کتابخانه خانگی

کتابخانه خانگی

اغلب شیفتگان کتابی که ما می شناسیم رویای داشتن فضایی را دارند که بتوانند در آنجا با یک کتاب خوب از دنیا و های و هوی آن فرار کنند.
هرچند که ممکن است کتابخانه ها مانند تکه ای از گذشته به نظر برسند، با وجود آن دلیلی ندارد که نتوانید یکی از این مکان های رویایی را در خانه خود ایجاد کنید.
فقط باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا با اطمینان گام بر دارید و این پروژه را همانگونه که پیشبینی کرده اید به انجام برسانید و این مساله ممکن است برای شما اندکی زمان بر باشد.

از آنجا که این فضاها بسیار شخصی هستند، بسیاری از طراحی ها تنها محدود به سلیقه شما می شود و شما باید با توجه به سلایق و علایق خود گام بردارید.
اما در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما اطمینان می دهد کتابخانه شما از نظر نظر عملکرد در بهترین حالت خود قرار دارد.
با خواندن این مقاله یک گام در رسیدن به رویای خود مبنی بر داشتن یک کتابخانه خانگی نزدیک تر خواهید شد.

روی نمایش کتاب های خود تمرکز کنید

ذخیره سازی مناسب هدف نهایی کتابخانه منزل شما است. اگر بسیار مشتاق خواندن هستید، احتمالا زمان زیادی را صرف ذخیره کتاب کرده اید که شاید این ذخیره سازی در بهترین شرایط خود نباشد.
اکنون که شما قصد دارید کتابخانه شخصی خود را بسازید، زمان آن فرا رسیده که کتاب های خود را با افتخار به نمایش بگذارید.
اولین گام شما این است که بهترین قسمت خانه را برای این پروژه انتخاب کنید.
تنها تعداد کمی از افراد آنقدر خوش شانس هستند که بتوانند یک اتاق کامل را به این کار اختصاص دهند.

در عوض، یافتن روش های خلاقانه برای آنکه از یک دفتر کاری در خانه و یا فضاهایی که رسمی ترند استفاده کنید و در بخشی از آن فضا یک کتابخانه طراحی کنید کمی مرسوم تر است.
در صورت لزوم می توانید از فضایی در یک اتاق خواب مستر و یا اتاق زیر شیروانی که دیگر استفاده نمی شود را به فضایی برای مطالعه تبدیل کنید.

وقتی در مورد شکل کتابخانه خود تصمیم گرفتید نوبت به آن می رسد که بسیار جدی در مورد نحوه ذخیره سازی تصمیم بگیرید.
قفسه بندی از کف تا سقف یا قفسه بندی مشبک یک گزینه سنتی است، با وجود آن امروزه صاحب خانه ها بسیار خلاق تر شده اند.
با کمی جستجو در نت می توانید از روش های جایگزینی که برای فضای منحصر به فرد شما عالی عمل می کنند الهام بگیرید.

کتابخانه خانگی
کتابخانه خانگی

ترکیب مناسبی برای نشستن ایجاد کنید

پس از آنکه ذخیره سازی به درستی انجام شد، ایجاد یک فضای مناسب برای نشستن مهمترین بخش از ایجاد یک کتابخانه در منزل است.
قوانین مخصوصی برای این کار وجود دارد که به اختصار به آنها اشاره می کنیم. این یکی از مواردی است که به شما توصیه می کنیم از مینیمالیسم فوق مدرن به نفع قطعات بزرگ و مخملی که در طراحی سنتی است صرف نظر کنید.
راحتی بیش از اندازه یکی از المان هایی است که در مورد مبلمان کتابخانه بیش از سایر المان ها در نظر گرفته می شود.
وقتی مبلمان خود را انتخاب کردید طراحی طرح مناسب گام بعدی است.
در میان تمام مکان های نشستن در خانه شما، این قسمت از خانه باید واقعا حس استقبال را منتقل کند.
سعی کنید هر قطعه را با زاویه ها به گونه ای مرتب کنید تا آسایش را به فضا بیاورید. هنگامی که از بیش از یک صندلی استفاده می کنید، آنها را به گونه ای قرار دهید که به جای چرخاندن نسبت به هم زاویه داشته باشند.

