ایده طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

ایران با داشتن فرهنگ و تمدن غنی، قدمت زیادی در زمینه هنر و صنایع دستی دارد و اکثر ایرانیان و یا افراد سایر کشورها علاقمند به طراحی خانه های خود به سبک ایرانی و سنتی هستند.
بسیاری از این صنایع دستی و سنتی ایرانی تغییر و تحولاتی به سمت سبک هنر مدرن دارند؛ در حالی که بسیاری دیگر از این صنایع در ترکیب با عناصر معاصر، تلفیق جدید و بی نظیری از هنر مدرن و قدیمی را به وجود آورده اند.
طراحی دکوراسیون خانه شما بسیار اهمیت دارد، چرا که باعث ایجاد حس آرامش و امنیت در ساکنین خانه می شود.
خانه ای با سبک ایرانی انعکاس دهنده فرهنگ، سنت، آداب و رسوم و عقاید ایرانیان است.
اگر قصد تغییر دکوراسیون به سبک ایرانی را دارید، ما در این مقاله برخی از ایده های تاثیر گذار ایرانی در طراحی دکوراسیون داخلی را به شما معرفی می کنیم.

ایده های طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی
ظروف مسی در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

استفاده از ظروف مسی در طراحی خانه های ایرانی

فلز مس در ایران بسیار فراوان است؛ بعضی از شهرها در این زمینه شهرت بسیاری دارند، به عنوان مثال می توانید ظروف مسی بسیار زیبا و جذابی را در بازارهای یزد و کرمان پیدا کنید.
به دلیل فراوانی بسیار این فلز در ایران، از دیرباز مردم در خانه های خود به عنوان یک عنصر تزئینی خاص و جذاب از آن استفاده می کردند؛ اکنون هم این عنصر تزئینی زیبا طرفداران بسیاری دارد، چرا که به خانه ها حس و حال قدیمی و دلنشینی را می بخشد.

فلزکاران هنرمند با ضربه زدن روی صفحات مس و صیقل دادن آن ها، اثر هنری حیرت انگیزی را به وجود می آورند.
در ایران می توان از این فلز در دسترس و مقرون به صرفه در پخت و پز، سرو غذا و یا صرفا برای دکوراسیون داخلی استفاده کرد.
احساس یک آشپز ماهر را در خود به وجود بیاورید و از دیگ ها و ظروف مسی درخشان در آشپزخانه خود بهره ببرید.

استفاده از سبدها و ظروف دست بافت در سبک طراحی دکوراسیون ایرانی

استفاده از سبدهای حصیری و دست بافت یکی از روش های رایج در طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی به شمار می رود، که حال و هوای قدیمی و سنتی را در فضای خانه ها به وجود می آورد.
این سبدها به ذخیره سازی فضا به ویژه در محیط های کوچک کمک بسیاری می کنند.
این ظروف و سبدهای دست بافت بیشتر متعلق به استان خوزستان در جنوب ایران است.

مردم و هنرمندانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، سبدهای دست بافت را با رشته های نازک برگ درخت نخل می بافند و سپس طرح های مختلف و زیبایی را با نخ های رنگی و درخشان روی سبدها می دوزند و این گونه این سبدها و ظروف بافته شده با مواد خام را تزئین می کنند.
ظروف دست بافت بسیار با دوام هستند و معمولا می توان از آن ها به عنوان ظروف کوچک، گلدان، سینی، زیر لیوانی و یا هر وسیله دیگری استفاده کرد و یک عنصر خاص و زیبا از طبیعت را به درون خانه آورد.

سبد دستباف در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی
پارچه های دست باف در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

استفاده از پارچه های دست بافت در طراحی ایرانی

انواع مختلف پارچه های دست بافت در طرح ها و رنگ های مختلف در سراسر کشور یافت می شوند.
به عنوان مثال پته دوزی و پارچه های پشمی دست بافت در استان کرمان شهرت بسیاری دارند که با رنگ های طبیعی تزئین می شوند.
استفاده از پارچه های قلمکاری شده اصفهان که با تمبرهای چوبی تزئین شده اند و یا استفاده از ترمه های بی نظیر یزد، که پارچه های ابریشمی گران قیمت با نخ های زیبا از طلا است، حال و هوایی سنتی و دلچسبی را به فضای خانه شما می دهد.

