انواع پارچه برای لباس مجلسی

انواع پارچه مجلسی

انواع پارچه برای لباس مجلسی

انتخابِ پارچه، تاثیر شگفت انگیزی بر ظاهر لباس ما خواهد داشت، به خصوص لباس مجلسی! حتی اگر لباس را با ظرافت تمام بدوزید؛ اما در انتخاب لباس اشتباه کرده باشید، زیبایی لباستان نمایان نخواهد شد.
در این مطلب، انواع پارچه برای لباس مجلسی را معرفی خواهیم کرد تا پارچه تان را با آگاهی کامل و خیال راحت انتخاب کنید.
با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

لباس مجلسی

دوخت لباس مجلسی

چرا لباس مجلسی می دوزید؟

گاهی هر چقدر هم که در مزون ها و مراکز خرید مختلف می گردیم، باز هم نمی توانیم لباس مجلسی مورد نظرمان، یا حتی  لباسی نزدیک به آن را پیدا کنیم. گاهی هم لباس مجلسی مورد نظرمان آنقدر گران است که می بینیم خودمان می توانیم آن را با صرفِ هزینۀ کمتر بدوزیم. همیشه، دلایل متفاوتی برای نخریدنِ لباس و دوختنِ آن وجود دارد.

وقتی خودتان لباس بدوزید، می توانید پارچۀ دلخواهتان را نیز تهیه کنید؛ در واقع، نقطۀ آغازِ دوختنِ لباس مجلسی، انتخاب و خریدنِ پارچۀ مناسب است.
برای دوختنِ لباس مجلسی رویایی تان، گزینه های خیلی زیادی را پیش رو دارید؛ به عنوان مثال، ابریشم، ساتن و ارگانزا، گزینه های مناسبی هستند.
این پارچه ها با ظرافت و زیبایی خیره کننده شان، زیبایی خاصی به استایل شما می بخشند.

بیشتر بخوانید: استایل مجلسی زنانه

بهترین پارچه ها برای دوختنِ لباس مجلسی

همان طور که مشاهده کردید، پارچه های متعددی برای دوختن لباس مجلسی وجود دارد. هر کدام از این پارچه ها ویژگی های مختص به خودشان را دارند و شاید نتوانید هنگام خرید، انتخاب درستی را انجام دهید.
در ادامه، ویژگی های این پارچه و تفاوت های میان آن ها را برایتان خواهیم گفت تا بتوانید بهترین پارچه را برای دوختن لباس مجلسی مورد نظرتان تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: استایل مجلسی مردانه

بهترین پارچه ها برای دوختنِ لباس مجلسی

پارچه مخمل در لباس مجلسی

مخمل

پارچۀ مخمل یکی از بهترین گزینه ها برای دوختنِ یک پیراهن مجلسی زیبا و شیک است. مخمل، پارچه ای درخشان، زیبا، لخت، نرم و لطیف بوده و بسیار بادوام است. همین ویژگی ها باعث شده اند که مخمل، به انتخابی مناسب برای دوختنِ لباس مجلسی زنانه  تبدیل شود.

پارچۀ مخمل را، هم با استفاده از الیاف ابریشمی تولید می کنند و هم با استفاده از الیاف مصنوعی. در گذشته نیز از این پارچه برای دوختنِ لباس مجلسی استفاده می شده است؛ اما امروز، صنعتِ مُد، نگاه ویژه ای به این پارچۀ زیبا دارد و همین موضوع، بر محبوبیت آن افزوده است.

شیفون

شیفون یکی دیگر از پارچه های مناسب برای دوختن لباس مجلسی به شمار می رود و انواع مختلفی دارد. پارچۀ شیفون را با استفاده از الیاف مختلف، از جمله ابریشم، پنبه و ریون می دوزند.
شیفون، پارچه ای بسیار ظریف، سبُک و لخت است. همین ظرافت و خوش حالتی شیفون، آن را تبدیل به گزینه ای مناسب برای دوختن لباس مجلسی زنانه کرده است.

پارچۀ شیفون، هوا را به خوبی از خود عبور می دهد و بسیار خنک است؛ به همین دلیل، انتخاب خیلی خوبی برای دوختنِ لباس مجلسی برای فصول گرم سال به شمار می آید.
اگر می خواهید پیراهنی مجلسی با دامنی کلوش و زیبا بدوزید، از این پارچه غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با استایل فرمال زنانه

پارچه شیفون برای دوخت لباس مجلسی

پارچه ژرژت در لباس مجلسی

ژرژت

ژرژت یکی دیگر از پارچه های مناسب برای لباس مجلسی است. در گذشته، این پارچه را با استفاده از الیاف ابریشمی تولید می کردند؛ اما امروز، برای تولیدِ آن از الیاف مصنوعی، مانند پلی استر نیز استفاده می شود.
ژرژت، بافتی شبیه به بافت کرپ دارد و بسیار لخت و سبک است. ژورژت همیشه از پرطرفدارترین پارچه ها برای دوختنِ پیراهن مجلسی بوده است.