روشنایی مناسب را انتخاب کنید

اگر چه نورپردازی یک المان مهم در هر اتاق از خانه شما است، در کتابخانه بسیار کلیدی و ضروری است.
هیچ کس نمی خواهد که با سختی کلمات را بخواند. تهیه یک نور پردازی مناسب و علاوه بر آن نوع مناسب نور با توجه به عملکردی که از آن انتظار دارید یکی از مهمترین اقدامات است.
با بررسی نور و روشنایی موجود در محیط شروع کنید. در حالت ایده آل نور در کتابخانه شما حداقل یکی از موارد زیر را شامل می شود:

کتابخانه خانگی
کتابخانه خانگی

امبینت لایتینگ (نور محیطی)


همچنین به عنوان نور کلی نور محیطی تمام فضای اتاق را پر می کند و به شما اجازه می دهد که با خیال راحت حرکت کنید.
نور محیط به معنای نوری است که قبل از افزودن هرگونه نور اضافی، در صحنه وجود دارد. معمولا نور طبیعی به نور بیرون از منزل یا نوری که از طریق پنجره می تابد اطلاق می شود.
همچنین می تواند به معنای استفاده ازچراغ های مصنوعی مانند چراغ های معمولی اتاق نیز باشد.

اکسنت لایتینگ

از اکسنت لایتینگ برای برجسته کردن یک نقطه کانونی ( یک تصویر هنری روی دیوار) استفاده می شود.
برخی ازنورهایی که به عکس ها و نقاشی ها می تابد، وسایل نورپردازی که روی دیوار نصب شده اند و ترک لایتینگ (یک سیستم روشنایی که در آن چراغ ها روی ابزاری خطی که دارای اتصالاتی است قرار گرفته اند و شما با جابجا کردن بازوها می توانید مسیر نور را تغییر دهید.)
در این دسته قرار می گیرند. از این نور پردازی اغلب برای برجسته سازی آثار هنری و یا باستانی استفاده می شود.

دیزاین کتابخانه خانگی
طراحی داخلی کتابخانه خانگی

تسک لایتینگ


همانگونه که از نام آن پیدا است، تسک لایتینگ به شما در تکمیل یک عملکرد خاص کمک می کند.
از چراغ های مطالعه رومیزی گرفته تا لامپ های آویز روی جزیره در آشپزخانه در این دسته قرار می گیرند.
برخلاف امبینت لایتینگ که فضای کلی را روشن می کند این روشنایی بر هدف خاصی تمرکز دارد. 
درکتابخانه، امبینت لاتینگ و تسک لاتینگ بسیار مهم است. نور محیطی شما باید آنقدر باشد که احساس راحتی در محیط داشته باشید، همچنین مطمئن شوید که در محلی که برای نشستن در نظر گرفته اید تسک لایتینگ به درستی قرار گرفته باشد.
پس از آن باید میزان نوری که باید در طول روز و یا شب هنگام دریافت می کنید را تنظیم کنید؛ به این منظور باید از لامپ مناسب استفاده کنید.

آنجا را به یک مکان دنج تبدیل کنید

مولفه دیگر برای هر کتابخانه ای دنج بودن آن است. هرچند که این مساله یک اصل رسمی در طراحی داخلی محسوب نمی شود، با وجود آن در ذهن من کاملا ضروری به نظر می رسد.
از این ها گذشته ممکن است فضای کتابخانه برای برخی دلهره آور باشد، شما باید این فضا را به گونه ای طراحی کنید که بتوانید برای ساعت ها در آن نشسته و کتاب بخوانید.

در این مورد، استفاده از منسوجات، به ویژه برای آن میزان از سطح راحتی که تمایل دارید به فضای کتابخانه خود به ارمغان آورید بسیار مهم است.
برای مثال، می توانید کف را با یک فرش مخملی زیبا فرش کنید. سپس چند بالش کوچک و نرم نیز به مبل های راحتی و صندلی ها اضافه کنید.
اگر کمی سرمایی هستید و می خواهید کمی گرما نیز به فضا اضافه کنید یک پتوی گرم و نرم نیز به این ترکیب اضافه کنید.

