تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر

تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر

در اغلب اوقات مالکین خانه می خواهند از فضای زیر زمین خود استفاده بیشتری ببرند، درست به همین دلیل به طراحی و دکوراسیون آن توجه بیشتری می کنند.
شما می توانید با بازسازی و پاکسازی فضای زیرزمین و یا طبقه زیرین منزلتان آن را دوست داشتنی تر و کاربردی تر کنید.

ساخت یک زیرزمین بهتر برای هر فرد یک معنای متفاوت دارد؛ با وجود آن چند روش متفاوت و ثابت شده وجود دارد که برای اکثر افراد کارایی دارد و بیشتر مردم  آن ها را می پسندند؛ ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.
اگر شما قادر به ایجاد همه تغییرات نیستید می توانید تنها چند تغییر که اعمالش برایتان آسان است را انتخاب کنید و آن ها را به کار برید.

آموزش رایگان دکور زیرزمین در دکوراسیون
زیرزمین در دکوراسیون چه اهمیتی دارد

استفاده از رنگ خنثی و یا رنگ های پاستیلی

زیرزمین و یا طبقه زیرین، معمولا تاریک ترین فضا در هر خانه ای است. خیلی واضح است که با انتخاب رنگ خنثی و یا یک رنگ پاستیلی روشن می توانید فضا را روشن تر نشان دهید.
اگر بخواهید برای هر منظوری از زیرزمین استفاده کنید به یک فضای روشن نیاز دارید تا هم بتوانید به درستی همه جا را ببینید و هم حس شادی و نشاط به شما منتقل شود.

به شما پیشنهاد می کنم که رنگ های روشن تری را انتخاب کنید، حتی اگر شما فردی هستید برای تماشای تلویزیون و یا در زمان استراحت رنگ های تیره را ترجیح می دهید، زمان آن فرا رسیده که از رنگ های روشن استفاده کنید.
زمان هایی در طول روز وجود دارد که شما می خواهید فضا روشن تر باشد، مانند زمانی که شما می خواهید خود را در طول روز سرگرم کنید، آشپزی، نظافت و یا مطالعه کنید.

دکوراسیونی زیبا و منحصر به فرد در زیرزمین

زیر زمین جای بسیار دنج و مناسبی است که شما می توانید به تنهایی و یا با خانواده تان در آنجا خلوت کنید.
نه تنها رنگ خنثی به شما کمک می کند، بلکه استفاده از دکوراسیون زیبا و مناسب نیز یک راه ساده و همچنین متناسب با بودجه شما است تا از این طریق بتوانید گرما و صمیمیت را به محیط خود منتقل کنید. رنگ، بافت، مواد و طراحی، همه و همه در ایجاد سبک شما در دکوراسیون داخلی نقش دارند.

حتی اگر در زیرزمین هستید باید به جزئیات توجه بیشتری کنید، طبقه زیرین و یا همان زیرزمین را به عنوان ادامه دکوراسیون داخلی خانه تان و با توجه به آن طراحی کنید و یا برای ایجاد یک مکان سرگرم کننده، از استعداد بی نظیر و منحصر به فرد خودتان برای طراحی دکور آن استفاده کنید.

تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
استفاده از رنگ در تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر

تمرکز بر کارایی زیر زمین

فکر نکنید زیر زمین یک فضای بی استفاده است که تنها گاهی در آن عبور و مرور دارید. با دقت به این مساله بیاندیشید که چگونه می توانید زیر زمین خانه تان را به مکانی قابل سکونت تبدیل کنید که کارایی بیشتری داشته باشد.
شما می توانید بعد از ظهر های جمعه را در یک زیر زمین شیک و دلچسب چرت بزنید، از این مکان به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمان و یا حتی اتاقی برای بازی استفاده کنید؛ همچنین می توانید آن را به یک سینمای کوچک برای خانواده تبدیل کنید. حتی این زیر زمین می تواند استراحتگاه شما باشد.

اگر زیرزمین شما به اندازه کافی بزرگ است، می توانید آن را به فضاهای مختلف برای انجام کارهای مختلف تقسیم کنید. اگر زیرزمین شما کوچک است می توانید بر اساس سبک زندگی فعلی تان، کار ها را اولویت بندی کرده و در نهایت با توجه به شرایط خود و همچنین خانواده زیر زمین را به کارهای متفاوتی اختصاص دهید که به آن مشغولید.
به شخصه معتقدم که زیرزمین ها بهترین اتاق های کار هستند، چرا که معمولا در آن رفت و آمد زیادی انجام نمی شود و شما به راحتی و با تمرکز می توانید از آن استفاده کنید.

