آشنایی با 10 جنبش مهم در هنر مدرن

10 جنبش مهم در هنر مدرن

اگر به هنر مدرن علاقه مند هستید در این مطلب از بخش آموزش حرفه ای تصویرسازی پویا اندیش با ما همراه باشید. در این مطلب ما می خواهیم 10 جنبش هنر مدرن را برای شما بازگو کنیم و در مورد این جنبش ها برای شما توضیحات مختصری ارائه دهیم. اگر طراح هستید و در ابتدای کار طراحی قرارگرفته اید، باید با جنبش های هنری آشنایی داشته باشید و تاریخچه آن ها را بدانید. در این بخش با ما همراه باشید تا شما را با این ده جنبش مهم آشنا کنیم.

جنبش های هنری

جنبش در هنر مدرن

در هنر مدرن چندین سبک نقاشی وجود دارد. نقاشی یک ابزار مناسب و یک چشم انداز جدید از جهان است که احساسات درونی را بر می انگیزد و به سادگی می تواند طنین انداز اتاق شما باشد.
یکی از سبک های مهم نقاشی، سبک مدرن است؛ مدرنیسم در واقع از تحولات فرهنگی و هنری اروپا در هنرهای بصری در قرن نوزدهم آغاز شد. در این سبک هنرمندان روش های قدیمی و سنتی را کنار زدند و راه جوی مسیر آینده شدند. سبک مدرن شامل ده جنبش مهم می باشد که ما در زیر آن ها را شرح خواهیم داد؛

پست امپرسیونیسم ابتدایی ترین جنبش هنر مدرن

جنبش هنری پست امپرسیونیسم در واقع پیش درآمدی ضروری بر جنبش های هنری فراوانی بود که در سال های پایانی قرن نوزدهم آغاز شد. اولین جرقه پیدایش این جنبش در سال 1872 میلادی و با اثر مشهور کلود مونه به نام طلوع خورشید زده شد. مونه در این نقاشی بی نظیر توانست تابش نور خورشید را به صورت زیبایی بر روی سطح کشتی و آب دریا نشان دهد.
از آثار فراموش نشدنی این جنبش می توان به پاول سزان، ژرژ سئورات، وینسنت ون گوگ و دیگر هنرمندان اشاره کرد. این هنرمندان با تحقیق در مورد تکنیک های این جنبش توانستند آثار شاهکاری را ارائه دهند.
در اکثر موارد، در این سبک از رنگ های روشن و خارق العاده استفاده می شد. پست امپرسیونیست ها بر خلاف بسیاری از اعضای سایر جنبش های هنری، عمدتاً کارهای هنری خودشان را به طور مستقل از دیگران می ساختند.

امپرسیونیسم

فاویسم در هنر مدرن

فاویسم

این جنبش هنری، اندکی بعد از جنبش امپرسیونیسم به وجود آمد. امپرسیونیسم ها سبک واقع گرایانه ای از نقاشی داشتند.
در این جنبش نقاش ها از رنگ های نامتعارف و تند استفاده می کردند. هنرمندان مشهور در این سبک با ضرب های خشن قلم ها و شکل های ساده، به تصویرسازی پرداختند. از هنرمندان مشهور این سبک می توان آندره درین، چارلز کموین، هنری متیس و موریس مارینات اشاره کرد.

کوبیسم محبوب ترین جنبش هنر مدرن

در سبک محبوب کوبیسم ، هنرمند از اشیا و موجودات، شکل های هندسی می سازد و آن ها را به صورت اشکال هندسی تصور می کند. کوبیسم و یا حجم گرایی، یکی از انقلابی ترین جنبش ها در دنیای هنر مدرن، به خصوص در نقاشی است.
این جنبش توسط دو هنرمند معروف، یک فرانسوی و یک اسپانیایی در سال 1907 و 1908 بنیان گذاری گردید. واژه کوبیسم به از ریشه انگلیسی cube به معنی مکعب گرفته شده است و از اولین نقاشی های این سبک، اثر نقاش بزرگ ژرژبراک بود که در نقاشی اش از مکعب های کوچک زیادی استفاده کرد.

کوبیسم

فیوچریسم

فیوچریسم یا آینده گری

این سبک از نقاشی مدرن در ارتباط با تکنولوژی، خشونت، سرعت و آینده جهان می باشد. در این سبک انسان می تواند به راحتی بر طبیعت غلبه کند. این جنبش در اوایل قرن بیستم و در ایتالیا به وقوع پیوست و پس از آن کشورهای دیگر مانند روسیه در این زمینه فعالیت کردند. آینده گرها اغلب از مظهرهای مدرن بشری ستایش می کردند. آن ها خواهان نابود کردن کتابخانه ها و موزه ها بودند و دلشان نمی خواست نمادی از تمدن های پیشین برجای بماند.

ورتیسیسم مدرن ترین جنبش هنر مدرن

جنبش ورتیسیسم یا دوران گری یک جنبش مدرن هنری بسیار کوتاه مدت بود که در بریتانیا و اوایل قرن بیستم رخ داد. این جنبش تحت تأثیر کوبیسم و فیوچریسم به وجود آمد. مهم ترین هنرمند جنبش ورتیسیسم ویندهم لوئیس است که از یک سال پیش از پیدایش این جنبش، به این سبک نقاشی می کشید.
تفاوت این جنبش با جنبش فیوچریسم طریقه نمایش دادن حرکات است. در این جنبش زندگی مدرن را با استفاده از خطوط ضخیم نشان می داند که چشم بیننده را به آن سمت هدایت کنند.