شخصی سازی کتابخانه خانگی
نور محیطی کتابخانه خانگی

کتابخانه خود را شخصی سازی کنید

به نظر می رسد بد نباشد محیط کتابخانه تان را شخصی سازی کنید. کتابخانه محیطی است که برای گریختن از آشفتگی های روزمره به آن پناه می برید و این می توان انگیزه ای بسیار قوی برای شما باشد که این گوشه از خانه تان را به یک واحه و یا آبادی تبدیل کنید. ممکن است با اضافه کردن یک قاب عکس، یک اثر هنری و … بتوانید حس تعلق خاطر بیشتری به آن فضا پیدا کنید.

بسایر از ما آرزو می کنیم که کتابخانه شخصی خود را داشته باشیم. هیچ دلیلی ندارد که این رویا تحقق نیابد، حتی اگر شرایط خانه شما برای داشتن کتابخانه ای که در فیلم های قدیمی میبینید مساعد نباشد.
نکاتی که در اینجا ذکر شده است به شما کمک می کند جزیره کوچک و دنج خود را داشته باشید و ساعتی را در آنجا بیاسایید و غرق داستان های جذاب به گوشه و کنار دنیا سفر کنید. شما سزاوار این آرامش و تحقق آرزوهایتان هستید.

به ویژه اگر فردی هستید که به مطالعه علاقه بسیاری دارید و به این خاطر در گوشه و کنار منزل کتاب های پراکنده دارید، شک نکنید. شما باید یک کتابخانه شیک و زیبا برای خودتان طراحی کنید.
حتی بسیاری از افراد به خواندن کتاب مکتوب بسیار علاقمندند، با این وجود به خاطر نداشتن فضای مناسب از خرید آن منصرف می شوند.

معمولا در عصر جدید ذخیره و نگهداری کتاب ها برای تشخیص و شناسایی سلامت ذهن و روان به اندازه کافی جدی گرفته نمی شود. با وجود آن اگر سیستم مناسبی برای نگهداری کتاب نداشته باشید مطمئنا در زندگی خانوادگی شما اختلال ایجاد می کند. در هر صورت اگر به کتاب و کتاب خوانی علاقمندید باید برای نگهداری مناسب از این عنصر ارزشمند تمهیدات لازم را بیاندیشید.

مجموعه خود را ارزیابی کنید

شما در تمام دوران زندگی خود کتاب جمع کرده اید یا به تازگی به جمع آوری کتاب مشغول شده اید. آنچه که در حال حاضر در مجموعه خود دارید را ارزیابی کنید. پیش از اینکه برای کتاب های خود جای مناسبی در نظر بگیرید باید تصمیم بگیرید که کدام کتاب را می خواهید اهدا کنید و کدام را می خواهید نگه دارید.
کتاب های آسیب دیده را جدا کنید، رمان ها و داستان های کسل کننده ای که دیگر سراغشان نمی روید، همچنین کتاب هایی که چند نسخه از آن دارید را اهدا کنید. هرچه بیشتر در سازماندهی کتاب های خود فرو می روید، در مورد ویرایش مجموعه خود نیز فکری بکنید.
اما فراتر از آنچه که گفته می شود، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کتابخانه تان چقدر باشد.
شاید روزی بتوان گفت که در خانه خود بیش از حد ظروف پلاستیکی غذا، عروسک هایی که چشم هایشان حرکت می کند، چمدان های زیاد و … دارید؛ اما هرگز، هرگز و هرگز این جمله در مورد کتاب صدق نمی کند، شما هرچقدر هم که کتاب داشته باشید باز هم کم است.