به عنوان مثال شما جدا از حرفه اصلیتان به کاری مشغولید که در آن ابزار خطرناکی مانند اره و یا بریده های شیشه، سرامیک و … استفاده می شود. شما در منزل کودک دارید و نمی خواهید که ناخواسته آن ها را در معرض خطر قرار دهید؛ حتی ممکن است مجبور باشید کار نیمه کاره خود را رها کنید و اتمام آن را به روزهای دیگر موکول کنید. در این موارد به راحتی می توانید از زیر زمین به عنوان اتاق کار خود استفاده کنید.

استراتژی نور پردازی

بسیاری از مالکان خانه با خود فکر می کنند که وقتی مشغول طراحی دکوراسیون داخلی خود هستند نیازی به نور پردازی ندارند، چرا که زیر زمین ها ذاتا تاریک هستند. اگر شما به فکر بهبود فضای زیرزمینتان با استفاده از طراحی دکوراسیون داخلی هستید، باید کاملا بر عکس عمل کنید.
نور پردازی در تغییر روحیات و خلق و خوی شما نقشی اساسی بازی می کند و شما می توانید با استفاده از نور پردازی درست و مناسب زیر زمین خودتان را به محیط کاربردی تری تبدیل کنید.

اگر زیرزمین شما پنجره ندارد، با صرف هزینه و زمان بسیار کمی می توانید یک پنجره برای زیر زمین خود نصب کنید. در حقیقت با توجه به مقررات، برای تمام اتاق ها باید پنجره ای برای خروج اضطراری در زمان آتش سوزی وجود داشته باشد.
از آنجا که نورپردازی مصنوعی هر روز در حال پیشرفت است، پیشنهاد می کنم که به صورت استراتژیک لامپ هایی را در سراسر فضای زیرزمین خود تعبیه کنید تا بتوانید با خاموش و روشن کردن آنها به نور دلخواه خود برسید؛ مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد، چرا که زمان هایی فرا می رسد که شما نیاز به نور کمتری دارید.

استفاده از نور در تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر

یک انبار مرتب و سازمان یافته

یک زیرزمین، مکان بسیار مناسبی برای ذخیره تمامی اقلامی است که در خانه با آن سر و کار دارید؛ با وجود آن اگر می خواهید که فضای شما کاربردی باشد و بتوانید از آن استفاده بیشتری کنید، باید فضای زیر زمین شما بسیار مرتب و سازمان یافته باشد.
با صرف کمی زمان آن را مرتب کنید و تمام چیزهای بدرد نخور را دور بریزد. آنجا را قفسه بندی کنید و جعبه های تمیز، مرتب و محکم را در آن قرار دهید تا بتوانید با نظم بیشتری لوازم خود را در آن جا ذخیره کنید.

نیازی نیست خودتان را به قفسه ها محدود کنید، شما می توانید از هرچیزی برای سازمان دهی لوازمتان استفاده کنید؛ فقط کافی است کمی خلاق باشید. اگر به خوبی و با دقت انبار خود را سازمان دهی کنید می توانید از بروز آتش سوزی، خطرات احتمالی و حتی خسارت های ناشی از ترکیدن لوله و نشت آب جلوگیری کنید.
حواستان به رطوبت زیرزمینتان باشد، هر گونه رطوبت و یا نشت آب می تواند به کل بنای شما آسیب برساند. اگر زیرزمین شما مستعد رطوبت است، باید وسایل خود را درون کیسه ها و جعبه های پلاستیکی قرار دهید و پس از قرار دادن در پلاستیک آن را در محل مناسبی بگذارید.

نگهداری مواد غذایی در زیرزمین

برخی از مواد غذایی باید در محیط های خشک و خنک نگهداری شوند و از آنجا که زیر زمین ها معمولا نور بسیار زیادی ندارند و پایین تر از سطح زمین هستند، نسبت به سایر قسمت های خانه دمای کمتری دارند و محل بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی هستند؛ به عنوان مثال شما می توانید برنج را حتی برای چند سال در زیر زمین خانه خود بی آنکه کوچکترین مشکلی برایش به وجود آید (محیط باید کاملا خشک و خنک باشد) نگه دارید.

بانوان ایرانی در سال های نه چندان دور از زیرزمین هایشان به عنوان انبار مواد غذایی استفاده می کردند، هرچند که امروزه با ماشینی شدن زندگی، اشتغال بانوان، کوچکتر شدن خانه ها، آپارتمان نشینی و حذف زیرزمین ها این مساله رنگ باخته و دیگر مانند سابق نیست، با وجود آن اگر هنوز در خانه خود زیرزمین دارید می توانید از آن به عنوان انبار مواد غذایی استفاده کنید و مایحتاج خود را از برنج و حبوبات گرفته تا انواع ترشی ها در زیرزمین نگهدارید.

تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
آموزش تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر

استفاده از مبلمانی شیک و زیبا در زیرزمین

مهمترین بخش در ایجاد یک زیرزمین دنج و شیک، قرار دادن مبلمانی شیک و راحت در آن است که با نشستن روی آن حس آرامش به شما دست دهد. وقت خود را صرف انتخاب قطعاتی کنید که با سبک شما همخوانی دارد و همچنین بسیار راحت است؛ در واقع باید هر دو مورد را به یک اندازه مورد توجه قرار دهید.

سکشنال ها بهترین انتخاب برای زیرزمین ها هستند. سکشنال ها مبلمان راحتی هستند که هر زمان که بخواهید می توانید از آن برای نشستن استفاده کنید، این نوع مبلمان را می توان در صورت لزوم به عنوان تخت نیز استفاده کرد. حواستان به تمیزی زیر زمینتان باشد، به ویژه اگر حیوان خانگی دارید و یا خیلی از زیر زمین خود استفاده نمی کنید.

اضافه کردن حمام به زیرزمین

بسیاری از افراد ساخت یک حمام در زیرزمین را خرج اضافه می دانند و هنگام بازسازی خانه آن را نادیده می گیرند. این یک اشتباه بزرگ است که از فضا تنها برای کارهای متدوال و معمول استفاده کنید. ساخت یک حمام زیبا در زیرزمین خانه می تواند موجب آرامش و راحتی شما شود.

یک کمد کوچک حمام، یک روشویی و یک دوش حس آرامش را به شما القا می کند. نه تنها شما و خانواده تان می توانید از مزایای یک سرویس بهداشتی اضافی استفاده کنید، بلکه مهمانان شما نیز می توانند از آن بهره گیرند و زمانی که مهمان شما هستند فضای اختصاصی خودشان را خواهند داشت.

زیر زمین از پتانسیل های بسیار بالایی برخوردار است و شما می توانید با توجه به نیازتان از زیر زمین استفاده کنید، به عنوان مثال برخی از خانه های ایرانی علاوه بر آشپزخانه اصلی خانه آشپزخانه کوچکی(مطبخ)دارند که برای آنکه آشپزخانه اصلی تمیز بماند و بوی غذا در خانه نپیچد برای برخی از کارهای پخت و پز از آن استفاده می کنند؛ شما می توانید از زیر زمین خانه به عنوان مطبخ استفاده کنید.

حتی می توانید از آن به عنوان اتاق مطالعه استفاده کنید و یا حتی می توانید با اضافه کردن یک سرویس بهداشتی کوچک از آن یک سوئیت کوچک و زیبا برای بچه های بزرگ تر خانواده که احتیاج به استقلال بیشتری دارند درست کنید.
در نظر داشته باشید که یک سوئیت مجزا می تواند گزینه بسیار مناسبی برای اتاق مهمان باشد، همانگونه که پیشتر نیز متذکر شدم با صرف اندک هزینه و اعمال تغییرات کوچک و اندک شما می توانید اتاق مهمان دلخواه خود را داشته باشید.
در اینجا به شما چندین نکته را متذکر می شویم تا بتوانید برای تبدیل زیرزمین به اتاق مهمان از آن الهام بگیرید.

چگونگی تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
زیر زمین در هم و بر هم یا اتاق مهمان؟

بسیاری از افراد آرزو دارند که سوئیتی مجزا برای مهمان داشته باشند، اما متاسفانه اتاق کافی ندارند.
ممکن است رفتن به زیر زمین یک ایده خوب و جذاب باشد، اگر شما از زیرزمین خود تنها به عنوان انباری استفاده می کنید، فضا را هدر می دهید. تبدیل زیر زمین به اتاق مهمان ساده تر از آن چیزی است که فکرش را کنید.

همانگونه که پیش از این نیز یاد آور شدم هر زیرزمینی باید یک پنجره داشته باشد، اگر زیرزمین شما پنجره ندارد بلافاصله برای ساخت آن اقدام کنید.

