر EF داشتن انعطاف پذیری شناختی است که به معنی توانایی برای هماهنگ شدن با وظایف جدید است. عصب شناسان از تصویرسازی ذهنی MRI در تحقیقات جمعی خود استفاده کردند تا به ارتباط بیولوژیکی میان تاثیر موسیقی بر هوش کودکان و آموزش موسیقی برای کودکان و بهبود کارکرد اجتماعی پی ببرند.
تحقیق ارتباطات رفتاری و عصبی کارکرد اجرایی در موسیقی دانان و افراد معمولی در ژوئن 2014 در مجله PLOS ONE منتشر شد.

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

عملکرد اجرایی

دکتر نادین گاب از آزمایشگاه عصب شناسی شناختی در بیمارستان کودکان بوستون در این مجله اعلام کرد که:

از آنجایی که عملکرد اجرایی شاخصی مهم حتی بیشتر از IQ در موفقیت علمی است، ما فکر می کنیم که یافته هایمان دلالت های قدرتمندی دارند.
او می افزاید: در حالیکه مدارس زیادی برنامه های آموزش موسیقی را از کلاس های خود حذف کرده اند و بیشتر وقت خود را صرف آماده سازی برای آزمون های تئوری می کنند، یافته های ما نشان میدهد که آموزش موسیقی به بچه ها کمک خواهد کرد تا آینده علمی بهتری داشته باشند.
در پست قبلی وبلاگ روان شناسی امروز با نام آموزش موسیقی فعالیت ذهن را بهینه سازی می کند، من در مورد تحقیقاتی نوشتم که نشان داده آموزش موسیقی باعث تغییرات اساسی در ساختار و فعالیت ذهن افراد جوان می شود.

بیشتر بخوانید: 6 مزیت آموزش موسیقی

عملکرد اجرایی موسیقی

سه مزیت ذهنی آموزش موسیقی:

  1. موسیقی دانان توانایی زیادی برای ترکیب اطلاعات دریافتی از حواس شنوایی، لامسه و بینایی دارند
  2. آغاز آموزش قبل از سن هفت سالگی بیشترین تاثیر را خواهد داشت.
    سنی که در آن آموزش موسیقی آغاز می شود بر روی آناتومی مغز در بزرگسالی تاثیر خواهد گذاشت.
  3. مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی از طریق آموزش نظامند شکل گرفته اند، باعث می شوند که کمتر به کارکرد حافظه وابسته شویم و بیشتر در درون ذهن ارتباطات برقرار شود.

موسیقی دانان بزرگسال و بچه هایی که آموزش موسیقی دیده اند در تحقیقات بوستون عملکرد بهتری در جوانب مختلف کارکرد اجرایی داشتند. در FMRI کودکانی که تحت آموزش موسیقی بوده اند، فعالیت بهتری در نواخی کرتکس پیش مغزی از خود نشان داده اند که باعث شده بهتر در انجام فعالیت های ذهنی تغییرات را صورت دهند.

مزیت آموزش ساز

نواحی مغزی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد شامل:

ناحیه موتور پس ساختی، ناحیه بسمندی و کرتکس پیش مغزی جانبی سمت راست. تمامی این نواحی مغزی به کارکرد اجرایی متصل هستند. جالب است که فعالیت پیشرفته مغز در درون سایر نواحی مغزی که مستقیما با عملکرد اجرایی در ارتباط نبوده مانند اینسولا و مخچه نیز مشاهده شده است.
در مطالعه ای که در ماه می 2014 توسط دانشگاه لیورپول انجام شد مشخص شد که آموزش موسیقی می تواند جریان خون را در نیم کره چپ مغز افزایش دهد. این قسمت مسئول یادگیری موسیقی و زبان است.