روشنایی مناسب کتابخانه خانگی
کتابخانه خانگی 2

کتاب های خود را جایی بگذارید که بیشتر به آن نیاز پیدا می کنید

بسیاری از کتاب دوستان، در هر اتاقی مقداری کتاب دارند، این مشکلی ایجاد نمی کند. بهتر است کتاب ها در محلی قرار گیرند که در آن مکان بیشتر به آن کتاب خاص نیاز پیدا می کنید.
به عنوان مثال کتاب آشپزی را در آشپزخانه بگذارید، رمان مورد علاقه تان که معمولا هنگام خواب آن را می خوانید روی میز کنار تختتان قرار دهید و … . شاید ترجیح می دهید که در کنار دیگر اعضای خانواده بنشینید و در کنار آنها کتاب بخوانید.
همه و همه به شما و سلیقه شخصی شما بستگی دارد؛ به جای این کار می توانید از یک کتابخانه منسجم استفاده کنید و هر گاه که به کتابی نیاز دارید سری به آن بزنید و کتاب مورد نظر را بردارید و هر کجا که می خواهید آن را مطالعه کنید و پس از آن کتاب را به کتابخانه بازگردانید.

از فضاهای عمودی استفاده کنید

هنگامی که جای کتابخانه را در خانه مشخص کردید به قفسه هایی فکر کنید که می خواهید کتاب هایتان را در آنجا بگذارید. با قفسه هایی زیبا می توانید به کتابخانه خود جلوه بصری اضافه کنید.
به نظر می رسد قفسه هایی که تا سقف ادامه می یابد، فضای زیادی را برای ذخیره کتاب به شما بدهد. فقط در این مورد با مشکل عدم دسترسی به کتاب های طبقات بالایی دارید، هرچند که با یک چهارپایه و یا یک نردبان ریلی که به کتابخانه متصل است و از این سو به آن سوی کتابخانه حرکت می کند این مشکل نیز قابل حل است.
اگر بتوانید با صرف اندک هزینه ای برای قفسه ها شیشه نازکی نصب کنید، کتاب هایتان را از گرد و غبار نیز محافظت می کنید.

دسته بندی کتابخانه خانگی
طراحی کتابخانه خانگی
کتاب های خود را دسته بندی کنید

اگر می خواهید کار خود را آسانتر کنید از قانون ” همانند با همانند” پیروی کنید. اول از همه کتاب های داستانی را از کتاب های غیر داستانی جدا کنید.
داستانی را می توانید با توجه به ژانر (عاشقانه ، رازآلود ، ادبیات و غیره) تقسیم کرد و پس از آن با توجه به نام نویسنده بر اساس حروف الفبا مرتب کنید.
غیر داستانی ها را می توان به دسته هایی از قبیل تاریخ، سفر، زندگی نامه، هنر و … تقسیم کرد. سپس این بخش ها می توانند با موضوع سازماندهی شوند: برای مثال، کتاب های هنری را می توان به زیر بخش های نئوکلاسیسم ، امپرسیونیسم و اکسپرسیونیسم تقسیم کرد.
گروه بندی کتاب های مشابه در کنار هم به شما ایده بهتری می دهد که چه کتاب هایی دارید، همچنین به شما کمک می کند تا در مورد آنچه باید نگه دارید و آنچه را که برای ادامه کار نیاز دارید تصمیم گیری کنید.

یک اپ فهرست نویسی را امتحان کنید

اگر ایده سازماندهی کتاب هایتان را نمی پسندید، می توانید از یک کتابدار در کتابخانه محلی خود راهنمایی بگیرید یا از یک وب سایت یا برنامه اختصاصی برای این موضوع استفاده کنید.
با استفاده از یک سایت رایگان می توانید مجموعه شخصی خود را بصورت آنلاین فهرست کنید تا به شما در حفظ کتابخانه منزلتان کمک کند. سایر برنامه های محبوب فهرست بندی کتاب نیز وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

بین مد و عملکرد تعادل را برقرار کنید


ممکن است وسوسه شوید که کتاب های خود را با توجه به رنگ دسته بندی کنید. یا بخواهید تنها بر اساس زیبایی چیزی را امتحان کنید، مثلا ستون ها را به سمت داخل بچرخانید.
اما به شما هشدار می دهم، ممکن است بسیار زیبا به نظر برسد، اما احتمالا به وقت لزوم، درست زمانی که به دنبال کتاب خاصی می گردید نمی توانید به راحتی آن را پیدا کنید.
با این کار شما عملکرد را فدای زیبایی می کنید، اگر تنها جنبه زیبایی مساله برایتان اهمیت دارد می توانید از عناصر و المان های دیگری برای این منظور استفاده کنید.