جنبش در هنر مدرن

جنبش هنری

جنبش ساختارگرایی

ریشه این کلمه، اصطلاحی است که از آن برای ترکیب بندی انتزاعی نقوش استفاده می شود. پیکاسو اولین هنرمند این سبک بود که بر اساس اصول کلاژ، آثار هنری خود را با استفاده از چوب، حلب و مقوا می ساخت.

سوپرماتیسم یا والاگرایی

این جنبش در آغاز قرن بیستم توسط کازیمیر ماله ویچ و در روسیه آغاز شد. عنصرهای اصلی این سبک مربع، دایره، صلیب و سه گوش است. رنگ های استفاده شده در این سبک هنری یکدست و نیز سیاه و سفید هستند.

هنر مدرن چیست

جنبش های مهم در هنر مدرن

دی استیل

این نام دارای ریشه هلندی و به معنی سبک می باشد. هنرمندان این دوره به خلق هنر انتزاعی با استفاده از شکل های افقی و عمودی اعتقاد داشتند. اشکال و رنگ ها در این سبک برای نشان داده احساسات درونی و بیرونی هنرمند به کار می رفت.

دادائیسم احساسی ترین جنبش هنر مدرن

واژه دادا در فرانسوی به معنی اسب است و هیچ معنی ویژه دیگری ندارد، برخی بیان کرده اند که این اولین کلمه ای است که یک کودک به زبان می آورد، پس نشانگر احساسات کودکی است. ویژگی اصلی این سبک مخالفت با عقل و اعتقاد به شانس در خلق اثر هنری مدرن است. جنبش دادا یک جنبش انقلابی در اوایل قرن 20 است.

جنبش های هنر مدرن

جنبش هنر مدرن

سورئالیسم ویژه ترین جنبش هنر مدرن

سورئالیسم یا همان فرا واقع گرایی یک مکتب ویژه است که به دنبال کشف درون ذهن ناخودآگاه انسان گام برداشته است. آن ها از ذهنیات انسان برای خلق اثر هنری استفاده می کردند. از مهم ترین نقاشان این سبک می توان سالوادور دالی، مایکل شوال و پابلو پیکاسو را نام برد.
برخلاف جنبش های دیگر، سورئالیسم به انتخاب تکنیک ها و رنگ ها از طریق موضوع های بصری می پردازد. این جنبش در سال 1924 به وجود آمد. در این جنبش تأکید زیادی بر آزادی خلاقیت وجود دارد. تکنیک های این جنبش بسیار زیاد هستند اما تکنیک به تصویر درآوردن آثار رؤیایی در بین آن ها از همه شایع تر است.
اکنون که به عنوان یک طراح با جنبش های هنر مدرن آشنا شدید می توانید آثار هنرمندانی که نام برده شد را ببینید و با دیدن یک تابلو نقاشی، سبک آن را تشخیص دهید.

جمع بندی

ما در آموزشگاه آنلاین تصویرسازی پویا اندیش انواع جنبش های هنر مدرن را بیان کردیم. البته بدون شک نکته های کلیدی و حائز اهمیت در این زمینه بسیار است که ما نیز سعی کردیم تا آنچه برای شما ارزشمندتر است را در این فضای محدود به شما ارائه کنیم. قطعاً اگر همراه ما باشید و سایر مقالات ما را دنبال کنید در روزهای آینده به نکته های ظریف تر و روش های کامل تر در زمینه تصویرسازی خواهیم پرداخت.

هنر مدرن

مطالعه بیشتر

تری دی مکس و انیمیشن سازی حرفه ای
انتخاب بهترین پارچه برای مانتو
ایده های جالب عکاسی زمستانی + 34 عکس منظره زمستانی
جدید ترین ترند های طراحی آشپزخانه در سال 2020
اصول و نکات مهم درباره طراحی لباس عروس
ژست عکاسی پسرانه + 120 ایده‌ی جذاب
فواید نقاشی کردن برای کودکان؛ چرا کودکان باید نقاشی کنند؟
تاریخچه ساخت و طراحی جواهرات
کاربردهای فتوشاپ
نگاهی به هنر عکاسی در دوره قاجار
15 نکته طلایی برای نقاشی حیوانات
یادگیری عکاسی؛چرا همه باید عکاسی را یاد بگیرند؟
نحوه‌ی تغییر رنگ یک شی در فتوشاپ + آموزش با عکس
نکات مهم و نحوه رنگ آمیزی قوطی های حلبی
طراحی لنداسکیپ برای باغ و فضاهای سبز مسکونی
هیستوگرام برای افراد مبتدی
نمایشگاه عکاسی زمین در یک قاب
ایده های تزئین و دکوراسیون راهرو های باریک
نرم افزار تری دی مکس در بازی سازی
جواهرات هندی
107 ایده جذاب و کاربردی برای دکوراسیون اتاق کوچک
راهنمای کامل استفاده از الگو در عکاسی
انتخاب بهترین پارچه بارانی و انواع آن
نورپردازی در تری دی مکس
توجه : تخفیفات جمعه سیاه را از دست نده ، فقط تا روز دوشنبه 8 آذرماهاینستاگرام پویا اندیش - کلیک کنید .
+