اول ایمنی و امنیت

پیش از آنکه مهمان خود را به زیرزمین راهنمایی کنید، مطمئن شوید که زیرزمین با ضوابط ساخت و ساز منطقه شما هماهنگی دارد (ضوابط ساخت و ساز ساختمان به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که معمولا دولت‌ها یا سازمان‌های وابسته برای طراحی معماری، طراحی سازه و طراحی تاسیسات ساختمان تعریف می‌کنند و طراحان و سازنده‌ها نیز باید از آن تبعیت کنند.
هدف از تعریف این ضوابط دارا بودن حداقل‌های سلامتی و استاندارد ساختمان و رعایت نکات ایمنی در زمان ساخت و پس از اتمام کار ساختمان است). به عنوان مثال زیر زمین شما حتما باید پنجره فرار داشته باشد.

هرگونه اتاق مهمانی که می خواهید بسازید باید دنج باشد. بهتر است با وسایلی که موجب آرامش خودتان در اتاق خوابتان می شود شروع کنید. شما می خواهید که مهمانتان احساس آرامش کند و مجبور نباشد که هر لحظه از شما لوازمی را بخواهد که فراموش کرده اید آن در اتاق مهمان بگذارید. بهترین مکان برای شروع چیدن میزی است که در طول شب در کنار تخت خواب قرار دارد و برخی از لوازم ضروری را روی آن می گذارند.

حتما روی میز یک ساعت و یک شارژر USB قرار دهید، چرا که در این صورت دیگر مهمان شما نیازی ندارد با خستگی به دنبال پریز برق بگردد تا گوشی تلفن همراه خود را شارژکند. یک لامپ در کنار تخت به مهمان شما این حس را منتقل می کند که در خانه خودش است.
اگر نور طبیعی کمی در اتاق وجود دارد از یک “ویک آپ لایت” (چراغ بیدار باش) استفاه کنید. این لامپ ها پیش از آنکه زنگ هشدار بیدار باش صبحگاهی خاموش شود به تدریج زیاد می شود و طلوع خورشید را تداعی می کند. بد نیست یک رادیو نیز روی میز بگذارید.

تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر در دکوراسیون
روش های تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
دکور اتاق مهمان

از آنجا که قرار است که از این اتاق برای مهمان استفاده شود بهتر است دکوراسیون اتاق را خنثی نگه دارید. ملحفه های سفید مانند آهنربا لکه و گرد و خاک را به خود جذب می کند، با این وجود به راحتی نیز می توانید با شستن ملحفه با سفید کننده تمامی لکه ها را از آن بزدایید؛ بنابراین محلفه های سفید بهترین گزینه برای اتاق مهمان هستند، چرا که به راحتی شسته می شوند.

اتاق مهمان باید در عین متفاوت بودن جزئی از بدنه اصلی دکوراسیون کلی خانه شما باشد و وقتی به آن نگاه می کنید این حس در شما به وجود نیاید که در خانه دیگری هستید، در واقع بهترین طراحی برای زیرزمینی که قرار است اتاق مهمان باشد به این صورت است.

سایه روشن را با رنگ به اتاق مهمان خود اضافه کنید، می توانید از بالش های رنگارنگ، گل های تازه و یا حتی از گل های آپارتمانی استفاده کنید. گل های تازه موجب شادی و نشاط مهمانان شما می شود، گل های آپارتمانی نیز کیفیت هوای اتاق را بهبود می بخشد، سموم را از بین می برد و در نهایت حال مهمان شما را از نظر ذهنی و روحی خوب می کند.
برخی از گیاهان بدون نور خورشید دوام نمی آورند؛ مطمئن شوید که گیاه شما بدون نور خورشید از بین نمی رود، سانسوریا و زاموفیلیا از این دست گیاهان هستند و هر دو با نور کم خورشید نیز دوام  می آورند و می توانند بی آبی های طولانی را تاب بیاورند. فقط یادتان باشد که گیاهان نیاز به آبیاری و مراقبت دارند.

حمام برای اتاق مهمان ضروری است

مهمان نوازی شما در اتاق مهمان نباید متوقف شود؛ شما به هیچ عنوان نمی خواهید که برای مهمان خود کم بگذارید. از حمام خودتان الهام بگیرید، در واقع حمام اصلی منزلتان به شما یاد آوری می کند که کدام یک از اقلام ضروری است و باید در حمام مهمان قرار گیرد.

در استفاده از امکانات رفاهی با کیفیت بالا مانند شامپو، نرم کننده، شامپو بدن و لوسیون بدن دست و دلباز باشید و خساست نکنید، چرا که رویکرد زیبایی است. ممکن است در ابتدا این هزینه ها برای شما بالا به نظر آید، با وجود آن به این خاطر که زیاد از آن ها استفاده نمی کنید ماندگاری بیشتری خواهند داشت و برای شما مقرون به صرفه خواهند بود.