لازم نیست که سبک و زیبایی را نیز کاملا قربانی کنید. با ایجاد گروه بندی های مجزا، می توانید یک کتابخانه زیبا و سازماندهی شده داشته باشید تا جلوه ای مانند گالری ایجاد کنید.
شانر می گوید: بهتر است که کتابخانه را بر اساس دسته بندی کتاب ها مرتب کنید و سپس با یک اثر هنری بر جلوه آن بی افزایید. در نظر داشته باشید که در مورد کتابخانه، مهمترین اصل دسترسی آسان است.

کتابخانه خانگی
کتابخانه خانگی

کتاب های كودكان را سازماندهی کنید

شما می توانید فرزندان خود را با ایجاد یک کتابخانه کوچک در منزل به خواندن ترغیب کنید و عادت کتاب خواندن را در آن ها ایجاد کنید. کتاب های کودکان روی قفسه کتاب در اتاق خواب کودک شگفت انگیز به نظر می رسد.
جایی که می توان آنها را با اسباب بازی های محبوب کودکان در یک قاب قرار داد تا با دیدن آنها به کتاب و کتاب خوانی علاقمند شوند.

تحقیقات نشان می دهد که شما بعدها از این اقدام خود منتفع می شوید و آثار آن را در آینده مشاهده خواهید کرد. یک مطالعه 20 ساله که توسط جامعه شناسان دانشگاه نوادا در سال 2010 منتشر شد حاکی از آن است که وجود کتاب در خانه درست به اندازه عواملی مانند سطح شغل والدین و سطح تحصیلات آنها در پیشرفت تحصیلی کودکان نقش دارد.
اگر می خواهید کتابخانه ای زیبا و کاربردی برای منزل خود طراحی کنید سری به نت بزنید و از انواع مختلف آن ایده بگیرید، حتی می توانید به یک طراح داخلی رجوع کنید و از او بخواهید که در این زمینه شما را یاری دهند.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های دکوراسیون داخلی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

اولین گام شما این است که بهترین قسمت خانه را برای این پروژه انتخاب کنید
وقتی در مورد شکل کتابخانه خود تصمیم گرفتید نوبت به آن می رسد که بسیار جدی در مورد نحوه ذخیره سازی تصمیم بگیرید.

سعی کنید هر قطعه را با زاویه ها به گونه ای مرتب کنید تا آسایش را به فضا بیاورید. هنگامی که از بیش از یک صندلی استفاده می کنید، آنها را به گونه ای قرار دهید که به جای چرخاندن نسبت به هم زاویه داشته باشند.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

اگر چه نورپردازی یک المان مهم در هر اتاق از خانه شما است، در کتابخانه بسیار کلیدی و ضروری است.
تهیه یک نور پردازی مناسب و علاوه بر آن نوع مناسب نور با توجه به عملکردی که از آن انتظار دارید یکی از مهمترین اقدامات است.

عنوان نور کلی نور محیطی تمام فضای اتاق را پر می کند و به شما اجازه می دهد که با خیال راحت حرکت کنید.
نور محیط به معنای نوری است که قبل از افزودن هرگونه نور اضافی، در صحنه وجود دارد.

از اکسنت لایتینگ برای برجسته کردن یک نقطه کانونی استفاده می شود.
برخی ازنورهایی که به عکس ها و نقاشی ها می تابد، وسایل نورپردازی که روی دیوار نصب شده اند از این نور پردازی اغلب برای برجسته سازی آثار هنری و یا باستانی استفاده می شود.

همانگونه که از نام آن پیدا است، تسک لایتینگ به شما در تکمیل یک عملکرد خاص کمک می کند.
از چراغ های مطالعه رومیزی گرفته تا لامپ های آویز روی جزیره در آشپزخانه در این دسته قرار می گیرند.

توجه : تخفیفات جمعه سیاه را از دست نده ، فقط تا روز دوشنبه 8 آذرماهاینستاگرام پویا اندیش | بزن بریم
+