نتیجه گیری تاثیر موسیقی بر هوش کودکان :

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان ممکن است بر روی دستاورد علمی فرد تاثیر بگذارد محققان بیمارستان کودکان بوستون نتیجه گیری کردند که کودکان و بزرگسالانی که آموزش موسیقی دیده اند عملکرد اجرایی بهتری نسبت به افراد غیر موسیقی دان دارند به ویژه اینکه انعطاف پذیری شناختی، عملکرد حافظه و سرعت پردازش شان بیشتر است. محققان متوجه شدند که کودکانی که ابزار موسیقی می نوازند ممکن است توانایی های اجرایی داشته باشند که آنها را جذب موسیقی می کند. برای ایجاد ارتباط سببی میان آموزش موسیقی و عملکرد اجرایی بهتر، نیاز است که به مطالعه بیشتر بر روی کودکان در طول زمان پرداخت و به صورت تصادفی نمونه ها را بررسی کرد.
به نظر اندیشمندان برای محصلان، سیاست گذاران و والدین لازم است که به برنامه های آموزش موسیقی اهمیت دهند تا نتایج بهتری بدست آورند.

بیشتر بخوانید: مهارت هنری و نوشتاری کودک 

سوالات متداول

آموزش موسیقی قبل از هفت سالگی چه تاثیراتی دارد؟

آغاز آموزش قبل از سن هفت سالگی بیشترین تاثیر را خواهد داشت. سنی که در آن آموزش موسیقی آغاز می شود بر روی آناتومی مغز در بزرگسالی تاثیر خواهد گذاشت.

مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی چه تاثیراتی دارند؟

مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی از طریق آموزش نظامند شکل گرفته اند باعث می شوند که کمتر به کارکرد حافظه وابسته شویم و بیشتر در درون ذهن ارتباطات برقرار شود.

آیا شما آموزش دوره های موسیقی و خلاقیت کودکان را هم دارید ؟

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم. برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

نواحی مغزی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد شامل چه قسمت هایی هستند؟

ناحیه موتور پس ساختی، ناحیه بسمندی و کرتکس پیش مغزی جانبی سمت راست. تمامی این نواحی مغزی به کارکرد اجرایی متصل هستند.

آموزش موسیقی چه تاثیری در مغز ایجاد می کند؟

آموزش موسیقی می تواند جریان خون را در نیم کره چپ مغز افزایش دهد. این قسمت مسئول یادگیری موسیقی و زبان است.

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید موجب چه چیزی می شود؟

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید می‌تواند موجب رشد جسمی، احساسی و روانی مغز می شود. مغز نوزاد از همان بدو تولد، تمام نورون‌ها را دارد، اما فقط یک چهارم از ارتباط‌های بین آنها متصل شده است.

چگونه بازی با کودک باعث اعتماد به نفس او می شود؟

یادگیری با همدیگر به کودکتان کمک می‌کند تا احساس کند که شما آنها را جدی می‌گیرید – آنها در هنگام بازی فقط وقتشان را تلف نمی‌کنند و چیزی از آن یاد می‌گیرند و این امر باعث افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود.

5/5 - (27 امتیاز)
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش ✅ عکس ➕ فیلم
منبع ✅ گروه تحقیقاتی پویااندیش
سطح آموزشی ✅ گام به گام
درجه بندی آموزشی ⭐⭐⭐⭐⭐

آموزشگاه تخصصی هنر تصویرگران پویااندیش

پویااندیش بهت کمک میکنه که با یادگیری اصولی رشته ای که دوست داری ، رویاهات رو به واقعیت تبدیل کنی .
چطوری این کارو میکنه ؟ 👇

اساتید آموزشگاه مجرب ترین اساتید
نحوه برگزاری کلاس حضوری یا آنلاین
نحوه پرداخت امکان پرداخت اقساطی
سطح کلاس گام به گام ویژه بازار کار
نوع مدارک معتبر و قابل ترجمه
پشتیبانی همه جانبه

بهترین سرمایه گذاری ،
 سرمایه گذاری هر فرد روی خودشه

پس منتظر چی هستی ؟

همین حالا دوره دلخواهت رو ثبت نام کن و آینده تو بساز .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.