اندازه ها و اشکال مختلف این پارچه های دست بافت برای استفاده در قسمت های مختلف خانه ارائه شده است.
شما می توانید از آن ها به عنوان رومیزی، تزئینات دیواری و یا سایر موارد استفاده کنید.
طرح های خاص و رنگارنگ این پارچه های دست بافت این امکان را به شما می دهند تا دکوراسیونی بی نظیر و متناسب با سلیقه و سبک ایرانی را در خانه خود طراحی کنید.

استفاده از سرامیک و سفال در طراحی دکوراسیون ایرانی

ظروف سرامیکی و سفالی تاریخچه کهنی در صنعت و هنر ایرانی دارند و نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند.
این ظروف زیبا و سنتی از زمان قدیم در بین مردم طرفداران بسیاری داشته است.
در زمان های قدیم برای خنک نگه داشتن آب از کوزه های بزرگ و کوچک رس استفاده می کردند.

این روزها شهرهایی در کشورمان مانند لالجین، یزد و نطنز این سنت زیبا و قدیمی را ادامه می دهند؛ سرامیک این شهرها در تمام جهان شهرت دارد.
شما می توانید از این ظروف سفالی با رنگ های بسیار زیبا و متنوع در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، پذیرایی و یا سایر قسمت های خانه استفاده کنید.
این ظروف به فضای خانه شما حس و حالی قدیمی و سنتی می دهند.
اکنون این ظروف سفالی در آشپزخانه، مخصوصا به عنوان ظروف آب از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، چرا که دیگر برای خنک نگه داشتن آب نیازی به یخچال ندارید.

سرامیک در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی
پشتی در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

استفاده از پشتی در طراحی دکوراسیون ایرانی

در زمان های قدیم نشستن روی زمین کاملا مرسوم بوده است. آن ها پشتی هایی کنار دیوارها قرار می دادند تا هنگام نشستن بتوانند به آن ها تکیه دهند.
این پشتی ها علاوه بر کارایی خوبی که داشتند، فضای خانه را بسیار زیبا و جذاب می کردند.
پشتی های ایرانی با طرح های سنتی و هنری و در اکثر مواقع به رنگ قرمز، از استحکام و دوام بالایی برخوردار هستند.

اگرچه امروزه این پشتی های قرمز و با طرح های سنتی در دکوراسیون داخلی خانه ها جایی ندارند، اما هنوز هم در خانه های قدیمی و بدون مبل از آن ها به عنوان عنصری کاربردی و زیبا استفاده می کنند.
اگر شما هنوز هم در دنیای مدرن امروز به فضاهای سنتی و قدیمی علاقمند هستید، می توانید قسمت کوچکی از خانه را به شکل سنتی طراحی کنید، اولین قدم برای ایجاد ظاهری دنج و سنتی، اضافه کردن این پشتی های خاطره انگیز به فضا است؛ شک نکنید با این کار فضای منحصر به فردی را برای استراحت خود و مهمان هایتان ایجاد می کنید.

استفاده از گیاهان و گل های طبیعی در طراحی ایرانی

اگرچه امروزه بسیاری از افراد از انواع اسپری های خوشبو کننده برای بهبود هوای خانه استفاده می کنند، اما آن چه که در طراحی دکوراسیون ایرانی به آن تاکید شده است، استفاده کردن از گل های خوشبو و گیاهان طبیعی در فضا است.
ایرانیان برای ایجاد فضایی آرامش بخش و پر از حس نشاط و زندگی از گل های زیبا و ماندگار مانند مریم، نرگس زرد و داوودی استفاده می کنند.
این گل ها سنبلی از نوروز نیز برای ایرانیان است.
این گل ها علاوه بر زیبایی که به محیط می بخشند؛ عطر دل انگیزی دارند که هنگام شب بیشتر می شود و فضای خانه را به طور حیرت انگیزی دلنشین و پر از آرامش می کند. این یکی از روش های دکوراسیون خانه های سنتی و ایرانی است که از دیرباز مورد توجه عموم بوده است.