کرپ

کرپ نیز یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین گزینه ها برای دوختن پیراهن مجلسی به شمار می رود.
در سطح پارچۀ کرپ، چروک های ریز و ظریفی وجود دارد که آن را منحصر به فرد و زیبا می سازد؛ در ضمن، کرپ پارچه ای انعطاف پذیر است و گزینۀ بسیار خوبی برای دوختنِ لباس های تنگ به شمار می آید.
دوختنِ پارچۀ کرپ نیز بسیار آسان است و حتی می توانید دوختنِ لباس مجلسی را با استفاده از همین پارچه آغاز کنید.

کرپ در لباس مجلسی

ساتن در دوخت لباس مجلسی

ساتن

وقتی اسم لباس مجلسی به میان می آید، امکان ندارد یاد پارچۀ ساتن نیفتیم. دلیل آن بسیار ساده است! این پارچۀ شیک و زیبا، ظاهری درخشان دارد و بسیار خوش فُرم است.
پارچۀ ساتن را با استفاده از الیاف ابریشمی، پنبه ای، پشمی و مصنوعی تولید می کنند. معمولاً ساتن، سطحی براق و پشتی کدر دارد.

ارگانزا

ارگانزا پارچه ای سبک و ظریف است و از این رو، گزینه ای بسیار مناسب برای دوختنِ لباس مجلسی به شمار می رود.
با استفاده از این پارچۀ ظریف و زیبا، می توانید لباسی منحصر به فرد و بسیار شیک بدوزید. این پارچه، هم برای دوختنِ لباس های کلاسیک و سنتی مناسب است و هم برای دوختنِ انوع مدل های مدرن و امروزی.

ارگانزا را با استفاده از الیاف ابریشمی و الیاف مصنوعی تولید می کنند. هر کدام از این دو، ویژگی های مختص به خودشان را دارند؛ اما لازم به ذکر است که ارگانزای تولیدشده از الیاف ابریشمی، پارچه ای رویایی و خیره کننده  است.
این پارچۀ ابریشمی، بسیار سبک و لخت است و ظاهری شگفت انگیز دارد.

پارچه ارگانزا

کاربرد توری در لباس مجلسی

توری

توری، پارچه ای کاملاً زنانه است و محبوب ترین گزینه ها برای دوختن لباس مجلسی به شمار می رود.
توری انواع مختلفی دارد و شما می توانید با توجه به سلیقه و بودجه تان، توری مناسب برای لباستان را تهیه کنید.

نئوپرن

شاید با دیدنِ اسم نئوپرن تعجب کنید و بپرسید: «نئوپرن و لباس مجلسی؟» این پارچه با همۀ پارچه هایی که تا به حال گفتیم فرق دارد؛ اما چرا نئوپرن پرطرفدار است؟ نئوپرن همۀ ساختارها و باورهای گذشته را در هم شکسته و چیزهای جدید و جذابی را جایگزین آن ها کرده است؛ به همین دلیل نیز در دنیای مُد، طرفداران زیادی پیدا کرده است.
از ویژگی ها پارچۀ نئوپرن می توان به نرمی، لطافت و دوام آن اشاره کرد؛ به علاوه، نئوپرن اصلاً چروک نمی شود و نیازی نیست همواره نگرانِ چروک شدنِ آن باشید.

طراحان لباس، همواره به دنبال پارچه های جدید هستند تا طرح های جدید و خلاقانه شان را روی آن ها پیاده کنند.
نئوپرن نیز یکی از همین ها است. در دو دهۀ اخیر، این پارچه جایگاه ویژه ای در میان طراحان لباس پیدا کرده است.
نئوپرن پارچه ای نسبتاً ضخیم و بادوام است و بُرش زدن و دوختنِ آن نیز اصلاً کار سختی نیست.

استفاده از نئوپرن در لباس مجلسی

سخن آخر در مورد پارچه لباس مجلسی

همان طور که مشاهده کردید، پارچه های متعددی برای دوختن پیراهن مجلسی وجود دارد.
جنس پارچه، تاثیر شگفت انگیزی روی نتیجۀ کارتان خواهد گذاشت. با یک انتخابِ درست، می توانید لباسی زیبا و شیک بدوزید.

مطالعه بیشتر

آخرین فرصت ثبت نام دوره های آموزش هنری و نرم افزاریاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+