علاوه بر لوازم توالت، حس خوب را در مهمانتان با حوله های نرم و لوکس ارتقا بخشید و سر دوش های قدیمی را عوض کنید. مطمئن باشید که این کار برای شما هزینه بسیاری در بر نخواهد داشت و شما با هزینه ای اندک شرایط زیر زمین خود را به بهترین نحو ممکن ارتقا بخشیده اید.

اصلا نیازی نیست که برای تبدیل زیر زمین به اتاق مهمان کار بسیار زیادی انجام دهید؛ با صرف اندک هزینه ای برای امکانات رفاهی و همچنین امکانات ضروری، مهمان شما حس راحتی و آرامش خواهد داشت. مطمئن باشید که از کار شما قدر دانی می شود و این حرکت شما برای سالیان دراز در ذهن مهمانتان می ماند.

ره های تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
تبدیل زیرزمین به فضایی بهتر و کاربردی تر
زیرزمین، اتاق نامرتب و یا اتاقی مرتب برای مهمان

معمولا از زیر زمین در منازل تنها به منظور انباری استفاده می شود و تمامی لوازم کهنه و بدرد نخور در آنجا روی هم تلنبار می شود. کارشناسان فنگ شویی معتقدند مکان هایی که رفت و آمد کمی در آن صورت می گیرد و خیلی شلوغ  و نامرتب است می تواند بر انرژی های خانه تاثیر گذارد و مشکلاتی را برای صاحبان خانه به وجود آورد و اعمال اصلاحات در آن ضروری است.

در واقع تبدیل زیر زمین به اتاق مهمان یک تیر و چند نشان است؛ شما با این کار فضایی آرام و دلچسب را برای مهمانتان فراهم می کنید، زیر زمین را از مکانی درهم و برهم که جریان انرژی را در خانه مختل می کند به مکانی شیک، لوکس و قابل استفاده تبدیل می کنید که نه تنها موجب اختلال در انرژی های خانه نمی شود، بلکه خودش مولد انرژی است. اما نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که نباید از آن غافل شوید و آن تهویه فضای زیر زمین است. از آنجا که زیر زمین نسبت به سایر اتاق ها در ارتفاع کمتری قرار دارد ممکن است هوا در آنجا به خوبی جریان نداشته باشد و این مساله موجب عدم رضایتمندی مهمان شود. با قرار دادن دستگاه تهویه مناسب در زیر زمین هوا را به جریان بی اندازید.

در نهایت شما می توانید از زیر زمین استفاده های متفاوتی داشته باشید، در واقع باید ببینید که با توجه به زمان و شرایط، اولویت شما کدام است. شاید حتی بخواهید که یک میز پینگ پونگ و یا بیلیارد در زیر زمین بگذارید و آن را به یک سالن بازی کوچک تبدیل کنید. همه چیز به خود شما و اولویت های شما بستگی دارد.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های دکوراسیون داخلی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

زیرزمین و یا طبقه زیرین، معمولا تاریک ترین فضا در هر خانه ای است. خیلی واضح است که با انتخاب رنگ خنثی و یا یک رنگ پاستیلی روشن می توانید فضا را روشن تر نشان دهید.

رنگ، بافت، مواد و طراحی، همه و همه در ایجاد سبک شما در دکوراسیون داخلی نقش دارند.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم برای اطلاعات بیشتر داخل سایت تصویرگران پویا اندیش شوید

از این مکان به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمان و یا حتی اتاقی برای بازی استفاده کنید؛ همچنین می توانید آن را به یک سینمای کوچک برای خانواده تبدیل کنید. حتی این زیر زمین می تواند استراحتگاه شم.

نور پردازی در تغییر روحیات و خلق و خوی شما نقشی اساسی بازی می کند و شما می توانید با استفاده از نور پردازی درست و مناسب زیر زمین خودتان را به محیط کاربردی تری تبدیل کنید.

از آنجا که زیر زمین ها معمولا نور بسیار زیادی ندارند و پایین تر از سطح زمین هستند، نسبت به سایر قسمت های خانه دمای کمتری دارند و محل بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی هستند.

اصلا نیازی نیست که برای تبدیل زیر زمین به اتاق مهمان کار بسیار زیادی انجام دهید؛ با صرف اندک هزینه ای برای امکانات رفاهی و همچنین امکانات ضروری، مهمان شما حس راحتی و آرامش خواهد داشت.

توجه : تخفیفات جمعه سیاه را از دست نده ، فقط تا روز دوشنبه 8 آذرماهاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+