گل و گیاه در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی
استفاده از کتاب شعر در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

استفاده از کتاب شعر در طراحی دکوراسیون ایرانی

ایرانیان از قدیم به شعر توجه زیادی نشان می دادند و به شاعران کشور عشق و محبت می ورزیدند.
ایران مهد فرهنگ و اشعار زیبای شاعرانی بوده است که اکنون شهرت جهانی دارند.
اگر نگاهی به آثار تاریخی شهرهای ایران بی اندازید، مشاهده می کنید که مقبره های بسیاری به این شاعران اختصاص داده شده است.

امروزه در اکثر خانه ها کتاب هایی از این شاعران برجسته مانند گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ و کتاب هایی از دیگر شعرا وجود دارد؛ این یکی از روش هایی است که در طراحی دکوراسیون ایرانی، حال و هوایی هنری و سنتی به وجود می آورد.
مجموعه ای از این کتاب ها در کنار یک میز قهوه زیبایی فضا را دو چندان می کند.

استفاده از یک فرش زیبا در طراحی ایرانی

امکان ندارد که درباره ایده های طراحی دکوراسیون داخلی در ایران صحبت کنید و حرفی از فرش های دست بافت اصیل و بی نظیر ایرانی به میان نیاید.
فرش های دست بافت ابریشمی یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون خانه های ایرانی است؛ با یک فرش دست بافت ابریشمی به راحتی می توان فضای سنتی و ایرانی را ایجاد کرد؛ از این قالیچه ها بیشتر به عنوان تزئین خانه ها استفاده می شود، در حالی که یک فرش پشمی و یا ترکیبی از پشم و ابریشم، بافت محکم تر و با دوام تری دارد و مناسب برای کف خانه ها است.

شما در انتخاب فرش ایرانی گزینه های بسیاری دارید؛ عشایر قشقایی و بختیاری طرح ها و بافت های بسیار متنوعی و منحصر به فردی را ارائه می دهند؛ علاوه بر فرش های اصیل و سنتی، گلیم ایرانی نیز در بین ایرانیان و سایر کشورها طرفداران بسیاری دارد.

فرش در طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی

کلام آخر

در عصر جدید بسیاری از افراد هنوز هم خواهان طراحی قدیمی و سنتی در خانه های خود هستند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، می توانید با الهام گرفتن از ایده های این مقاله و جست و جوی بیشتر و اعمال سلیقه شخصی،  فضایی کاملا هنری و سنتی طراحی کنید و چشم ها را خیره کنید
فضای قدیمی و سنتی، تداعی کننده خاطرات قدیم برای افراد است و صفت ها و ویژگی های درخشان قدیم را در بسیاری از افراد زنده نگه می دارد.

مقاله مرتبط : طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های دکوراسیون داخلی

سوالات و پاسخ هایی  که در این بخش بیشتر مطرح شده است .

فلز مس در ایران بسیار فراوان است؛ بعضی از شهرها در این زمینه شهرت بسیاری دارند، به عنوان مثال می توانید ظروف مسی بسیار زیبا و جذابی را طراحی و دیزاین به کار برد.

ستفاده از سبدهای حصیری و دست بافت یکی از روش های رایج درطراحی دکوراسیون داخلی ایرانی به شمار می رود، که حال و هوای قدیمی و سنتی را در فضای خانه ها به وجود می آورد.

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم
برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

انواع مختلف پارچه های دست بافت در طرح ها و رنگ های مختلف در سراسر کشور یافت می شوند
به عنوان مثال پته دوزی و پارچه های پشمی دست بافت در استان کرمان شهرت بسیاری دارند.

برای مثال میتوانید از ظروف سفالی با رنگ های بسیار زیبا و متنوع در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، پذیرایی و یا سایر قسمت های خانه استفاده کنید.

استفاده از یک فرش زیبا در طراحی ایرانی
استفاده از کتاب شعر در طراحی دکوراسیون ایرانی
استفاده از گیاهان و گل های طبیعی.
استفاده از پشتی و…

ایرانیان برای ایجاد فضایی آرامش بخش و پر از حس نشاط و زندگی از گل های زیبا و ماندگار مانند مریم، نرگس زرد و داوودی استفاده می کنند.

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزشی اینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+